Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 9 (369) z dnia 01.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zakres wprowadzonych zmian
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 7 kwietnia 2014 r. pod poz. 12 opublikowano uchwałę nr 3/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 4 marca 2014 r. w sprawie przyjęcia znowelizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości (...)
str. 4
2.
Ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu finansowym zysków i strat z aktuarialnego przeszacowania rezerw
Założenia aktuarialne powinny być bezstronne i wzajemnie dopasowane (spójne). Zalicza się do nich założenia: demograficzne, dotyczące m.in. kwestii takich jak: umieralność, wskaźniki rotacji pracowników, niezdolności do pracy i wcześniejszego (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Podstawowy termin przechowywania wybranych dokumentów w świetle przepisów podatkowych i bilansowych
Ogólne zasady przechowywania dokumentów księgowych w świetle ustawy o rachunkowości i rozbieżności jakie występują w tym względzie pomiędzy przepisami bilansowymi i podatkowymi omówiliśmy w artykule pt. "Zasady przechowywania dokumentów księgowych" opublikowanym (...)
str. 9
2.
Terminy przechowywania dokumentów wynikające z innych przepisów
Ustalając minimalny okres przechowywania poszczególnych dokumentów należy również uwzględnić szczególne regulacje w zakresie terminów przechowywania wynikające z innych przepisów niż ustawa o rachunkowości oraz Ordynacja (...)
str. 10
III.
Uproszczenia przy wycenie aktywów obrotowych w jednostce produkcyjnej
Jakie uproszczenia przy wycenie materiałów zużywanych bezpośrednio do produkcji, wycenie wyrobów gotowych i półfabrykatów może stosować jednostka zajmująca się przetwórstwem, która koszty ujmuje tylko w (...)
str. 11
1.
Rodzaje uproszczeń i ustalenie progu istotności
W myśl art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości, poszczególne składniki rzeczowych aktywów obrotowych (zapasów, w tym materiałów, wyrobów gotowych i półproduktów), na (...)
str. 11
2.
Wycena materiałów według cen zakupu
Materiały zużywane do produkcji mogą być wyceniane po cenach zakupu, a więc według rzeczywistych cen wynikających z faktur zakupu, tylko wtedy, gdy nie zniekształca to (...)
str. 12
3.
Uproszczenie w zakresie ewidencji i wyceny wyrobów gotowych
W myśl art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości, zapasy wyrobów gotowych na dzień ich powstania (przyjęcia z produkcji do magazynu) ewidencjonuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia. W zakresie wyceny wyrobów (...)
str. 13
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Przekazanie majątku firmowego na cele osobiste właściciela
Jak ująć w księgach rachunkowych wycofanie majątku firmowego (środków trwałych i wyposażenia) z firmy jednoosobowej na cele osobiste właściciela? Wycofanie majątku z działalności gospodarczej i (...)
str. 16
1.
Przekazanie majątku firmowego do celów prywatnych w świetle przepisów o VAT
Jeśli przy nabyciu lub wytworzeniu składników majątku, przekazywanych na cele prywatne, przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego (w całości lub w części), to – (...)
str. 16
2.
Ewidencja księgowa przekazania majątku firmowego na cele osobiste właściciela
W przedsiębiorstwie osoby fizycznej wyprowadzanie z firmy składników majątku, zaliczonych do środków trwałych i przeznaczenie ich na cele osobiste właściciela rozlicza się kapitałowo, czyli przez (...)
str. 17
V.
Sprzedaż internetowa za pobraniem
Prowadzę sklep i sprzedaję również towary przez internet. Jak wystawić fakturę w przypadku, gdy odbiorcą jest firma, a towar wysyłany jest za pobraniem, za pośrednictwem (...)
str. 18
1.
Forma płatności na fakturze przy sprzedaży przez internet za pobraniem
W przypadku sprzedaży przez internet, gdy towar wysyłany jest za pobraniem, kurier dostarcza przesyłkę, a wraz z nią fakturę. Następnie pobiera od odbiorcy pieniądze i (...)
str. 18
2.
Sprzedaż przez internet za pobraniem a obowiązek podatkowy
Do sprzedaży przez internet nie mają zastosowania szczególne zasady ustalania momentu powstania przychodu. Zatem należy w tym zakresie stosować przepisy art. 14 ust. 1c updof (...)
str. 20
3.
Zasady ewidencji księgowej sprzedaży internetowej za pobraniem
Przy sprzedaży towarów przez internet, za które płatność jest regulowana za pobraniem, dostawca wysyła towar za pośrednictwem firmy kurierskiej. Kurier przyjmuje zapłatę za towar, a (...)
str. 20
1.
Istota decyzji krótkookresowych i rola rachunku kosztów w ich podejmowaniu
Zarządzanie przedsiębiorstwem wiąże się z podejmowaniem wielu różnorodnych decyzji, zarówno bieżących (krótkookresowych), jak i strategicznych (długookresowych). Decyzje są aktami wyboru jednego z możliwych wariantów przyszłego (...)
str. 22
2.
Wybór struktury asortymentowej
Problem ten występuje w przypadku, gdy przedsiębiorstwo może produkować i sprzedawać szeroki asortyment wyrobów w różnych kombinacjach przy pełnym wykorzystaniu zdolności wytwórczych. W takiej sytuacji (...)
str. 23
3.
Decyzja typu "produkować czy zaniechać produkcji"
Decyzje dotyczące zaprzestania wytwarzania określonego wyrobu podejmowane są na skutek braku opłacalności ich produkcji. W tego typu decyzjach często błędnie zakłada się, że produkt "nieopłacalny" to (...)
str. 26
4.
Decyzja typu "produkować czy kupować"
Ten problem decyzyjny pojawia się w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo może wytwarzać we własnym zakresie dobra lub usługi, które jednocześnie można kupić na rynku. Można zatem (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.1.
Elementy zwiększające cenę nabycia w świetle przepisów ustawy o rachunkowości
Środki trwałe wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne (...)
str. 30
1.2.
Zasady odliczania VAT od samochodów osobowych
Jak już wspomniano cena zakupu obejmuje również niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług. Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z wykorzystywaniem w działalności gospodarczej (...)
str. 31
1.3.
Ewidencja księgowa nabycia samochodu
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka nabyła samochód osobowy, który będzie stanowił jej środek trwały. Faktura dokumentująca ten zakup opiewała na kwotę brutto: 88.560 zł (w (...)
str. 33
2.
Sprzedaż po 1 kwietnia 2014 r. samochodu osobowego nabytego przed zmianą przepisów
W kwietniu br. sprzedaliśmy samochód osobowy, który był zaliczony do środków trwałych. Od zakupu tego samochodu odliczyliśmy VAT w wysokości 6.000 zł. Jak zaksięgować tę (...)
str. 33
3.
Rabat pośredni a wartość początkowa środka trwałego
Spółka zakupiła środek trwały. Od producenta otrzymała rabat pośredni. Fakt ten nie został udokumentowany fakturą korygującą, ponieważ producent nie wystawiał faktury tylko sprzedawca. Jakim dowodem (...)
str. 35
4.
Rozliczenie wynagrodzeń związanych z budową środka trwałego
W związku z budową środka trwałego, koszty wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia rozliczamy według rzeczywistego kosztu wytworzenia. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ koszty wynagrodzeń dotyczących (...)
str. 37
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Wynik finansowy netto i brutto
Wynik finansowy jednostki to osiągnięty (wypracowany) rezultat na działalności gospodarczej za dany okres sprawozdawczy. Wynik finansowy może być wielkością dodatnią – co oznacza że, jednostka (...)
str. 38
2.
Moment rozliczenia wyniku finansowego na koncie 82 i jego podział
Moment rozliczenia wyniku finansowego W świetle ustawy o rachunkowości podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostki może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający (zob. art. 53 (...)
str. 39
3.
Inne operacje gospodarcze księgowane za pomocą konta 82
Na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" odnoszone są również skutki błędów istotnych popełnionych w latach ubiegłych, ale ujawnionych w bieżącym roku obrotowym przed zatwierdzeniem sprawozdania (...)
str. 42
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Analityka do konta 130 w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego
Czy w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego (gminy) należy prowadzić analitykę do konta 130? Do konta 130 "Rachunek bieżący jednostki" należy prowadzić ewidencję szczegółową (analityczną). Ewidencja (...)
str. 44
2.
Klasyfikowanie wydatków ponoszonych na zakup papieru do drukarek i kserokopiarek
Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wydatki na zakup papieru do drukarek i kserokopiarek? Czy obowiązuje jeszcze paragraf 474 "Zakup materiałów papierniczych do sprzętu drukarskiego i urządzeń (...)
str. 44
3.
Księgowanie wykonania budżetu w układzie zadaniowym
Jak w państwowej jednostce budżetowej księguje się wykonanie budżetu zadaniowego? Rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej daje jednostkom pewną swobodę co do sposobu ujmowania (...)
str. 45
4.
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w księgach jednostki budżetowej
Jednostka budżetowa zorganizowała przetarg nieograniczony na wykonanie robót remontowych. Wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą, zobowiązany jest do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w (...)
str. 46
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VIII.
Sfinansowanie zakupu środka trwałego dotacją oraz jego amortyzacja
Spółka z o.o. zakupiła środek trwały, którego wartość była w 70% sfinansowana ze środków unijnych. Przyjęto, iż środek ten będzie amortyzowany dla celów bilansowych i (...)
str. 47
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych środków otrzymanych na sfinansowanie zakupu środka trwałego
Środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia środka trwałego, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych, rozlicza się za pomocą konta 84 (...)
str. 47
2.
Dotacja na zakup środka trwałego w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Kwota otrzymanej dotacji stanowi przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop. Co istotne kwota otrzymanej dotacji związanej z zakupem środków trwałych, (...)
str. 47
3.
Różnice w amortyzacji bilansowej i podatkowej oraz ustalenie podatku odroczonego
W sytuacji opisanej w pytaniu spółka z o.o. nabyła środek trwały korzystając z dofinansowania ze środków unijnych. Środek ten podlegał amortyzacji metodą liniową zarówno dla (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kiedy wystąpi obowiązek przetłumaczenia na język polski dokumentów otrzymanych z zagranicy?
Czy faktury zakupu otrzymane od kontrahentów zagranicznych (wystawione w języku obcym) należy przed zaksięgowaniem przetłumaczyć na język polski? Nie tłumaczy się wszystkich faktur otrzymanych od kontrahentów zagranicznych. Obowiązek przetłumaczenia (...)
str. 51
2.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy?
W naszej spółce jest dwóch członków zarządu (obaj są również jej udziałowcami). Każdy z nich może jednoosobowo reprezentować spółkę. Czy obaj muszą podpisywać roczne sprawozdanie finansowe, czy wystarczy (...)
str. 51
3.
Jak ująć w księgach przedsiębiorstwa osoby fizycznej otrzymane nieodpłatnie bony towarowe?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą otrzymała od jednego z kontrahentów (dostawców) bony towarowe. Na jakich kontach zaksięgować otrzymane bony? Bony towarowe z cywilnoprawnego punktu widzenia są tzw. znakami legitymacyjnymi, (...)
str. 52
X.
Z listów Czytelników
1.
Skutki zastosowania KSR nr 8 "Działalność deweloperska" do sprawozdania finansowego za 2013 r.
Prowadzimy działalność deweloperską. W październiku 2013 r. zakupiliśmy grunt przeznaczony pod budowę budynków na sprzedaż. Grunt ten ujęliśmy na koncie towarów. W grudniu 2013 r. rozpoczęliśmy przedsięwzięcie deweloperskie. Czy w związku z opublikowaniem (...)
str. 52
2.
Faktura korygująca zakup materiałów dokonany w roku ubiegłym
W marcu 2014 r. otrzymaliśmy korektę faktury za materiały biurowe (korekta zmniejszająca), które zostały zakupione w grudniu 2013 r. Jesteśmy po badaniu przez biegłego rewidenta. Sprawozdanie CIT zostało skorygowane o otrzymane korekty (...)
str. 54
3.
Korekta zmniejszająca odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Jak zaksięgować korektę zmniejszającą roczny odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? W sytuacji zaksięgowania takiej korekty po stronie Wn konta funduszu jego stan będzie ujemny. Pracodawcy, którzy tworzą (...)
str. 56
4.
Kryteria tworzenia rezerw i zobowiązań warunkowych
Po dniu bilansowym, ale przed sporządzeniem sprawozdania finansowego spółka złożyła wypowiedzenie umowy najmu lokalu, które będzie skuteczne 15 grudnia 2014 r. Skutkiem tego wypowiedzenia jest konieczność zapłaty (...)
str. 57
5.
Prezentacja wydatków na nabycie obligacji w rachunku przepływów pieniężnych według KSR nr 1
Jak w rachunku przepływów pieniężnych wykazać nabycie obligacji? Obligacje są aktywami nabytymi przez jednostkę w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości w czasie lub uzyskania z nich przychodów (...)
str. 59
6.
Korekta VAT naliczonego w księgach dłużnika będącego w trakcie upadłości układowej
Nasza firma złożyła dokumenty o upadłość układową z redukcją długu o 20% i odroczeniem spłat na 2 lata. Do tej pory nie minął termin 150 dni po terminie płatności, żeby dokonywać korekty (...)
str. 60
7.
Bilans otwarcia spółki kapitałowej utworzonej w wyniku przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego
Spółka z o.o. została utworzona w wyniku przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego (na podstawie art. 22 i 23 ustawy o gospodarce komunalnej). W jaki sposób należy ująć w bilansie otwarcia spółki z o.o. konta 860 (...)
str. 62
8.
Ewidencja księgowa otwarcia akredytywy utworzonej na rzecz kontrahenta zagranicznego
W 2014 r. spółka uruchomiła akredytywę na prośbę zagranicznego dostawcy, od którego ma zamiar zakupić maszynę. Jak ująć tę transakcję w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym, jeżeli nie zostanie ona sfinalizowana na dzień bilansowy? (...)
str. 64
9.
Zwrot środków pieniężnych z tytułu realizowanego projektu unijnego przez stowarzyszenie w likwidacji
Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej, wobec którego uruchomiona została procedura likwidacyjna. Mamy obowiązek zwrócić pewną kwotę środków pieniężnych z tytułu realizowanego wcześniej projektu unijnego (środki (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.