Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 6 (462) z dnia 20.03.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Terminy prac bilansowych w marcu 2018 r.
Do 26 marca 2018 r. należy sporządzić zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za 2017 r. Jak wynika z treści art. 24 ust. 5 (...)
str. 4
2.
Opublikowano zmiany dotyczące sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej
W Dzienniku Ustaw z 21 lutego 2018 r. pod poz. 398 opublikowano ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze (...)
str. 6
3.
Nowe zasady przekazywania sprawozdań finansowych - odpowiedzi MS na pytania naszego Wydawnictwa
W związku z wątpliwościami jakie nasunęły się po analizie zmian w zasadach przekazywania sprawozdań finansowych wprowadzonych ustawą nowelizującą zwróciliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) o (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2017 r.
1.
Rozrachunki z właścicielem w księgach i sprawozdaniu finansowym firmy osoby fizycznej
Ujęcie w księgach rachunkowych rozrachunków z właścicielem w trakcie roku obrotowego Ustawa o rachunkowości określa nadrzędne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie reguluje natomiast w sposób (...)
str. 8
2.
Ustalenie podatku odroczonego, gdy przychód podatkowy wyprzedza przychód bilansowy
W grudniu 2017 r. spółka z o.o. wystawiła fakturę z datą sprzedaży 5 stycznia 2018 r. W księgach grudnia przychód został ujęty na koncie rozliczeń (...)
str. 11
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych podatku od nieruchomości za lata ubiegłe
Jak zaksięgować poniesiony w 2018 r. koszt z tytułu podatku od nieruchomości za lata 2013-2015? Zapłata podatku wraz z odsetkami nastąpiła w styczniu 2018 r. (...)
str. 15
2.
Ewidencja zobowiązania wynikającego z decyzji wymiarowej w podatku VAT za lata ubiegłe
Spółka z o.o. otrzymała w 2017 r. decyzję wymiarową dotyczącą VAT za lata 2007-2008. W 2017 r. zapłaciła wynikający z tej decyzji podatek wraz z (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Rozliczenie leasingu w walucie obcej uznanego za finansowy dla celów bilansowych
W listopadzie 2016 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego w walucie obcej. Faktury czynszowe wystawiane są w walucie obcej z adnotacją ile wynosi kwota kapitału. Dla (...)
str. 18
1.
Przedmiot umowy leasingu w księgach rachunkowych korzystającego
W myśl art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe na mocy umowy, zgodnie z którą jedna ze (...)
str. 18
2.
Wycena umowy leasingu przy założeniu, iż rozrachunki i zapłata z jej tytułu nastąpią w walucie obcej
Jeżeli umowa leasingu przewiduje, że rozrachunki i zapłata z jej tytułu nastąpią w walucie obcej, to korzystający powinien dokonać odpowiedniego przeliczenia wartości wyrażonych w walucie (...)
str. 19
3.
Ewidencja skutków zawarcia umowy leasingu w walucie obcej na przykładzie liczbowym
Przykład I. Założenia: W listopadzie 2016 r. jednostka zawarła umowę leasingu operacyjnego w walucie obcej. Od 2018 r. utraciła prawo do uproszczeń i przekwalifikowała tę (...)
str. 20
IV.
Ewidencja w jednostkach produkcyjnych - wybrane zagadnienia
1.
W jakich przypadkach dokonuje się czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów produkcji?
Według ustawy o rachunkowości jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeśli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do (...)
str. 21
2.
Kiedy w jednostce produkcyjnej stosuje się konta obrotów wewnętrznych?
Ustawa o rachunkowości dopuszcza dwie metody ustalania wyniku finansowego, tj. porównawczą i kalkulacyjną. W porównawczym rachunku zysków i strat występuje problem zachowania równowagi w tzw. (...)
str. 23
3.
Jak ująć przekazanie próbek własnych wyrobów na cele reklamy, gdy stosuje się konta zespołu 4 i 5?
W jednostce rozliczającej koszty działalności operacyjnej na kontach zespołu 4 i 5 oraz prowadzącej ewidencję magazynową wyrobów wydanie własnych produktów (tutaj: w postaci próbek) na (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Składniki majątku trwałego o przewidywanym okresie użytkowania krótszym niż rok
Czy nabywane przez nas składniki majątku o przewidywanym okresie użytkowania krótszym niż rok, których wartość jednostkowa jest dość duża, powinny być zaliczone do środków trwałych? (...)
str. 28
2.
Podział nieruchomości i wyodrębnienie z jednej działki gruntowej dwóch mniejszych
Dokonaliśmy podziału jednej z działek gruntu, figurującej w naszej ewidencji środków trwałych, na dwie odrębne działki. Otrzymaliśmy odpowiednie decyzje, została też dokonana zmiana w księdze (...)
str. 28
3.
Skutki korekty podatkowej i bilansowej amortyzacji za lata ubiegłe
Jesteśmy firmą produkcyjną. Maszyny produkcyjne amortyzujemy metodą degresywną (podatkowo i księgowo). W związku z błędną kwalifikacją przyjęliśmy złą stawkę amortyzacyjną. Jesteśmy zmuszeni dokonać korekty podatkowej (...)
str. 29
4.
Program komputerowy o wartości nieprzekraczającej kwoty określonej w przepisach podatkowych
W 2018 r. zakupiliśmy program komputerowy o wartości 4.000 zł netto. Czy taki wydatek powinien być księgowany jako zakup wartości niematerialnej i prawnej, czy jako (...)
str. 30
5.
Różnica pozorna oraz ujawnienie środka trwałego w wyniku inwentaryzacji środków trwałych
W grudniu 2017 r. w wyniku inwentaryzacji środków trwałych przeprowadzonej w naszej jednostce (podczas porównywania spisu z natury ze stanem ewidencyjnym) ujawniona została nadwyżka środka (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Konsekwencje stosowania zasady ostrożności do wyceny należności
Należności na dzień ich nabycia bądź powstania ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości nominalnej. Wartość nominalna należności odzwierciedla wartość przychodów ze sprzedaży z uwzględnieniem (...)
str. 33
2.
Utworzenie odpisu aktualizującego w księgach rachunkowych
Odpisy aktualizujące wartość należności dokonywane na podstawie art. 35b ustawy o rachunkowości ujmuje się na koncie 28 "Odpisy aktualizujące wartość należności". Ewidencja analityczna do konta (...)
str. 34
3.
Wiekowanie należności przeterminowanych
W przypadku należności przeterminowanych wysokość odpisu aktualizującego uzależnia się najczęściej od stopnia przeterminowania należności. Dlatego, jeśli przyczyną dokonywania odpisów aktualizujących jest przeterminowanie należności, to analizując (...)
str. 35
4.
Ujęcie w księgach korekty VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi
Jednostki w ściśle określonych przypadkach mogą odzyskać podatek od towarów i usług od wierzytelności nieściągalnych. W świetle bowiem przepisów art. 89a ustawy o VAT podatnik (...)
str. 35
5.
Ogólne odpisy aktualizujące wartość należności
Przewidziane w art. 35b ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości - ogólne (globalne) odpisy aktualizujące w odniesieniu do należności przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o znacznym (...)
str. 36
6.
Rozwiązanie odpisu aktualizującego na skutek spłaty należności lub ustania przyczyny jego utworzenia
W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano wcześniej odpisu aktualizującego wartość należności, równowartość całości lub odpowiedniej części dokonanego odpisu aktualizującego zalicza się odpowiednio do pozostałych (...)
str. 37
7.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Czy należy przeksięgować środki trwałe z konta 011 na 013 w związku ze zmianą limitów podatkowych?
Jesteśmy jednostką budżetową. Na skutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od 1 stycznia 2018 r. podwyższono limit wartości środków trwałych, dla których (...)
str. 39
2.
Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie inwentaryzacji w jednostce obsługiwanej
Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie inwentaryzacji składników aktywów i pasywów w jednostce obsługiwanej w przypadku ustanowienia wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej (CUW) - kierownik (...)
str. 40
3.
Prezentacja w bilansie środków pieniężnych otrzymanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Prowadzimy działalność w formie państwowej jednostki budżetowej. W 2017 r. powiatowy urząd pracy na podstawie zawartej umowy przekazał nam środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone (...)
str. 41
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Nowe zasady ujmowania przychodów wynikające z MSSF 15
Od 1 stycznia 2018 r. podmioty stosujące MSSF zobligowane są do stosowania MSSF 15 "Przychody z umów z klientami". Dla wielu z nich nowe zasady (...)
str. 44
2.
Podstawowe problemy dotyczące ujmowania przychodów w świetle przepisów krajowych i międzynarodowych
Sytuacja każdego przedsiębiorstwa jest inna, w związku z tym nie można jednoznacznie wskazać zagadnień, które pojawią się w każdej jednostce. Poniżej przedstawimy porównanie krajowych i (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W jakiej pozycji uproszczonego bilansu jednostki małej wykazać towary w drodze?
W grudniu 2017 r. otrzymaliśmy fakturę za zakupione przez nas towary. Towary dostarczono dopiero w styczniu 2018 r. Jak wykazać w bilansie nierozliczone saldo Wn (...)
str. 55
2.
Przyjęcie na stan magazynowy poprodukcyjnych odpadów użytkowych
Jesteśmy firmą produkcyjną. Podczas produkcji wyrobów gotowych powstają odpady użytkowe, które przyjmujemy do magazynu i następnie zużywamy na wewnętrzne potrzeby firmy lub sprzedajemy. Na jakim (...)
str. 55
3.
Ujęcie w bilansie VAT naliczonego do rozliczenia w kolejnym okresie
W jakiej pozycji bilansu sporządzanego według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości dla jednostki małej należy wykazać VAT naliczony przeniesiony do odliczenia w następnym (...)
str. 56
4.
Wymiana środka trwałego w ramach gwarancji
W 2017 r. nabyliśmy środek trwały, w którym często dochodziło do uszkodzeń. W ramach gwarancji producent wymienił ten środek trwały na nowy (taki sam). Jak (...)
str. 56
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Opłata za korzystanie ze środowiska za 2017 r. w księgach rachunkowych i bilansie
W związku z prowadzoną działalnością zobowiązani jesteśmy do uiszczenia opłaty środowiskowej w marcu 2018 r. Do ksiąg rachunkowych którego roku zaliczyć wspomnianą opłatę? Księgi rachunkowe (...)
str. 57
2.
Prezentacja w bilansie zobowiązań publicznoprawnych wobec PFRON
Na koniec roku obrotowego pozostanie na rozrachunkach z PFRON składka obowiązkowa, której termin płatności przypada na styczeń kolejnego roku obrotowego. W jakiej pozycji bilansu sporządzanego (...)
str. 58
3.
Obowiązek badania rocznego sprawozdania finansowego spółki komandytowo-akcyjnej
Czy spółka komandytowo-akcyjna ma obowiązek poddawać swoje sprawozdania finansowe corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta? Spotkaliśmy się ze stanowiskiem, że - chociaż nie wynika to bezpośrednio (...)
str. 59
4.
Wycena wpływu środków na rachunek walutowy w zależności od źródła pochodzenia waluty
Jaki kurs przyjąć do przeliczenia na złote wpływu środków pieniężnych w walucie obcej na rachunek walutowy spółki? Czy powinien to być kurs faktycznie zastosowany? Kurs (...)
str. 60
5.
Jakie jednostki powinny ujawnić informacje o polityce różnorodności w sprawozdaniu za 2017 r.?
Jesteśmy spółką z o.o. Nasze sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Za 2017 r. sporządzamy sprawozdanie z działalności, nie stosujemy zasad ładu korporacyjnego. Mamy (...)
str. 61
6.
Skutki zawarcia w ubiegłym roku umowy o kredyt inwestycyjny, który uruchomiono w roku bieżącym
W grudniu 2017 r. firma podpisała z bankiem umowę o kredyt inwestycyjny. Kredyt będzie uruchomiony w marcu 2018 r. w drodze zapłaty przez bank faktur (...)
str. 62
7.
Wypłacone pracownikowi gotówką dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych
Pracownik naszej jednostki podczas wykonywania badań profilaktycznych otrzymał od lekarza okulisty zalecenie stosowania okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Jak zaksięgować wypłacone pracownikowi gotówką z (...)
str. 63
8.
Koszty podróży służbowych pracowników zatrudnionych przy montażu wyrobów gotowych
Spółka produkuje meble sklepowe, które następnie pracownicy spółki montują w podanej przez klienta lokalizacji. Cena za montaż jest doliczana do wartości transakcji. Na jakie konto (...)
str. 64
9.
Ewidencja kosztów prowadzenia świetlic w księgach rachunkowych organizacji pożytku publicznego
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Prowadzimy świetlice dla dzieci i dla seniorów. W ramach tego działania kupujemy artykuły spożywcze lub zakupujemy usługi cateringu, niezbędne do dożywiania (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.