Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (512) z dnia 20.04.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Szanowni Państwo
Szanowni Państwo W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 ustawodawca podejmuje różnego rodzaju działania mające zapobiec epidemii COVID-19 i jej skutkom. Aby ułatwić Państwu dotarcie (...)
str. 3
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Publikacja rozporządzenia przesuwającego terminy dotyczące sprawozdawczości finansowej
NOWE ROZPORZĄDZENIE W Dzienniku Ustaw z 31 marca 2020 r. pod poz. 570 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie (...)
str. 4
2.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości w zakresie badania sprawozdania finansowego
ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 31 marca 2020 r. pod poz. 568 opublikowano ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Koszty związane z dostosowaniem sprzętu do wykonywania pracy zdalnej
W celu przeciwdziałania COVID-19 kierownik jednostki polecił pracownikom wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Część pracowników będzie pracowała na prywatnym sprzęcie (nie (...)
str. 7
2.
Koszty realizacji zadań nałożonych na przedsiębiorcę w związku z przeciwdziałaniem epidemii
Jeżeli na nasze przedsiębiorstwo zostaną nałożone przez Prezesa Rady Ministrów zadania w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, to jak ująć w księgach rachunkowych ich realizację? Koszty (...)
str. 8
3.
Wynagrodzenie przestojowe wypłacane pracownikom w związku z epidemią koronawirusa
W związku z epidemią COVID-19 produkcja wyrobów gotowych w naszym zakładzie została wstrzymana. Pracownikom produkcyjnym będziemy wypłacać wynagrodzenie przestojowe. Jak ująć w księgach rachunkowych to (...)
str. 9
1.
Wpływ epidemii koronawirusa na sprawozdanie finansowe za 2019 r.
Rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa oraz ograniczenia z tym związane mają ogromny wpływ na prowadzoną przez naszą spółkę działalność gospodarczą. W marcu tego roku przychody naszej (...)
str. 11
2.
Czynności zmierzające do zamknięcia działalności
Spółka z o.o. 18 stycznia 2020 r. sprzedała większość składników aktywów. Od tego dnia ściągamy należności i spłacamy zobowiązania. Nie zamierzamy kontynuować działalności operacyjnej. W (...)
str. 15
3.
Elementy sprawozdania finansowego sporządzanego przy założeniu, że działalność nie będzie kontynuowana
Czy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. sporządzane przy założeniu braku kontynuacji działalności powinno zawierać rachunek przepływów pieniężnych, zestawienie zmian w kapitale i sprawozdanie z działalności? (...)
str. 16
4.
Wycena nieruchomości przy braku kontynuacji działalności
Czy wycena nieruchomości w cenie sprzedaży netto, zgodnie z art. 29 ustawy o rachunkowości, powinna być dokonana przez rzeczoznawcę, czy kierownik jednostki może tego dokonać (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Zwrot zaliczki w walucie obcej, w sytuacji gdy transakcja nie doszła do skutku
Spółka otrzymała od kontrahenta zagranicznego zaliczkę w walucie obcej. Transakcja jednak nie doszła do skutku (kontrahent zrezygnował z zakupu). Czy powstaną różnice kursowe w przypadku, (...)
str. 18
1.
Kurs waluty obcej stosowany do wyceny otrzymanej zaliczki
W świetle art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia - (...)
str. 18
2.
Wycena rozchodu środków w walucie obcej z tytułu zwrotu zaliczki
Zwrot otrzymanej od kontrahenta zagranicznego zaliczki w walucie obcej, na dzień wypływu środków przelicza się na walutę polską: 1) po kursie średnim NBP waluty obcej (...)
str. 19
3.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
W przypadku przyjęcia do wyceny rozchodu waluty kursu historycznego, na rachunku walutowym nie powstaną różnice kursowe. Natomiast w przypadku przyjęcia do wyceny rozchodu środków pieniężnych (...)
str. 19
4.
Różnice kursowe powstałe na koncie rozrachunkowym
W wyniku zastosowania różnych kursów walut do wyceny wpływu i zwrotu otrzymanej zaliczki na koncie rozrachunkowym powstaną różnice kursowe, które trzeba rozliczyć i ująć w (...)
str. 20
1.
Wymiana towarów niepełnowartościowych na pełnowartościowe
Jednostka handlowa zgodnie z ustaleniami z dostawcą zwraca mu towary przeterminowane, a w zamian otrzymuje nowe (takie same lub podobne) w tej samej ilości i (...)
str. 22
2.
Odpisanie towarów przeterminowanych, uszkodzonych lub nierotujących
W naszej jednostce występują towary, które utraciły możliwość zbycia na skutek m.in. przeterminowania, uszkodzenia, zniszczenia, czy w wyniku słabej rotacji. Czy powinniśmy wyksięgować je z (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wymiana monitora w zamortyzowanym zestawie komputerowym
Posiadamy w ewidencji środków trwałych zamortyzowany zestaw komputerowy. Monitor z tego zestawu zepsuł się i zakupiliśmy nowy o wartości 1.000 zł. Czy wartość nowego monitora (...)
str. 27
2.
Wycena gruntu w zależności od jego aktualnego przeznaczenia
Posiadamy grunt, który zakupiliśmy pod budowę biura i magazynu. Na koniec roku przeprowadziliśmy wycenę tego gruntu w wartości rynkowej i chcemy podnieść jego wartość w (...)
str. 28
3.
Rozliczanie w księgach rachunkowych kosztów prac rozwojowych
Spółka cywilna w celu wykonania nowego wzoru klamek aluminiowych zakupiła oprogramowanie komputerowe służące do projektowania klamek, koncepcje klamki, wydruki 3D, formę do prototypowego wykonania klamki (...)
str. 30
4.
Korekta wartości początkowej na skutek błędu z lat ubiegłych
W marcu 2020 r., już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2019 r., jednostka wykryła, iż błędnie ustaliła wartość początkową środka trwałego zakupionego w 2019 r. (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Regulacje prawa cywilnego w zakresie potrącenia wzajemnych wierzytelności
Kontrahenci mogą regulować wzajemne rozrachunki bezgotówkowo, w tym m.in. poprzez kompensatę umowną lub kompensatę jednostronną. W wyniku dokonania kompensaty pomiędzy kontrahentami dochodzi do wzajemnego umorzenia (...)
str. 34
2.
Możliwość uznania kompensaty za dopełnienie obowiązków związanych z zapłatą w MPP
Wyłączenie stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) na podstawie przepisów ustawy o VAT dotyczy tylko tzw. kompensaty jednostronnej, o której mowa w art. 498 K.c. Nie (...)
str. 35
3.
Ewidencja księgowa kompensaty wierzytelności oraz sposób jej udokumentowania
Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących kompensaty wzajemnych rozrachunków. Zasady rozliczenia wzajemnych rozrachunków w drodze kompensaty opisuje stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wydłużenie terminów dotyczących sprawozdawczości finansowej jednostek sektora finansów publicznych
Jakie zmiany dla jednostek sektora finansów publicznych wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa w zakresie sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych za 2019 r.? NOWE ROZPORZĄDZENIE (...)
str. 41
2.
Klasyfikacja budżetowa wydatków na zakup środków do dezynfekcji
Płyny do dezynfekcji rąk zakupione na potrzeby pracowników samorządowego zakładu budżetowego W związku z epidemią koronawirusa samorządowy zakład budżetowy zakupił płyny do dezynfekcji rąk dla (...)
str. 44
3.
Ujęcie otrzymanej dywidendy w księgach urzędu gminy
Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) posiada udziały w spółce z o.o. Jak w księgach urzędu gminy ująć otrzymaną od tej spółki dywidendę? Otrzymane dywidendy zalicza się (...)
str. 45
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Ograniczenie zatorów płatniczych w przepisach o podatku dochodowym
Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy wprowadzone do ustawy o CIT i ustawy o PIT mające na celu ograniczenie zatorów płatniczych. (...)
str. 46
2.
Rozliczenie VAT należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności
Na mocy art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na (...)
str. 48
3.
Ujęcie skutków wystąpienia złego długu w księgach wierzyciela
Korekty dotyczące złego długu dokonywane dla celów podatku dochodowego nie są uwzględniane przez wierzycieli w księgach rachunkowych. Zmniejszenie dochodu o wartość tzw. złej należności ma (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy można poprawić sporządzone już sprawozdanie finansowe?
Jesteśmy spółką sporządzającą po raz pierwszy sprawozdanie finansowe. W jaki sposób powinniśmy postąpić z dokumentami dotyczącymi 2019 r., które wpłyną do naszej jednostki po 31 (...)
str. 50
2.
Jak zaksięgować kaucję zwrotną otrzymaną z tytułu najmu mieszkania?
Wynajmujemy mieszkanie będące własnością naszej spółki. Zgodnie z umową pobraliśmy od najemcy kaucję zwrotną, która ma być zabezpieczeniem ewentualnych szkód. Na jakie konto odnieść taką (...)
str. 50
3.
W jaki sposób rozliczyć w księgach zakup części zamiennych?
Jesteśmy firmą zajmującą się naprawą sprzętu AGD. Jeżeli naprawa danej części sprzętu nie jest możliwa, to kupujemy i montujemy nową część. Czy wartość zakupionych części (...)
str. 51
4.
Na jakim koncie ująć wartość produkcji w toku na dzień bilansowy?
Spółka prowadzi działalność deweloperską. Koszty podstawowej działalności operacyjnej rozlicza na kontach zespołu 4 i 5. Dla każdej inwestycji prowadzi odrębne konto analityczne do konta 50 (...)
str. 52
IX.
Z listów Czytelników
1.1.
Obowiązek sporządzenia noty podatkowej
Czy fundacja jest zobowiązana do wypełnienia noty podatkowej przy sporządzaniu informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego? Obowiązek sporządzenia noty podatkowej ciąży wyłącznie na jednostkach będących podatnikami (...)
str. 53
1.2.
Prezentacja w nocie podatkowej danych uszczegóławiających
Jesteśmy spółką z o.o. Sprawozdanie finansowe za 2019 r. sporządzamy według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości (schema za 2019 r.). Czy w nocie (...)
str. 54
1.3.
Ujawnianie w informacji dodatkowej zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych
Jakie rodzaje zobowiązań należy prezentować w ustępie 1 pkt 12 dodatkowych informacji i objaśnień sporządzanych według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości? W pozycji (...)
str. 55
2.
Zasady tworzenia rezerwy na świadczenia pracownicze
Jesteśmy jednostką, która od 2019 r. ma obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze. Posiadamy już wycenę aktuarialną, która zawiera wyliczenia na świadczenia krótkoterminowe i długoterminowe (...)
str. 57
3.
Obowiązek badania rocznego sprawozdania finansowego w przypadku emisji obligacji imiennych
Spółka z o.o. dokonała emisji 20 tys. szt. obligacji imiennych. Czy w związku z emisją tych obligacji sprawozdanie finansowe spółki będzie podlegało badaniu? Według ustawy (...)
str. 59
4.
Forma i zakres sprawozdania finansowego kasy zapomogowo-pożyczkowej
Jak sporządzić sprawozdanie finansowe pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej (PKZP)? Jaki jest wzór bilansu kasy? Czy prawidłowe będzie sporządzenie sprawozdania według załącznika nr 1 do ustawy o (...)
str. 60
5.
Niezgodne saldo zobowiązań a sporządzone sprawozdanie finansowe
Od grudnia 2019 r. próbujemy uzgodnić saldo z firmą telekomunikacyjną, która najpierw potwierdziła nam nadpłatę na koniec grudnia, a w lutym 2020 r. przesłała fakturę (...)
str. 61
6.
Prezentacja w sprawozdaniu środków zgromadzonych na rachunku VAT
W jakiej pozycji bilansu wykazujemy środki zgromadzone na rachunku VAT? Środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT - stanowiące saldo Wn konta 13-0/2 "Rachunek VAT" - (...)
str. 63
7.
Moment ujęcia rabatu potransakcyjnego w księgach rachunkowych nabywcy
W marcu 2020 r. otrzymaliśmy od naszego dostawcy rabat z tytułu zakupu w poprzednim roku obrotowym, określonej ilości towaru. Czy rabat potransakcyjny powinniśmy ująć w (...)
str. 64
8.
Skutki bilansowe uzyskania korzystnego wyroku w sprawie o odszkodowanie
Zakupiona przez naszą firmę maszyna nie spełniała parametrów, które były wyszczególnione w zamówieniu i umowie, w związku z czym skierowaliśmy sprawę do sądu. Sprawa sądowa (...)
str. 65
9.
Sprawozdanie finansowe stowarzyszenia, w którym nie wystąpiły zdarzenia gospodarcze
Czy stowarzyszenie wpisane do rejestru przedsiębiorców, niemające żadnego zdarzenia gospodarczego w 2019 r., jest zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego? Stowarzyszenie prowadzące księgi rachunkowe jest zobowiązane (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.