Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 20 (380) z dnia 20.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Projekt kolejnej zmiany w ustawie o rachunkowości
3 października 2014 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy proces legislacyjny został opublikowany projekt z 30 września 2014 r. ustawy (...)
str. 4
2.
Jakie jednostki będą prowadzić księgi rachunkowe w 2015 r.?
2.1. Limit przychodów decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych Jaka jest kwota limitu przychodów, którego osiągnięcie zobowiązuje do przejścia z dniem 1 stycznia 2015 r. z (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Jaki jest zakres informacji wykazywanych w bilansie sporządzanym przez jednostki mikro?
Uproszczenia dla jednostek mikro, wprowadzone ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. poz. 1100), dotyczą przede wszystkim możliwości sporządzania przez te jednostki uproszczonego sprawozdania (...)
str. 10
2.
Co należy wykazywać w pozycjach bilansu jednostek mikro?
Pozycja A. "Aktywa trwałe…" W pozycji A aktywów bilansu dla jednostek mikro należy wykazywać łączną wartość: wartości niematerialnych i prawnych,   rzeczowych aktywów trwałych, w tym: środków trwałych, środków (...)
str. 11
3.
Przykład uproszczonego bilansu jednostki mikro
Przykład I. Założenia: Na koniec roku obrotowego w jednostce zaliczanej do jednostek mikro wartości poszczególnych składników aktywów i pasywów przedstawiały się następująco: AKTYWA Kwota PASYWA (...)
str. 12
1.
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i (...)
str. 14
2.
Ewidencja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w księgach gminy
W księgach urzędu gminy ewidencja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna być prowadzona w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów (...)
str. 15
3.
Ewidencja opłat pobieranych od lokatorów w imieniu gminy
W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, w tym samorządowe zakłady budżetowe, a także zawierać umowy z innymi podmiotami. Gminna gospodarka komunalna może (...)
str. 16
4.
Ewidencja opłat w księgach właścicieli nieruchomości
W sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Czy zmiana stałych cen ewidencyjnych będzie traktowana jako zmiana zasad rachunkowości?
Ewidencję wyrobów gotowych prowadzimy według stałych cen ewidencyjnych. Od kilku miesięcy obserwujemy znaczący wzrost rzeczywistego kosztu wytworzenia wyrobów, co powoduje wzrost debetowych odchyleń od cen (...)
str. 18
2.
W jaki sposób podwyższenie cen ewidencyjnych wyrobów gotowych wpłynie na ewidencje księgową?
Wzrost cen ewidencyjnych wyrobów gotowych powoduje wzrost wartości stanu zapasów tych wyrobów, ujętych na koncie 60-0 "Produkty gotowe". Jednocześnie kwota przyrostu wartości zapasów wyrobów gotowych (...)
str. 19
IV.
Odsetki od pożyczki zaciągniętej w walucie obcej
Zaciągnęliśmy pożyczkę w walucie obcej. Na koniec każdego miesiąca naliczane są odsetki należne pożyczkodawcy. Odsetki te przeliczane są na złote według kursu średniego obowiązującego w (...)
str. 20
1.
Kurs waluty przyjęty do przeliczenia na złote kwoty odsetek od pożyczki zaciągniętej w walucie obcej
Przepisy art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości stanowią, iż wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia (...)
str. 20
2.
Bilansowe różnice kursowe powstałe w momencie spłaty zobowiązania z tytułu pożyczki wraz z odsetkami
Spłatę należnych pożyczkodawcy odsetek jako spłatę zobowiązania ujmuje się zapisem: – Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Pożyczki otrzymane – konto imienne pożyczkodawcy), – (...)
str. 21
3.
Ewidencja spłaty pożyczki wraz z odsetkami i rozliczenie różnic kursowych
Przykład I. Założenia: 1. W sierpniu 2014 r. jednostka zaciągnęła pożyczkę w kwocie: 15.000 EUR. Kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu (...)
str. 21
V.
Nabycie gruntu w wyniku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
Do połowy sierpnia 2014 r. firma posiadała grunty w użytkowaniu wieczystym. Prawo użytkowania wieczystego było bilansowo amortyzowane. Grunty te zostały nabyte na własność w trybie (...)
str. 22
1.
Zasady przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności i koszty z tym związane
Zasady przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (...)
str. 22
2.
Rozliczenie amortyzacji bilansowej prawa użytkowania wieczystego
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości prawo użytkowania wieczystego gruntu zalicza się do środków trwałych, a to oznacza, że dokonuje się od niego odpisów amortyzacyjnych. (...)
str. 23
3.
Ustalenie wartości gruntu dla celów bilansowych i podatkowych
Z chwilą wykupu gruntu na własność wygasa jego prawo użytkowania wieczystego. Wtedy też wyksięgowuje się z ewidencji bilansowej środków trwałych wartość tego prawa, a w to miejsce wprowadza się nowy środek (...)
str. 24
4.
Ewidencja księgowa nabycia gruntu w użytkowaniu wieczystym
Przykład I. Założenia: 1. W połowie sierpnia 2014 r. jednostka nabyła na własność grunt, który dotychczas posiadała w użytkowaniu wieczystym. Opłata za przekształcenie prawa użytkowania (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty likwidacji budynku i przychody uzyskane ze sprzedaży materiałów pochodzących z jego rozbiórki
Spółka zamierza wybudować nowy budynek na miejscu starego, który zostanie rozebrany. Czy wydatki związane z likwidacją starego budynku (koszty likwidacji) i ewentualne przychody uzyskane ze (...)
str. 26
2.
Skutki zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości
Podpisaliśmy przedwstępną umowę na sprzedaż budynków, będących naszymi środkami trwałymi, za które zapłata będzie następować w ratach rocznych przez 5 lat. Przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę nastąpi po zapłacie ostatniej (...)
str. 27
3.
Grunt służący wydobyciu kopalin metodą odkrywkową
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła grunt, który będzie wykorzystywany do wydobycia żwiru. Wydobywanie rozpocznie się po uzyskaniu koncesji. Jak ustalić jego wartość początkową? Grunty, (...)
str. 29
4.
Przejęcie nieruchomości w zamian za dług pieniężny
Spółka z o.o. zawarła z dłużnikiem ugodę sądową, na podstawie której w zamian za dług pieniężny spółka otrzymała pawilon handlowy wraz z gruntem, na którym (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Czym są kasy zapomogowo-pożyczkowe i kto może je tworzyć?
Celem pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej (PKZP) jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej w formie pożyczek długoterminowych i krótkoterminowych, a także zapomóg – w miarę posiadanych środków (...)
str. 33
2.
Jak prowadzić rachunkowość PKZP?
2.1. Bieżąca organizacja ewidencji księgowej W myśl przepisów rozporządzenia w sprawie PKZP, a dokładnie § 43 ust. 1, rachunkowość PKZP prowadzi się zgodnie z odrębnymi (...)
str. 34
3.
Ewidencja księgowa w PKZP na przykładach
Przykład Wniesienie wpisowego przez nowego członka PKZP I. Założenia: 1. Pracownik przystąpił do PKZP i wpłacił gotówką do kasy wpisowe w wysokości: 50 zł. 2. (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ewidencja środków pieniężnych pomyłkowo wpłaconych na rachunek jednostki budżetowej
Czy na koncie 245 "Wpływy do wyjaśnienia" można księgować środki pomyłkowo wpłacane na rachunek jednostki, które nie będą stanowiły dochodów budżetowych? Przepisy rozporządzenia w sprawie (...)
str. 40
2.
Wydatki na szkolenia pracowników samorządowych
Czy wydatki ponoszone na szkolenia pracowników samorządowych są wydatkami strukturalnymi? W którym kodzie należy ująć takie wydatki? Wydatki strukturalne to krajowe wydatki publiczne poniesione w (...)
str. 40
3.
Skutki zaniechania inwestycji w jednostce budżetowej
W 2011 r. komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej zakupiła projekt budowlany planowanej inwestycji (ze środków otrzymanych z powiatu). Wartość tego projektu zaksięgowano na koncie 080. Inwestycja nie doszła do skutku. Czy (...)
str. 41
4.
Czy jednostka budżetowa może przekazać do ZUS oryginały faktur, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy?
Prowadzimy działalność w formie gminnej jednostki budżetowej. Nasz ośrodek pomocy rodzinie realizuje zadania obowiązkowe z zakresu pomocy społecznej, w tym m.in. sprawianie pogrzebu, które jest (...)
str. 41
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Zapłata w walucie obcej za środek trwały nabyty od polskiego kontrahenta
Nabyliśmy od polskiego kontrahenta środek trwały. Składając zamówienie wpłaciliśmy 50% zaliczkę w walucie obcej, a pozostałe 50% w tej walucie uregulowaliśmy po przyjęciu środka trwałego. (...)
str. 43
1.
Wycena i rozliczenie faktury zaliczkowej i końcowej dla celów bilansowych
Na podstawie art. 35 ust. 8 ustawy o rachunkowości, rozchód waluty z własnego rachunku walutowego jednostki mogą wyceniać według kursu historycznego z zastosowaniem jednej z metod rozchodu określonych w art. 34 ust. 4 pkt 1–3 ustawy (...)
str. 43
2.
Wpływ różnic kursowych na wartość początkową środka trwałego dla celów podatkowych
Czy różnice kursowe (w tym od kwoty VAT) zrealizowane w związku z nabyciem środka trwałego w walucie obcej od kontrahenta krajowego, ustalane zgodnie z metodą (...)
str. 45
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jaką nazwę firmy podać na sprawozdaniu finansowym?
Czy na sprawozdaniu finansowym podać nową nazwę firmy? W bieżącym roku obrotowym nastąpiła zmiana nazwy spółki z o.o. Sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy nie zostało jednak (...)
str. 46
2.
Odpisy aktualizujące w rachunku zysków i strat
Sporządzamy rachunek zysków i strat metodą porównawczą. W jakiej pozycji rachunku zysków i strat ujmuje się odpisy aktualizujące wartość należności i zapasów? Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych (...)
str. 46
3.
Wydatki poniesione w celu uzyskania koncesji
Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki poniesione na uzyskanie koncesji na wydobywanie żwiru? Przepisy art. 21 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613 ze zm.) stanowią, (...)
str. 47
4.
Kiedy wystąpi obowiązek badania sprawozdania finansowego?
Osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe przewiduje, że w 2014 r. spełni dwa warunki zobowiązujące ją do badania sprawozdania finansowego. Czy sprawozdanie finansowe za 2014 r. podlegać będzie badaniu i należy zawrzeć jeszcze (...)
str. 48
IX.
Z listów Czytelników
1.
Zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego udokumentowany fakturą VAT RR
Prowadzę hurtownię owoców i warzyw w formie przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Towary skupuję od rolników ryczałtowych i wystawiam faktury VAT RR. W jaki sposób zaksięgować VAT naliczony wykazany na fakturach VAT RR (...)
str. 49
1.1.
Szczególne procedury w podatku VAT związane z rolnikami ryczałtowymi
Przepisy art. 115–118 ustawy o VAT przewidują szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych. Z regulacji tych wynika, że przedsiębiorca (podatnik VAT), który nabywa produkty rolne, dokonując (...)
str. 49
1.2.
Ewidencja księgowa faktury VAT RR potwierdzającej zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego
Jeśli nabywca produktów rolnych nie spełni określonych w ustawie o VAT warunków uprawniających go do odliczenia podatku wykazanego na fakturze VAT RR, to podatek ten (...)
str. 50
1.3.
Skutki w podatku dochodowym niedopełnienia obowiązków podczas transakcji z rolnikiem ryczałtowym
Sankcją za niespełnienie któregokolwiek z warunków dotyczących transakcji z rolnikiem ryczałtowym jest po stronie przedsiębiorcy utrata prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający (...)
str. 51
2.1.
Odzyskanie należności w wyniku postępowania egzekucyjnego – zapisy w księgach wierzyciela
W wyniku egzekucji komorniczej komornik zajął towary znajdujące się w magazynie naszego dłużnika. Zajęte towary sprzedał następnie na licytacji i przekazał odzyskaną kwotę na nasz (...)
str. 52
2.2.
Zajęcie towarów przez komornika i ich sprzedaż – zapisy w księgach dłużnika
W związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym komornik zajął nasze towary w magazynie, a następnie sprzedał na licytacji. Uzyskaną zapłatę za towary przekazał wierzycielowi. Kto (...)
str. 53
2.3.
Uregulowanie zobowiązania na konto komornika
Otrzymaliśmy od komornika pismo "zajęcie wierzytelności" i zgodnie z jego treścią jesteśmy zobowiązani do uregulowania zobowiązania na rachunek bankowy komornika. Jak rozliczyć rozrachunki, gdy zobowiązanie (...)
str. 54
3.
Darowizna towarów na cele charytatywne
Spółka dokonuje darowizny wyrobów gotowych na cele charytatywne. Jak ująć w księgach rachunkowych wartość tej darowizny? Darowizna nie dotyczy organizacji pożytku publicznego. Jak stanowi art. 7 ust. 2 pkt 2 (...)
str. 55
4.
Przejęcie przez bank wierzytelności na podstawie umowy faktoringu
Świadczymy usługi na terenie naszego kraju. Płatności dokonujemy w złotówkach. Ze względu na długi termin płatności (90 dni) zawarliśmy umowę faktoringu z bankiem, który będzie świadczył usługi polegające na automatycznym finansowania (...)
str. 56
5.
Wynagrodzenie wypłacane z tytułu ustanowienia służebności przesyłu
Jak ująć w księgach spółki z o.o. zajmującej się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków jednorazowe wynagrodzenie wypłacone z tytułu ustanowienia służebności przesyłu (na gruntach rolnych osób fizycznych wybudowaliśmy wodociąg)? Odpłatną (...)
str. 58
6.
Przeksięgowanie nadwyżki VAT na poczet zaliczki na podatek dochodowy
Osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe w deklaracji VAT-7 za lipiec wykazała VAT do zwrotu. Jednocześnie złożyła wniosek do urzędu skarbowego o rozliczenie tej nadwyżki na poczet zaliczki na podatek dochodowy (...)
str. 60
7.
Umowa na odrobienie zadłużenia przez członka spółdzielni mieszkaniowej
W naszej spółdzielni mieszkaniowej niektórzy członkowie mają zadłużenie z tytułu opłat czynszowych. Jedną z form egzekwowania takich należności, w sytuacji gdy nie jest możliwe ściągnięcie zaległego czynszu, jest odrabianie (...)
str. 61
8.
Częściowy zwrot wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych
Pracownik naszej firmy przedstawił fakturę za okulary korekcyjne na kwotę 750 zł brutto oraz zaświadczenie od lekarza okulisty o konieczności stosowania okularów. W wewnętrznym zarządzeniu jednostki przyjęto założenie, że spółka zwraca za okulary (...)
str. 62
9.
Na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów nie ujmuje się zakupu wierzytelności po cenie nominalnej
Kupiliśmy wierzytelność od spółki "A" za kwotę równą wartości nominalnej tej wierzytelności. Taką samą kwotę otrzymaliśmy od dłużnika. Jak zaksięgować powyższą operację z uwzględnieniem ustawy o rachunkowości i podatku dochodowego? Czy (...)
str. 64
10.
Jaki akt prawny reguluje zasady rachunkowości stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej?
Czy z chwilą uchylenia rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej, stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej zobowiązane są stosować przepisy ustawy (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.