Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (508) z dnia 20.02.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2019 r.
1.
Korekta przychodów ze sprzedaży na przełomie lat obrotowych UWAGA! Zmiana terminów
W styczniu 2020 r. wystawiłam fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży dokonanej w październiku 2019 r. Fakturę ujęłam w księgach 2020 r., ale w księgach 2019 r. (...)
str. 4
2.
Prezentacja w bilansie rezerwy na wynagrodzenie zmienne członka zarządu
Spółka komunalna tworzy rezerwę na wynagrodzenie zmienne członka zarządu. W jakiej pozycji bilansu zaprezentować tę rezerwę - w pozycji rezerwy krótkoterminowe pozostałe, czy rezerwy na (...)
str. 8
1.
Zasada kontynuowania działalności
Wśród zasad rachunkowości, jakimi powinna kierować się jednostka prowadząca księgi rachunkowe, można wymienić, obok zasady rzetelności, memoriału, ciągłości, istotności, czy współmierności, także zasadę kontynuowania działalności. (...)
str. 10
2.
Obowiązki przedsiębiorcy, którego działalność nie będzie kontynuowana
Jeżeli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to jednostka jest zobowiązana - stosownie do postanowień art. 29 ustawy o rachunkowości - wycenić aktywa po cenach (...)
str. 11
3.
Analiza bieżącej sytuacji jednostki pod kątem kontynuowania działalności
Deklarację kierownika jednostki o zamiarze kontynuowania bądź nie kontynuowania działalności powinna poprzedzić analiza bieżącej sytuacji jednostki. W takiej analizie uwzględnia się zarówno informacje finansowe, jak (...)
str. 11
4.
Tworzenie i wykorzystanie rezerwy na dodatkowe koszty i straty związane z likwidacją lub upadłością jednostki
Postawienie jednostki w stan likwidacji, czy upadłości skutkuje utratą zdolności jednostki do kontynuowania działalności. Jak już wspomniano wcześniej, z przepisów ustawy o rachunkowości wynika obowiązek (...)
str. 13
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ustalenie momentu zawarcia kontraktu dla potrzeb ujęcia początkowego
Zasady ujmowania instrumentów finansowych zostały przedstawione w ustawie o rachunkowości odrębnie w odniesieniu do aktywów finansowych w art. 35 ust. 1 oraz wystawianych lub emitowanych (...)
str. 14
2.
Wartość początkowa instrumentów pochodnych
Istotną kwestią związaną z ujęciem instrumentów pochodnych jest ocena, ile wynosi wartość początkowa dla potrzeb początkowego ujęcia. Jeżeli wartość początkowa różni się od kwoty 0 (...)
str. 15
3.
Ocena czy zawarta umowa zawiera jeden czy kilka odrębnych instrumentów pochodnych
W praktyce mogą występować umowy zawierające kilka elementów pochodnych. Kontrakty takie mogą wymagać od kierownictwa jednostki oceny pod względem tego, czy zawarta umowa oznacza jeden (...)
str. 17
4.
Wybór daty ujęcia pozycji nabywanych na rynku regulowanym
Obok ogólnych zasad dotyczących ujmowania instrumentów finansowych rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych wskazuje na możliwość wyboru daty ujęcia pozycji nabywanych na rynku regulowanym, na którym (...)
str. 17
5.
Konta wykorzystywane do ewidencji instrumentów finansowych
Regulacje rachunkowości nie narzucają sposobu ewidencji instrumentów finansowych w podmiotach niebędących bankami. W związku z tym wybór odpowiednich kont służących do ewidencji instrumentów finansowych leży (...)
str. 18
1.
Przyjęcie wyrobów z produkcji do magazynu i ich wydanie w formie darowizny przy stosowaniu kont zespołu 4
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Zamierzamy przekazać nasze wyroby gotowe (artykuły papiernicze) do domów dziecka. Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa przyjęcia wyrobów z produkcji do magazynu i (...)
str. 18
2.
Przekazanie wyrobów w formie darowizny w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5
Przekazaliśmy własne wyroby gotowe (środki czystości) w formie darowizny na rzecz fundacji. Jakich księgowań powinniśmy dokonać, jeżeli ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i (...)
str. 21
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty remontu przeprowadzonego we własnym zakresie przed przyjęciem środka trwałego do używania
Kupiliśmy używaną maszynę produkcyjną, która przed przyjęciem do używania wymaga przeprowadzenia remontu. Remont wykonujemy we własnym zakresie. Jak powinniśmy zaksięgować zakup i remont tej maszyny, (...)
str. 22
2.
Wydatki związane z załadunkiem sprzedawanego środka trwałego
W grudniu 2019 r. sprzedaliśmy środek trwały. Ponieśliśmy przy tym koszty załadunku. Na jakim koncie powinniśmy zaksięgować takie koszty i w której pozycji rachunku zysków (...)
str. 23
3.
Środki trwałe sfinansowane z funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych w uczelni niepublicznej
Jesteśmy niepubliczną uczelnią wyższą. Co roku otrzymujemy dotację na zadania związane z kształceniem osób niepełnosprawnych. Do końca 2018 r. otrzymaną dotację odnosiliśmy na przychody, a (...)
str. 25
4.
Korekta amortyzacji dokonanej po sprzedaży środka trwałego
Jednostka sprzedała środek trwały, jednak po sprzedaży nadal dokonywała jego amortyzacji. Czy jednostka powinna skorygować zarachowaną w koszty wartość odpisów amortyzacyjnych ujętą po sprzedaży środka (...)
str. 27
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jednostki zobowiązane do ujawnienia w informacji dodatkowej danych o zmianach stanów kapitałów (funduszy)
Obowiązek wypełnienia informacji dodatkowej w zakresie zmiany stanów kapitałów dotyczy jednostek sporządzających dodatkowe informacje i objaśnienia według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, które (...)
str. 28
2.
Zakres i forma prezentacji danych o zmianach stanów kapitałów (funduszy)
W ustępie 1 pkt 9 dodatkowych informacji i objaśnień sporządzanych według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości należy przedstawić stan na początek roku obrotowego, (...)
str. 28
3.
Przykład wypełnienia noty informującej o zmianach stanu kapitału zapasowego i rezerwowego
Wynik finansowy jednostki figuruje na koncie 86 "Wynik finansowy". Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, czyli w księgach rachunkowych kolejnego już roku obrotowego, następuje jego przeksięgowanie na (...)
str. 29
4.
Przykład wypełnienia noty informującej o zmianach stanu kapitału z aktualizacji wyceny
Stosownie do art. 31 ust. 3 ustawy o rachunkowości, wartość początkowa i dotychczas dokonane od środków trwałych odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe mogą, na podstawie odrębnych (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności w instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W 2016 r. otrzymaliśmy od gminy nieodpłatnie lokal oraz udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Prawo to ujęliśmy w księgach jako (...)
str. 34
2.
Koszty prenumeraty czasopism dotyczące przyszłego roku w księgach i sprawozdaniu Rb-30S
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. W grudniu 2019 r. zakupiliśmy prenumeratę czasopism na 2020 r. Koszty przewidziane do rozliczenia w czasie ujmujemy bezpośrednio na koncie 640 (...)
str. 36
3.
Inne świadczenia finansowane z budżetu i pozostałe obciążenia w rachunku zysków i strat urzędu jst
Urząd gminy sporządza rachunek zysków i strat zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 10 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej. Co powinien wykazać w pozycji (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Miesięczne opłaty z tytułu czynszu ustalonego w umowie leasingu operacyjnego
Zawarliśmy umowę leasingu wózka widłowego. Podatkowo jest to leasing operacyjny, zaś bilansowo - finansowy. Skorzystaliśmy jednak z uproszczenia i zakwalifikowaliśmy tę umowę również dla celów (...)
str. 39
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych opłat podstawowych w leasingu operacyjnym
Przedmiot umowy zalicza się do aktywów trwałych korzystającego (czyli umowę kwalifikuje się do umów leasingu finansowego), jeżeli jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe na (...)
str. 39
2.
Rozliczenie opłat z tytułu leasingu operacyjnego dla celów podatkowych
Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 updop, są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty finansowania dłużnego w części, w jakiej nadwyżka (...)
str. 41
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Obiekt inwentarzowy jako podstawowa jednostka ewidencji środków trwałych
Zasady tworzenia obiektów inwentarzowych omówione zostały w rozdziale V Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). Obiekt inwentarzowy jest podstawową jednostką ewidencji (...)
str. 43
2.
Pojedynczy i zbiorczy obiekt inwentarzowy
Obiekty inwentarzowe można podzielić na pojedyncze i zbiorcze. Obiekt inwentarzowy może stanowić pojedynczy obiekt inwentarzowy, jakim jest indywidualny środek trwały lub zbiorczy obiekt inwentarzowy, w (...)
str. 44
3.
Tworzenie obiektów w przypadku sieciowych środków trwałych
Szczególną odmianą zbiorczego obiektu inwentarzowego zespolonego funkcjonalnie, są sieciowe środki trwałe, w tym obiekty budowlane liniowe w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. W myśl tej ustawy (...)
str. 45
4.
Lista kontrolna pomocna przy prawidłowej identyfikacji obiektów inwentarzowych - checklista
Poniżej przedstawiamy przykładową listę pytań pomocnych przy ustaleniu czy w jednostce prawidłowo zidentyfikowano pojedyncze i zbiorcze obiekty inwentarzowe. Lp. Lista kontrolna TAK NIE UWAGI 1. (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jaką część należności wykazać w bilansie jako należność długoterminową?
W 2019 r. sprzedaliśmy środek trwały, za który otrzymujemy zapłatę w ratach. Część należności zostanie spłacona dopiero w 2021 r. Jaką wartość należności powinniśmy wykazać (...)
str. 48
2.
Jak zaksięgować odsetki od kredytu częściowo przeznaczonego na budowę środka trwałego?
Zaciągnęliśmy w banku kredyt, który przeznaczyliśmy na budowę środka trwałego oraz na inne cele. Jak rozliczać odsetki od kredytu, który tylko w części jest przeznaczony (...)
str. 48
3.
W ciężar jakich kosztów zaliczyć wydatki na ubezpieczenie grupowe opłacone przez pracodawcę?
Nasza jednostka będzie opłacała pracownikom jednorazowo z góry część składki na ubezpieczenie grupowe. Jak księgować taką płatność? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i (...)
str. 49
4.
Gdzie przekazać roczne sprawozdanie finansowe fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej?
Jesteśmy fundacją nieprowadzącą działalności gospodarczej, a jednocześnie podatnikiem CIT niewpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Sporządzamy sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Do (...)
str. 50
IX.
Z listów Czytelników
1.
Jednostki zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych w formie ustrukturyzowanej UWAGA! Zmiana terminów
Jesteśmy biurem rachunkowym, prowadzącym księgowość różnych jednostek. Które jednostki są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2019 r. w formie ustrukturyzowanej? Sprawozdanie finansowe za 2019 (...)
str. 51
2.
Rozliczenie skutków korekty VAT naliczonego za 2019 r. w działalności opodatkowanej i zwolnionej
Jednostka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną i zwolnioną z VAT. Za 2019 r. musi dokonać rocznej korekty VAT naliczonego. W którym momencie i w jaki sposób (...)
str. 52
3.
Odstąpienie od ustalania podatku odroczonego w jednostce, która dotychczas była objęta takim obowiązkiem
Przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za 2019 r. w naszej spółce z o.o. wyniosły 50.000.000 zł, a średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne (...)
str. 55
4.
Skutki bilansowe wystawienia na przełomie roku faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zapłaty
W grudniu 2019 r. wystawiliśmy faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczek. Do końca roku zaliczki nie wpłynęły. W styczniu 2020 r., po 30 dniach od wystawienia (...)
str. 56
5.
Różnice groszowe powstałe przy zakupach internetowych regulowanych w systemie natychmiastowej płatności
Zakupiliśmy towar poprzez portal internetowy. Kwota do zapłaty podana była w zaokrągleniu do pełnych złotych. Zapłaty dokonaliśmy poprzez system PayU. Na fakturze otrzymanej wraz z (...)
str. 57
6.
Podstawa prawna odniesienia na kapitał (fundusz) własny korekty spowodowanej usunięciem błędów lat ubiegłych
Czy dokonanie operacji odniesienia na kapitał (fundusz) własny korekty spowodowanej usunięciem błędów lat ubiegłych należy poprzedzić stosowną uchwałą, a jeżeli tak, to jaki organ spółki (...)
str. 58
7.
Opłaty rezerwacyjne i zaliczki wnoszone na poczet nabycia domów w spółce realizującej przedsięwzięcie deweloperskie
Deweloper pobiera od przyszłych klientów opłaty rezerwacyjne, które z chwilą podpisania umowy przedwstępnej są zaliczane na poczet wartości zakontraktowanego mieszkania lub domu. Wpłata tej opłaty (...)
str. 59
8.
Rozliczenie na dzień bilansowy konta służącego do ewidencji rozrachunków z właścicielem w firmie osoby fizycznej
W jaki sposób rozliczyć na koniec roku obrotowego saldo konta rozrachunków z właścicielem o charakterze trwałym? Są to m.in. rozrachunki dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne (...)
str. 62
9.
Koszty badań laboratoryjnych nowych wyrobów zleconych firmie zewnętrznej
Jednostka produkcyjna zleciła firmie zewnętrznej wykonanie badań laboratoryjnych nowych wyrobów. Do jakich kosztów powinna zarachować poniesione wydatki? Czy może rozliczać te koszty w czasie? Koszty (...)
str. 63
10.
Wyksięgowanie kosztów ubezpieczenia samochodu w związku z jego sprzedażą
Jednostka w lutym sprzedała samochód osobowy. Na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" pozostała nierozliczona składka OC i AC. W jakie koszty wyksięgować nierozliczoną składkę (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.