Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 9 (513) z dnia 01.05.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym za 2019 r. wybranych operacji gospodarczych
1.
Wypłaty dokonywane w ciągu roku przez wspólników spółki osobowej
W ciągu roku wspólnicy spółki jawnej pobierali wypłaty na poczet przyszłego zysku. Były one księgowane na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki ze wspólnikami). (...)
str. 4
2.
Należne wkłady do spółki kapitałowej niewniesione do dnia bilansowego
Spółka z o.o. powstała pod koniec 2019 r. Do dnia bilansowego wspólnicy spółki nie wnieśli wszystkich wkładów. W której pozycji bilansu sporządzonego według załącznika nr (...)
str. 6
3.
Ujęcie dochodu spółki komandytowej w nocie podatkowej do sprawozdania finansowego spółki z o.o.
Spółka z o.o. jest od listopada 2019 r. komplementariuszem spółki komandytowej i posiada 1% udziałów w zysku tej spółki. Spółka z o.o. wyliczyła podatek CIT (...)
str. 7
4.
Ujawnienie w informacji dodatkowej faktu wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki osobowej
W listopadzie 2019 r. spółka z o.o. oraz osoba fizyczna podpisały akt notarialny utworzenia spółki komandytowej. Zgodnie z zawartą umową spółka z o.o. jest komplementariuszem, (...)
str. 9
II.
Przekazanie nieruchomości spółki osobowej na cele osobiste wspólników
Wspólnicy spółki jawnej chcą przenieść własność nieruchomości ze spółki na wspólników. Jak ująć tę operację w księgach rachunkowych? Spółka jawna, o której mowa w pytaniu, (...)
str. 10
1.
Możliwość zbycia majątku nabytego przez spółkę na rzecz wspólników w świetle prawa handlowego
Czynność zbycia poszczególnych składników majątku spółki jawnej podlega zasadzie swobody umów. Spółka jawna jest odrębnym podmiotem prawa od swoich wspólników. Majątek spółki stanowi wszelkie mienie (...)
str. 11
2.
Wycofanie z majątku spółki przedmiotu wkładu i jego zwrot wspólnikom
Wycofanie z majątku spółki jawnej przedmiotu wkładu i jego zwrot na rzecz wspólnika, który uprzednio wniósł ten wkład, jest możliwe na podstawie stosownej uchwały wspólników. (...)
str. 11
3.
Przekazanie nieruchomości wspólnikom jako rozliczenie zysku
Kodeks spółek handlowych przewiduje, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na (...)
str. 12
4.
Sprzedaż lub darowizna nieruchomości należącej do spółki na rzecz wspólników
Wspólnik może również nabyć nieruchomość od spółki na podstawie np. umowy sprzedaży lub darowizny. W przypadku sprzedaży wspólnikowi nieruchomości zaliczonej do środków trwałych jednostka ujmuje (...)
str. 15
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Moment powstania przychodu bilansowego i podatkowego przy sprzedaży internetowej
Sprzedaż internetowa jest obecnie bardzo popularną formą sprzedaży wysyłkowej. Zwłaszcza teraz, w sytuacji zagrożenia koronawirusem, kiedy dostęp do stacjonarnych sklepów jest znacznie ograniczony, klienci często (...)
str. 16
2.
Ujęcie w księgach przychodów i kosztów dotyczących sprzedaży towarów przez internet
Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych uregulowań dotyczących sprzedaży dokonywanej za pośrednictwem internetu, dlatego ewidencja przychodów z tej sprzedaży odbywa się na zasadach ogólnych na (...)
str. 17
3.
Sprzedaż towarów przez internet w świetle przepisów o VAT
Obowiązek podatkowy w VAT Ważną kwestią dotyczącą sprzedaży towarów przez internet jest rozliczenie sprzedaży dla celów VAT. Z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy (...)
str. 18
4.
Koszty wysyłki towarów i prowizji pobranych przez system płatności on-line, obciążające nabywcę
Przy sprzedaży internetowej sprzedawca zwykle obciąża nabywcę kosztami wysyłki. Koszty te ujmowane są najczęściej na fakturze sprzedaży w ten sposób, że zostają dodane do ceny (...)
str. 20
5.
Ewidencja sprzedaży internetowej na przykładach liczbowych
Przykład Sprzedaż towarów przez internet przy płatności za towar przed jego wysłaniem I. Założenia: Spółka sprzedaje przez internet odzież i akcesoria dla dzieci na rzecz (...)
str. 20
1.
Skutki przekwalifikowana nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji
Do nieruchomości inwestycyjnych - na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości - zalicza się te nieruchomości (w tym grunty, prawo użytkowania (...)
str. 23
2.
Wartość początkowa środka trwałego pozyskanego w drodze przekształcenia z nieruchomości inwestycyjnej
Jednostka która wycenia nieruchomości inwestycyjne według ceny rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej, przekwalifikowując nieruchomość inwestycyjną do środków trwałych powinna uwzględnić art. 3 ust. 1 (...)
str. 25
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty transportu środka trwałego poniesione w związku ze zmianą miejsca jego użytkowania
Jednostka przetransportowała środek trwały (maszynę produkcyjną) w inne miejsce użytkowania. Transportu dokonała firma zewnętrzna. Jak zaksięgować fakturę otrzymaną od tej firmy? Czy koszty transportu zwiększą (...)
str. 27
2.
Rejestracja prawa do znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie oraz sprzedaż tego prawa
Posiadamy prawo do używania znaku towarowego, który wytworzyliśmy własnymi siłami. Opłatę za rejestrację tego prawa odnieśliśmy w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Czy postąpiliśmy prawidłowo, czy (...)
str. 28
3.
Ujęcie na koncie środków trwałych w budowie wydatków pierwotnie zaksięgowanych w ciężar kosztów
Koszty ewidencjonujemy w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym, a rachunek zysków i strat sporządzamy w wersji porównawczej. Koszty budowy środka trwałego wstępnie ujmujemy na kontach zespołu (...)
str. 29
4.
Lista kontrolna zapisów związanych z wpłatą i rozliczeniem zaliczki na zakup środka trwałego - checklista
Zapłaciliśmy zaliczkę na zakup środka trwałego i otrzymaliśmy fakturę zaliczkową. Jak ująć w księgach rachunkowych powyższe zdarzenia? Jeżeli jednostka zapłaciła zaliczkę na zakup środka trwałego (...)
str. 30
5.
Wycena gruntu w celu jego sprzedaży wraz z udzielonymi zezwoleniami i projektem
W 2019 r. spółka podjęła decyzję o sprzedaży gruntu (wraz z udzielonymi zezwoleniami i projektem). W grudniu 2019 r. rzeczoznawca rozpoczął wycenę, ale dopiero w (...)
str. 32
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zakres informacyjny zestawienia zmian w kapitale oraz jednostki zobowiązane do jego sporządzenia
W świetle przepisów o rachunkowości zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym sporządzają jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obligatoryjnie corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta (por. art. (...)
str. 33
2.
Sporządzenie zestawienia zmian w kapitale na przykładzie spółki z o.o.
Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym dostarcza użytkownikom sprawozdań finansowych informacji o strukturze kapitału jednostki, jego zmianach jakie miały miejsce w trakcie roku obrotowego oraz (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wydłużenie terminów przekazywania sprawozdań budżetowych w ramach tarczy antykryzysowej
Jakie zmiany w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono w zakresie przekazywania sprawozdań budżetowych? 31 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia (...)
str. 38
2.
Ujawnienie w nocie podatkowej dotacji otrzymanej przez instytucję kultury
Biblioteka publiczna w 2019 r. otrzymała od organizatora (jednostki samorządu terytorialnego) dotację podmiotową oraz dotację celową na zakup środków trwałych, które są amortyzowane według stawek (...)
str. 39
2.1.
Ujęcie dotacji podmiotowej i celowej w księgach instytucji kultury
Przepisy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194 (...)
str. 39
2.2.
Przychody i koszty podatkowe związane z otrzymaniem dotacji
Dla podatnika podatku dochodowego od osób prawnych otrzymane dotacje są przychodem podatkowym, co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop. Przy czym dotacje (...)
str. 40
2.3.
Wykazanie dotacji w zeznaniu CIT-8 i nocie podatkowej
Przypomnijmy, iż w części D.1 zeznania CIT-8 wykazuje się wszystkie osiągnięte w roku podatkowym przychody, a więc także te, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Z (...)
str. 41
3.
Podział zysku netto w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). W 2019 r. otrzymaliśmy z NFZ środki pieniężne z tytułu nadwykonań, które zwiększyły zysk naszego zakładu za (...)
str. 43
F.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Cel i zakres KSR nr 3 "Niezakończone usługi budowlane"
Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 "Niezakończone usługi budowlane" (KSR nr 3) określa - zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości - zasady ustalania przychodów i kosztów (...)
str. 45
2.
Definicja umów o usługi budowlane oraz ich podział
Przez umowę o usługę budowlaną (dalej zwaną umową budowlaną) KSR nr 3 rozumie umowę zawartą między wykonawcą i zamawiającym, której przedmiotem jest budowa składnika aktywów (...)
str. 45
3.
Charakterystyka metod pomiaru stopnia zaawansowania niezakończonych umów budowlanych
Metoda obmiaru wykonanych prac Metoda obmiaru wykonanych prac polega na technicznym pomiarze wykonanych od rozpoczęcia umowy do dnia bilansowego prac wyrażonych w jednostkach naturalnych i (...)
str. 47
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Na jaki dzień otworzyć księgi rachunkowe spółki rozpoczynającej działalność?
Nasza spółka o.o. w marcu 2020 r. rozpoczęła działalność. Na jaki dzień powinniśmy otworzyć jej księgi rachunkowe? Czy za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej (dzień otwarcia (...)
str. 50
2.
Jak ująć w księgach rachunkowych zmianę przeznaczenia towarów?
Zajmujemy się sprzedażą środków czystości, w tym środków do dezynfekcji. Sporą część tych środków, które miały być przeznaczone do sprzedaży, zużywamy obecnie na własne potrzeby. (...)
str. 51
3.
Jak rozliczyć środki pieniężne pobrane przez udziałowca spółki z o.o.?
Udziałowiec naszej spółki z o.o. pobiera w ciągu roku gotówkę z bankomatu. Pobrane środki księgujemy na koncie 13-9 "Środki pieniężne w drodze". Czy postępujemy prawidłowo? (...)
str. 51
4.
Czy prokurent może złożyć w KRS skany uchwał o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego?
Do KRS wraz ze sprawozdaniem finansowym musimy złożyć odpis uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku. W jakiej postaci powinniśmy złożyć te dokumenty? (...)
str. 52
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej
Nasza firma zamierza skorzystać z abolicji składkowej ogłoszonej w ramach tarczy antykryzysowej. Jak ująć w księgach rachunkowych koszty wynagrodzeń pracowniczych oraz zwolnienie z opłacenia składek (...)
str. 53
2.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany pracownikom w związku z COVID-19 w księgach rachunkowych pracodawcy
Nasi pracownicy korzystają z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem placówek oświatowych na skutek (...)
str. 56
3.
Warunki jakie musi spełnić paragon bez numeru NIP nabywcy, aby uznać go za dowód księgowy
Czy według nowych przepisów paragon bez numeru NIP nabywcy może być nadal dowodem poniesienia kosztu firmowego? W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, paragon niezawierający numeru (...)
str. 58
4.
Sprzedaż udziałów spółki z o.o. na rzecz osoby, która dotąd nie uczestniczyła w spółce
Jeden ze wspólników spółki z o.o. sprzedał część swoich udziałów osobie fizycznej. Tym samym zwiększyła się liczba udziałowców. Jak ująć w księgach rachunkowych spółki z (...)
str. 60
5.
Rozliczenie w księgach rachunkowych płatności dokonanej na rachunek nieznajdujący się na białej liście
Nasza spółka z o.o. kupuje towary handlowe od różnych dostawców. Od 1 stycznia 2020 r. nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków, jeżeli (...)
str. 61
6.
Skutki rezygnacji przez jednostkę małą ze stosowania zasady ostrożności w zakresie tworzenia odpisów aktualizujących
W naszych księgach rachunkowych figuruje niezapłacona należność, w stosunku do której toczyło się postępowanie sądowe. Sprawę oddaliśmy do komornika, który umorzył postępowanie, bowiem dłużnika postawiono (...)
str. 63
7.
Obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki przejmowanej
W lutym 2020 r. nastąpiło połączenie metodą nabycia dwóch spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej). Spółka przejęta sporządziła sprawozdanie finansowe na 31 grudnia (...)
str. 64
8.
Sprzedaż odzysków z produkcji w postaci złomu w jednostce stosującej wyłącznie konta zespołu 4
Spółka zajmuje się produkcją elementów ze stali. Koszty działalności podstawowej księguje wyłącznie na kontach zespołu 4. Przy inwentaryzacji przeprowadzonej na dzień bilansowy odrzucane są do (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.