Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 19 (475) z dnia 01.10.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany ustawy o rachunkowości wprowadzone ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej
ZMIANA USTAWY W Dzienniku Ustaw z 24 sierpnia 2018 r. pod poz. 1629 opublikowano ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem (...)
str. 4
2.
Od 1 października 2018 r. można rozpocząć inwentaryzację niektórych składników aktywów
W jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację za 2018 r. należy przeprowadzić na 31 grudnia 2018 r., przy czym inwentaryzację (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania
Katalog podmiotów, które są zobligowane poddać roczne sprawozdanie finansowe badaniu przez firmę audytorską, został określony w art. 64 ustawy o rachunkowości. Na podstawie tego przepisu, (...)
str. 10
2.
Organ dokonujący wyboru firmy audytorskiej
Wybór firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego należy do zadań organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa (...)
str. 11
3.
Podmioty będące firmami audytorskimi przeprowadzającymi badanie sprawozdania finansowego
W świetle przepisów ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1089 (...)
str. 11
4.
Umowa o badanie sprawozdania finansowego z firmą audytorską
Termin zawarcia umowy o badanie sprawozdania finansowego z firmą audytorską Zawarcie umowy z firmą audytorską o badanie sprawozdania finansowego leży w gestii kierownika jednostki. Umowa (...)
str. 12
5.
Ujęcie w księgach rachunkowych zaliczki na badanie sprawozdania finansowego
Z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości wynika, że koszty przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego ponosi badana jednostka. Wydatkami z tego tytułu obciąża się koszty (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
II.
Zaliczki otrzymane od osób fizycznych na poczet usług i ich rozliczenie
Prowadzimy działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na poczet usług przyjmujemy zaliczki (gotówką, na rachunek bankowy) i ujmujemy je (...)
str. 19
1.
Obowiązek zaewidencjonowania otrzymanych zaliczek w kasie fiskalnej
Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić (...)
str. 19
2.
Ujęcie w księgach otrzymanych zaliczek na podstawie raportu z kasy fiskalnej
Przedpłaty na poczet przyszłych dostaw w księgach rachunkowych nie powodują powstania przychodu w momencie ich otrzymania. Jak wskazuje art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy (...)
str. 20
3.
Moment powstania przychodu podatkowego z tytułu wpłat na poczet usług
W myśl art. 12 ust. 3a updop oraz art. 14 ust. 1c updof, za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego (...)
str. 22
4.
Rozliczenie otrzymanej zaliczki w księgach rachunkowych
W okresie, w którym nastąpi wykonanie usługi, otrzymaną zaliczkę zarachowuje się do przychodów ze sprzedaży usług po cenach sprzedaży netto, zapisem: Wn konto 84, Ma (...)
str. 23
III.
Uznane reklamacje towarów w księgach rachunkowych nabywcy
Prowadzimy działalność handlową i często reklamujemy nabywane przez nas towary. Jak powinniśmy rozliczyć reklamację uznaną przez sprzedawcę, w wyniku której obniżono cenę reklamowanego towaru? Jak (...)
str. 25
1.
Reklamacje towarów między podmiotami gospodarczymi
Swoboda zawierania umów w ramach obrotu gospodarczego, daje możliwość kontrahentom zawierania w umowie indywidualnych postanowień w sprawie ewentualnych roszczeń z niej wynikających. Jeżeli jednak umowa (...)
str. 25
2.
Obniżenie ceny towaru w wyniku uznanej reklamacji
Jeśli u nabywcy towary objęte są ewidencją bilansową i po zakupie zostały przyjęte do magazynu, to w przypadku reklamacji, ich wydanie z magazynu i postawienie (...)
str. 25
3.
Wymiana towaru wadliwego na nowy w ramach uznanej reklamacji
Wymiana towaru wadliwego na towar wolny od wad w księgach rachunkowych nabywcy wymaga zaewidencjonowania zarówno operacji zwrotu wadliwego towaru do sprzedawcy, jak i przyjęcia od (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego otrzymanego nieodpłatnie?
Jesteśmy jednostką działającą w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Otrzymaliśmy nieodpłatnie samochód, co potwierdzone zostało protokołem przekazania. Czy możemy naliczać (...)
str. 29
2.
Okres amortyzacji środków trwałych w spółce powołanej na czas przedsięwzięcia deweloperskiego
Jesteśmy deweloperem powołanym do realizacji jednego przedsięwzięcia. Jak ustalić okres amortyzacji posiadanych środków trwałych, w sytuacji gdy jesteśmy spółką powołaną do istnienia na czas oznaczony (...)
str. 31
3.
Klasyfikacja ulepszenia w obcych środkach trwałych do odpowiedniego rodzaju KŚT
Dokonaliśmy nakładów inwestycyjnych w postaci wykonania fundamentów na leasingowanym gruncie. Na tych fundamentach postawiliśmy dzierżawiony zbiornik na ciekły gaz. Umowę dzierżawy zbiornika zawarliśmy na 3 (...)
str. 32
4.
Ustalenie wartości początkowej maszyny nabytej wraz z usługą wdrożenia
Firma zakupiła automatyczną maszynę pakującą. Wartość netto maszyny wynosi 13.000 zł, a wartość netto za usługę jej wdrożenia (uruchomienia) wynosi 3.000 zł. Czy wartość początkowa (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Inwentaryzacja i obowiązki kierownika jednostki w zakresie inwentaryzacji
Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji w jednostkach zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o rachunkowości. Stosownie do art. 4 ust. 3 pkt 3 (...)
str. 36
2.
Dokumentacja inwentaryzacyjna związana z organizacją spisu z natury
Przez dokumentację inwentaryzacyjną rozumie się dokumenty związane ze spisem z natury, w tym także w postaci elektronicznej, które można podzielić na: 1) dotyczące przygotowania i (...)
str. 36
3.
Harmonogram inwentaryzacji
Harmonogram inwentaryzacji to dokument zawierający wykaz (nazwy) pól spisowych, daty, w których będzie przeprowadzana inwentaryzacja oraz nazwy (numery, symbole) zespołów spisowych, które będą ją przeprowadzać. (...)
str. 37
4.
Zarządzenie w sprawie inwentaryzacji w praktyce
Zarządzenie w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji stosuje się w każdym przypadku przeprowadzenia inwentaryzacji składników w drodze spisu z natury. Zarządzenie w sprawie inwentaryzacji w drodze spisu (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dochody jednostek oświatowych gromadzone na wyodrębnionym rachunku dochodów
Jesteśmy placówką oświatową prowadzoną przez gminę. Naszą działalnością statutową jest prowadzenie zajęć pozaszkolnych z dziećmi i młodzieżą. Utworzyliśmy wyodrębniony rachunek dochodów, na którym gromadzimy m.in. (...)
str. 40
2.
Zasady składania korekt sprawozdań w zakresie operacji finansowych
Jesteśmy instytucją kultury. We wrześniu 2018 r. w złożonym przez nas sprawozdaniu Rb-Z za II kwartał 2018 r. wykryliśmy niewielki błąd. Czy musimy sporządzać korektę (...)
str. 41
3.
Należności z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w sprawozdaniu Rb-N
Jesteśmy ośrodkiem pomocy społecznej. Na podstawie upoważnienia od urzędu gminy, realizujemy zadania związane z egzekwowaniem i ewidencjonowaniem spłat nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych. W której pozycji (...)
str. 42
4.
Wydatki związane z okresową kontrolą stanu technicznego budynku szkoły
Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej powinniśmy zakwalifikować wydatki związane z okresową kontrolą stanu technicznego budynku szkoły - do paragrafu 430, czy 439? Przepisy art. 62 (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Nieruchomości, od których należy odprowadzić podatek z tytułu własności oraz wysokość tego podatku
Zasady opłacania podatku z tytułu własności nieruchomości, tzw. minimalnego podatku, określone zostały w art. 24b updop oraz odpowiednio art. 30g updof, obowiązujących od 1 stycznia (...)
str. 44
2.
Zasady wpłaty oraz odliczania podatku minimalnego od zaliczki na podatek dochodowy
Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać podatek minimalny i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, (...)
str. 45
3.
Podatek od nieruchomości komercyjnych w księgach jednostek będących podatnikami podatku dochodowego
W księgach rachunkowych podatników podatku dochodowego od osób prawnych kwotę obliczonego za dany miesiąc podatku od nieruchomości komercyjnych można ująć na koncie 87 "Podatek dochodowy (...)
str. 46
4.
Podatek od nieruchomości komercyjnych w księgach osób fizycznych i spółek osobowych
W firmach osób fizycznych i spółkach osobowych (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, która jest podatnikiem podatku dochodowego) podatnikami podatku dochodowego są odpowiednio właściciele tych firm oraz (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W jakiej pozycji aktywów bilansu wykazać środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT?
Czy środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT powinny zostać wykazane w aktywach bilansu, jako środki pieniężne w kasie i na rachunkach, czy jako inne środki (...)
str. 50
2.
Obciążenie wartością skradzionych materiałów pracownika odpowiedzialnego za te składniki
W sierpniu 2018 r. stwierdzono kradzież materiałów budowlanych wykorzystywanych w działalności jednostki. Materiały w momencie zakupu (tzn. w czerwcu 2018 r.) odpisano w koszty podstawowej (...)
str. 51
3.
Kiedy dokonać odpisu z tytułu trwałej utraty wartości długoterminowych aktywów finansowych?
Spółka z o.o. posiada w długoterminowych aktywach finansowych akcje spółki akcyjnej, która została postawiona w stan likwidacji. Akcje nie są notowane na giełdzie. Jakich zapisów (...)
str. 51
4.
Wniesienie składnika prywatnego majątku do własnej firmy
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza wnieść do swojego przedsiębiorstwa składnik prywatnego majątku - samochód osobowy, jako środek trwały. Jak to zaksięgować i udokumentować? Wprowadzenie (...)
str. 52
VII.
Z listów Czytelników
1.
Złożenie sprawozdania finansowego do KRS i urzędu skarbowego po 1 października 2018 r.
Jesteśmy spółką z o.o. zarejestrowaną w KRS, której ostatni rok obrotowy rozpoczął się 1 kwietnia 2017 r., a zakończył się 31 marca 2018 r. Sprawozdanie (...)
str. 53
2.
Możliwość wydłużenia pierwszego roku obrotowego w spółce, która rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku
W listopadzie 2018 r. planujemy rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Czy możemy wydłużyć pierwszy rok obrotowy? Jeśli tak, to jakie warunki powinniśmy (...)
str. 55
3.
Częstotliwość przeprowadzenia spisu z natury zapasów nieobjętych bieżącą ewidencją bilansową
Jak często należy przeprowadzać spis z natury materiałów, które odpisywane są w ciężar kosztów w momencie zakupu? Spis z natury zapasów materiałów nieobjętych bieżącą ewidencja (...)
str. 56
4.
Odniesienie kosztów magazynowania wyrobów gotowych na odpowiednie konto w zespole 5
Nasza jednostka posiada magazyn, w którym przechowywane są wyroby gotowe. W ciężar jakich kosztów w zespole 5 powinniśmy odnosić koszty utrzymania takiego magazynu? Koszty utrzymania (...)
str. 58
5.
Zmiana leasingu z finansowego na operacyjny po przyłączeniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Spółka z o.o. przejęła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym umowy leasingu. W spółce wydzielającej umowa leasingu była zakwalifikowana dla celów bilansowych jako leasing finansowy. Czy (...)
str. 59
6.
Dochody z zysków kapitałowych w księgach rachunkowych
Jesteśmy spółką z o.o. Od 2018 r. jesteśmy zobowiązani do odrębnego ustalania dochodu do opodatkowania, osiągniętego z zysków kapitałowych oraz innych źródeł przychodów. Czy zmiana (...)
str. 60
7.
Koszty poniesione na założenie spółki komandytowej w księgach rachunkowych komplementariusza
Utworzona została spółka komandytowa, w której komandytariuszami są dwie osoby fizyczne, a komplementariuszem spółka z o.o. W umowie określono, że to spółka z o.o. poniesie (...)
str. 61
8.
Ewidencja księgowa faktury za usługę windykacji w przypadku powierniczego przelewu wierzytelności
Zawarliśmy umowę powierniczego przelewu wierzytelności, na mocy której zbyliśmy na rzecz powiernika wierzytelności przysługujące nam względem dłużnika. Od powiernika dostaliśmy fakturę za usługę windykacji. Jak (...)
str. 62
9.
Obciążenie kontrahenta zagranicznego kwotą za przestój pojazdu podczas załadunku
Jesteśmy firmą transportową. Naszego kontrahenta z Niemiec obciążyliśmy kwotą za przestój pojazdu podczas załadunku. W jaki sposób zaksięgować uzyskany z tego tytułu przychód? Kwotę, którą (...)
str. 64
10.
Obowiązek uzyskania opinii właściwego organu o celowości inwestycji podmiotu leczniczego
Czy szpital kliniczny ma obowiązek wystąpić o opinię o celowości inwestycji, jeżeli inwestycja jest realizowana ze środków własnych? Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.