Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (431) z dnia 01.12.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Planowane zmiany w prawie bilansowym
1.
Obowiązek ujawniania informacji niefinansowych oraz więcej uproszczeń dla niektórych jednostek
PROJEKT USTAWY 17 listopada 2016 r. do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Ma on przede wszystkim na celu transpozycję (...)
str. 4
2.
Mniej jednostek zobligowanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych
PROJEKT USTAWY 9 listopada 2016 r. do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (druk nr (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r.
1.
Inwentaryzacja należności w drodze potwierdzenia salda
Na czym polega inwentaryzacja należności w drodze potwierdzenia (uzgodnienia) salda? Inwentaryzacja w drodze potwierdzenia (uzgodnienia) salda polega na pisemnym potwierdzeniu przez kontrahentów zgodności stanów księgowych (...)
str. 6
2.
Prezentacja kosztów wynagrodzeń i składek ZUS w porównawczym rachunku zysków i strat
Rachunek zysków i strat sporządzamy w wariancie porównawczym. W której pozycji tego sprawozdania powinniśmy wykazać koszty wynagrodzeń i składek ZUS od tych wynagrodzeń? Co należy (...)
str. 7
3.
Ustalenie zmiany stanu produktów a odpis aktualizujący wartość wyrobów gotowych
Utworzyliśmy odpis aktualizujący wartość wyrobów gotowych znajdujących się w magazynie. Czy wartość tego odpisu uwzględnia się przy ustalaniu zamiany stanu produktów? Ewidencję kosztów działalności operacyjnej (...)
str. 9
4.
Wycena bilansowa należności w walucie obcej, objętej odpisem aktualizującym w wysokości 100% jej wartości
Posiadamy należność z tytułu sprzedaży towarów, wyrażoną w walucie obcej. Ze względu na niskie prawdopodobieństwo zapłaty, należność objęliśmy w 2016 r. odpisem aktualizującym na 100% jej wartości. Czy wyceną (...)
str. 12
1.
Moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych
Deweloper podpisuje z przyszłymi nabywcami lokali mieszkalnych umowy przedwstępne. Na ich podstawie dokonują oni wpłat na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Kiedy u dewelopera powstaje przychód (...)
str. 13
2.
Wpływ środków pieniężnych na mieszkaniowy rachunek powierniczy dewelopera
W celu zapewnienia ochrony nabywcom mieszkań dla każdej z faz inwestycji posługiwać się będziemy mieszkaniowymi rachunkami powierniczymi. Jak ująć w księgach rachunkowych wpływ środków na (...)
str. 14
3.
Ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu wpłaty na rachunek powierniczy
Czy wpłata środków pieniężnych przez nabywców lokali na mieszkaniowy rachunek powierniczy będzie powodować powstanie obowiązku podatkowego w VAT z tytułu otrzymania zaliczki, zadatku, raty na (...)
str. 15
4.
Rozliczenie środków pieniężnych na rachunku powierniczym
Jak w księgach rachunkowych dewelopera ująć środki pozostające na mieszkaniowym rachunku powierniczym? Środki pieniężne wpłacone na mieszkaniowy rachunek powierniczy przez potencjalnych nabywców lokali (mieszkań), zaewidencjonowane (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Skonto przyznane nabywcy z tytułu wcześniejszej zapłaty należności
W przypadku wcześniejszej zapłaty należności klientowi przysługuje skonto. Zostanie ono udzielone w okresie późniejszym i udokumentowane fakturą korygującą. Jak w księgach rachunkowych sprzedawcy i nabywcy (...)
str. 18
1.
Ewidencja udzielonego skonta w księgach sprzedawcy
Skonto to procentowe zmniejszenie ceny towaru bądź usługi, przyznawane nabywcy w razie zapłaty należności w terminie wcześniejszym niż wynika to z umowy sprzedaży. Jest rodzajem (...)
str. 18
2.
Uzyskanie skonta w księgach nabywcy
Skonto powinno u nabywcy zmniejszyć cenę zakupu (nabycia) towaru lub usługi. Cena nabycia (zakupu) to bowiem kwota obejmująca kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku (...)
str. 19
V.
Rozliczenie w księgach rachunkowych skutków kradzieży środka trwałego
W 2016 r. skradziono nam samochód będący naszym środkiem trwałym. Otrzymane w związku z tym odszkodowanie ujęliśmy na koncie pozostałych przychodów operacyjnych, a nierozliczoną kwotę (...)
str. 21
1.
Niezamortyzowana wartość początkowa skradzionego środka trwałego
Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały jednostki mieści się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej i jest pośrednio związana z działalnością gospodarczą. Dlatego też jej skutki (...)
str. 21
2.
Odszkodowanie otrzymane od firmy ubezpieczeniowej z tytułu kradzieży
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości otrzymane od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie stanowi dla jednostki pozostały przychód operacyjny, ewidencjonowany (...)
str. 22
3.
Wyksięgowanie nierozliczonych kosztów ubezpieczenia
W przypadku kradzieży ubezpieczonego składnika majątku trwałego przed końcem okresu ubezpieczenia, nierozliczone koszty tego ubezpieczenia pozostające na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (konto 64-0) odnosi (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zasady ustalania odpisów amortyzacyjnych
Czy przepisy ustawy o rachunkowości określają metodę amortyzacji oraz moment jej rozpoczęcia?
str. 25
1.1.
Termin rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania (por. art. 32 ust. 1 ustawy o (...)
str. 25
1.2.
Określenie metody amortyzacji bilansowej
Ustawa o rachunkowości nie określa metody amortyzacji możliwej do zastosowania przez jednostkę, ale wymaga, aby ją ustalić (zob. art. 32 ust. 1). Wybór metody ustawodawca (...)
str. 26
2.
Koszty prób przeprowadzonych przed oddaniem środka trwałego do użytkowania
Czy poniesione opłaty za kontrolny pomiar prób wody, przeprowadzony dla celów sanitarnych w związku z zakończoną budową sieci wodociągowej, należy uwzględnić w kosztach wytworzenia środka (...)
str. 28
3.
Wartość początkowa samochodu wykupionego z leasingu finansowego
Z leasingu kwalifikowanego dla celów bilansowych jako leasing finansowy (z punktu widzenia podatkowego jest to leasing operacyjny) wykupiliśmy samochód ciężarowy. Jak ustalić wartość początkową wykupionego samochodu? Czy (...)
str. 29
4.
Użytkowanie maszyny na podstawie umowy użyczenia
Jesteśmy spółką zajmującą się produkcją plastikowych opakowań. W celu zrealizowania niestandardowego zamówienia otrzymaliśmy od niepowiązanej jednostki maszynę na podstawie umowy użyczenia. Czy powinniśmy ująć ten (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Klasyfikacja kapitałów (funduszy) własnych
Podstawowym źródłem finansowania zasobów jednostki, pozostającym długoterminowo do jej dyspozycji są kapitały (fundusze) własne. Nazwa "kapitały" odnosi się do własnych źródeł finansowania składników majątku w (...)
str. 33
2.
Prezentacja kapitałów (funduszy) własnych w bilansie
Kapitały własne to pasywa. Ich podział w bilansie - sporządzanym zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości - przedstawia się następująco: A. "Kapitał (...)
str. 34
3.
Charakterystyka wybranych pozycji kapitałów (funduszy) własnych
3.1. Kapitał podstawowy W zależności od formy własności danej jednostki, kapitał podstawowy kształtuje się następująco: w spółkach osobowych (jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych) - określony (...)
str. 34
3.1.
Kapitał podstawowy
W zależności od formy własności danej jednostki, kapitał podstawowy kształtuje się następująco: w spółkach osobowych (jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych) - określony jest w umowie właścicieli i stanowi równowartość wkładów (...)
str. 34
3.2.
Kapitał (fundusz) zapasowy
Kapitał (fundusz) zapasowy jest to dodatkowe własne źródło finansowania aktywów danej jednostki. Do tworzenia kapitału zapasowego są zobowiązane spółki akcyjne. Przepisy art. 396 K.s.h. wskazują źródła, (...)
str. 35
3.3.
Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe i sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, tworzą - na podstawie art. 31 ust. 4 tej ustawy - kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny. Na koncie (...)
str. 37
3.4.
Pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe
W spółkach akcyjnych - w świetle art. 396 § 4 K.s.h. - kapitał rezerwowy może być tworzony na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Kiedy wydatki na organizację imprez przez instytucję kultury stanowią wydatki strukturalne?
Jesteśmy instytucją kultury. Czy wydatki na organizację imprez kulturalnych można zaliczyć do wydatków strukturalnych, jeżeli wstęp na takie imprezy jest płatny? Wydatki strukturalne to krajowe (...)
str. 39
2.
Przystąpienie samorządowej instytucji kultury do centrum usług wspólnych
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego (gminą). Jedną z naszych podległych jednostek jest zespół obsługi przedszkoli miejskich (obsługujący 4 przedszkola). Zespół ten chcemy przekształcić w centrum usług (...)
str. 39
3.
Czy główny księgowy zakładu budżetowego może prowadzić biuro rachunkowe?
Czy prowadząc działalność gospodarczą (biuro rachunkowe) mogę ubiegać się o stanowisko głównej księgowej w zakładzie budżetowym? Czy ewentualne podjęcie pracy na tym stanowisku wyklucza możliwość (...)
str. 43
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VII.
Przychody według MSR - zasady ujmowania przychodów ze sprzedaży dóbr
Międzynarodowy Standard Rachunkowości 18 "Przychody" (MSR 18) wymaga od jednostki gospodarczej przeprowadzenia oceny czy dana transakcja sprzedaży dóbr (głównie produktów i towarów) powinna skutkować ujęciem (...)
str. 45
1.
Ocena ryzyka i korzyści wynikających z praw własności do składnika
Czy w związku ze sprzedażą przeniesiono na nabywcę znaczące ryzyko i korzyści wynikające z praw własności do danego składnika? Przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i korzyści (...)
str. 45
2.
Efektywna kontrola oraz trwałe zaangażowanie w zarządzanie sprzedanymi składnikami
Czy jednostka przestała sprawować efektywną kontrolę nad sprzedanym składnikiem i przestała być trwale zaangażowana w zarządzanie nim, jakby była jego właścicielem? Jeżeli jednostka jest trwale (...)
str. 48
3.
Możliwość wiarygodnego określenia kosztów i przychodów
Wiarygodne określenie kosztów Czy można określić w wiarygodny sposób koszty poniesione oraz te, które zostaną poniesione przez jednostkę gospodarczą w związku z transakcją sprzedaży? Brak (...)
str. 49
4.
Uzyskanie korzyści ekonomicznych z tytułu transakcji sprzedaży
Czy jest prawdopodobne, że jednostka uzyska korzyści ekonomiczne z tytułu przeprowadzonej transakcji? Brak możliwości realizacji korzyści ekonomicznych z tytułu transakcji sprzedaży ogranicza możliwość ujęcia przychodów (...)
str. 50
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Na jaki dzień potwierdza się saldo należności?
Otrzymałam potwierdzenie salda na dzień 1 października 2016 r. Wśród pozycji składających się na saldo widnieje zobowiązanie, które zostało uregulowane 12 października 2016 r. Na (...)
str. 51
2.
Straty spółki komandytowej nie ujmuje się w księgach rachunkowych wspólnika tej spółki
Spółka z o.o. posiada udziały w spółce komandytowej (jest jej komplementariuszem). Za 2016 r. spółka komandytowa poniesie najprawdopodobniej stratę. Jak w księgach spółki z o.o. (...)
str. 51
3.
Zakwalifikowanie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego do odpowiedniej grupy aktywów trwałych
Na potrzeby prowadzonej działalności nabyliśmy spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Jak ująć takie prawo w księgach rachunkowych - jako środek trwały, czy jako wartość niematerialną (...)
str. 52
4.
Jaką metodą inwentaryzuje się pożyczki udzielone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
Jaką metodą powinny być inwentaryzowane pożyczki udzielone na cele mieszkaniowe z ZFŚS? Czy wystarczy zastosować metodę weryfikacji, czy należy uzyskać potwierdzenia sald? Pożyczki mieszkaniowe udzielone (...)
str. 53
IX.
Z listów Czytelników
1.
Aktualizacja zakładowego planu kont nie jest zmianą zasad (polityki) rachunkowości
Czy aktualizacja zakładowego planu kont, która obejmuje utworzenie nowych oraz likwidację niektórych niepotrzebnych kont, jest zmianą zasad (polityki) rachunkowości? Aktualizacja zakładowego planu kont, obejmująca utworzenie (...)
str. 53
2.
Faktura dokumentująca zakup usługi leasingu operacyjnego wykonanej w następnym miesiącu
Spółka jawna zawarła umowę leasingu operacyjnego. Faktury są wystawiane na koniec miesiąca z datą wykonania usługi w miesiącu następnym (np. w październiku 2016 r. z (...)
str. 54
3.
Sprzedaż surowca jako towaru i odniesienie w koszty wartości sprzedanych składników
Spółka produkcyjna ewidencjonuje koszty w zespole 4 i 5. Sporadycznie sprzedaje surowce (bezpośrednio z magazynu) jako towar. W takiej sytuacji wartość sprzedanych składników obciąża koszty (...)
str. 56
4.
Wprowadzenie do ewidencji bilansowej towaru otrzymanego nieodpłatnie w ramach promocji
Firma gastronomiczna przy zakupie ekspresu do kawy otrzymała nieodpłatnie 16 kg kawy, której wartość nie widnieje na fakturze zakupu. Kawa będzie sprzedawana klientom. W jednostce (...)
str. 58
5.
Przeniesienie kosztu zakupionej usługi na rzecz faktycznego nabywcy
Otrzymaliśmy fakturę od sieci telefonii komórkowej za abonament i rozmowy telefoniczne pracowników jednostki z nami powiązanej. W jaki sposób obciążyć tę jednostkę ww. kosztami? W (...)
str. 59
6.
Rozliczenie wydatków poniesionych na zakup książki w wersji on-line
Spółka zakupiła za kwotę 5.000 zł książkę w wersji on-line, a dokładnie dostęp single-user licence, na okres od 23 sierpnia 2016 r. do 31 marca (...)
str. 60
7.
Ewidencja bilansowa niskocennych składników majątku trwałego
Jak zaksięgować zakup telefonu komórkowego dla pracownika? Wartość telefonu wynosi poniżej 3.500 zł. Telefon zakupiono na raty. Jeżeli zakupiony telefon komórkowy spełnia definicję środka trwałego (...)
str. 61
8.
Czy spółka z o.o., jako komplementariusz i spółka komandytowa tworzą grupę kapitałową?
Jesteśmy spółką komandytową, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. posiadająca 2,5% udziału. Komandytariuszami w spółce komandytowej, jak również wspólnikami w spółce z o.o., są (...)
str. 63
9.
Rozrachunki z pracownikami z tytułu pożyczek mieszkaniowych udzielonych z ZFŚS
Jak powinna wyglądać ewidencja pożyczki mieszkaniowej udzielonej pracownikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Postanowienia dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) zawarte są w ustawie (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.