Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 20 (428) z dnia 20.10.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Limit przychodów za 2016 r., którego osiągnięcie zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2017 r.
Limit przychodów, którego osiągnięcie spowoduje powstanie obowiązku zaprowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2017 r., wynosi 5.157.120 zł. Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki (...)
str. 4
2.
Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2017 r.
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego, (...)
str. 5
3.
Osoby fizyczne oraz spółki osób fizycznych, które będą mogły stosować uproszczenia dla jednostek mikro w 2017 r.
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie będą jednostkami mikro w 2017 r.: 1) jeżeli przychody netto tych jednostek (...)
str. 5
4.
Możliwość rozłożenia na raty zobowiązania wobec PFRON z tytułu zwrotu nienależnie pobranego dofinansowania
Z dniem 25 września 2016 r. weszły w życie przepisy art. 1 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 19 lipca 2016 r. o zmianie (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Rozrachunki z krajowym dostawcą wyrażone w walutach obcych
Firma transportowa wykonała dla nas usługę. Termin wykonania usługi jest inny niż data wystawienia faktury w walucie obcej. Jak wycenić i zaksięgować fakturę kosztową w (...)
str. 7
1.
Bilansowa wycena transakcji wyrażonych w walutach obcych
Dla celów bilansowych zasady przeliczania na złote polskie transakcji wyrażanych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, (...)
str. 7
2.
Podatkowe zasady przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych
Przeliczenie dla celów podatku dochodowego Dla celów podatkowych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego (...)
str. 8
3.
Ustalanie różnic kursowych dla celów podatkowych i bilansowych
Przy rozliczeniu zobowiązania wyrażonego w walucie obcej konieczne jest również ustalenie różnic kursowych. Różnice kursowe dla celów podatkowych ustala się na podstawie jednej z metod (...)
str. 9
4.
Ewidencja księgowa operacji związanych z rozliczeniem transakcji w walucie obcej
Przykład I. Założenia: Spółka otrzymała od kontrahenta krajowego fakturę za usługę transportową na kwotę brutto wynoszącą 738 EUR, w tym VAT: 138 EUR. Usługę wykonano (...)
str. 10
II.
Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników w ujęciu księgowym
W jaki sposób ująć składki ZUS z listy płac sporządzonej na koniec lipca 2016 r., na podstawie której wypłacono wynagrodzenia 10 sierpnia 2016 r.?
str. 11
1.
Zasady wypłaty wynagrodzeń w świetle przepisów prawa pracy
W świetle art. 85 § 1 Kodeksu Pracy (K.p.), wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z (...)
str. 11
2.
Ewidencja księgowa wynagrodzeń i składek ZUS
Wynagrodzenia oraz należne od nich składki ZUS ujmuje się w księgach rachunkowych w miesiącu, którego dotyczą - zgodnie z zasadą memoriału, zawartą w art. 6 (...)
str. 11
3.
Moment zaliczania należności i składek ZUS z tytułu wynagrodzeń do kosztów podatkowych
Dla celów podatkowych wynagrodzenia pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w (...)
str. 12
4.
Dostosowanie ewidencji księgowej dla potrzeb ustalenia kosztów podatkowych
Jeśli moment zaliczenia wypłacanych wynagrodzeń i składek ZUS od tych wynagrodzeń do kosztów bilansowych i podatkowych jest różny, zasadne jest wyodrębnienie w ewidencji analitycznej prowadzonej (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Odpady użytkowe powstałe w fazie wytwarzania wyrobu gotowego
Jesteśmy firmą produkcyjną. Przy okazji wytwarzania wyrobów gotowych powstają odpady, które posiadają wartość użytkową. Są one przyjmowane do magazynu i następnie zużywane na wewnętrzne potrzeby (...)
str. 17
1.
Wycena odpadów użytkowych objętych ewidencją bilansową
W wyniku procesu produkcyjnego wyrobu gotowego mogą powstać produkty uboczne (odpady użytkowe). Wartość użytkowa tych odpadów jest niekiedy na tyle istotna, że nadają się one (...)
str. 17
2.
Rozchód odpadów z produkcji na wewnętrzne potrzeby jednostki
Przekazanie odpadów użytkowych do zużycia wewnątrz jednostki wskazane jest każdorazowo udokumentować dowodem wewnętrznym sporządzonym przez jednostkę, np. dowodem "RW - Rozchód wewnętrzny" lub innym dokumentem (...)
str. 18
IV.
Produkcja elementów składowych wyrobu gotowego
Prowadzimy działalność jako spółka z o.o. Koszty w księgach rachunkowych grupujemy na kontach zespołu 4 i 5. Zakupione materiały do produkcji przyjmujemy do magazynu i (...)
str. 19
1.
Wycena i ewidencja bilansowa półproduktów
Jak wynika z pytania, jednostka zamierza rozpocząć produkcję nakrętek, które stanowią element składowy produkowanych wyrobów gotowych. Przy czym nakrętki będą nadal dodatkowo nabywane od dostawców (...)
str. 19
2.
Przekazywanie półproduktów do produkcji
W przypadku przekazania półproduktów ponownie do produkcji w celu montażu, kosztu ich wytworzenia nie odnosi się na układ rodzajowy, gdyż koszty te już raz były (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wartość mediów zużytych podczas budowy środka trwałego
Czy wartość energii elektrycznej i wody zużytych podczas budowy środka trwałego powinna zwiększyć wartość początkową tego środka trwałego? Jak zaksięgować takie koszty? Ewidencję kosztów działalności (...)
str. 23
2.
Zakup środka trwałego poprzedzony zapłatą zaliczki
Otrzymaliśmy fakturę zaliczkową na zakup środka trwałego. Kwotę zapłaconą netto ujęliśmy jako środki trwałe w budowie i drugostronnie jako rozrachunki z dostawcami, z uwzględnieniem VAT, (...)
str. 24
3.
Sprzedaż środka trwałego służącego działalności socjalnej
Zamierzamy sprzedać środek trwały służący działalności socjalnej (zakładowy obiekt socjalny). Jak ująć w księgach operacje dotyczące takiej sprzedaży? Czy uzyskany z tego tytułu przychód powinien (...)
str. 25
4.
Aktualizacja programu komputerowego nie jest ulepszeniem wartości niematerialnej i prawnej
W ewidencji wartości niematerialnych i prawnych mamy licencję na program komputerowy. W październiku 2016 r. zakupiliśmy aktualizację tego programu. W jaki sposób zaksięgować takie ulepszenie (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Prowadzenie ksiąg pomocniczych
Księgi pomocnicze stanowią jeden z elementów składających się na księgi rachunkowe. Pomimo że są one jedynie członem pomocniczym księgi głównej, mają bardzo ważne znaczenie dla (...)
str. 29
1.
Elementy składające się na księgi rachunkowe
Księgi rachunkowe - w świetle art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości - obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą: 1) (...)
str. 29
2.
Dla jakich operacji gospodarczych prowadzi się konta ksiąg pomocniczych?
Księgę pomocniczą nazywa się najczęściej zespołem kont analitycznych do danego konta syntetycznego. Konta analityczne są uszczegółowieniem kont syntetycznych. Są one wykorzystywane w celu "rozdzielenia" zapisów (...)
str. 29
3.
Jak dokonuje się zapisów na kontach ksiąg pomocniczych?
Księgowania na kontach analitycznych dokonywane są według pewnych zasad, dzięki którym zapewniona jest ich spójność z kontami syntetycznymi. Zasady dokonywania zapisów na kontach ksiąg pomocniczych (...)
str. 31
4.
Rodzaje ewidencji pomocniczej dla zapasów
Jak już zaznaczono, ustawa o rachunkowości nie określa generalnie metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych. Wyjątek stanowi ewidencja rzeczowych składników aktywów obrotowych, tj. materiałów, towarów, wyrobów (...)
str. 31
5.
Formy ksiąg pomocniczych dla środków trwałych
Ustawa o rachunkowości nie określa wprost formy, w jakiej powinny być prowadzone księgi pomocnicze dla środków trwałych. Powinna ona jednak umożliwić: 1) ustalenie wartości początkowej (...)
str. 32
6.
Analityka dotycząca operacji sprzedaży produktów
W celu prawidłowego sporządzenia rachunku zysków i strat, jednostki powinny w ramach przychodów ze sprzedaży produktów wydzielić przynajmniej konta dotyczące przychodów netto ze sprzedaży produktów (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Centrum usług wspólnych - inwentaryzacja w jednostkach obsługiwanych
Powiatowe centrum usług wspólnych zamierza powołać komisję inwentaryzacyjną oraz zespoły spisowe. Czy dyrektorzy jednostek obsługiwanych przez powiatowe centrum usług wspólnych mogą oddelegować swoich pracowników do (...)
str. 36
2.
Klasyfikacja budżetowa wydatku na usługę utylizacji odpadów
Jesteśmy jednostką budżetową (szkołą). Do jakiego paragrafu powinniśmy zaklasyfikować wydatek na usługę utylizacji odpadów (odczynników chemicznych)? Nie jest to stała opłata za gospodarowanie odpadami. Ponoszone (...)
str. 39
3.
Rachunek zysków i strat jednostki budżetowej i zakładu budżetowego według nowego wzoru
Rachunek zysków i strat za 2016 r. jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe zobowiązane są sporządzić według nowego wzoru. Z dniem 1 stycznia 2016 r. (...)
str. 39
4.
Ewidencja tantiem w księgach jednostki budżetowej
Prowadzimy działalność w formie jednostki budżetowej. Na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnym wnosimy opłaty (tantiemy). Jak ująć te opłaty w księgach rachunkowych naszej (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Skutki używania dłużej niż rok składnika majątku odniesionego w koszty w dniu zakupu
Kupiliśmy składnik majątku o wartości powyżej 3.500 zł, który planowaliśmy używać krócej niż rok, w związku z czym jego wartość odnieśliśmy w ciężar kosztów działalności (...)
str. 43
1.
Zasady kwalifikowania aktywów do środków trwałych
Warunki określone w ustawie o rachunkowości W myśl art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym (...)
str. 43
2.
Składnik majątku, którego przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok
Jeżeli w momencie zakupu danego składnika majątku jednostka planuje używać go krócej niż rok (np. w związku z planowaną jego sprzedażą przed upływem 12 miesięcy (...)
str. 44
3.
Zaliczenie do środków trwałych składnika majątku nabytego z zamiarem krótkotrwałego wykorzystywania
Jeśli okaże się, że faktyczny okres używania składnika majątku w działalności gospodarczej przekroczy rok, oraz wszystkie pozostałe kryteria dla środków trwałych (art. 3 ust. 1 (...)
str. 45
4.
Ewidencja księgowa przekwalifikowania składnika majątku do środków trwałych
Wprowadzenie do ewidencji bilansowej środków trwałych składnika majątku, którego wartość przy zakupie została odniesiona w koszty zużycia materiałów, może przebiegać następującymi zapisami: 1) wprowadzenie składnika (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zwrot niesłusznie pobranych opłat za prowadzenie rachunku bankowego
W lutym bank pobrał opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, które odniosłam w ciężar kosztów. W maju otrzymałam zwrot niesłusznie pobranych opłat i zaksięgowałam ten zwrot (...)
str. 48
2.
Otrzymanie wynagrodzenia za odstąpienie od umowy najmu
Nasza spółka zawarła umowę najmu lokalu handlowego. Klient odstąpił jednak od tej umowy, w związku z czym zobowiązany był do zapłaty wynagrodzenia z tego tytułu. Jak ująć w księgach (...)
str. 48
3.
Czy zmiana wysokości rat leasingowych wpływa na wartość środka trwałego?
Nasza spółka z o.o. zawarła umowę leasingu finansowego dla celów bilansowych, a operacyjnego dla celów podatkowych. Opłaty leasingowe w umowie zostały skalkulowane w oparciu o (...)
str. 49
4.
Dobrowolne umorzenie udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia
Jeden ze wspólników spółki z o.o. zgłosił zamiar dobrowolnego umorzenia jego udziałów bez wynagrodzenia. Pozostali wspólnicy wyrazili na to zgodę i chcą dokonać umorzenia bez (...)
str. 49
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Niedopełnienie obowiązku poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta
Spółka z o.o. nie poddała swojego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, pomimo że miała taki obowiązek (ze względu na spełnienie warunków wymienionych w art. (...)
str. 50
2.
Kiedy jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego?
Jak należy rozumieć przepisy ustawy o rachunkowości, dotyczące możliwości niesporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego? Czy ustalając, kiedy jednostka ma obowiązek sporządzania takiego sprawozdania należy rozpatrywać zapisy (...)
str. 51
3.
Ewidencja otrzymanych faktur po zamknięciu miesiąca
Księgi rachunkowe zamykamy 4. dnia roboczego następnego miesiąca, ze względu na konieczność przekazania informacji do spółki - matki. Wiele faktur dostajemy więc już po zamknięciu (...)
str. 53
4.
Zwiększenie wysokości zobowiązania z tytułu składek ZUS w wyniku przeprowadzonej kontroli
Otrzymaliśmy protokół pokontrolny z ZUS. Kontrolą objęto lata 2007-2011. W wyniku kontroli ustalono, że powinniśmy dopłacić składki ZUS. Kwota tych składek jest dla nas istotna. (...)
str. 54
4.1.
Zasady odwoływania się od ustaleń pokontrolnych
Po zakończeniu prac związanych z przeprowadzaniem czynności kontrolnych inspektor kontroli ZUS sporządza protokół i opisuje w nim ustalenia kontroli. Protokół taki powinien m.in. określać zakres (...)
str. 54
4.2.
Ujęcie zwiększenia wysokości zobowiązania wobec ZUS w księgach rachunkowych
Jednostka akceptuje postanowienia protokołu kontroli Z pytania wywnioskować można, iż w latach 2007-2011 jednostka naliczała i odprowadzała do ZUS składki w nieprawidłowej wysokości, co spowodowało (...)
str. 55
5.
Opłacenie za pracownika mandatu drogowego
Kierowca TIR-a zatrudniony w naszej firmie na podstawie umowy o pracę został ukarany mandatem drogowym. Zamierzamy sfinansować ten mandat ze środków firmy. Jakimi zapisami zaewidencjonować (...)
str. 57
6.
Czy sprawozdanie jednostki za rok, w którym otrzymała aport w postaci przedsiębiorstwa, podlega badaniu?
1 września 2016 r. przedsiębiorstwo osoby fizycznej zostało wniesione jako aport do spółki z o.o. Zarówno przedsiębiorstwo, jak i spółka z o.o. prowadziły księgi rachunkowe. (...)
str. 59
7.
Roszczenie nieuznane przez jednostkę, skierowane na drogę postępowania sądowego
Jesteśmy jednostką, która kiedyś była zakładem pracy chronionej. W 2013 r. kontrola prawidłowego przekazywania składek na ZFRON stwierdziła, że nieterminowo przekazywaliśmy te składki i nałożyła (...)
str. 60
8.
Ujęcie w księgach kosztów utrzymania biura obsługi klienta i magazynu
Czy koszty utrzymania biura obsługi klienta (przyjmowanie zamówień i wystawianie faktur sprzedażowych) oraz magazynu powinny zwiększyć koszty sprzedaży, czy koszty ogólne? Są to głównie koszty (...)
str. 61
9.
Koszty ubezpieczenia lokalu wynajmowanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wynajmujemy lokal. Zgodnie z zawartą umową zobowiązani jesteśmy do ubezpieczenia przedmiotu najmu. W ciężar jakich kosztów zaksięgować ubezpieczenie wynajmowanego lokalu? (...)
str. 62
10.
Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika
W ewidencji bilansowej środków trwałych widnieją samochody służbowe, które wykorzystywane są przez naszych pracowników również do ich celów prywatnych. Jak ująć w księgach przychód pracownika z tytułu wykorzystywania (...)
str. 63
11.
Nota uznaniowa wystawiona w związku z bezzasadnym obciążeniem kontrahenta za przestój pojazdu
Firma transportowa w 2015 r. wystawiła notę obciążeniową na kontrahenta z Unii Europejskiej za przestój pojazdu na załadunku i rozładunku. Po przeanalizowaniu posiadanych dokumentów okazało (...)
str. 64
12.
Ewidencja uzyskania "białych certyfikatów"
Czy uzyskanie tzw. białych certyfikatów (w czerwcu 2016 r.) może być ujęte do momentu ich sprzedaży na stronie Ma konta 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", a (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.