Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 24 (480) z dnia 20.12.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Oddając w Państwa ręce ostatni w tym roku numer Zeszytów Metodycznych Rachunkowości pragnę podziękować za okazane nam zaufanie oraz zachęcić do pozostania z (...)
str. 4
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano ustawy zmieniające ustawę o rachunkowości
ZMIANY W USTAWIE O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2018 r. pod poz. 2244 opublikowano ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o (...)
str. 5
2.
Nowa odpowiedź MF w kwestii e-sprawozdań finansowych sporządzanych po 1 października 2018 r.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl w zakładce Portal Podatkowy/e-Sprawozdania Finansowe/Pytania i odpowiedzi zamieszczono nową odpowiedź MF na pytanie nr 9 o następującej treści: "Czy (...)
str. 6
3.
Projekt stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami
PROJEKT STANOWISKA KOMITETU Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Działalność/Rachunkowość/Komitet Standardów Rachunkowości/Zaproszenie do współpracy zamieszczono projekt stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków (...)
str. 7
4.
MF udostępniło aplikację umożliwiającą przekazywanie sprawozdań finansowych Szefowi KAS
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl w zakładce Portal Podatkowy/e-Sprawozdania Finansowe/Aplikacje do pobrania zamieszczono informację następującej treści: "Ministerstwo Finansów, w celu umożliwienia realizacji obowiązku przekazania (...)
str. 8
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
1.
Obowiązek sporządzenia e-sprawozdań finansowych i ich złożenia we właściwym rejestrze sądowym
E-sprawozdanie finansowe stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej Jesteśmy stowarzyszeniem, które nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy po zmianach ustawy o rachunkowości wprowadzonych od 1 października 2018 r., (...)
str. 9
2.
Inwentaryzacja 2018 - spis z natury towarów w czynnym magazynie oraz weryfikacja środków trwałych
Spis z natury towarów w czynnym magazynie Czy podczas spisu z natury towarów magazyn powinien być zamknięty? Jeśli można w tym czasie przyjmować i wydawać (...)
str. 12
3.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym dotacji otrzymanej na zakup lub budowę środka trwałego
Ewidencja księgowa dotacji na zakup lub budowę środka trwałego Dotacja to bezzwrotna i nieodpłatna pomoc finansowa przekazana beneficjentowi (np. przedsiębiorstwu) przez jednostkę kontraktującą (np. Unię (...)
str. 15
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
II.
Jak ujmuje się w księgach sprzedaż wyrobów pochodzących ze zwrotów?
Jesteśmy firmą produkcyjną. Nasze wyroby gotowe ewidencjonujemy według stałych cen ewidencyjnych, a odchylenia rozliczamy w okresach miesięcznych. Ceny ewidencyjne różnią się od cen sprzedaży. We (...)
str. 20
1.
Zasady wyceny wyrobów gotowych według stałych cen ewidencyjnych
Wyceny wyrobów gotowych na dzień ich powstania dokonuje się na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, czyli według kosztu wytworzenia produktu, który obejmuje (...)
str. 20
2.
Korekta przychodów ze sprzedaży, dotyczących roku ubiegłego, w świetle przepisów bilansowych i podatkowych
Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują jak i kiedy dokonywać korekty przychodów. Stosownie do art. 42 ust. 2 tej ustawy, wynik działalności operacyjnej jednostki obejmuje (...)
str. 21
3.
Ewidencja księgowa przyjęcia do magazynu zwróconych wyrobów i ich rozchód z tytułu sprzedaży
Korektę zmniejszającą przychód (tj. korektę in minus ) udokumentowaną fakturą korygującą można ująć w księgach rachunkowych w sposób przedstawiony poniżej. Ewidencja księgowa korekty zmniejszającej przychody (...)
str. 22
III.
Rezerwy na odprawy emerytalne, rentowe oraz nagrody jubileuszowe
Po raz pierwszy zamierzamy wprowadzić do sprawozdania finansowego rezerwy na odprawy emerytalno - rentowe oraz nagrody jubileuszowe. Aktuariusz wyliczył rezerwy na 1 stycznia 2018 r. (...)
str. 25
1.
Długoterminowe świadczenia pracownicze zależne od stażu pracy, na które tworzy się rezerwy
Jak stanowi art. 39 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a ustawy o rachunkowości, jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających (...)
str. 25
2.
Odniesienie na wynik z lat ubiegłych rezerwy na świadczenia pracownicze utworzonej po raz pierwszy
Jak wynika z pytania jednostka nie ujmowała dotychczas biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na świadczenia pracownicze. Decyzję o ich tworzeniu podjęła po raz pierwszy w 2018 (...)
str. 26
3.
Przykłady rozliczenia rezerwy odniesionej na wynik z lat ubiegłych
Ujęcie w księgach kwoty rezerwy utworzonej po raz pierwszy w 2018 r. na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Zysk/strata z lat ubiegłych) nie (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Niskocenne środki trwałe użytkowane na podstawie umowy leasingu
Od 2018 r. przyjęliśmy w polityce rachunkowości uproszczenie polegające na tym, że składniki majątku o wartości do 10.000 zł odpisujemy w koszty materiałów i nie (...)
str. 30
2.
Kiedy jednorazowa amortyzacja podatkowa może zostać uwzględniona w księgach rachunkowych?
Spółka z o.o. na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest małym podatnikiem. W ramach prowadzonej działalności spółka zakupiła samochód dostawczy o (...)
str. 32
3.
Ustalenie stawki amortyzacji bilansowej i podatkowej dla hali zaliczonej do rodzaju 291 KŚT
Jak ustalić stawkę amortyzacji bilansowej i podatkowej dla hali namiotowej o powierzchni 300 m 2 zaliczonej do środków trwałych. Hala namiotowa jest przytwierdzona do fundamentów (...)
str. 34
4.
Wartość początkowa budynków i budowli wykupionych z leasingu i poddanych ulepszeniu
Jesteśmy spółką z o.o. W tym roku wykupiliśmy z leasingu nieruchomości, na które składają się prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków i budowli. W akcie (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podstawowe informacje dotyczące bilansu
Bilans jest jednym z głównych elementów sprawozdania finansowego. Sporządza go każda jednostka, która prowadzi księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Jak wynika z art. (...)
str. 37
2.
Prezentacja niektórych aktywów i pasywów w odpowiednich pozycjach bilansu
Stosownie do art. 46 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wykazywana w aktywach bilansu wartość poszczególnych grup składników aktywów powinna wynikać z ich wartości księgowej, skorygowanej (...)
str. 38
3.
Bilans jednostki małej sporządzony według załącznika nr 5 w praktyce
Podstawę do sporządzenia bilansu stanowi zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz zestawienie sald kont ksiąg pomocniczych. Sporządzając bilans jednostki małej należy więc uwzględnić (...)
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja paragrafowa wpływów z tytułu kwot zasądzonych od sprawców przemocy
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Prowadzimy specjalistyczny ośrodek wsparcia, w którym przebywają ofiary przemocy w rodzinie. Na konto naszego ośrodka wpływają kwoty potrącone, na podstawie orzeczenia (...)
str. 43
2.
Obowiązek prowadzenia ewidencji szczegółowej dla kredytów bankowych i zobowiązań finansowych
Kontrola zewnętrzna ustaliła, że w urzędzie gminy nie prowadzono ewidencji szczegółowej do kont 134 "Kredyty bankowe" i 260 "Zobowiązania finansowe". Czy faktycznie jest taki wymóg? (...)
str. 44
3.
Wydatki na szkolenia bhp, przeciwpożarowe i pierwszej pomocy zorganizowane dla nauczycieli
W jakim rozdziale (szkoły, przedszkola czy dokształcanie) powinny zostać zaklasyfikowane wydatki na szkolenia bhp, przeciwpożarowe i pierwszej pomocy dla nauczycieli? Przepisy art. 39 ustawy o (...)
str. 45
4.
Wpływ umorzenia pożyczki otrzymanej z NFOŚiGW na zobowiązania wykazywane w sprawozdaniu Rb-Z
Nasza gmina otrzymała z NFOŚiGW pożyczkę, która po spełnieniu określonych warunków została częściowo umorzona. Czy umorzenie pożyczki otrzymanej z NFOŚiGW wpłynie na zobowiązania wykazywane w (...)
str. 46
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
V.
Wywłaszczenie własności nieruchomości na cele drogowe
Spółka z o.o. posiada nieruchomość, która zostanie wywłaszczona pod budowę drogi publicznej za odszkodowaniem. Jak zaksięgować otrzymane od gminy odszkodowanie oraz wycofanie nieruchomości z ewidencji (...)
str. 47
1.
Podstawa prawna wywłaszczenia własności nieruchomości na cele drogowe
Kwestie dotyczące wywłaszczenia nieruchomości w związku z budową drogi publicznej zostały unormowane w ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i (...)
str. 47
2.
Wartość wywłaszczonej nieruchomości oraz odszkodowania w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym
Moment uzyskania przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania W przedstawionym zdarzeniu przyszłym dojdzie do wywłaszczenia nieruchomości spółki za odszkodowaniem. Spółka uzyska zatem, zgodnie z przepisami ustawy (...)
str. 47
3.
Wywłaszczenie w świetle przepisów ustawy o VAT
Na gruncie ustawy o VAT należy odnieść się do brzmienia art. 7 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Z przywołanego przepisu wynika, że czynność polegająca (...)
str. 48
4.
Zamiana nieruchomości w związku z wywłaszczeniem w księgach rachunkowych
Nieruchomość przejętą przez Skarb Państwa lub odpowiednią jednostkę samorządu terytorialnego w związku z budową drogi publicznej należy wyksięgować z ewidencji bilansowej na zasadach dotyczących likwidacji (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W jakiej pozycji bilansu wykazać skutki podwójnej zapłaty przez nabywcę za tę samą fakturę?
W naszych księgach rachunkowych na dzień bilansowy będzie widniała nadpłata z tytułu podwójnej zapłaty za zakupiony towar. Jak wykazać takie saldo w bilansie sporządzanym według (...)
str. 51
2.
W jaki sposób rozliczyć koszty naprawy środka trwałego i wpływ odszkodowania od ubezpieczyciela?
W wyniku zdarzenia losowego uszkodzeniu uległ nasz środek trwały. Został on naprawiony i otrzymaliśmy fakturę za usługę naprawy. Szkodę zgłosiliśmy do ubezpieczyciela i otrzymaliśmy odszkodowanie (...)
str. 51
3.
Jak zaksięgować i wykazać w bilansie korektę VAT naliczonego z tytułu ulgi na złe długi?
W związku z niezapłaceniem zobowiązania wobec kontrahenta skorygowaliśmy VAT naliczony. W korespondencji z jakim kontem dokonać ww. korekty? W której pozycji bilansu jednostki małej wykazać (...)
str. 52
4.
Czy trzeba prowadzić bilansową ewidencję wyrobów wytwarzanych na indywidualne zamówienie?
Produkujemy wyroby na indywidualne zamówienia klientów. Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. Jak powinniśmy ująć takie wyroby w księgach rachunkowych? Co do (...)
str. 53
VII.
Z listów Czytelników
1.
Limit decydujący o prowadzeniu ksiąg w 2019 r. w firmach, w których współwłaścicielem jest ta sama osoba fizyczna
Osoba fizyczna jest wspólnikiem w kilku spółkach osobowych. Jedna z tych spółek przekroczyła limit przychodów za 2018 r., zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2019 (...)
str. 54
2.
Definicja jednostki małej określona w przepisach bilansowych i podatkowych
Czy spółka z o.o. musi być jednostką małą dla potrzeb ustawy o rachunkowości, aby mogła płacić 15% podatek dochodowy CIT przewidziany dla jednostki małej w (...)
str. 54
3.
Saldo konta "Rozliczenie kosztów działalności" na koniec okresu sprawozdawczego
Rachunek zysków i strat sporządzamy w wariancie kalkulacyjnym. Czy konto 58 "Rozliczenie kosztów działalności" może wykazywać saldo na koniec okresu sprawozdawczego? Konto 58 "Rozliczenie kosztów (...)
str. 56
4.
Zaliczka otrzymana na pełną kwotę zamówienia na towary i jej rozliczenie w księgach sprzedawcy
Otrzymaliśmy zaliczkę w wysokości 100% zamówienia na towary. Wystawiliśmy zgodnie z przepisami fakturę zaliczkową. Nie wystawiliśmy końcowej faktury sprzedaży rozliczającej tę dostawę. Jak w tej (...)
str. 56
5.
Prezentacja w rachunku zysków i strat ujemnego salda konta kosztów finansowych
Dokonaliśmy storna wyceny bilansowej odsetek od pożyczki. Na koncie kosztów finansowych powstała ujemna wartość. Czy w rachunku zysków i strat należy ją wykazać w kosztach (...)
str. 58
6.
Dofinansowanie do szkoleń pracowników otrzymane w formie bonów rozwojowych
Zawarliśmy umowę z Agencją Rozwoju Regionalnego na dofinansowanie do szkoleń pracowników naszej firmy. Kwota przyznanego dofinansowania nie wpłynie na nasz rachunek bankowy, lecz otrzymamy bony (...)
str. 59
7.
Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a odliczenie VAT z faktury z oznaczeniem "metoda kasowa"
Spółka w sierpniu 2018 r. została podzielona poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Rozrachunek z faktury z oznaczeniem "metoda kasowa" przeszedł zgodnie z planem podziału (...)
str. 61
8.
Faktura kosztowa za opracowanie dokumentacji cen transferowych za rok ubiegły
W 2018 r. firma zewnętrzna opracowała dla naszej spółki z o.o. dokumentację cen transferowych za 2017 r. Fakturę za wykonaną usługę wystawiono w październiku 2018 (...)
str. 63
9.
Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w jednostce świadczącej usługi najmu
Firma posiada dwa domy rekreacyjne całoroczne wraz z infrastrukturą (basen, plac zabaw, boiska) i zamierza je wynajmować na krótkie okresy, np. wakacyjne, weekendowe. Prowadzi pełną (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.