Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 24 (336) z dnia 20.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo!Oddając w Państwa ręce ostatni w tym roku wydawniczym numer Zeszytów Metodycznych Rachunkowości, pragnę gorąco podziękować za okazane nam zaufanie i cenne uwagi, które (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Do 31 grudnia 2012 r. należy powiadomić urząd skarbowy o dobrowolnym przejściu na księgi rachunkowe
Prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychody za poprzedni rok obrotowy (...)
str. 5
2.
Do 21 stycznia 2013 r. należy powiadomić urząd skarbowy o przejściu na podatkową księgę przychodów i rozchodów
Jednostki (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie), które w 2012 r. prowadzą księgi rachunkowe i nie osiągnęły (...)
str. 6
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2012 r.
1.
Wycena rzeczowych aktywów trwałych na dzień bilansowy
1.1. Rzeczowe aktywa trwałe w bilansie Rzeczowe aktywa trwałe ujmuje się w aktywach bilansu w pozycji A.II. "Rzeczowe aktywa trwałe" w podziale na: 1. Środki (...)
str. 7
2.
Rezerwy tworzone z kapitałem a rachunek przepływów pieniężnych
Czy o wartość rezerw tworzonych z kapitałem własnym trzeba korygować wynik finansowy przy sporządzaniu rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią? Nie trzeba korygować wyniku finansowego przy (...)
str. 12
3.
Użytkowanie wieczyste gruntu w informacji dodatkowej
Czy w informacji dodatkowej, w tabeli o gruntach użytkowanych wieczyście, podaje się ich wartość brutto, czy po odjęciu amortyzacji? Grunty użytkowane wieczyście są własnością Skarbu (...)
str. 14
1.
Paczki świąteczne dla pracowników i ich dzieci ze środków ZFŚS
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia zamierzamy dla naszych pracowników i ich dzieci zakupić paczki ze środków ZFŚS. W jaki sposób zaksięgować zakup takich paczek i (...)
str. 16
2.
Dodatek świąteczny wypłacany w ramach ZFŚS
W ramach funduszu socjalnego nasza spółka wypłaca wszystkim pracownikom świąteczny dodatek (premię). Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa przyznania i wypłaty takiego dodatku? Świadczenia pieniężne (w (...)
str. 18
3.
Przekazanie wyrobów gotowych na rzecz pracowników
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia nasi pracownicy otrzymają wyroby (wędliny) produkowane przez naszą firmę. Jak ująć w księgach przekazanie tych wyrobów na rzecz pracowników? Koszty (...)
str. 19
4.
Koszt spotkania świąteczno-noworocznego
Nasza jednostka chce zorganizować dla pracowników spotkanie świąteczno-noworoczne (mające charakter imprezy integracyjnej). Jak ująć w księgach rachunkowych koszty zorganizowania takiego spotkania? Wydatki na finansowanie spotkania (...)
str. 20
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Na czym polega metoda wyceny według skorygowanej ceny nabycia i kiedy można ją stosować?
Regulacje dotyczące wyceny aktywów i pasywów według skorygowanej ceny nabycia zawiera ustawa o rachunkowości oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w (...)
str. 22
2.
Przykład ustalenia skorygowanej ceny nabycia w odniesieniu do udzielonej pożyczki
Ustalenie skorygowanej ceny nabycia i ewidencję udzielonej pożyczki przedstawiono na przykładzie liczbowym. Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. "X" w styczniu 2011 r. udzieliła (...)
str. 23
1.
Co może być przedmiotem szacunku?
Wartości szacunkowe są to przybliżone kwoty pieniężne przyjęte przez jednostkę do wyceny określonych składników aktywów lub pasywów, bądź przychodów i kosztów wobec niemożności dokładnej ich (...)
str. 25
2.
W jakich przypadkach dokonuje się zmiany wartości szacunkowych?
Zmiana wartości szacunkowych jest to zweryfikowanie wartości szacunkowych w przypadku pozyskania nowych informacji będących podstawą dokonanych szacunków lub zdobycia większego doświadczenia. Weryfikacja szacunków nie odnosi (...)
str. 26
3.
Skutki zmian wartości szacunkowych w ewidencji księgowej
Zmiana wartości szacunkowych powoduje konieczność skorygowania wartości wykazanych w księgach rachunkowych i w odpowiednich pozycjach aktywów lub pasywów bilansu. Skutki ich zmiany, w tym spowodowane (...)
str. 26
4.
Ujawnianie w sprawozdaniu finansowym skutków zmian wartości szacunkowych
W dodatkowych informacjach i objaśnieniach, we właściwych pozycjach w ust. 1 i 2 oraz 9, jednostka zamieszcza wyjaśnienia dotyczące: rodzaju, przyczyny i kwoty zmiany wartości (...)
str. 29
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zakup programu komputerowego z usługą wdrożenia
Otrzymałam fakturę zakupu programu komputerowego z usługą wdrożenia. Są to dwie osobne pozycje na fakturze. Czy wdrożenie programu zaksięgować w usługi obce? Czy zwiększą one (...)
str. 30
2.
Zdekompletowanie zestawów mebli stanowiących odrębne obiekty inwentarzowe
Spółka posiada w ewidencji środków trwałych zestawy mebli (komplety szaf biurowych) o wartości poniżej 3.500 zł, stanowiące wyposażenie kilku gabinetów. W trakcie użytkowania część mebli (...)
str. 31
3.
Zestaw do podpisu elektronicznego zakwalifikowany jako niskocenny środek trwały
Zakupiliśmy zestaw do podpisu elektronicznego. Na fakturze napisane jest zestaw (certyfikat kwalifikowany 2 lata, karta, czytnik). Jak ująć taki zestaw w ewidencji księgowej? Czy można (...)
str. 31
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Z jaką szczegółowością wykazuje się dane w sprawozdaniu finansowym?
Jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień ich zamknięcia (dzień bilansowy) - por. art. 45 ust. 1 ustawy o (...)
str. 33
2.
Jak sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe?
W określonych przypadkach, wymienionych w art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jednostki mogą sporządzić sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, wykazując informacje zawarte w załączniku (...)
str. 34
1.
Skierowanie należności na drogę postępowania sądowego
Należności dochodzone na drodze sądowej to wszelkie roszczenia skierowane na drogę postępowania sądowego, co do których do dnia bilansowego nie zapadł prawomocny wyrok sądowy. Mogą (...)
str. 36
2.
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należności dochodzonej na drodze sądowej
Według art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości, trwała utrata wartości zachodzi wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie (...)
str. 37
3.
Nieściągalność należności stwierdzona w toku postępowania egzekucyjnego
Jak ująć w księgach rachunkowych sądowy nakaz zapłaty naszej należności? Dłużnik jednak nie uregulował zobowiązania i sprawa trafiła do komornika. Z kolei od komornika otrzymaliśmy (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Rozliczenie niedoboru zawinionego ujawnionego podczas inwentaryzacji w jednostce budżetowej
W jaki sposób w jednostce budżetowej rozliczyć niedobór zawiniony ujawniony podczas inwentaryzacji? Wartość tego niedoboru dochodzona jest od pracownika jednostki. Wykryte podczas inwentaryzacji niedobory składników (...)
str. 40
2.
Badanie sprawozdań finansowych jednostek samorządu terytorialnego przez biegłego rewidenta
Czy sprawozdania finansowe wszystkich jednostek samorządu terytorialnego podlegają badaniu przez biegłego rewidenta? Na mocy art. 268 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach (...)
str. 44
3.
Niezamortyzowana część nakładów na modernizację budynku sfinansowanych dotacją w księgach SP ZOZ
W SP ZOZ przeprowadzono modernizację budynku szpitala ze środków pieniężnych otrzymanych od organu założycielskiego w formie dotacji celowej. Budynek ten został przekazany SP ZOZ w (...)
str. 45
4.
Nagroda Ministerstwa Edukacji Narodowej za udział szkoły w konkursie
Jak w księgach rachunkowych gimnazjum ująć nagrodę rzeczową (środek dydaktyczny) otrzymaną z Ministerstwa Edukacji Narodowej za udział szkoły w konkursie? Otrzymaną z Ministerstwa Edukacji Narodowej (...)
str. 48
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Inne należności krótkoterminowe w bilansie
Jakie rozrachunki (należności) można ująć w bilansie w pozycji B.II.2 lit. c), jako inne należności krótkoterminowe? Należności krótkoterminowe według definicji określonej ustawą o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 18 (...)
str. 49
2.
Kto zatwierdza politykę rachunkowości w przedsiębiorstwie osoby fizycznej i w jakiej formie?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą od nowego roku przechodzi na księgi rachunkowe. W związku z tym powinna sporządzić politykę rachunkowości, w tym plan kont. Kto w przypadku przedsiębiorstwa osoby (...)
str. 50
3.
Wpłaty na kapitał podstawowy w spółce z o.o.
Umowa spółki zawarta w formie aktu notarialnego mówi o tym, że wspólnicy spółki z o.o. dokonują wpłat na kapitał. Jak ująć te zdarzenia w księgach rachunkowych spółki z o.o.? Wniesienie (...)
str. 50
4.
Grunt otrzymany nieodpłatnie
Jednostka otrzymała nieodpłatnie grunt, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Jak ująć związane z tym operacje gospodarcze w księgach rachunkowych? Z pytania nie wynika jaka jednostka otrzymała grunt nieodpłatnie (...)
str. 51
5.
Prowadzenie kasy przez pracownika księgowości
Czy jedna z osób pracująca w dziale księgowości spółki z o.o. może prowadzić kasę spółki? Decyzja o tym kto w jednostce może prowadzić kasę należy do kierownika tej jednostki, to (...)
str. 51
IX.
Z listów Czytelników
1.
Kredyt długoterminowy zaciągnięty na działalność bieżącą - ewidencja i prezentacja w bilansie
Otrzymaliśmy kredyt na działalność obrotową do spłaty w ciągu 3 lat. Spłatę rat kredytu oraz odsetek określa harmonogram spłaty, który jest załącznikiem do umowy kredytowej. Jak (...)
str. 52
2.
Zobowiązania publicznoprawne - inwentaryzacja i prezentacja w bilansie
Mamy nieuregulowane zobowiązania wobec ZUS. Czy na dzień bilansowy jesteśmy zobowiązani do naliczenia odsetek od zaległości budżetowych i pokazania ich w bilansie? Zobowiązania publicznoprawne, które ujmuje się (...)
str. 55
3.
Obowiązek badania sprawozdania a możliwość stosowania uproszczeń
Zgodnie z polityką rachunkowości faktury zakupu materiałów księgujemy bezpośrednio w koszty z rozliczeniem przez inwentaryzację (plus/minus). Czy możemy nadal stosować tę zasadę, mimo iż od nowego roku będziemy (...)
str. 57
4.
Ewidencja faktury za usługi, które będą wykonane w 2013 r.
Spółka otrzymała w 2012 r. faktury za usługi, które będą wykonane w 2013 r. Czy wartość tych usług pozostawić na koncie "Rozliczenie zakupu", czy na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów (...)
str. 58
5.
Kompensata należności od wspólnika spółki jawnej z zobowiązaniem wobec firmy tego wspólnika
W spółce jawnej na koncie pozostałych rozrachunków ze wspólnikiem mamy nierozliczone saldo po stronie Wn. Wspólnik ten prowadził ponadto jednoosobowo działalność gospodarczą. W księgach spółki jawnej figuruje (...)
str. 59
6.
Premia pieniężna otrzymana z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży
W jaki sposób zaksięgować korektę faktury z tytułu rabatu dotyczącego wypłaty bonusu warunkowego (premii pieniężnej) w związku z osiągnięciem określonej wielkości sprzedaży towarów? U nabywcy otrzymanie rabatu spowoduje obniżenie (...)
str. 60
7.
Zamykanie i otwieranie ksiąg rachunkowych w związku z likwidacją spółki
Na wniosek kuratora rejestrowego spółki z o.o. 22 sierpnia 2012 r. sąd postanowił rozwiązać naszą spółkę i ustanowił likwidatora (postanowienie sądu z 22 sierpnia). Z sądu otrzymaliśmy ponadto wezwanie z 24 (...)
str. 61
8.
Koszty utrzymania lokalu zakupionego do odprzedaży
Firma kupuje mieszkania, remontuje je, wyposaża, a następnie je sprzedaje. W tym okresie ponosi koszty utrzymania mieszkań typu: czynsz, energia, podatek od nieruchomości. Czy koszty te zwiększają (...)
str. 62
9.
Wniesienie aportu do spółki komandytowej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki z o.o.
Spółka z o.o. jako komplementariusz wniosła do spółki komandytowej wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jak należy zaksięgować to zdarzenie zarówno w spółce wnoszącej, jak i otrzymującej? Aport w postaci (...)
str. 62
10.
Klasyfikacja leasingu w księgach korzystającego i finansującego
W 2010 r. zawarliśmy umowę leasingu maszyny produkcyjnej, która dla celów podatkowych ma charakter leasingu operacyjnego, a bilansowych - finansowego. Nie mieliśmy wówczas obowiązku badania sprawozdania finansowego, więc (...)
str. 65
11.
Udokumentowanie zakupu od osoby fizycznej z Niemiec
Na podstawie jakiego dokumentu ująć w księgach zakup płyty CD z muzyką od osoby fizycznej z Niemiec? Nie posiadamy żadnego dokumentu typu faktura, tylko zamówienie, potwierdzenie przyjęcia zamówienia (...)
str. 66
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
X.
Nowości w przepisach prawnych
1.
Zmiana ustawy o rachunkowości
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2012 r., pod poz. 1342 opublikowano ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w (...)
str. 66
2.
Opublikowano ustawę o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2012 r. pod poz. 1342 opublikowano ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w (...)
str. 67
XI.
Komunikaty
1.
Termin egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono informacje dotyczące terminu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Najbliższy egzamin odbędzie się 19 stycznia (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.