Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 22 (406) z dnia 20.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Działy specjalne produkcji rolnej na pełnej księgowości od 1 stycznia 2016 r. – wyjaśnienie MF
Czy ustalając wielkość przychodów decydujących o prowadzeniu ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2016 r. podatnik powinien zsumować przychody osiągnięte w 2015 r. z działalności gospodarczej (...)
str. 4
2.
Klasyfikacja umów leasingu po uzyskaniu statusu jednostki małej
W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości uzyskaliśmy status jednostki małej, mającej prawo do stosowania uproszczeń, m.in. w zakresie klasyfikacji umów leasingu. Chcielibyśmy skorzystać z tej możliwości już w tym roku, (...)
str. 7
3.
Skutki skorzystania z uproszczenia w zakresie podatku odroczonego po zmianie ustawy o rachunkowości
Jesteśmy spółką akcyjną ustalającą odroczony podatek dochodowy. W świetle ostatnich zmian ustawy o rachunkowości spełniamy warunki określone dla małych jednostki i chcemy już w 2015 (...)
str. 8
4.
Uproszczona ewidencja w małych fundacjach po 1 stycznia 2016 r.
Czy w związku ze zmianami ustawy o rachunkowości fundacje nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych? Czy po zmianach wystarczy, że fundacja będzie prowadzić księgowość uproszczoną (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2015 r.
1.
Elementy sprawozdania sporządzanego przez małe jednostki
Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła uproszczenia dla jednostek małych. Mogą one m.in. nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Jednocześnie jednostki (...)
str. 11
2.
Ujęcie rezerw na odprawy emerytalne w sprawozdaniu małej jednostki
Spółka z o.o., będąca jednostką małą, za 2015 r. zamierza sporządzać rachunek zysków i strat w wersji porównawczej według załącznika nr 5 do ustawy o (...)
str. 12
3.
Forma decyzji w sprawie sporządzania uproszczonego sprawozdania
Jesteśmy spółką akcyjną. Spełniamy wymogi odnośnie jednostek małych. W jakiej formie organ zatwierdzający powinien podjąć decyzję w sprawie sporządzania sprawozdania finansowego jako mała jednostka? W (...)
str. 13
4.
Prezentacja w bilansie zaliczki wpłaconej na poczet wykonania usługi
Wpłaciliśmy zaliczkę na usługę, która zostanie wykonana w lutym 2016 r. W której pozycji bilansu sporządzonego na koniec roku wykazać tę zaliczkę? Bilans sporządzamy zgodnie (...)
str. 14
5.
Termin inwentaryzacji towarów objętych ewidencją ilościowo-wartościową
Zapisaliśmy w polityce rachunkowości, że towary objęte ewidencją ilościowo-wartościową będą inwentaryzowane raz w ciągu 2 lat, w miesiącu gdy jest najmniejszy stan zapasów. Czy w (...)
str. 15
1.
Ustalenie przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym
Jesteśmy spółką tworzącą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). W ciągu roku zmieniało się u nas zatrudnienie. Czy na koniec roku jesteśmy zobowiązani do korekty odpisu (...)
str. 16
2.
Ewidencja księgowa rocznej korekty ZFŚS
W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja księgowa korekty odpisu na ZFŚS? Dokonywana na koniec roku korekta rocznego odpisu na ZFŚS (w związku ze zmianą stanu (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Skutki zawarcia umowy leasingu zwrotnego, której przedmiotem jest samochód osobowy
Spółka zakupiła samochód osobowy o wartości powyżej 20.000 EUR celem odprzedania go firmie leasingowej i podpisania umowy leasingu zwrotnego. W związku z interpretacjami Ministerstwa Finansów (...)
str. 19
2.
Rozliczenie kosztów leasingu operacyjnego dla celów podatkowych, a finansowego dla celów bilansowych
Jesteśmy spółką z o.o. Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego dla celów podatkowych, a finansowego dla celów bilansowych. W umowie nie wspomniano o opłacie wstępnej, czy też (...)
str. 22
3.
Wydatki poniesione w bieżącym roku na udział w targach, które odbędą się w roku następnym
We wrześniu 2015 r. zapłaciliśmy za udział naszej firmy w targach, które odbędą się w styczniu 2016 r. Jak zaksięgować otrzymaną w związku z tym fakturę? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach (...)
str. 25
4.
Nadpłata wynikająca z rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych
Jak ująć w księgach rachunkowych miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych płacone w podstawowej formie oraz rozliczenie roczne podatku (CIT-8)? Zaznaczamy, iż spółka rok podatkowy (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Rozliczanie nakładów na prace rozwojowe w świetle przepisów bilansowych i podatkowych
W naszej spółce z o.o. nakłady na prace rozwojowe ujmowane są w trakcie ich trwania na koncie rozliczeń międzyokresowych kosztów. W chwili zakończenia wynikiem pozytywnym (...)
str. 30
2.
Wydatki na zakup materiałów wykorzystywanych przy budowie środka trwałego
Otrzymaliśmy fakturę za zakup kostki brukowej oraz palet magazynowych. Kostka brukowa zostanie zużyta na budowę środka trwałego. Nie wiemy jeszcze jak wykorzystamy palety. Być może (...)
str. 32
3.
Nakłady poniesione na ogrodzenie budynku – ulepszenie, czy remont środka trwałego?
Od wielu lat posiadamy ogrodzony budynek stanowiący nasz środek trwały. Niedawno wymieniliśmy napęd do bramy na elektryczny. Czy jest to ulepszenie ogrodzenia, czy jego remont? (...)
str. 34
4.
Zakup serwera wraz z oprogramowaniem
W sierpniu 2015 r. zakupiliśmy serwer wraz z całym okablowaniem oraz specjalistyczną półką. Jak powinniśmy zakwalifikować taki wydatek w księgach rachunkowych? Serwer stanowiący środek trwały (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady kwalifikowania kosztów bilansowych do danego roku obrotowego
Zgodnie z prawem bilansowym do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Przed zamknięciem ksiąg (...)
str. 37
2.
Odsetki od kredytu dotyczące roku bieżącego, których termin zapłaty przypada na rok następny
Przyjmijmy założenie, iż jednostka zaciągnęła kredyt na działalność bieżącą. Według umowy kredytowej odsetki za grudzień zostaną potrącone z rachunku bankowego w styczniu kolejnego roku obrotowego. (...)
str. 38
3.
Wydatki związane z podróżą służbową dotyczącą grudnia, rozliczane w styczniu następnego roku
Załóżmy, iż pracownik firmy "X" w grudniu będzie przebywał w delegacji służbowej. Rozliczenie wydatków z nią związanych przedstawi dopiero na początku stycznia następnego roku obrotowego. (...)
str. 40
4.
Faktura za media, dotycząca grudnia, którą jednostka otrzyma w następnym roku obrotowym
Załóżmy, że faktury za zużytą energię elektryczną oraz usługi telekomunikacyjne dotyczące częściowo grudnia i stycznia wpłyną do jednostki w następnym roku przed sporządzeniem sprawozdania finansowego. (...)
str. 41
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Konta służące do ewidencji dochodów budżetowych
Zasady tworzenia i działania jednostek budżetowych regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 (...)
str. 44
2.
Przychody z tytułu dochodów budżetowych
Do ewidencji przychodów z tytułu dochodów budżetowych - związanych bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki, w szczególności dochodów, do których zalicza się podatki, składki, opłaty, inne (...)
str. 45
3.
Odprowadzenie zrealizowanych dochodów na rachunek budżetu
Wszystkie osiągnięte (zrealizowane) przez jednostkę budżetową dochody budżetowe przekazywane są - w określonych terminach - odpowiednio na rachunek budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego. (...)
str. 46
4.
Odpisy aktualizujące należności z tytułu dochodów budżetowych
Przepisy rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej nie określają szczególnych zasad ewidencji odpisów aktualizujących należności jednostek budżetowych z tytułu dochodów budżetowych. Wskazują jedynie, iż (...)
str. 47
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
V.
Praktyczne zastosowanie MSR – jak wycenić udziały w spółce zależnej będące przedmiotem aportu?
Spółka akcyjna "A", prowadząca księgi według MSR/MSSF, posiada udziały w spółce zależnej "X" (100%) i spółce zależnej "Y" (100%). Spółka "A" zamierza wnieść w formie (...)
str. 49
1.
Wniesienie aportu do spółki zależnej w księgach jednostki dominującej
Analiza transakcji wewnątrzgrupowych i ich właściwa prezentacja stanowią jeden z trudniejszych obszarów stosowania regulacji międzynarodowych. Wiąże się to m.in. z tym, że regulacje MSR/MSSF nie (...)
str. 49
2.
Ujęcie transakcji otrzymania aportu przez spółkę zależną
W momencie pozyskania aportu spółka "X" powinna ująć wzrost w kapitale własnym oraz pozyskane udziały w spółce "Y", jeżeli spełnia definicję jej aktywów. Ujęcie tego (...)
str. 53
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości przeznaczonej na wynajem
Jedną z podstawowych działalności naszej jednostki jest wynajem nieruchomości. W ciężar jakiego konta księgować w takiej sytuacji koszty związane z utrzymaniem nieruchomości przeznaczonych na wynajem? (...)
str. 54
2.
Zaliczki na poczet zysku wypłacane w trakcie roku obrotowego wspólnikom spółki komandytowej
Jak w trakcie roku obrotowego księguje się podział zysku pomiędzy wspólników spółki komandytowej? Wspólnicy otrzymują na swoje konta bankowe zaliczkowe kwoty na poczet zysku. Do (...)
str. 54
3.
Skutki błędnie wyliczonej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za poprzedni miesiąc
Przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za wrzesień okazało się, że zaliczka za miesiąc poprzedni została zaniżona. Jak zaksięgować korektę zaliczki? W księgach rachunkowych którego (...)
str. 55
4.
Jak często należy drukować dziennik będący elementem ksiąg rachunkowych?
Czy trzeba drukować dziennik, w sytuacji gdy drukujemy dekrety, zamiast stawiać dekretację na dokumentach? Można na bieżąco drukować dekrety, przy zachowaniu określonych w ustawie o (...)
str. 56
VII.
Z listów Czytelników
1.
Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe a zawiadomienie urzędu skarbowego
Czy w przypadku przejścia od 1 stycznia 2016 r. z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe w związku z przekroczeniem limitu przychodów trzeba (...)
str. 57
2.
Faktury opłacone przez pracownika z własnych środków
Pracownik przedłożył w kasie fakturę wystawioną na firmę za materiały biurowe, za które zapłacił własną gotówką. Zwrotu środków dokonaliśmy z kasy na podstawie dokumentu KW. (...)
str. 57
3.
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika
Jak zaksięgować ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika, wypłacany członkom jego rodziny? Czy kwota tego ekwiwalentu podlega opodatkowaniu i ozusowaniu? Ekwiwalent pieniężny za (...)
str. 58
4.
Rozliczenie kosztów pracy pracownika w jednostce stosującej funkcjonalny rachunek kosztów
Pracownik bezpośrednio produkcyjny w okresie ograniczonego zapotrzebowania na pracę na wydziale produkcji może zostać przydzielony do innych prac o charakterze biurowym (dział handlowy). Jak dokonać (...)
str. 59
5.
Ujęcie w księgach okresu bieżącego skutków obciążenia jednostki domiarem podatkowym za lata ubiegłe
Organ kontroli stwierdził, że w deklaracji podatkowej CIT-8 spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów za okres od 1.01.2009 r. do 31.12.2009 r. i zaniżyła tym samym (...)
str. 60
6.
Upominek wręczony pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę, sfinansowany ze środków obrotowych
Nasz długoletni pracownik przeszedł na emeryturę. W dowód uznania za przepracowane lata zakupiliśmy ze środków obrotowych prezent, który wręczyliśmy temu pracownikowi w miesiącu następnym po przejściu na (...)
str. 61
7.
Jak wycenić transakcje wyrażone w walutach obcych płatne kartami?
W naszej firmie funkcjonują podstawowe konta walutowe z kartami płatniczymi oraz konta walutowe do kart przedpłaconych. Do konta podstawowego wyciągi bankowe są generowane każdego dnia (...)
str. 63
8.
Ulga na złe długi w księgach dłużnika – jak rozliczyć saldo konta "Pozostałe rozrachunki"?
Jesteśmy dłużnikiem, na którego koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: VAT naliczony z tytułu ulgi na złe długi), figuruje saldo Wn. Zobowiązanie wobec urzędu skarbowego (...)
str. 64
9.
Wydatki na przystosowanie do sprzedaży nieruchomości nabytych w celach handlowych
Spółka osobowa zamierza rozszerzyć swoją działalność podstawową o sprzedaż nieruchomości. W celu zakupu mieszkań zamierza przystępować do przetargów nieograniczonych na rynku wtórnym. Zakupione mieszkania będą (...)
str. 65
10.
W ciężar jakich kosztów zaliczyć wydatki związane z organizacją szkolenia dla pracowników?
Spółka zorganizowała we własnym zakresie szkolenie dla pracowników. Na koszty szkolenia składają się: faktura za wykład szkoleniowy, koszt transportu pracowników na miejsce szkolenia (wynajem autobusu), (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.