Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (407) z dnia 01.12.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kolejne wyjaśnienie Ministerstwa Finansów dotyczące działów specjalnych produkcji rolnej
Znowelizowany art. 15 ust. 2 updof, który w nowym brzmieniu zacznie obowiązywać 1 stycznia 2016 r. wskazuje, że w przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (...)
str. 4
2.
Zmiany w rozporządzeniu o instrumentach finansowych
W Dzienniku Ustaw z 12 listopada 2015 r. pod poz. 1850 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 października 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
3.
Zmiany w rachunkowości zakładów ubezpieczeń i reasekuracji
W Dzienniku Ustaw z 10 listopada 2015 r. pod poz. 1844 opublikowano ustawę z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ustawa (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2015 r.
1.
Prezentacja odsetek w rachunku przepływów pieniężnych
W jakich pozycjach rachunku przepływów pieniężnych należy ująć (lub dokonać ich wyłączenia) odsetki naliczone dostawcy, lecz niezapłacone, odsetki zapłacone dostawcy, odsetki otrzymane od odbiorcy, zapłacone (...)
str. 7
2.
Szczegółowość sprawozdania finansowego jednostki małej
Czy jednostka, w stosunku do której organ zatwierdzający podjął decyzję, że jest jednostką małą, może sporządzić poszczególne elementy sprawozdania finansowego dla tych jednostek ze szczegółowością (...)
str. 10
3.
Metoda inwentaryzacji pożyczek udzielonych z ZFŚS
W jaki sposób inwentaryzuje się pożyczki udzielone pracownikom z ZFŚS? Pożyczki udzielone pracownikom ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) podlegają inwentaryzacji w drodze weryfikacji. (...)
str. 11
II.
Zakres informacyjny rachunku zysków i strat jednostek małych
Małe jednostki, zdefiniowane w art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości, mają prawo do sporządzania rachunku zysków i strat w wersji uproszczonej według załącznika nr (...)
str. 12
1.
Zasady ustalania wyniku ze sprzedaży towarów, materiałów i produktów
Fragment rachunku zysków i strat według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości - podstawowa działalność operacyjna Wariant porównawczy Wariant kalkulacyjny A. Przychody netto ze (...)
str. 12
2.
Przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną
Fragment rachunku zysków i strat według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości - pozostała działalność operacyjna Wariant porównawczy i kalkulacyjny D. (F.) Pozostałe przychody (...)
str. 14
3.
Przychody i koszty finansowe, czyli jak ustalić wynik na działalności finansowej
Wynik operacji finansowych został zdefiniowany w art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Stanowi on różnicę pomiędzy przychodami finansowymi a kosztami finansowymi. Jak wynika z (...)
str. 16
4.
Bieżący i odroczony podatek dochodowy
Fragment rachunku zysków i strat według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości - obowiązkowe obciążenie wyniku finansowego Wariant porównawczy i kalkulacyjny I. (K.) Podatek (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Podstawowe zasady wyceny bilansowej wyrobów gotowych objętych bieżącą ewidencją w stałych cenach ewidencyjnych
Według art. 34 ust. 2 ustawy o rachunkowości, składniki rzeczowych aktywów obrotowych mogą być ujmowane w księgach rachunkowych na dzień nabycia lub wytworzenia w cenach (...)
str. 20
2.
Wycena bilansowa wyrobów gotowych, gdy koszt wytworzenia jest wyższy od ich cen sprzedaży netto
Gdy koszt wytworzenia wyrobów przewyższa ich cenę sprzedaży netto na dzień bilansowy, to należy dokonać odpisu aktualizującego wartość wyrobów w kwocie różnicy pomiędzy kosztem wytworzenia (...)
str. 21
IV.
Kontrakt terminowy forward rozliczany fizycznie
21 września 2015 r. zawarliśmy z bankiem kontrakt terminowy forward (rozliczany fizycznie) na zakup euro po określonym kursie. 24 września 2015 r. wykupiliśmy część euro (...)
str. 23
1.
Sposoby ujęcia kontraktu forward na dzień zawarcia
Kontrakt terminowy na walutę - typu forward - to umowa nakładająca na jedną stronę obowiązek dostarczenia, a na drugą - odbioru aktywów o określonej ilości, (...)
str. 23
2.
Wycena i ewidencja kontraktu na dzień jego rozliczenia
Na dzień rozliczenia kontraktu, tj. na dzień dostawy waluty, kontrakt należy wycenić, przyjmując bieżący kurs waluty (SPOT). Skutki tej wyceny odnosi się na konto 14-5 (...)
str. 24
V.
Korekta błędów z lat ubiegłych – skutki zawyżenia kosztów amortyzacji
W 2007 r. do spółki z o.o. wniesiono aportem znak towarowy, który wpisany został do ewidencji księgowej. W 2011 r. w toku postępowania kontrolnego organ podatkowy ustalił, że spółka zawyżyła koszty (...)
str. 26
1.
Wyksięgowanie błędnych odpisów amortyzacyjnych za lata ubiegłe
Według prawa bilansowego, za wartości niematerialne i prawne uznaje się nabyte przez jednostkę - w tym zakupione, otrzymane w drodze darowizny i wniesione w formie (...)
str. 26
2.
Skutki korekty zobowiązania podatkowego, wynikającej z popełnionego błędu
Z pytania wynika, iż dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od niezarejestrowanego znaku towarowego doprowadziło do zawyżenia kosztów uzyskania przychodów i w związku z tym błędnego ustalenia podstawy (...)
str. 27
3.
Ewidencja księgowa korekty błędów istotnych i nieistotnych, dotyczących lat ubiegłych
Przykład Korekta błędu z lat ubiegłych uznanego przez jednostkę za nieistotny I. Założenia: 1. W wyniku kontroli UKS stwierdzono, iż w latach 2007-2011 spółka popełniła (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Moment rozpoczęcia amortyzacji przedmiotu leasingu oraz ustalenie jego wartości początkowej
W aktualnie budowanym budynku administracyjnym zamierzamy uruchomić serwerownię. Przejęliśmy od leasingodawcy serwer, którego użytkowanie rozpoczniemy po przekazaniu budynku do używania. Umowa leasingu spełnia bilansowo warunki leasingu (...)
str. 30
2.
Zakup nowego oprogramowania w związku z zakończeniem wsparcia technicznego dla oprogramowania starego
Zakupiliśmy nowe oprogramowanie systemowe w związku z zakończeniem wsparcia technicznego dla oprogramowania Windows. Jak zaksięgować zakup tego oprogramowania? Czy zwiększy ono wartość początkową zestawu komputerowego? (...)
str. 32
3.
Produkcja testowa związana z zakupem nowego środka trwałego
Spółka zakupiła urządzenie produkcyjne. Na wartość początkową tego urządzenia składały się koszty zakupu maszyny, koszty delegacji pracowników, koszty transportu itp. Przed przyjęciem do używania maszyny (...)
str. 33
4.
Ulepszenie składnika majątku niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych
Czy można przekwalifikować do środków trwałych wiatę, która figuruje w naszej ewidencji pozabilansowej od 8 lat jako wyposażenie i wprowadzić ją do ksiąg rachunkowych? Wiata jest zniszczona (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podstawowe informacje dotyczące spisu z natury
Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji aktywów i pasywów wynika z art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości oraz pośrednio z art. 4 ust. 3 pkt 3 tej (...)
str. 36
2.
Arkusz spisu z natury jako dowód księgowy
Ustawa o rachunkowości zobowiązuje jednostki, by przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych (zob. art. 27 ust. 1 ustawy o (...)
str. 36
3.
Wątpliwości związane z przebiegiem i dokumentowaniem spisu z natury
W ilu egzemplarzach sporządza się arkusze spisu z natury? Czy jeden egzemplarz obowiązkowo przekazuje się osobie materialnie odpowiedzialnej? Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i inne (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wymagania niezbędne do zajmowania stanowiska głównego księgowego w jednostce budżetowej
Ukończyłam humanistyczne studia magisterskie i studia podyplomowe na kierunku księgowość małych i średnich przedsiębiorstw. Od 3,5 roku pracuję jako księgowa w prywatnej firmie. Czy takie (...)
str. 40
2.
Nadpłata składek na Fundusz Pracy w księgach samorządowej instytucji kultury
W decyzji pokontrolnej ZUS stwierdzono nadpłatę składek na Fundusz Pracy za lata 2010-2013. Jak zaksięgować tę nadpłatę w bibliotece będącej samorządową instytucją kultury? W wyniku (...)
str. 41
3.
Środki pieniężne pomyłkowo wpłacone na subkonto wydatków
W samorządowej jednostce budżetowej na subkonto wydatków wpłynęła kwota, która powinna trafić na subkonto dochodów. Jest to kwota przypisanych dochodów budżetowych, ujęta na koncie 221. (...)
str. 43
4.
Kary pieniężne i koszty upomnienia stanowiące dochód budżetu państwa
Państwowa jednostka budżetowej (sanepid) nakłada kary za nieprzestrzeganie warunków sanitarno-epidemiologicznych. W przypadku braku wpłaty od zobowiązanego wystawiamy mu upomnienie. Jak księgować takie kary i koszty (...)
str. 44
5.
Korekta wartości gruntu odniesionego na zwiększenie funduszu instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury (muzeum). W 2014 r. zaksięgowaliśmy wartość gruntów w kwocie 56.530 zł zamiast 56.960 zł. Grunt ten ujęto jako środek trwały niepodlegający (...)
str. 45
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Koszt wytworzenia składnika aktywów niematerialnych
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych (WN) wytworzonego we własnym zakresie obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom projektowania, tworzenia, produkcji, testowania i przystosowania (...)
str. 46
2.
Wartość godziwa jako podstawa wyceny początkowej
Podstawowym parametrem wykorzystywanym do wyceny początkowej wartości niematerialnych jest koszt (cena nabycia/koszt wytworzenia), czyli wartość nakładów poniesionych w związku z pozyskaniem danego składnika. W niektórych (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Korekta kosztów o wartość stanu wyrobów w jednostce rozliczającej koszty na kontach zespołu 4
Jednostka produkcyjna prowadzi ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4. Nie prowadzi bieżącej ewidencji półproduktów i wyrobów gotowych. Jakim zapisem korygować koszty na koniec okresu (...)
str. 51
2.
Amortyzacja nieruchomości inwestycyjnej wycenianej według zasad stosowanych dla środków trwałych
Posiadamy w księgach rachunkowych nieruchomość inwestycyjną wycenianą według zasad stosowanych dla środków trwałych. Nieruchomość ta została wystawiona na sprzedaż. Do kiedy można amortyzować taką nieruchomość? (...)
str. 51
3.
Kiedy można wystawić zastępczy dowód księgowy?
Nie otrzymaliśmy faktury od klienta. Czy możemy kwotę netto zakupu udokumentować dowodem zastępczym? Generalnie nie można wystawić dowodu zastępczego, jeśli operacja dotyczy zakupów opodatkowanych VAT. (...)
str. 52
4.
Umorzenie udziałów z kapitału rezerwowego utworzonego z zysku
Jak powinna przebiegać dekretacja dobrowolnego umorzenia udziałów z kapitału rezerwowego utworzonego z zysku bez obniżania kapitału zakładowego? Przy umorzeniu dobrowolnym, o którym mowa w pytaniu, (...)
str. 52
5.
Wycena na dzień bilansowy należności w walucie obcej od krajowego kontrahenta
Jednostka wystawiła krajowemu nabywcy fakturę w euro, przy czym VAT należny wykazała w złotówkach, a wartość netto i brutto - w walucie obcej. Czy różnice (...)
str. 53
IX.
Z listów Czytelników
1.
Uproszczenia w zakresie sporządzania sprawozdań z działalności przez spółki z o.o.
Czy spółka z o.o. musi za 2015 r. sporządzać sprawozdanie z działalności? Generalnie wszystkie spółki z o.o. zobowiązane są do sporządzania - wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym - sprawozdania z działalności (...)
str. 54
2.
Prezentacja zdarzeń losowych w sprawozdaniu finansowym po zmianach prawa bilansowego
Planujemy sporządzić rachunek zysków i strat za 2015 r. w wersji po zmianach prawa bilansowego. Czy koszty i przychody związane ze zdarzeniami losowymi powinniśmy zaprezentować (...)
str. 56
3.
Wydatki poniesione na wypłatę pracownikowi odprawy pieniężnej w związku z przejściem na rentę
Na jakim koncie kosztów zespołu 4 zaksięgować odprawę rentową? Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w (...)
str. 57
4.
Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową a rozliczenie kosztów pośrednich w miesiącu zmiany formy prawnej
Spółka jawna prowadząca księgi rachunkowe z dniem 4 stycznia 2016 r., zgodnie ze złożonym wnioskiem do KRS, ma zostać przekształcona w spółkę z o.o. Spółka (...)
str. 58
5.
Kwota VAT dotycząca dotacji podlegająca rozliczeniu z urzędem pracy
Otrzymałam dotację z urzędu pracy na zakup środków trwałych w ramach doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. VAT od zakupionego środka trwałego odliczyłam. Jak rozliczyć (...)
str. 59
6.
Czy rezerwę na skutki toczącego się postępowania sądowego zmniejsza się o wartość polis ubezpieczeniowych?
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. W 2015 r. wpłynęły do naszego szpitala pozwy od pacjentów o wypłatę odszkodowania z tytułu błędu (...)
str. 60
7.
Ustalenie salda należności od kontrahenta, wobec którego toczy się postępowanie sądowe
Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów. W następnym roku będziemy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak ustalić wartość bilansową należności od kontrahenta (z tytułu dostaw (...)
str. 62
8.
Zwrot VAT stanowiący zabezpieczenie kredytu udzielonego przez bank
Na jakim koncie należy ewidencjonować środki otrzymane tytułem zwrotu VAT, w przypadku gdy środki te wpłynęły na rachunek banku, jako zabezpieczenie kredytu udzielonego przez ten (...)
str. 63
9.
Czy istnieje obowiązek złożenia w KRS sprawozdania sporządzonego w związku ze zmianą formy prawnej?
Czy sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień poprzedzający dzień przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. podlega obowiązkowi złożenia w KRS i ogłoszenia w MSiG? Przepisy (...)
str. 64
10.
Zapłata podatku dochodowego w imieniu wspólników z rachunku bankowego spółki osobowej
Spółka jawna w imieniu wspólników opłaca z własnego rachunku bankowego zaliczki na podatek dochodowy wspólników. Jak ująć te wpłaty w księgach rachunkowych? Zaliczki na podatek (...)
str. 65
11.
Jak ująć w księgach nawiązkę sądową zasądzoną na rzecz jednostki?
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. W naszym szpitalu, w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji dokumentów w dziale prawnym (zmiana pracownika), ujawniono i przekazano (...)
str. 65
12.
Przesunięcie walut obcych z jednego rachunku walutowego spółki na inny rachunek walutowy
Spółka, w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą (zakupy z zagranicy i sprzedaż za granicę), posiada środki pieniężne w walutach obcych (dolary, euro), które są przechowywane (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.