Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 9 (297) z dnia 01.05.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Opłaty związane ze złożeniem sprawozdania w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS)
Jesteśmy spółką jawną, która od stycznia 2010 r. prowadzi księgi rachunkowe. Na podstawie jakich przepisów przedsiębiorstwa są zobowiązane do zgłaszania sprawozdań finansowych w KRS? Jakie (...)
str. 5
2.
Czy osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe mają obowiązek złożenia sprawozdania do KRS?
Osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe nie składają sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego, ponieważ nie jest to ich organ rejestrowy. Nie mają również obowiązku składania (...)
str. 6
3.
Czy w przedsiębiorstwie osoby fizycznej istnieje obowiązek złożenia sprawozdania do ogłoszenia?
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność produkcyjną. Prowadzę działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ze względu na ilość osób zatrudnionych w firmie oraz osiągnięte (...)
str. 7
1.
Nowe zasady zwrotu VAT podróżnym wprowadzone do ustawy o VAT
Od 1 kwietnia 2011 r. uległy zmianie przepisy w zakresie zwrotu podatku podróżnym. Czy zmiany te mają wpływ na ewidencję księgową? Osoby fizyczne niemające stałego (...)
str. 8
2.
Przykład ewidencji księgowej zwrotu VAT podróżnym dokonywanego przez sprzedawcę towarów
Przykład I. Założenia: Jednostka uprawniona do dokonywania zwrotu VAT podróżnym, sprzedała w kwietniu 2011 r. osobie fizycznej, niemającej stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE, sprzęt (...)
str. 10
III.
Długoterminowe usługi budowlane w świetle przepisów ustawy o rachunkowości
Spółka z o.o. świadczy usługi budowlane z terminem wykonania wynoszącym najczęściej 12 miesięcy. Jak rozliczać usługi, do których są częściowe protokoły odbioru usługi w trakcie (...)
str. 11
1.
Wybór sposobu ewidencji i rozliczania kosztów działalności operacyjnej
Jak ewidencjonować koszty usług budowlanych? Czy ewidencję należy prowadzić na kontach zespołu 4 i 7, czy na kontach zespołu 4, 5 i 7? Wybór rachunku (...)
str. 11
2.
Jakie koszty składają się na koszt wytworzenia usługi budowlanej?
Koszty wytworzenia usługi budowlanej, na podstawie art. 28 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości obejmują koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem danej usługi oraz uzasadnioną (...)
str. 13
3.
Ewidencja kosztów i przychodów z niezakończonej usługi budowlanej
3.1. Koszty wytworzenia niezakończonej usługi budowlanej Koszty wytworzenia niezakończonej usługi obejmują koszty poniesione od dnia zawarcia odpowiedniej umowy do dnia bilansowego. Koszty poniesione przed zawarciem (...)
str. 14
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Rozliczenie kosztów ubezpieczeń majątkowych i rozrachunki z firmą ubezpieczeniową
Na jakim koncie ujmuje się koszty ubezpieczeń i rozrachunki z firmą ubezpieczeniową? W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem wystąpienia zdarzeń, które mogą spowodować w przyszłości (...)
str. 18
2.
Ewidencja wydatków na ubezpieczenie środka trwałego w budowie
Jak zaksięgować wydatki poniesione na ubezpieczenie budynku w trakcie budowy, który jednostka samodzielnie buduje? Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, środki trwałe w okresie ich (...)
str. 22
1.
Zasady ewidencji rozrachunków pomiędzy jednostką macierzystą a jej oddziałem
Firma produkująca artykuły spożywcze zamierza wyodrębnić samobilansujący oddział. Oddział ten będzie zajmował się produkcją wyrobów. Całą produkcję będzie przekazywał do magazynu jednostki macierzystej, skąd nastąpi (...)
str. 23
2.
Przykład ewidencji przesunięcia wyrobów w księgach jednostki macierzystej i oddziału samobilansującego
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka produkcyjna posiada na terenie kraju wyodrębniony organizacyjnie oddział samobilansujący. Wyprodukowane przez oddział wyroby zostały przekazane z oddziału do magazynu jednostki (...)
str. 24
1.
Zasady ogólne ewidencji dotacji i jej rozliczenia
Nasza spółka w marcu 2010 r. zleciła wykonawcy budowę hali wytwórczo-usługowej wraz z wyposażeniem. Hala została oddana do użytku w lutym 2011 r. Budowa jest (...)
str. 25
2.
Przykład rozliczenia dotacji, której część otrzymano po przyjęciu środków trwałych do używania
Przykład I. Założenia: 1. Spółka zleciła wykonawcy budowę hali wytwórczo-usługowej wraz z wyposażeniem. Hala wraz z wyposażeniem została oddana do użytku w lutym 2011 r. (...)
str. 27
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Podatek od czynności cywilnoprawnych a wartość początkowa środka trwałego
Na podstawie umowy kupna-sprzedaży nabyliśmy maszynę od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Od tej umowy odprowadziliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak prawidłowo zaksięgować ten podatek? (...)
str. 30
2.
Korekta VAT dotycząca sprzedaży używanego samochodu osobowego
W maju 2010 r. zakupiliśmy samochód osobowy i wprowadziliśmy go do ewidencji środków trwałych. Jego wartość nie przekraczała 15.000 zł. Odliczyliśmy 60% VAT. W marcu (...)
str. 31
3.
Wydatki poniesione na poszerzenie licencji o dodatkowe stanowiska
Do zakupionego wcześniej programu nabyliśmy poszerzenie licencji o dodatkowe stanowiska. Poszerzenie licencji na nowe stanowiska nastąpiło w drodze aneksu do umowy licencyjnej. Czy powinniśmy zakwalifikować (...)
str. 33
4.
Sprzedaż nieodpłatnie otrzymanego prawa wieczystego użytkowania gruntów
Instytut badawczy kilka lat temu otrzymał bezpłatnie prawo wieczystego użytkowania gruntów. W lipcu 2010 r. sprzedano to prawo, wystawiając fakturę. Jak zaksięgować taką operację? Przed (...)
str. 33
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady dotyczące zawierania umów w drodze przetargu i rozliczania wadium
Zgłosiliśmy swój udział w przetargu na zakup gruntu. Jak zaksięgować wadium wpłacone przez nas na poczet tego przetargu? Zasady dotyczące zawierania umów w drodze przetargu (...)
str. 36
2.
Typowe operacje gospodarcze związane z wpłatą i rozliczeniem wadium na przykładach liczbowych
2.1. Wpłata wadium Przykład I. Założenia: Jednostka zgłosiła swój udział w przetargu na zakup gruntu i wpłaciła wadium przetargowe w kwocie: 5.000 zł. II. Dekretacja: (...)
str. 37
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Odpis na ZFŚS w księgach zakładu budżetowego
Jak w samorządowym zakładzie budżetowym powinny wyglądać księgowania związane z przekazaniem na wyodrębniony rachunek bankowy kwoty stanowiącej 75% odpisu podstawowego na ZFŚS? Pracodawca tworzący zakładowy (...)
str. 40
2.
Zaangażowanie dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku
Jako samorządowa jednostka budżetowa, prowadząca działalność określoną w ustawie o systemie oświaty, posiadamy wydzielony rachunek dochodów. Czy istnieje obowiązek księgowania prawnego zaangażowania takich dochodów? Przepisy (...)
str. 41
3.
Dochody samorządowych jednostek oświatowych gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym
Na jakich kontach księguje się od 2011 r. uzyskiwane przez szkoły dochody gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym, w tym z tytułu najmu, odsetek od nieterminowych (...)
str. 42
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Moment ujęcia w księgach wyciągu bankowego z przełomu roku
Spółka z o.o. otrzymała wyciąg bankowy wystawiony 31 stycznia 2011 r. Zawiera on operacje bankowe przeprowadzone 31 grudnia 2010 r., tj.: zapłata zobowiązania kontrahentowi, opłata za wykonany przelew, (...)
str. 44
2.
Prezentacja w bilansie VAT rozliczanego w następnych okresach sprawozdawczych
Rozrachunki z tytułu VAT należnego i naliczonego za grudzień 2010 r., który podlegał rozliczeniu w następnych miesiącach, wykazaliśmy w aktywach bilansu jako "Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe" (zamiast w należnościach) i w pasywach bilansu jako (...)
str. 44
3.
Prezentacja w bilansie zatrzymanych płatności stanowiących kaucje gwarancyjne
W jakiej pozycji pasywów bilansu powinny być ujęte zatrzymane płatności stanowiące kaucje gwarancyjne? Kwoty umowne stanowiące kaucje gwarancyjne wstrzymane podwykonawcom robót budowlanych, zostały przeksięgowane z konta (...)
str. 45
4.
Zakup publikacji stanowiących pomoc fachową dla pracowników jednostki samorządu terytorialnego
Jako jednostka samorządu terytorialnego zakupujemy publikacje stanowiące pomoc fachową dla pracowników naszej jednostki (np. ustawy, komentarze). Są one wykorzystywane przez tych pracowników w codziennej pracy. Czy (...)
str. 45
IX.
Z listów Czytelników
1.
Informacje dotyczące 2010 r., otrzymane po sporządzeniu sprawozdania finansowego za ten rok
7 kwietnia 2011 r. spółka otrzymała dokument wystawiony 29 marca 2011 r., ale dotyczący roku 2010. W księgach którego roku należy ująć taki dokument? Jaki jest ustawowy (...)
str. 46
2.
Czy w informacji dodatkowej można pominąć pozycje, które nie dotyczą jednostki?
Czy w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego należy ująć wszystkie punkty i potem wpisać, że nie dotyczą one jednostki? Czy może w ogóle takiego punktu nie ujmować? Sporządzając informację (...)
str. 48
3.
Data otwarcia ksiąg rachunkowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Akt notarialny spółki z o.o. podpisano 29 marca 2010 r. Spółkę zarejestrowano w KRS 22 czerwca 2010 r. NIP-2 wskazuje datę rozpoczęcia działalności na 22 czerwca 2010 r. Rok obrotowy (...)
str. 49
4.
Ewidencja powypadkowej naprawy samochodu, w sytuacji gdy firma ubezpieczeniowa płaci za koszty naprawy
Samochód firmowy objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC uległ wypadkowi. Koszty naprawy pokryła firma ubezpieczeniowa, która przekazała należne nam odszkodowanie na rachunek warsztatu samochodowego w kwocie netto. Wartość (...)
str. 51
5.
Czy rejestr sprzedaży może być podstawą księgowania przychodów ze sprzedaży?
Czy sumę wartości sprzedaży faktur gotówkowych można zadekretować i ująć w księgach rachunkowych stacji paliw jedną pozycją z rejestru sprzedaży? Osobną pozycją będzie księgowana sprzedaż z kasy fiskalnej. Stosownie (...)
str. 52
6.
Zasiłek chorobowy wypłacany pracownikowi w imieniu ZUS
Jak w księgach rachunkowych ująć zasiłek chorobowy wypłacany pracownikowi w imieniu ZUS? Wypłacany przez pracodawcę (w imieniu ZUS) zasiłek chorobowy zmniejsza kwotę składek na ubezpieczenia społeczne podlegającą (...)
str. 53
7.
Ewidencja akcji i dywidend w księgach akcjonariusza będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W styczniu 2011 r. nabyłam imienne akcje w spółce akcyjnej celem uzyskania możliwości uruchomienia dodatkowego punktu sprzedaży. Z tytułu posiadanych akcji (...)
str. 55
8.
Zaspokojenie roszczeń pracowniczych ze środków FGŚP
Jesteśmy jednostką w upadłości likwidacyjnej. W czerwcu 2010 r. roszczenia pracowników z tytułu zaległych wynagrodzeń zostały zaspokojone przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Jak należy postąpić z saldami zobowiązań (...)
str. 57
9.
Zakup świadectw pochodzenia energii i ich umorzenie w księgach rachunkowych
Jesteśmy elektrociepłownią produkującą ciepło i energię elektryczną (czarną). Jak ująć w księgach zakup na giełdzie świadectw pochodzenia energii (zielonej, żółtej, czerwonej)? Na podstawie art. 9a ust. 1 (...)
str. 59
10.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową
Jako spółka z o.o. prowadzimy działalność deweloperską. W 2010 r. rozpoczęliśmy budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Na koniec 2010 r. wystąpiła strata i produkcja w toku. Podjęliśmy decyzję o przekształceniu jednostki w spółkę (...)
str. 62
11.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie uszkodzonych samochodów w celu ich naprawy i sprzedaży
Sprowadzamy z Niemiec uszkodzone auta, naprawiamy je i sprzedajemy. Na jakich kontach należy ująć zakup tych aut, zapłatę akcyzy, zakup części i usługi naprawy wykonane przez inne firmy? (...)
str. 64
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
X.
Komunikaty
1.
Zmiana ustawy o rachunkowości - kolejny etap prac legislacyjnych
15 kwietnia 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Na dzień oddania niniejszej publikacji do druku ustawa oczekuje (...)
str. 67
2.
Komitet Standardów Rachunkowości
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono informacje dotyczące zagadnień poruszanych podczas 13. posiedzenia Komitetu Standardów Rachunkowości V kadencji, które odbyło się 15 marca 2011 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.