Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 21 (381) z dnia 01.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kolejne zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji prawa bilansowego
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny został opublikowany projekt z 30 września 2014 r. ustawy o zmianie ustawy o (...)
str. 4
2.
Komitet Standardów Rachunkowości pracuje nad wydaniem nowych stanowisk i standardów rachunkowości
Z informacji podanych na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl wynika, że w planie prac Komitetu Standardów Rachunkowości znajduje się wydanie kolejnych stanowisk i standardów rachunkowości. Trwają (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Wariant i zakres informacyjny rachunku zysków i strat jednostek mikro
Czy uproszczony rachunek zysków i strat przewidziany dla jednostek mikro może być sporządzany w wariancie porównawczym i kalkulacyjnym? Jaki jest zakres informacyjny tego sprawozdania? Uproszczenia (...)
str. 9
2.
Przykładowy rachunek zysków i strat jednostki mikro
Przykład I. Założenia: 1. Na koniec roku obrotowego koszty i przychody spółki z o.o. "X", spełniającej kryteria dla jednostek mikro, o których mowa w art. (...)
str. 10
II.
Leasing samochodu osobowego oraz koszty jego ubezpieczenia
Firma zawarła we wrześniu 2014 r. umowę leasingu na 36 miesięcy, której przedmiotem jest samochód osobowy. Podatkowo jest to leasing operacyjny, a bilansowo – finansowy. (...)
str. 12
1.
Leasing finansowy w świetle prawa bilansowego
Ustawa o rachunkowości nie określa zasad wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz kryteriów prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań oraz kosztów (...)
str. 12
2.
Rozliczenie kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu
Koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu w księgach rachunkowych Koszt rocznej składki ubezpieczeniowej przedmiotu umowy leasingu (tu: samochodu) nie zwiększy wartości początkowej samochodu, ze względu na to, (...)
str. 13
3.
Rozliczenie wstępnej opłaty leasingowej
Opłata wstępna w świetle przepisów bilansowych Jeżeli leasing operacyjny (podatkowo) spełnia warunki do uznania go za leasing finansowy (rachunkowo), to przedmiot umowy leasingu wprowadza się (...)
str. 14
4.
Ewidencja opłat leasingowych na przykładzie liczbowym
W przypadku gdy leasing jest leasingiem operacyjnym w myśl prawa podatkowego i jednocześnie leasingiem finansowym w myśl prawa bilansowego, najczęściej finansujący fakturuje opłatę podstawową w jednej pozycji (kwocie). Korzystający dzieli (...)
str. 14
5.
Prezentacja opłat leasingowych w sprawozdaniu finansowym
Jak powinna wyglądać prezentacja opłat leasingowych w rachunku zysków i strat, bilansie i informacji dodatkowej? W przypadku użytkowania środków trwałych na podstawie umów leasingu finansowego (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Zakup środka trwałego na kredyt, który spłacono otrzymaną dotacją
Na zakup środka trwałego zaciągnęliśmy kredyt w banku. Ponadto na sfinansowanie tego zakupu mieliśmy otrzymać dotację. W maju 2014 r. kupiliśmy środek trwały, od czerwca (...)
str. 19
1.
Ogólne zasady ewidencji operacji związanych z zakupem środka trwałego na kredyt oraz z otrzymaną dotacją
Dotacje unijne zazwyczaj wypłacane są jako refundacja poniesionych już wydatków. Oznacza to, że przedsiębiorca zanim otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej, musi posiadać własne środki i (...)
str. 19
2.
Moment dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych w świetle przepisów podatkowych
Według przepisów podatkowych dotacja otrzymana na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z zakupem lub wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych, od których dokonuje (...)
str. 20
3.
Rozliczenie dotacji związanej z zakupem środka trwałego na przykładzie
Przykład I. Założenia: 1. Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zakupił środek trwały o wartości: 123.000 zł brutto, (...)
str. 21
IV.
Opłata za przelew zagraniczny potrącona z kwoty należności
Na nasze konto walutowe wpłynęła należność od kontrahenta pomniejszona o prowizję banku zagranicznego. Jak to zaksięgować?
str. 23
1.
Zakwalifikowanie wydatków z tytułu prowizji do odpowiedniego rodzaju kosztów bilansowych
Generalnie koszty prowizji bankowych (wyjątek stanowią prowizje od kredytów), również tych zagranicznych, zalicza się w księgach rachunkowych w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki i ujmuje (...)
str. 23
2.
Ewidencja prowizji bankowej w zależności od treści umowy z kontrahentem
Przykład Ewidencja prowizji w sytuacji, gdy zgodnie z umową koszty ponosi sprzedawca I. Założenia: 1. Jednostka sprzedała odbiorcy z Niemiec towar za kwotę: 8.000 EUR, (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Termin przeprowadzenia inwentaryzacji gruntów zaliczonych do środków trwałych – planowane zmiany
Czy inwentaryzację gruntów zaliczonych do środków trwałych można przeprowadzić raz na 4 lata drogą spisu z natury? Inwentaryzację gruntów przeprowadza się na każdy dzień bilansowy drogą porównania danych ksiąg (...)
str. 26
2.
Parking i ogrodzenie wybudowane na wynajmowanej działce to osobne środki trwałe
Podpisaliśmy umowę najmu działki (grunt). Na działce chcemy zrobić parking i go ogrodzić. Obecnie otrzymaliśmy fakturę od firmy na część wykonanych robót budowlanych. Jak zaksięgować (...)
str. 27
3.
Środek trwały ponownie wprowadzony do ewidencji
Jednostka postawiła środek trwały w stan likwidacji, wyksięgowała z ewidencji środków trwałych, a nieumorzoną dotychczas wartość ujęła w pozostałych kosztach operacyjnych. Nie dokonała jednak jego (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady księgowania składek ZUS właściciela firmy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna
Jak ujmować w księgach rachunkowych składki ZUS właściciela firmy (jednoosobowa działalność gospodarcza), gdy ich zapłata następuje z firmowego rachunku bankowego? W przedsiębiorstwie osoby fizycznej, prowadzącym (...)
str. 31
2.
Składki ZUS właściciela ujmowane w ciężar kosztów przedsiębiorstwa
Przykład I. Założenia: 1. Decyzją kierownika jednostki (działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną) składki na ubezpieczenia społeczne właściciela zalicza się w koszty działalności operacyjnej jednostki (...)
str. 32
3.
Składki ZUS właściciela zmniejszające podstawę opodatkowania przy naliczaniu zaliczki na podatek
Przykład I. Założenia: Na podstawie danych z przykładu poprzedniego, przy czym składki ZUS na ubezpieczenia społeczne właściciela firmy pomniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób (...)
str. 33
1.
Na czym polega zapis techniczny i kiedy się go stosuje?
W ustawie o rachunkowości nie występuje pojęcie zapisu technicznego. Niemniej jednak zapis techniczny stosowany jest w praktyce, przede wszystkim w sytuacji, gdy na skutek korekty (...)
str. 34
2.
Zastosowanie zapisu technicznego w odniesieniu do korekty kosztów
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka prowadzi księgi rachunkowe przy użyciu komputera. Do ewidencji kosztów działalności operacyjnej stosuje konta zespołu 4 i 5. 2. We wrześniu 2014 r. (...)
str. 35
3.
Zastosowanie zapisu technicznego w przypadku korekty przychodów
Przykład I. Założenia: 1. Jednostka usługowa we wrześniu 2014 r. zaksięgowała przez pomyłkę przychody ze sprzedaży usług w wysokości: 64.000 zł na dobro pozostałych przychodów (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w bilansie zakładu budżetowego
Jesteśmy zakładem budżetowym. Czy trzynastkę za 2014 r. należy wykazać w bilansie w wartości netto, czy brutto z jednoczesnym wykazaniem zobowiązań wobec urzędu skarbowego i (...)
str. 37
2.
Wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa
Jesteśmy jednostką budżetową. Na jakim koncie przychodów zaksięgować wynagrodzenie należne z tytułu terminowej zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wynagrodzenia z (...)
str. 39
3.
Różnice kursowe w księgach jednostki budżetowej
W związku z zakupem składników majątkowych lub usług od kontrahentów zagranicznych na rozrachunkach powstają różnice kursowe. Jak ewidencjonować je w księgach jednostki budżetowej? Co do (...)
str. 41
4.
Zasady ewidencji nieruchomości otrzymanych w trwały zarząd w jednostkach budżetowych
Nowo utworzona jednostka budżetowa otrzymała nieodpłatnie do użytkowania nieruchomości niezbędne do prowadzenia działalności. Nieruchomości te przekazała – na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego – inna jednostka budżetowa, (...)
str. 42
5.
Wydatki poniesione przez ośrodek pomocy społecznej na zakup wyposażenia
Czy zakup nowej lodówki (stara jest zepsuta i nie nadaje się już do naprawy) na potrzeby ośrodka pomocy społecznej działającego w formie jednostki budżetowej należy (...)
str. 44
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VII.
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – Wycena bilansowa
Międzynarodowy Standard Rachunkowości 16 (MSR 16) przewiduje dwa podstawowe modele wyceny rzeczowych aktywów trwałych (RAT): 1) model ceny nabycia lub kosztu wytworzenia – określenie "model (...)
str. 45
1.
Model ceny nabycia lub kosztu wytworzenia
Model ceny nabycia lub kosztu wytworzenia to typowy model bazujący na wartościach historycznych znany polskim podmiotom z ustawy o rachunkowości czy regulacji podatkowych. Przewiduje on, (...)
str. 45
2.
Model wyceny oparty na wartości przeszacowanej
Model wyceny rzeczowych aktywów trwałych oparty na wartości przeszacowanej przewiduje regularne przeszacowania do wartości godziwej. Między kolejnymi przeszacowaniami, które nie muszą występować corocznie (zob. par. (...)
str. 47
3.
Wybór modelu wyceny rzeczowych aktywów trwałych
Decyzja dotycząca wyboru modelu wyceny powinna być określona w polityce rachunkowości, przy czym jednostka może wybrać różne modele dla różnych klas rzeczowych aktywów trwałych. Klasami (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Prowizja od niewykorzystanej części kredytu w rachunku bieżącym
Bank pobrał z naszego rachunku prowizję od niewykorzystanej części kredytu (limitu) w rachunku bieżącym. Jak zaksięgować taką prowizję? Zawarcie umowy o kredyt w rachunku bieżącym wiąże się z ponoszeniem kosztów w postaci (...)
str. 50
2.
Przeszacowanie wartości środków trwałych tylko na podstawie "urzędowej" aktualizacji
W 2004 r. do ewidencji środków trwałych wprowadzone zostały dwa budynki magazynowe. W chwili obecnej budynki te warte są więcej niż ich cena nabycia. Czy w związku z tym należy dokonać przeszacowania (...)
str. 50
3.
Odsetki naliczone od należności objętej odpisem aktualizującym
Kontrahent zalega nam z płatnością, w związku z czym w sierpniu 2014 r. objęliśmy odpisem aktualizującym wartość tej należności. W październiku 2014 r. naliczyliśmy temu kontrahentowi odsetki. Jak zaksięgować te odsetki? Przy (...)
str. 51
IX.
Z listów Czytelników
1.
Inwentaryzacja zapasów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową
Zapasy materiałów, towarów i wyrobów gotowych objęte są w naszej spółce ewidencją ilościowo-wartościową. Magazynujemy je na terenie zamkniętym z ochroną przez całą dobę. Czy inwentaryzację tych zapasów możemy przeprowadzać począwszy od 1 (...)
str. 52
2.
Obciążenie wartością niedoboru pracownika odpowiedzialnego za powierzone mienie
Jednostka stwierdziła niedobór materiałów, których wartość była odnoszona bezpośrednio w koszty. Pracownik, któremu powierzono odpowiedzialność materialną za te materiały, przyznał się do winy (niedopełnienia obowiązków) i wyraził zgodę na zapłatę (...)
str. 53
3.
Sprawozdanie finansowe będące załącznikiem do planu przekształcenia
Według jakich zasad powinno być sporządzone sprawozdanie finansowe, które jest wymagane jako załącznik do planu przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową? Czy przedmiotem badania przez biegłego rewidenta (...)
str. 55
3.1.
Plan przekształcenia
Plan przekształcenia to zasadniczy dokument, w oparciu o który następuje procedowanie związane z przekształceniem spółki prawa handlowego w inną spółkę. W przypadku przekształcenia spółki z (...)
str. 55
3.2.
Zasady sporządzania sprawozdania dla celów przekształcenia
Odpowiedź na postawione pytanie zawarta jest wprost w punkcie 4 art. 558 § 2 K.s.h. Sprawozdanie dla celów przekształcenia sporządza się przy zastosowaniu takich samych (...)
str. 56
3.3.
Badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta
Zgodnie z art. 559 K.s.h., badaniu przez biegłego rewidenta podlega plan przekształcenia. Przedmiotem zainteresowania wyznaczonego przez sąd biegłego rewidenta będzie zatem sprawozdanie finansowe stanowiące załącznik (...)
str. 57
4.
Wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Zajmująca się wynajmem powierzchni komercyjnych spółka z o.o. nabyła ośrodek wypoczynkowy, który decyzją zarządu ma być traktowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. W jaki sposób powinno się wydzielić taką (...)
str. 57
4.1.
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Przepisy prawa bilansowego, w tym ustawa o rachunkowości, nie definiują pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdefiniowanie tego pojęcia znajdziemy natomiast w przepisach ustaw podatkowych, a konkretnie (...)
str. 57
4.2.
Zasady finansowego wydzielenia części przedsiębiorstwa
W analizowanym przypadku wyodrębnienie organizacyjne powinno nastąpić w oparciu o stosowną decyzję zarządu spółki. Może to być np. decyzja o wyodrębnieniu wewnętrznej jednostki organizacyjnej pod (...)
str. 59
4.3.
Konto bankowe przypisane do zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Pozostaje pytanie – czy do struktury wyodrębnionej w zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinno być przypisane odrębne konto bankowe. Przede wszystkim, co podkreślono w powołanym piśmie Dyrektora (...)
str. 59
5.
Zasady ewidencji udziałów posiadanych w spółce zależnej w związku z połączeniem
Spółka z o.o. "X" nabyła udziały spółki z o.o. "Y" w 2007 r. i utworzyła wówczas odpis aktualizujący z tytułu trwałej utraty wartości na 100% wartości nabytych udziałów. Wartość bilansowa inwestycji (...)
str. 60
6.
Czy badanie sprawozdania finansowego można powierzyć temu samemu biegłemu rewidentowi co w latach poprzednich?
Sprawozdanie finansowe spółki jawnej jest badane przez tego samego biegłego przez około 20 lat. Czy spółka na kolejny rok może podpisać umowę na badanie sprawozdania z tym samym (...)
str. 61
7.
Obciążenie uczestników częściową odpłatnością za zorganizowany wyjazd szkoleniowy
Związek spółdzielni, będący podatnikiem VAT, zorganizował szkolenie dla kadry zarządzającej podmiotów wchodzących w jego skład. Podjęto decyzję, że połowę kosztów szkolenia pokryją uczestnicy. W jaki sposób obciążyć uczestników (...)
str. 63
8.
Udokumentowanie powstania wzajemnych rozrachunków w celu dokonania kompensaty
Jesteśmy firmą produkującą wyroby mleczarskie. Z hurtowniami, do których sprzedajemy nasze wyroby, zawieramy również kontrakty na świadczenie usług reklamowych poprzez umieszczenie naszych produktów w ich gazetkach reklamowych. W tytule przelewu (...)
str. 64
9.
Odszkodowanie z tytułu niewywiązania się z umowy zakupu
Jesteśmy dużą firmą produkcyjną. Zawarliśmy umowę, z której wynika, że jesteśmy zobowiązani do odbioru konkretnej ilości materiałów. Jeżeli zamówienie nie zostanie zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym, dostawca zobowiązał nas (...)
str. 65
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Nowe regulacje w zakresie praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych
W Dzienniku Ustaw z 15 października 2014 r. pod poz. 1401 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 października 2014 r. w sprawie praktyki zawodowej (...)
str. 66
2.
Opublikowano zmiany do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej
W Dzienniku Ustaw z 13 października 2014 r. pod poz. 1382 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.