Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 5 (365) z dnia 01.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Spółka komandytowo-akcyjna jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych
Prowadzimy działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Od 1 stycznia 2014 r. jesteśmy podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jak powinniśmy księgować ten podatek? Spółki komandytowo-akcyjne (SKA) od (...)
str. 4
2.
Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach
Podatek należny od komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki Wspólnik SKA będący komplementariuszem płaci podatek od faktycznie uzyskanego przychodu z tytułu udziału w zysku spółki. SKA wypłacając zysk, (...)
str. 5
3.
Obowiązek ustalania przez spółkę komandytowo-akcyjną odroczonego podatku dochodowego
Od 2014 r. SKA podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc jest podatnikiem podatku dochodowego od działalności gospodarczej, sporządzającym roczne zeznanie podatkowe CIT-8. W takim (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
1.
Podatek dochodowy a sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych
W której pozycji rachunku przepływów pieniężnych należy wykazać podatek dochodowy od osób prawnych zapłacony do urzędu skarbowego oraz otrzymany zwrot nadpłaty tego podatku za rok (...)
str. 8
2.
Ustalenie wyniku na sprzedaży towarów i wyrobów własnych w jednostkach prowadzących konta zespołu 4
Spółka z o.o. prowadzi działalność handlową (sprzedaje opakowania drewniane). Koszty rozlicza wyłącznie na kontach zespołu 4. Obecnie dodatkowo wprowadziła w niewielkim zakresie produkcję nowych opakowań. Jak powinna (...)
str. 11
3.
Wycena bilansowa zaliczki wpłaconej kontrahentowi zagranicznemu
Na rzecz zagranicznego kontrahenta wpłaciliśmy zaliczkę w walucie obcej na poczet przyszłej dostawy towarów. Czy od takiej zaliczki ustala się na dzień bilansowy różnice kursowe? Jeśli (...)
str. 14
III.
Opłaty za korzystanie ze środowiska za 2013 r. należy wpłacić do końca marca 2014 r.
W księgach którego roku należy ująć należną za 2013 r. opłatę za korzystanie ze środowiska, którą zapłacimy w marcu 2014 r.? Czy jesteśmy zobowiązani do (...)
str. 16
1.
Zasady ogólne uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska
Obowiązek uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska regulują przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U z 2013 r. poz. (...)
str. 16
2.
Ujęcie w księgach opłat należnych za 2013 r.
Ewidencja księgowa opłat za korzystanie ze środowiska wymaga uwzględnienia zasady memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki ujmuje się wszystkie osiągnięte, przypadające na jej (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zimowy wypoczynek dzieci pracowników sfinansowany ze środków ZFŚS
Prowadzimy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFSS) i część środków tego funduszu chcemy przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdów zimowych na ferie dzieci naszych pracowników. Czy nadal wyjazdy (...)
str. 18
2.
Zimowisko dla dzieci pracowników sfinansowane ze środków obrotowych
Nie tworzymy ZFŚS, ponieważ nie mamy takiego obowiązku. Chcemy jednak dofinansować ze środków bieżących pobyt dzieci naszych pracowników na zimowiskach na podstawie przedstawionych rachunków. Czy (...)
str. 20
1.
Podstawowe czynniki kształtowania cen
Ustalając ceny na produkowane wyroby należy przeanalizować czynniki je kształtujące. Na wysokość cen oddziałują z jednej strony czynniki zewnętrzne, których przedsiębiorstwo nie może kontrolować, a (...)
str. 23
2.
Formuły ustalania cen w tradycyjnym rachunku kosztów
Jednym z zadań szczegółowych rachunku kosztów jest dostarczanie wiarygodnych podstaw dla potrzeb polityki cenowej produktów i usług. Ustalanie cen przy wykorzystaniu formuł kosztowych wymaga pozyskania (...)
str. 23
3.
Znaczenie dolnych granic cen w kształtowaniu polityki cenowej
Ważnym elementem polityki cenowej jest planowanie dolnych granic cen (DGC) produktów wyznaczanych przez koszty przedsiębiorstwa. Ich przekroczenie oznacza zmniejszenie całkowitego zysku osiąganego przez przedsiębiorstwo. Znajomość (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Amortyzacja środka trwałego w czasie jego remontu
W marcu przeprowadzimy kapitalny remont środka trwałego. Czy na czas remontu musimy ten środek trwały wyksięgować z ewidencji środków trwałych oraz zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych? (...)
str. 30
2.
Metoda inwentaryzacji budynków i budowli figurujących w ewidencji środków trwałych
Według jakiej metody najlepiej inwentaryzować budynki i budowle stanowiące środki trwałe? Inwentaryzację budynków i budowli przeprowadza się zasadniczo w drodze spisu z natury na ostatni (...)
str. 31
3.
Koncesja na działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia
Planuję rozszerzyć działalność gospodarczą o usługi ochrony osób i mienia. W tym celu muszę uzyskać koncesję. Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki na koncesję? Czy (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Definicja ceny nabycia i jej zastosowanie w rachunkowości
Jedną z podstawowych cen w jakiej ujmuje się składniki aktywów w momencie ich przyjęcia do ewidencji jest cena nabycia. W cenie nabycia wprowadza się do (...)
str. 34
2.
Ustalenie ceny nabycia przy zakupie rzeczowych aktywów trwałych
Ustalając cenę nabycia nowo zakupionych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości zaliczanych do inwestycji należy uwzględnić - poza wspomnianym wcześniej art. 28 ust. (...)
str. 35
3.
Cena nabycia aktywów obrotowych a sposoby rozliczania kosztów zakupu
W przypadku rzeczowych aktywów obrotowych, takich jak materiały i towary, jednostki mogą przyjąć jedno z możliwych rozwiązań ich wyceny w momencie wprowadzenia do ewidencji: 1) (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dokumenty księgowe dotyczące roku poprzedniego w księgach zakładu budżetowego
Pod koniec stycznia oraz na początku lutego 2014 r. do samorządowego zakładu budżetowego wpłynęły faktury dokumentujące koszty dotyczące roku poprzedniego. Do którego roku je zaksięgować? (...)
str. 39
2.
Aktywa otrzymane przez instytucję gospodarki budżetowej od organu założycielskiego jako pierwsze wyposażenie
Jak w księgach rachunkowych instytucji gospodarki budżetowej ewidencjonować składniki majątku stanowiące pierwsze wyposażenie, otrzymane od organu założycielskiego w formie użyczenia? Instytucje gospodarki budżetowej (IGB), jako (...)
str. 40
3.
Przekazanie realizowanej inwestycji przez instytucję kultury do urzędu marszałkowskiego
Od 2009 r. instytucja kultury przeprowadzała konserwację murów zamku, niebędącego jej własnością (umowa użyczenia zawarta z urzędem marszałkowskim). Ponoszone wydatki gromadziła na koncie 08 jako (...)
str. 41
4.
Wydatki niewygasające w bilansie z wykonania budżetu
W których pozycjach bilansu z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykazuje się wydatki niewygasające, tzn. saldo konta 903 i 904? Zasady ewidencji wydatków niewygasających reguluje (...)
str. 44
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Kiedy tworzy się aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego?
Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego reguluje art. 37 ust. 1-10 ustawy o rachunkowości. Przy czym obowiązek ten dotyczy wyłącznie jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od (...)
str. 45
2.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (tj. saldo konta 65-0) wykazuje się w aktywach bilansu w grupie "Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe" w pozycji A.V.1. Natomiast rezerwę (...)
str. 46
3.
Przykład ustalania różnic przejściowych pomiędzy wartością księgową i podatkową aktywów i pasywów
Przykład I. Założenia: 1. W spółce z o.o. na początek 2013 r. saldo konta 83-0 "Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego" wynosiło: 25.000 zł, zaś (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wyksięgowanie z ewidencji bilansowej przedawnionych należności
Niezapłacone przez naszych kontrahentów faktury figurują na należnościach już od kilku lat. Należności te już się przedawniły. Czy możemy je spisać, aby nie pozostawały na (...)
str. 49
2.
Uproszczona ewidencja czynnych rozliczeń międzyokresowych w jednostce stosującej konta zespołu 4
Prowadzę ewidencję kosztów tylko na kontach zespołu 4. Czy przepisy zezwalają na uproszczone zaksięgowanie kosztów polisy OC bezpośrednio na koncie 64-0 z pominięciem wcześniejszego ich ujęcia (...)
str. 49
3.
Ustalenie obowiązku badania sprawozdania finansowego
Dane z bilansu za 2012 r. są brane pod uwagę przy ustalaniu obowiązku badania sprawozdania za 2013 r. W naszej spółce osobowej ujęcie zaliczkowych wypłat na poczet zysku dla (...)
str. 50
4.
Odpowiedzialność za przeprowadzenie rocznej inwentaryzacji
Kto ponosi odpowiedzialność za przeprowadzenie rocznej inwentaryzacji? Czy biuro rachunkowe prowadzące księgi rachunkowe odpowiada za inwentaryzację przeprowadzoną przez właściciela jednostki? Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji wynika z przepisów (...)
str. 51
IX.
Z listów Czytelników
1.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych kosztów delegacji
W listopadzie 2013 r. pracownicy naszej firmy przebywali w delegacji zagranicznej. Rozliczenie kosztów otrzymałam dopiero w połowie stycznia 2014 r. W którym okresie mam ująć koszty delegacji? Czy będą one stanowiły (...)
str. 52
2.
Skutki zmiany cen ewidencyjnych surowców i wyrobów gotowych
W lutym 2014 r. musieliśmy przeprowadzić zmianę cen ewidencyjnych surowców i wyrobów gotowych przed obliczeniem wyniku finansowego za styczeń. Zmieniliśmy ceny także dla surowca, którego zapas nie uległ (...)
str. 53
2.1.
Zasady ustalania cen ewidencyjnych
Ustawa o rachunkowości dopuszcza stosowanie uproszczonych metod wyceny rzeczowych składników aktywów obrotowych w ciągu okresu sprawozdawczego. W myśl bowiem art. 34 ust. 2 ustawy o (...)
str. 53
2.2.
Urealnienie stosowanych w jednostce cen ewidencyjnych a wynik finansowy jednostki
W przypadku występowania dużych rozbieżności między ceną ewidencyjną a ceną rzeczywistą dokonuje się zmiany ceny ewidencyjnej (odpowiednio ją zwiększając lub obniżając). Zmiany tej można dokonać (...)
str. 54
2.3.
Ewidencja księgowa podwyższenia cen ewidencyjnych na przykładach liczbowych
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka produkcyjna na dzień 1 stycznia 2014 r. posiadała w magazynie 20.000 kg surowca o wartości: a) według ceny nabycia: 22 (...)
str. 54
3.
Terminy inwentaryzacji kasy
31 grudnia 2013 r. kasa pracowała do końca dnia i nie było czasu na przeprowadzenie inwentaryzacji. Czy mogliśmy dokonać inwentaryzacji kasy 2 stycznia 2014 r. z zaznaczeniem, że jest (...)
str. 57
4.
Spis z natury materiałów posiadających kody kreskowe z wagą
Dokonujemy inwentaryzacji materiałów posiadających kody kreskowe z wagą. Komisja inwentaryzacyjna, dokonując kontrolnego ważenia, często stwierdza, że waga kontrolna różni się od wagi na kodach kreskowych o tysięczne, (...)
str. 57
5.
Wykształcenie uprawniające do uzyskania certyfikatu księgowego bez egzaminu
Ukończyłam studia wyższe magisterskie na kierunku ekonomia menedżerska na wydziale nauk ekonomicznych uniwersytetu uprawnionego do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych. Pracuję na stanowisku głównego księgowego (...)
str. 58
6.
Pokrycie strat z lat ubiegłych zyskiem za 2013 r.
Za 2013 r. nasza spółka z o.o. wypracowała zysk. W związku z tym, całym zyskiem 2013 r. pokryjemy straty z lat ubiegłych. Jak tę sytuację zaksięgować i wykazać w rachunku zysków i strat? W myśl (...)
str. 59
7.
Weksel in blanco jako zabezpieczenie bankowej umowy gwarancji zapłaty
Podpisaliśmy umowę z bankiem, na podstawie której bank udzielił nam gwarancji zapłaty zobowiązań z tytułu prowadzonego projektu w ramach naszej działalności gospodarczej na okres trzech lat. Jako zabezpieczenia (...)
str. 61
8.
Usługi leasingu operacyjnego na przełomie dwóch lat obrotowych
Na fakturze za usługi leasingu operacyjnego dotyczące stycznia 2014 r., otrzymanej w styczniu 2014 r., widnieje data jej wystawienia 31 grudnia 2013 r. Czy ma to wpływ na datę (...)
str. 62
9.
Koszty usługi adwokackiej dotyczące analizy dokumentacji związanej z upadłością układową
Jak zaksięgować koszty usługi adwokackiej związanej z analizą dokumentów dotyczących wniosku o upadłość układową? Koszty usługi adwokackiej - według naszej opinii - jednostka może zakwalifikować do kosztów (...)
str. 63
10.
Jaką metodą rozliczyć połączenie spółek należących do tego samego właściciela?
Czy w przypadku transakcji połączenia spółek prawa handlowego "A" i "B" (spółek z o.o.), niebędących instytucjami finansowymi, można zastosować metodę łączenia udziałów? Połączenie ma nastąpić poprzez przeniesienie majątku (...)
str. 63
11.
Skutki wystawienia faktury sprzedaży wyrobów w 2014 r. przed dokonaniem dostawy
Spółka z o.o. często sprzedaje swoje wyroby na podstawie umów zawierających zapis o przeniesieniu dysponowania towarem jak właściciel dopiero w momencie odbioru przez nabywcę. W takim przypadku całkowite ryzyko (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.