Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 22 (358) z dnia 20.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Koszty szczepień ochronnych pracowników przeciw grypie
Spółka z o.o. w ramach podpisanej umowy o świadczenie usług medycznych z zakładem opieki zdrowotnej zapewniła swoim pracownikom szczepienia ochronne przeciw grypie. Jak powinna wyglądać (...)
str. 4
2.
Rozliczenie zaliczki wpłaconej na towary objęte od 1 października odwrotnym obciążeniem VAT
Jesteśmy przedsiębiorstwem budowlanym. W sierpniu 2013 r. wpłaciliśmy 40% zaliczkę na zakup prętów stalowych. Na tę okoliczność sprzedawca wystawił nam fakturę zaliczkową, z której VAT odliczyliśmy w deklaracji za (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
1.
Czy opinię biegłego z dobrowolnego badania sprawozdania składa się do KRS i urzędu skarbowego?
Kierownik naszej jednostki podjął decyzję, że sprawozdanie finansowe za 2013 r. poddamy dobrowolnemu badaniu. Czy w urzędzie skarbowym i rejestrze sądowym musimy złożyć opinię biegłego rewidenta z tego badania? (...)
str. 8
2.
Ujęcie w bilansie kredytu na działalność bieżącą lub inwestycyjną
Podział zobowiązania z tytułu zaciągniętego kredytu na długoterminowe i krótkoterminowe Zobowiązanie z tytułu kredytu bankowego księguje się na koncie 13-4 "Kredyty bankowe". Otrzymany kredyt ujmuje (...)
str. 10
3.
Transakcje między podmiotami powiązanymi w sprawozdaniu finansowym
Jedynym udziałowcem spółki z o.o. jest obywatel z Ukrainy. Udziałowiec nie pełni w spółce żadnej dodatkowej funkcji (np. członka zarządu). Spółka dokonuje wielu transakcji z (...)
str. 14
4.
Wycena na dzień bilansowy produkcji w toku, w sytuacji gdy poniesione koszty przewyższają przychody
Spółka z o.o. prowadzi specjalistyczne roboty pod ziemią. Kontrakty realizowane są etapami. Koszty poniesione na ostatnim etapie jednego z kontraktów przewyższą przychód. Wzrost kosztów nastąpił (...)
str. 15
1.
Moment zaliczenia wydatków na prenumeratę do kosztów bilansowych
Nasza spółka na początku każdego roku wykupuje prenumeratę specjalistycznego czasopisma. W tym roku prenumeratę na rok 2014 wykupiła już 2013 r. Koszty którego roku powinna (...)
str. 17
2.
Rozliczenie kosztów prenumeraty w okresie na jaki została wykupiona
Czy koszty prenumeraty czasopism na rok 2014 powinny zostać ujęte w kosztach tego roku jednorazowo, czy poprzez miesięczne odpisy? Jeśli koszt prenumeraty na 2014 r. (...)
str. 18
3.
Ewidencja prenumeraty w zależności od przyjętych zasad ewidencji kosztów działalności operacyjnej
W księgach rachunkowych koszty prenumeraty czasopism obciążają koszty działalności operacyjnej - ujmuje się je więc na odpowiednim koncie zespołu 4 lub 5. W zespole 5 koszt prenumeraty (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Pracownicze ubezpieczenia grupowe w ewidencji księgowej
Mamy zamiar zawrzeć umowę grupowego ubezpieczenia dla pracowników. Jak powinny przebiegać księgowania z tym związane?
str. 22
1.
Rozliczenie podatkowo-składkowe świadczeń z tytułu grupowego ubezpieczenia pracowniczego
Grupowe ubezpieczenie pracownicze zawierane jest przez pracodawcę celem ochrony życia i zdrowia pracowników, jako jedna z form pozapłacowego systemu motywowania pracowników. Ubezpieczeniem objęci są zazwyczaj pracownicy, którzy (...)
str. 22
2.
Ewidencja księgowa ubezpieczenia grupowego dla pracowników finansowanego w całości przez pracodawcę
Przykład I. Założenia: 1. Spółka finansuje ubezpieczenie grupowe dla wszystkich pracowników i opłaca miesięczną składkę w wysokości: 4.500 zł. Uprawnionymi do uzyskania świadczeń z tytułu ubezpieczenia zgodnie z umową są (...)
str. 24
3.
Ewidencja księgowa ubezpieczenia grupowego, którego koszt ponoszą pracownicy
Przykład I. Założenia: 1. Spółka zawarła umowę ubezpieczenia grupowego, do którego przystąpili wszyscy chętni pracownicy. Jednostka dokonuje miesięcznego przelewu składki na rachunek ubezpieczyciela w wysokości: (...)
str. 25
IV.
Korekta zasiłku macierzyńskiego w księgach rachunkowych
Nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Pomyłkowo naliczyłam za wysoki zasiłek z tego tytułu. Pracownica wyraziła zgodę na potrącenie nadpłaconej kwoty. Jak zaksięgować kwotę, którą (...)
str. 26
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie zasiłku macierzyńskiego
Na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i (...)
str. 26
2.
Rozliczenie nadpłaconej kwoty zasiłku macierzyńskiego przy kolejnej wypłacie
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracodawca wypłacił za wysoką kwotę zasiłku macierzyńskiego, a pracownica wyraziła zgodę na potrącenie tej nadpłaconej kwoty z zasiłku (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Środki trwałe i inne aktywa otrzymane nieodpłatnie jako nagrody w ramach akcji promocyjnej
Nasz dostawca zorganizował akcję promocyjną, polegającą na tym, że po osiągnięciu określonego poziomu zakupów otrzymaliśmy (na podstawie protokołu) nagrody w postaci bonów podarunkowych, drukarki i (...)
str. 29
2.
Koszty demontażu starego środka trwałego i montaż nowego
Musimy wymienić stary dźwig towarowy na nowy. Czy koszty demontażu starego dźwigu zwiększą koszt wytworzenia nowego? Koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół ich (...)
str. 30
3.
Niedobór środków trwałych ujawniony podczas inwentaryzacji
W wyniku przeprowadzonej w jednostce inwentaryzacji środków trwałych ujawniono brak dwóch laptopów. Jak ująć powyższe zdarzenie w księgach rachunkowych? Jak wynika z pytania w wyniku (...)
str. 31
4.
Czy wartość ustalona przez rzeczoznawcę wpływa na wycenę bilansową środków trwałych?
W spółce z o.o. dokonano wyceny bilansowej środków trwałych. Samochód zaliczony do środków trwałych został wyceniony przez rzeczoznawcę znacznie poniżej jego wartości bilansowej (utracił swoją (...)
str. 32
5.
Wymiana zużytej części środka trwałego - remont czy ulepszenie?
Spółka z o.o. ma w ewidencji środków trwałych ciągnik rolniczy, w którym wymieniła zepsutą pompę wtryskową. Czy zakup nowej pompy (o wartości 6.300 zł) należy (...)
str. 33
6.
Kilometrówka a wartość początkowa środka trwałego
W naszej firmie nie ma samochodu służbowego. W celach służbowych wykorzystywane są samochody prywatne pracowników. Zwrot poniesionych kosztów następuje na podstawie kilometrówki. Co zrobić w (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Funkcjonowanie konta 30 "Rozliczenie zakupu"
Przejęłam księgi handlowe w ciągu roku. Poprzednia księgowa stosowała do ewidencji zakupów konto "Rozliczenie zakupu". Czy mogę w trakcie roku zmienić tę zasadę i nie (...)
str. 35
2.
Konto służące do ewidencji odpisów umorzeniowych
Czy do konta służącego do ewidencji odpisów umorzeniowych środków trwałych prowadzić trzeba ewidencję analityczną? Czy ujęte na tym koncie umorzenie przeksięgowuje się na koniec roku (...)
str. 36
3.
Ewidencja analityczna w przypadku kilku rachunków bieżących
Do ewidencji środków na rachunku bankowym stosujemy konto 13-0. W październiku otworzyliśmy drugi rachunek bieżący w innym banku. Czy w tej sytuacji operacje z drugiego (...)
str. 36
4.
Należności dochodzone na drodze sądowej - jakie konto księgowe i czy potrzebna analityka?
Na jakim koncie księgowym ujmować należności dochodzone na drodze sądowej i czy utworzyć analitykę do tego konta? Generalnie do ewidencji rozrachunków nieujętych na kontach 20, (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wypłata zapomogi losowej w księgach instytucji kultury
Instytucja kultury zamierza wypłacić pracownikowi zapomogę losową ze środków obrotowych. W jaki sposób przebiegać powinno księgowanie tej operacji? Ewidencja kosztów prowadzona jest na kontach zespołu (...)
str. 38
2.
Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem przez dyrektora szkoły
Zespół szkół ponadgimnazjalnych jest zobowiązany do wypłaty odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 20 Karty Nauczyciela. Czy taką odprawę zaksięgować w paragrafie (...)
str. 39
3.
Prezentacja zaległych wynagrodzeń nauczycieli w sprawozdaniu Rb-Z
Z powodu braku środków w szkole podstawowej (jednostce budżetowej) nie wypłacono części wynagrodzeń z tytułu nadgodzin nauczycieli. W której pozycji sprawozdania Rb-Z ująć kwotę netto (...)
str. 40
4.
Zakup leków i materiałów opatrunkowych do gabinetu lekarskiego w szkole
Jesteśmy szkołą podstawową działającą w formie jednostki budżetowej. Do znajdującego się w naszej szkole gabinetu lekarskiego kupujemy leki (przeciwbólowe i przeciwgorączkowe) oraz materiały opatrunkowe. Czy (...)
str. 41
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Środki pieniężne otrzymane po likwidacji spółki z o.o.
Ewidencja przychodu bilansowego i prezentacja w rachunku zysków i strat Nasza spółka kapitałowa posiadała 100% udziałów w spółce z o.o., które objęliśmy w zamian za (...)
str. 42
2.
Kompensata rozrachunków z kontrahentem zagranicznym w różnych walutach
Firma z Polski wystawiła kontrahentowi z Wielkiej Brytanii fakturę w euro. Od tego samego kontrahenta otrzymała fakturę w funtach. Jednostki postanowiły skompensować wzajemne rozrachunki. Jak (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Likwidacja materiałów i koszt utylizacji odpadów
Zniszczyliśmy materiały, które nie nadawały się do produkcji. Jak zaksięgować fakturę za odbiór odpadów? Zapasy materiałów, które nieodwracalnie utraciły swoją wartość użytkową na skutek przeterminowania, (...)
str. 47
2.
Zwrot towaru do dostawcy - ewidencja i udokumentowanie
Jak ująć w księgach zwrot zakupionego towaru do dostawcy? Jak to udokumentować? Do zwrotu towaru dochodzi najczęściej w wyniku jego reklamacji. Zwrot towarów (przekazanie towarów reklamowanych do (...)
str. 47
3.
Faktura za wynajem programu księgowego
Korzystamy z oprogramowania księgowego na podstawie umowy najmu. Co miesiąc dostajemy fakturę za wynajem tego oprogramowania. Jak ująć w księgach rachunkowych takie zdarzenia? Z pytania wynika, że jednostka (...)
str. 48
4.
Sprzedaż zbędnych zapasów i ich wydanie z magazynu
Na jakim koncie zaksięgować sprzedaż zbędnego zapasu magazynowanego, który był ujęty na koncie "Materiały"? Sprzedaż materiałów, w tym nadmiernych zapasów, które są w posiadaniu jednostki można ujmować (...)
str. 49
5.
Koszty i przychody związane ze świadczeniem usług w ramach poszerzenia zakresu działalności
Firma specjalizująca się w handlu maszynami rolniczymi od nowego roku będzie świadczyć również usługi. Jak księgować koszty i przychody związane ze świadczeniem usług? Kwalifikacja przychodów i kosztów związanych (...)
str. 50
VII.
Z listów Czytelników
1.
Dokument będący podstawą korekty materiałów w kartotece magazynowej
Spółka z o.o. prowadzi pełną księgowość. Magazyn materiałów prowadzony jest według ewidencji ilościowo-wartościowej. Zdarza się, że magazynier przyjmuje materiały z nieodpowiednim symbolem i program magazynowy umieszcza materiał w błędnej (...)
str. 50
2.
Różnice z zaokrągleń cen powstałe podczas przyjęcia materiałów do magazynu
Spółka wycenia materiały według rzeczywistych cen zakupu. Zdarza się, że pomiędzy wartością materiału netto na fakturze zakupu a jego wartością na dokumencie Pz występują drobne różnice. (...)
str. 51
3.
Ryczałt za używanie prywatnego samochodu w jazdach lokalnych za niepełny miesiąc
Na podstawie oświadczenia pracownika wypłacamy mu miesięczny ryczałt za używanie prywatnego samochodu w jazdach lokalnych. W połowie listopada 2013 r. rozwiązaliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę. Czy w tej sytuacji (...)
str. 53
4.
Zwrot kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu
Z ważnych powodów firma wezwała do pracy pracownika przebywającego na urlopie. Wiązało się to z rezygnacją przez niego z części zagranicznych wczasów. Do jakich kosztów należy zakwalifikować kwotę (...)
str. 55
5.
Dowody wewnętrzne dokumentujące odwrotne obciążenie VAT
Czy dowody wewnętrzne do faktur zakupu z adnotacją "odwrotne obciążenie" w celu naliczenia i odliczenia VAT muszą być wydrukowane w formie papierowej? Jeżeli jednostka (nabywca) zdecyduje się na wystawianie (...)
str. 57
6.
Wyłączenie z masy upadłości wierzytelności przysługującej upadłemu od dłużnika
Spółka z o.o. od 10 miesięcy jest w stanie upadłości likwidacyjnej, obejmującej likwidację majątku. W chwili obecnej na wniosek syndyka masy upadłości, sąd wyłączył z masy upadłości wierzytelność przysługującą (...)
str. 58
7.
Ewidencja w księgach zarządcy czynszów i opłat za media, dotyczących lokali wspólnoty mieszkaniowej
Jesteśmy spółką z o.o., której podstawowym rodzajem działalności jest zarządzanie lokalami wspólnot mieszkaniowych. Jak należy ewidencjonować przychody z tytułu czynszów i mediów dotyczące wspólnot mieszkaniowych? Koszty zarządu nieruchomością (...)
str. 60
8.
Podwykonawstwo w branży drukarskiej - zakup towaru czy usługi?
Jesteśmy drukarnią. Zlecamy usługi wydruku naszych projektów (ulotek, banerów, wizytówek) podwykonawcom, od których otrzymujemy faktury. Czy w tym przypadku kupujemy towar, czy usługi? Jak to zaksięgować (...)
str. 61
9.
Kapitał własny spółki z o.o. powstałej z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy
Jednoosobowy przedsiębiorca zamierza dokonać przekształcenia w spółkę z o.o. W związku z powyższym sporządzono bilans na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień sporządzenia planu przekształcenia. Bilans wykazał 2,5 mln zł zysku (...)
str. 62
10.
Zasady ewidencji opłat za media na podstawie faktur prognozowanych
Otrzymujemy faktury dotyczące proponowanych opłat za media. Faktura wystawiana jest na przewidywaną (prognozowaną) wielkość np. zużycia energii, a termin jej płatności ustalany jest na kolejne miesiące (...)
str. 64
11.
Koszty zaliczane do kosztów pośrednich produkcji i ich ewidencja
Rozpoczęliśmy działalność produkcyjną. Jakie koszty powinniśmy zaliczyć do kosztów pośrednich? Jak zaksięgować i rozliczać koszty pośrednie produkcji? Zakładając, iż jednostka prowadzi ewidencję i rozliczanie kosztów działalności operacyjnej (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.