Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 27 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r., godz. 12:13 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 49.335 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
SPIS TREŚCI DODATKU DO NUMERU 15 (591) z dnia 10.08.2023
Jak zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego?
Dodatek nr 12
do Poradnika VAT nr 15
z dnia 10.08.2023
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WARUNKI OBNIŻENIA PODATKU NALEŻNEGO O PODATEK NALICZONY
1.1.
Konieczność złożenia formularza VAT-R
Co do zasady prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje: 1) podatnik VAT oraz 2) towary i (...)
str. 3
1.2.
Zakupy dokonane przed rejestracją
Jeżeli podatnik ponosi wydatki związane z przyszłą opodatkowaną działalnością gospodarczą wiele miesięcy przed jej rozpoczęciem i dla danych faktur ustawowy termin odliczenia VAT już minął, (...)
str. 4
2.1.
Bezpośredni związek z prowadzoną działalnością
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy dokonane zakupy (...)
str. 4
2.2.
Wydatki mające pośredni wpływ na uzyskiwany obrót z działalności gospodarczej - stanowisko organów podatkowych
Ze związkiem pośrednim z czynnościami opodatkowanymi mamy do czynienia, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Aby jednak można było wskazać, że określone (...)
str. 5
3.
Jak ustalić kwotę podatku naliczonego?
Podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, którą stanowi: 1) suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: a) nabycia towarów (...)
str. 7
4.1.
Faktury będące podstawą odliczenia VAT
Faktura stanowi podstawowy dokument umożliwiający rozliczanie podatku VAT. Sprzedawca za pomocą faktury dokumentuje dokonaną sprzedaż, natomiast dla nabywcy stanowi ona podstawę do odliczenia podatku naliczonego. (...)
str. 9
4.2.
Prawo do odliczenia VAT z faktury uproszczonej
Niektóre transakcje dokumentowane są fakturami uproszczonymi, opiewającymi na kwotę należności ogółem nieprzekraczającą kwoty 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota ta określona jest w euro). (...)
str. 10
4.3.
Bilet jednorazowy uznawany za fakturę
Niektóre dokumenty są traktowane na równi z fakturami - dotyczy to m.in. dokumentów potwierdzających przejazd autostradą płatną, o ile zawierają dane określone § 3 pkt (...)
str. 10
4.4.
Akt notarialny potwierdzający transakcję
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w nieprawomocnym wyroku z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Bd 592/22 uznał, że: Sam brak wystawienia faktury (...)
str. 10
5.
Sprawdzenie statusu podmiotu wystawiającego fakturę a prawo do odliczenia
» Dochowanie należytej staranności przez nabywcę W przypadku gdy podatnik nie zachowa ostrożności przy zawieraniu transakcji i zignoruje okoliczności mogące świadczyć o tym, że transakcja (...)
str. 12
II.
WYŁĄCZENIA Z PRAWA DO ODLICZENIA VAT
1.
Podmiotowe i przedmiotowe ograniczenia w odliczaniu VAT
Zasadą jest, że prawa do odliczenia VAT nie mają podmioty: niebędące podatnikami VAT (nieprowadzące działalności gospodarczej), gospodarcze korzystające ze zwolnienia z VAT na podstawie art. (...)
str. 13
2.
Błędy formalne dokumentów
Istnieją także ograniczenia, które wiążą się ściśle z błędami formalnymi dokumentów wystawianych dla potrzeb podatku VAT. W myśl art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, (...)
str. 14
III.
OGRANICZONE PRAWO DO ODLICZENIA VAT
1.
Proporcjonalne odliczanie VAT
Podatnicy prowadzący działalność mieszaną (czyli opodatkowaną i zwolnioną/opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu), w stosunku do towarów i usług, których zakupu nie można przyporządkować do danego rodzaju (...)
str. 15
1.1.
Działalność opodatkowana i zwolniona
Proporcjonalne odliczanie podatku naliczonego od zakupów związanych z działalnością mieszaną (tj. przy sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z VAT) odbywa się w dwóch etapach: 1) w (...)
str. 16
1.2.
Zastosowanie prewspółczynnika przy odliczaniu VAT
Stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT poprzez tzw. prewspółczynnik, dotyczy podmiotów, które: dokonują zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do (...)
str. 18
2.
Rzeczywisty wskaźnik proporcji a roczna korekta VAT
Podatnik prowadzący działalność mieszaną (zwolnioną i opodatkowaną) odliczający VAT od dokonanych zakupów na podstawie wstępnego wskaźnika proporcji, po zakończeniu roku co do zasady może być (...)
str. 20
3.1.
Ograniczone prawo do odliczania VAT od nabycia pojazdów samochodowych
Pojazdami samochodowymi, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ustawy o VAT są pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej (...)
str. 21
3.2.
Pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - odliczenie 100% podatku VAT
Odliczenie VAT w pełnej wysokości przysługuje (przy założeniu związku z czynnościami opodatkowanymi) w odniesieniu do wydatków (art. 86a ust. 3 ustawy): 1) związanych z pojazdami (...)
str. 22
3.3.
Ewidencja przebiegu pojazdu jako potwierdzenie wykorzystywania samochodu wyłącznie do celów firmowych
Dla potwierdzenia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, z której wynikać będzie, że wykluczone jest użycie pojazdu (...)
str. 22
3.4.
Złożenie informacji VAT-26
Oprócz obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, podatnicy wykorzystujący pojazdy samochodowe wyłącznie do działalności gospodarczej, są obowiązani złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w (...)
str. 23
3.5.
Zmiana zasad użytkowania pojazdu samochodowego
W praktyce gospodarczej zdarza się, że w trakcie użytkowania samochodu, podatnik dokonuje zmiany sposobu jego wykorzystania i na przykład samochód wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, (...)
str. 24
3.6.
Sprzedaż samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych
Jeżeli w okresie korekty pojazd wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych zostanie sprzedany, wówczas przyjmuje się, że do końca okresu korekty samochód ten wykorzystywany jest (...)
str. 25
3.7.
Zmiana przeznaczenia samochodu wykorzystywanego do celów służbowych
Zdarza się również, że podatnik posiadający pełne prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu, który został zakupiony wyłącznie do działalności gospodarczej, w okresie korekty (...)
str. 26
IV.
TERMIN ODLICZENIA PODATKU VAT
1.
Moment dokonania odliczenia - zasada ogólna
Przepisy nie uzależniają prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego ani od rodzaju faktury (papierowa/elektroniczna), ani od formy w jakiej podatnik przechowuje faktury zakupowe ( vide (...)
str. 27
2.
Odliczenie VAT poprzez korektę
W przypadku gdy podatnik nie odliczył VAT w terminie podstawowym albo w jednym z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie, (...)
str. 27
3.
Właściwy termin odliczenia VAT z duplikatu faktury
Na podstawie art. 106l ustawy o VAT w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie: 1) podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba (...)
str. 28
4.
Odliczenie VAT z faktury VAT RR
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty. Warunkiem odliczenia zgodnie z art. (...)
str. 29
5.
Termin odliczenia VAT z tytułu zakupu mediów
W świetle obowiązujących przepisów, generalnie nabycie mediów pozwala na odliczenie podatku naliczonego w okresie (miesiącu lub kwartale), w którym po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy. (...)
str. 29
6.
Podatek naliczony przy metodzie kasowej
Mali podatnicy mogą wybrać kasową metodę rozliczeń podatku VAT zdefiniowaną w art. 21 ustawy o VAT. Jest ona specyficzna zarówno pod względem rozliczania podatku należnego, (...)
str. 30
7.
Warunki odliczania VAT od WNT
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 czerwca 2023 r., prawo do odliczenia VAT z tytułu WNT przysługiwało w okresie rozliczeniowym, w którym w odniesieniu do (...)
str. 30
8.
Zasady odliczania VAT z tytułu zakupu towarów/usług od kontrahenta krajowego - checklista
√ W pierwszej kolejności pamiętaj, że aby zrealizować prawo do odliczenia VAT musisz być podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby rozliczania podatku VAT. Poza tym ustal czy (...)
str. 31
V.
KORYGOWANIE ROZLICZEŃ PRZEZ NABYWCĘ
1.
Obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego w odpowiednim terminie
Na podstawie art. 86 ust. 19a ustawy o VAT w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13, lub stwierdzenia pomyłki (...)
str. 33
2.
Prawo zwiększenia podatku naliczonego przez nabywcę
W przypadku faktur korygujących zwiększających u nabywcy podatek naliczony, przepisy ustawy o VAT nie zawierają szczególnych regulacji, w związku z tym należy stosować przepisy dotyczące (...)
str. 34
3.
Wpływ zapłaty za nabyte towary/usługi na prawo do odliczenia VAT
Ustawodawca nie uzależnił - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie o VAT przypadkami - prawa do odliczenia VAT naliczonego od zapłaty za nabyte towary czy usługi. (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.