Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 24 (384) z dnia 20.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Oddając w Państwa ręce ostatni w tym roku numer Zeszytów Metodycznych Rachunkowości chciałabym podziękować za okazane nam zaufanie, cenne uwagi i pytania nadsyłane do nas oraz (...)
str. 4
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowe rozporządzenie w sprawie ubezpieczenia OC przedsiębiorców usługowo prowadzących księgi
W Dzienniku Ustaw z 19 listopada 2014 r. pod poz. 1616 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Rezerwy na świadczenia pracownicze w księgach rachunkowych
1.1. Kiedy tworzy się rezerwy na świadczenia pracownicze? W myśl zasady współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości, do aktywów lub pasywów (...)
str. 7
2.
Delegacje pracownicze na przełomie roku
Nasi pracownicy pod koniec grudnia 2014 r. będą w delegacji. Rozliczą się z poniesionych wydatków dopiero w styczniu 2015 r. Czy koszty tej podróży będą kosztem bilansowym grudnia, czy stycznia? (...)
str. 13
3.
Czy możliwa jest wycena budynku w wartości rynkowej na dzień bilansowy?
W 2005 r. przyjęliśmy do używania wybudowany we własnym zakresie budynek, którego wartość początkową ustaliliśmy po koszcie wytworzenia. Obecnie otrzymaliśmy operat szacunkowy, sporządzony w celu przedstawienia go w banku, (...)
str. 16
1.
Co należy rozumieć przez działalność operacyjną jednostki?
Pojęcie działalności operacyjnej jednostki gospodarczej w rachunku przepływów pieniężnych nie różni się od analogicznej działalności prezentowanej w rachunku zysków i strat. Normatywnie została ona określona (...)
str. 18
2.
Zalety i wady stosowania metody bezpośredniej
Sporządzanie rachunku przepływów pieniężnych metodą bezpośrednią, tzn. przez zestawienie przeciwstawnych strumieni pieniężnych, wydaje się metodą łatwiejszą, szczególnie dla osób nieposiadających doświadczenia w rozpoznawaniu operacji stanowiących (...)
str. 18
3.
Sprzedaż i inne wpływy z działalności operacyjnej
Jednym z najistotniejszych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa aspektów jest fakt osiągania przez nie, gotówki z działalności operacyjnej. Generowanie nadwyżki pieniężnej z podstawowej działalności to jeden z (...)
str. 20
4.
Wydatki dotyczące działalności operacyjnej
Po drugiej stronie przepływów z działalności operacyjnej wykazuje się wydatki w podziale na 5 kategorii: 1) dostawy i usługi – w tej pozycji grupuje się (...)
str. 21
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Samochód osobowy – przekształcenie leasingu operacyjnego w finansowy
Sprawozdanie finansowe naszej spółki z o.o. za 2014 r. podlega obowiązkowemu badaniu. Jesteśmy zatem zobligowani do przekształcenia umów leasingu operacyjnego, zawartych w poprzednim roku, w (...)
str. 23
1.
Konsekwencje bilansowe utraty prawa do uproszczeń
Generalnie, jeżeli w trakcie obowiązywania umowy leasingu wystąpi obowiązek badania sprawozdania finansowego, to jednostka traci prawo do uproszczeń i tym samym jest zobowiązana do przekwalifikowania (...)
str. 23
2.
Ustalenie wartości początkowej przedmiotu leasingu i rozliczenie VAT niepodlegającego odliczeniu
Przedmiot umowy leasingu finansowego wykazywany jest w księgach rachunkowych korzystającego jako składnik aktywów trwałych podlegających amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie finansowe. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu (...)
str. 23
3.
Ewidencja operacji związanych z przekształceniem leasingu operacyjnego w leasing finansowy
Przykład I. Założenia: 1. W styczniu 2013 r. jednostka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Bilansowo jest to leasing finansowy, podatkowo zaś operacyjny. Umowa przewiduje, że po jej (...)
str. 24
4.
Ustalenie na 1 kwietnia 2014 r. kwoty korekty wartości początkowej w związku ze zmianą zasad odliczania VAT
W związku ze zmianą zasad odliczania VAT od 1 kwietnia 2014 r. pojawiły się wątpliwości dotyczące rozliczenia podatku zawartego w fakturach wystawianych po 1 kwietnia (...)
str. 27
IV.
Ujawnienie towaru i jego sprzedaż
Podczas inwentaryzacji ujawniono towar, który z niewyjaśnionych przyczyn pozostaje na magazynie. Jak zaksięgować ujawnienie tego towaru i jego późniejszą sprzedaż?
str. 28
1.
Nadwyżka towaru wykryta podczas spisu z natury
Stwierdzoną podczas inwentaryzacji nadwyżkę towarów wskazane jest ująć w księgach rachunkowych, do czasu jej wyjaśnienia, zapisem: – Wn konto 33 "Towary", – Ma konto 24-1 (...)
str. 28
2.
Sprzedaż ujawnionego towaru
Przychód uzyskany ze sprzedaży towarów ujawnionych podczas inwentaryzacji ujmuje się w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych, tj. na koncie dotyczącym sprzedaży towarów handlowych, zapisem: a) (...)
str. 30
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nakłady ponoszone na nabycie wartości niematerialnej i prawnej
Zakupiliśmy aplikację, która stanowić będzie wartość niematerialną i prawną. Na jakim koncie księgować ponoszone na nią nakłady do czasu przyjęcia jej do używania? W odniesieniu (...)
str. 31
2.
Czy przychód ze sprzedaży środka trwałego uwzględnia się ustalając obowiązek badania sprawozdania?
W naszej spółce z o.o. w 2013 r. sprzedaliśmy kilka środków trwałych. Przychody ze sprzedaży były bardzo duże. Czy powinniśmy uwzględnić je ustalając obowiązek badania (...)
str. 31
3.
Zadatek otrzymany w 2014 r. na poczet sprzedaży środka trwałego, która nastąpi w 2015 r.
Czy zadatek otrzymany w 2014 r. na poczet sprzedaży środka trwałego, do której dojdzie w 2015 r. powinniśmy wykazać w bilansie – w rozliczeniach międzyokresowych? (...)
str. 32
4.
Amortyzacja środków trwałych wniesionych aportem przez wspólników
Czy od środków trwałych wniesionych do spółki z o.o. aportem przez wspólników można naliczać amortyzację? Od wartości początkowej środków trwałych wniesionych do spółki aportem przez (...)
str. 33
5.
Prace rozwojowe w ewidencji księgowej spółki z o.o.
Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie nowoczesnych technologii. Aktualnie prowadzimy badania nad prototypem urządzenia, które zamierzamy produkować i sprzedawać. W celu skonstruowania pierwszego (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży dla celów bilansowych i podatkowych
Ustawa o rachunkowości definiuje przychody w art. 3 ust. 1 pkt 30, jako uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w (...)
str. 36
2.
Przychody ze sprzedaży na przełomie miesiąca i roku obrotowego
W księgach rachunkowych przychody ze sprzedaży towarów, materiałów, produktów i usług przyporządkowuje się do okresu, którego one dotyczą. Innymi słowy przychód ewidencjonuje się w momencie (...)
str. 37
3.
Otrzymanie zapłaty z góry a przychody przyszłych okresów
W sytuacji gdy sprzedawca otrzyma całość lub część zapłaty jeszcze przed wykonaniem usługi lub wydaniem rzeczy, będzie miał zastosowanie art. 41 ust. 1 pkt 1 (...)
str. 40
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zakup usług szkoleniowych i zdrowotnych w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej
Prowadzimy działalność w formie samorządowej jednostki budżetowej (szkoły). Jak ująć w księgach rachunkowych koszty badań okresowych oraz szkoleń pracowników naszej jednostki? Ewidencję kosztów badań okresowych (...)
str. 42
2.
Skutki toczącego się postępowania sądowego w księgach rachunkowych SP ZOZ
W 2013 r. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przeprowadził w naszym SP ZOZ kontrolę i uznał, że dokonaliśmy błędnej wyceny usług medycznych w latach 2010–2012. W (...)
str. 43
3.
Klasyfikacja wydatków związanych z renowacją zabytków do wydatków strukturalnych w instytucji kultury
Czy wydatki ponoszone przez instytucję kultury na renowację budynku wpisanego do rejestru zabytków są wydatkami strukturalnymi? Ponoszone przez instytucję kultury wydatki związane z renowacją budynku (...)
str. 45
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – amortyzacja część II
W artykule opublikowanym w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 23 z 1 grudnia 2014 r. na str. 49–56 odnieśliśmy się do zasad ustalania odpisów amortyzacyjnych zgodnie (...)
str. 46
1.
Weryfikacja szacunków dotyczących amortyzacji
Dwa podstawowe parametry wpływające na wysokość amortyzacji to wartość końcowa i okres użytkowania. Zgodnie z par. 51 MSR 16 wartość końcową oraz okres użytkowania składnika (...)
str. 46
2.
Zmiana metody amortyzacji w związku ze zmianą trybu uzyskiwania korzyści ekonomicznych
Jednostka powinna wybrać metodę amortyzacji, która według niej najlepiej odzwierciedla tryb uzyskiwania korzyści ekonomicznych ze składnika RAT. Raz przyjętą metodę należy stosować konsekwentnie w kolejnych (...)
str. 49
3.
Moment rozpoczęcia naliczania amortyzacji od składnika RAT
Zgodnie z par. 55 MSR 16 jednostka powinna rozpocząć naliczanie amortyzacji dla składnika RAT, gdy jest on dostępny do użytkowania. Składnik jest dostępny do użytkowania (...)
str. 50
4.
Wstrzymanie i zakończenie amortyzacji
MSR 16 wskazuje, że jednostka powinna wstrzymać lub zakończyć naliczanie amortyzacji jedynie w określonych sytuacjach. Czasowe wyłączenie składnika z użytkowania, bądź też zaprzestanie jego wykorzystania (...)
str. 51
5.
Różnice w zakresie amortyzacji dla celów podatkowych i dla potrzeb MSR
Od strony technicznej amortyzacja dla potrzeb MSR ujmowana jest na tych samych zasadach jak w przypadku regulacji krajowych – następuje ujęcie zmniejszenia wartości składnika RAT (...)
str. 53
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Sprzedaż udziałów przez wspólników spółki jednemu z udziałowców
Jeden ze wspólników spółki z o.o., będący osobą fizyczną, odkupił udziały od innych wspólników (też osób fizycznych). Czy zdarzenie to podlega ewidencji w księgach rachunkowych spółki? Zakup (...)
str. 54
2.
Skutki umorzenia odsetek naliczonych kontrahentowi w księgach rachunkowych wierzyciela
Wystawiliśmy notę odsetkową naszemu kontrahentowi, który następnie przysłał pismo z prośbą o umorzenie długu o 50%. Kierownik naszej jednostki przychylił się do prośby klienta. Jak zaksięgować umorzenie części (...)
str. 54
3.
Zakup części do samochodu ciężarowego – remont czy ulepszenie środka trwałego?
Do samochodu ciężarowego zakupiliśmy kompresor, który kosztował ok. 9 tys. złotych. Czy można taką drogą część zaksięgować bezpośrednio w koszty? Czy raczej wydatki na jej zakup powinny (...)
str. 55
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Prowizja za obsługę bonów podarunkowych sfinansowanych ze środków ZFŚS
Zakupiliśmy bony podarunkowe dla pracowników z okazji Świąt Bożego Narodzenia, które zostały sfinansowane ze środków ZFŚS. Oprócz noty za bony podarunkowe otrzymaliśmy fakturę tytułem prowizji dostawcy (...)
str. 56
2.
Rozliczenie kosztów umowy zlecenia poniesionych w celu wykonania usługi
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej na wykonanie pewnych prac związanych z realizowaną przez nas usługą projektową. Usługi projektowe to w zasadzie jedyna nasza działalność. (...)
str. 57
3.
Refundacja wynagrodzeń pracowników młodocianych
W związku z zatrudnieniem młodocianych pracowników wystąpiliśmy z wnioskiem o refundację wypłacanych im wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń. Na jakich kontach księgować taką refundację w przypadku (...)
str. 58
3.1.
Zasady ubiegania się o refundację wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych
Pracodawca zatrudniający młodocianych pracowników, pobierających naukę w formach szkolnych, może wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy o refundację wypłacanych im wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia (...)
str. 58
3.2.
Ewidencja księgowa refundacji otrzymanej w związku z zatrudnianiem młodocianych pracowników
Otrzymaną w związku z zatrudnianiem młodocianych pracowników kwotę refundacji wypłacanych im wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń księguje się – z uwagi (...)
str. 59
4.
Zakup nieruchomości inwestycyjnej wycenianej w wartości godziwej
Spółka posiada grunty, budynki i budowle, które w 2009 r. zostały przekwalifikowane ze środków trwałych do inwestycji. Są one wyceniane według wartości godziwej. Jak obecnie zaksięgować zakup nowej (...)
str. 60
5.
Wydawanie pracownikom odzieży roboczej raz na kilka lat
Pracownikom wydawana jest ocieplana odzież robocza. Przysługuje ona na trzy okresy zimowe. Po zakupie odzież przyjmowana jest do magazynu i wydawana pracownikom. Czy wydanie pracownikom takiej (...)
str. 61
6.
Koszty związane ze zmianą umowy spółki w celu podwyższenia kapitału zakładowego
Jak zaksięgować koszty sądowe, notarialne oraz PCC związane ze zmianą umowy spółki z o.o. i podwyższeniem kapitału zakładowego? Przepisy Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) dopuszczają możliwości podwyższenia kapitału (...)
str. 62
7.
Skutki sprzedaży kart podarunkowych na własne towary i ustalenie momentu powstania przychodu
Po raz pierwszy w tym roku wprowadzamy sprzedaż kart podarunkowych na towary w naszych sklepach. Jak zaksięgować związane z tym operacje gospodarcze? Kiedy ustalić przychód ze sprzedaży? Karty (...)
str. 63
8.
Kaucja wpłacona tytułem zabezpieczenia umowy najmu
Na potrzeby prowadzonej działalności wynajęliśmy lokal użytkowy i wpłaciliśmy na konto wynajmującego kaucję za najem tego lokalu. Według umowy najmu kaucja będzie zwrócona przy rozwiązaniu tej (...)
str. 65
9.
Pogotowie kasowe w jednostce prowadzącej księgi rachunkowe
Czy jest jakiś określony limit zapasu gotówki w kasie, którym powinniśmy dysponować w jednostce? Wysokość zapasu gotówki w kasie, czyli tzw. pogotowia kasowego, ustala kierownik jednostki we własnym (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.