Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r., godz. 14:41 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 20 (356) z dnia 20.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opłaty za wywóz śmieci pobierane od lokatorów w imieniu gminy - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Z uwagi na liczne pytania Czytelników nadsyłane do naszego Wydawnictwa, dotyczące ujmowania i rozliczania w księgach rachunkowych zarządcy nieruchomości gminnych opłat za wywóz śmieci pobieranych (...)
str. 4
2.
Ewidencja obrotu wyrobami stalowymi po 1 października 2013 r. - mechanizm odwrotnego obciążenia VAT
Zmiany w katalogu towarów, do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia VAT Od 1 października 2013 r. rozszerzono katalog towarów, do których stosuje się mechanizm (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Przejście z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową w 2014 r.
W myśl przepisów art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz (...)
str. 8
2.
Obowiązkowe przejście na księgi rachunkowe z początkiem 2014 r.
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów dla określenia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych stosują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. (...)
str. 9
3.
Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych
Zarówno według ustawy o rachunkowości, jak i przepisów podatkowych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą prowadzić księgi (...)
str. 13
II.
Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy za 2013 r.
Spółka z o.o. wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy za bieżący rok obrotowy. Jak zaksięgować opisane zdarzenie?
str. 13
1.
Ogólne zasady wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy
W myśl art. 194 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), zwanej dalej K.s.h., umowa (...)
str. 13
2.
Opodatkowanie zaliczki na poczet dywidendy
Wypłata zaliczki na poczet dywidendy niesie określone skutki podatkowe. Stosuje się w tym przypadku odpowiednio przepisy dotyczące wypłaty dywidendy. W sytuacji gdy spółka wypłaca dywidendę (...)
str. 14
3.
Ujęcie kwoty zaliczkowej dywidendy w księgach rachunkowych
W świetle prawa bilansowego zaliczkowo wypłacaną dywidendę traktuje się jako podział wyniku finansowego. Jak bowiem stanowi art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości, odpisy z (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Korekta faktury VAT RR wystawiona przez nabywcę
Jako nabywca produktów rolnych wystawiłem fakturę korygującą do faktury VAT RR. Jak zaksięgować korektę VAT z takiej faktury? Fakturą VAT RR dokumentuje się - co do (...)
str. 16
2.
Korekta faktury w systemie VAT marża
Biuro turystyczne stosujące szczególne procedury rozliczania VAT od usług turystycznych wystawia czasami korekty faktur VAT marża. Jak księgować takie korekty? W szczególnych przypadkach określonych w art. 119 i art. 120 (...)
str. 18
1.
Korekta rozliczeń składkowo-podatkowych
W 2010 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą niebędącą naszym pracownikiem. Osoba ta oświadczyła na piśmie, że osiąga minimalne wynagrodzenie z umowy o pracę i (...)
str. 19
2.
Ewidencja księgowa złożonej do ZUS korekty
Złożona do ZUS korekta, w wyniku której powstała niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne i nadpłata składki zdrowotnej, podlegać będzie wprowadzeniu do ksiąg rachunkowych (na podstawie (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty związane ze sprzedażą środków trwałych oraz składników aktywów finansowych
Zamierzamy sprzedać część środków trwałych oraz aktywa finansowe w postaci udziałów w spółce z o.o. W związku z powyższym zleciliśmy rzeczoznawcy wycenę zarówno majątku trwałego, (...)
str. 24
2.
Klasyfikacja ulepszenia w obcym środku trwałym do odpowiedniej grupy KŚT
Do jakiej grupy KŚT zaklasyfikować ulepszenie w obcym środku trwałym? Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. c) ustawy o rachunkowości, ulepszenia (...)
str. 25
3.
Rozliczenie dotacji na rozbudowę środka trwałego otrzymywanej w transzach
Spółka z o.o. otrzymała dotację na szerokopasmową sieć światłowodową stanowiącą środek trwały. Ulepszenia są niezależne, co kwartał zwiększają wartość początkową środka trwałego (aż do czerwca (...)
str. 25
4.
Zakupiona baza klientów jako składnik wartości niematerialnych i prawnych
Spółka nabyła od innej spółki bazę klientów. Jak to potraktować w księgach rachunkowych? Czy jest to środek trwały, czy wartość niematerialna i prawna? Jak zaksięgować (...)
str. 27
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Oprogramowanie zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych
Na podstawie jakich przepisów oprogramowanie kwalifikuje się do wartości niematerialnych i prawnych? Programy komputerowe lub oprogramowanie (jak powszechnie się je nazywa) zalicza się do autorskich (...)
str. 29
2.
Moment przyjęcia do używania oprogramowania, na zakup którego wpłacono zaliczkę
Zamierzamy zakupić specjalistyczne oprogramowanie do naszej firmy. Na poczet ceny tego oprogramowania (prawa autorskie) wpłaciliśmy na razie tylko zaliczkę. W jakim momencie zakupione oprogramowanie wprowadza (...)
str. 30
3.
Koszt wdrożenia programu finansowo-księgowego i szkolenia pracowników a jego wartość początkowa
Zakupiliśmy nowy program finansowo-księgowy. Czy faktury za jego wdrożenie oraz przeszkolenie pracowników będą zwiększać wartość początkową tego oprogramowania? Wartość początkową programu finansowo-księgowego zwiększą koszty jego (...)
str. 32
4.
Aktualizacja oprogramowania - zwiększenie kosztów, czy nowa wartość niematerialna i prawna?
Zakupiliśmy nową wersję (aktualizację) programu magazynowego za kwotę: 1.200 zł. Jest to nowa licencja do używania tego oprogramowania z nowym numerem licencyjnym. Czy możemy wartość (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja paragrafowa wypłaty odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy
Jesteśmy jednostką budżetową. Jednemu z naszych byłych pracowników sąd przyznał odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wypłatę (...)
str. 35
2.
Ewidencja nieodpłatnego otrzymania zbiorów bibliotecznych
Jak w księgach instytucji kultury (biblioteki) ujmować należy nieodpłatnie otrzymane zbiory biblioteczne? Nieodpłatnie otrzymane zbiory biblioteczne wskazane jest ujmować na koncie służącym do ewidencji takich (...)
str. 35
3.
Dotacja otrzymana na sfinansowanie e-biznesu w księgach podmiotu leczniczego
Podmiot leczniczy otrzymał dotację na "Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B". Dotacja przeznaczona zostanie na utworzenie platformy umożliwiającej elektroniczną wymianę dokumentów medycznych i księgowych między (...)
str. 36
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Otrzymane przedpłaty na usługi hotelowe
W naszym hotelu wystawiamy faktury dokumentujące otrzymywane przedpłaty na usługi hotelowe. Faktury dotyczące przedpłat na pobyt w hotelu w miesiącu, w którym wpłynęła przedpłata, księgowane (...)
str. 38
1.
Przedpłata w ustawie o VAT
Otrzymanie części należności przed wykonaniem usługi powoduje obowiązek podatkowy w VAT od tej części. Jednocześnie oprócz obowiązku rozliczenia podatku VAT podatnik jest zobligowany do udokumentowania (...)
str. 38
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych kwoty otrzymanej zaliczki
Wartość zaliczki otrzymanej na poczet usługi można ująć w księgach na podstawie wyciągu bankowego, zapisem: - Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 10 "Kasa", (...)
str. 38
3.
Moment zaliczenia przedpłaty do przychodów podatkowych
Czy przedpłaty w wysokości 100% ceny powinniśmy od razu w miesiącu ich otrzymania zaliczać do przychodów podatkowych? Zasadniczo za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej (...)
str. 39
1.
Ujęcie sprzedaży wierzytelności własnej w księgach rachunkowych
Sprzedaliśmy (umowa sprzedaży) własną wierzytelność. Jak zaksięgować tę sprzedaż? Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Instytucja przelewu wierzytelności została uregulowana w (...)
str. 40
2.
Wynik podatkowy na sprzedaży wierzytelności własnej
Na podstawie art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 34 updof oraz art. 15 ust. 1 w związku z art. (...)
str. 41
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Pobranie środków pieniężnych na potrzeby prywatne właściciela
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) prowadzący działalność gospodarczą z powodu wysokich przychodów prowadzi księgi rachunkowe. Jak ująć w księgach dokonane przez właściciela operacje pobrania środków z bankomatu na własny użytek (...)
str. 42
2.
Odszkodowanie powypadkowe razem z VAT
Nasz samochód uległ wypadkowi. Zakład ubezpieczeń zwrócił nam koszty naprawy razem z VAT. Jak zaksięgować otrzymaną kwotę odszkodowania - w całości na pozostałe przychody operacyjne, czy rozdzielić (...)
str. 42
3.
Błąd polegający na niedokonaniu odpisów amortyzacyjnych
We wrześniu 2013 r. zorientowałam się, że od stycznia do kwietnia 2013 r. nie dokonano odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego. Czy mogę pominięte odpisy zaksięgować w bieżącym okresie? (...)
str. 43
4.
Ewidencja kosztów udokumentowanych rachunkami
Otrzymałam od podwykonawcy rachunek za transport. Jak zaksięgować taki rachunek? Co z podatkiem od towarów i usług? Co do zasady, rachunki - o których mowa w art. 87 § 1 Ordynacji (...)
str. 43
5.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych w przypadku wniesienia firmy osoby fizycznej jako wkładu do spółki cywilnej
Osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe wniosła swoje przedsiębiorstwo jako wkład do spółki cywilnej. Czy w tym przypadku spółka cywilna będzie mogła prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (...)
str. 44
IX.
Z listów Czytelników
1.1.
Spisanie drobnych sald rozrachunków
Na rozrachunkach z kontrahentami od kilku lat pozostają drobne nierozliczone salda - nadpłaty i niedopłaty. Są one spowodowane niewielkimi różnicami w zapłacie. Czy można dokonać ich odpisania w koszty (...)
str. 45
1.2.
Wykazywanie na dokumencie potwierdzenia sald pozycji składających się na saldo
Czy na potwierdzeniu salda muszą być wypisane faktury składające się na saldo, czy wystarczy ogólna kwota należności? W przepisach bilansowych nie ma ustalonego wzoru druku "Potwierdzenie (...)
str. 46
1.3.
Osoba odpowiedzialna za opracowanie instrukcji inwentaryzacyjnej
Kto powinien w jednostce opracować instrukcję inwentaryzacyjną? Organizacja prac związanych z potwierdzaniem stanu aktywów i pasywów jednostki spoczywa na kierowniku jednostki. To on w zasadach (polityce) rachunkowości określa wewnętrzne (...)
str. 46
2.
Rozwiązanie rezerwy na świadczenia pracownicze w przypadku zmiany zasad ewidencji kosztów
Do końca 2012 r. księgowaliśmy koszty na kontach zespołu 4 i 5. Od 2013 r. zmieniliśmy program i koszty ujmujemy wyłącznie na kontach zespołu 4. Jak rozwiązać utworzoną w latach (...)
str. 47
3.
Pożyczka udzielona pracownikowi ze środków obrotowych jednostki
W jaki sposób księgować spłatę przez pracownika raty udzielonej mu pożyczki wraz z odsetkami? Pożyczki udzielono ze środków obrotowych jednostki. Ewidencję rozrachunków z pracownikami z innych tytułów niż wynagrodzenia (...)
str. 50
4.
Zaliczenie nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych na poczet innych zobowiązań podatkowych
Jak zaksięgować postanowienie w sprawie zaliczenia nadpłaty z CIT-8 za 2011 r. na poczet bieżącego podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych? Zgodnie z art. 76 Ordynacji podatkowej, nadpłaty wraz z ich (...)
str. 52
5.
Jaki kurs zastosować do przeliczenia faktury zagranicznej?
Zakupiliśmy materiały w USA. Firma spedycyjna obciążyła nas za transport zabezpieczeniem celnym oraz VAT naliczonym przez agencję celną. Otrzymaliśmy również dokument celny (PZC), na którym widnieje (...)
str. 53
6.
Tworzenie odpisu aktualizującego wartość należności w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika
Nasza spółka posiada należność od jednostki, która w lipcu 2013 r. ogłosiła upadłość. W styczniu 2014 r. ma być zawarty układ, w którym dłużnik zobowiąże się do spłaty 100% należności (...)
str. 54
7.
Ujęcie przychodów z tytułu świadczonych usług windykacyjnych
Nasza firma zamierza rozszerzyć działalność o usługi windykacyjne. Jak ująć w księgach rachunkowych operacje gospodarcze związane z windykacją, tj. wpływ na rachunek bankowy naszej firmy kwoty spornej oraz (...)
str. 55
8.
Skutki korekty odniesione na kapitał własny a uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty
Skutki popełnionego błędu zaksięgowałam na koncie "Zysk/strata z lat ubiegłych". Czy w 2014 r. należy zgromadzeniu wspólników przedstawić do zatwierdzenia dwie uchwały, tj. dotyczącą zatwierdzenia straty (na pewno (...)
str. 57
9.
Przeszacowanie na dzień bilansowy udziałów nabytych w obcych jednostkach
Firma "C" zakupiła udziały firmy "A" od firmy "B" w cenie zakupu niższej od wartości nominalnej. W bilansie firma "C" wykazuje te udziały w aktywach "Długoterminowe aktywa finansowe" (...)
str. 59
10.
Pozostawienie zysku w spółce jawnej
Spółka jawna od kilku lat pozostawia wypracowany zysk brutto w spółce w celu finansowania rozwoju. Rosnąca kwota pozostaje na koncie 82. Czy spółka może podjąć uchwałę o utworzeniu (...)
str. 61
11.
Dobrowolne umorzenie udziałów bez obniżenia kapitału zakładowego
26 kwietnia 2013 r. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę w sprawie umorzenia części udziałów za zgodą wspólników. Umorzenie udziałów zostanie dokonane w drodze ich nabycia przez spółkę, a sfinansowane z czystego (...)
str. 62
12.
Sprzedaż przez syndyka przedsiębiorstwa w upadłości
Nasza jednostka znajduje się w upadłości likwidacyjnej. Na jakie konto powinniśmy zaksięgować sprzedaż przedsiębiorstwa w upadłości? Czy skutki sprzedaży odnieść odpowiednio na zyski i straty nadzwyczajne, czy na (...)
str. 63
13.
Wydatki poniesione na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego zrefundowane z urzędu pracy
Dostaniemy dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Od dokonywanych zakupów nie odliczamy VAT. Jak zaksięgować wydatki poniesione na zakup niezbędnego sprzętu (...)
str. 64
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości po uwzględnieniu zgłoszonych uwag
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: www.rcl.gov.pl w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny/Projekty ustaw zamieszczono projekt ustawy z dnia 2 października 2013 r. o zmianie ustawy (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.