Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 19 (355) z dnia 01.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Koszt sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 14 z 20 lipca 2013 r. w artykule pt. "Sprzedaż środka trwałego, na zakup którego jednostka otrzymała dopłatę" pisaliśmy m.in. o konsekwencjach podatkowych sprzedaży środka trwałego (...)
str. 4
2.
Czynności poprzedzające sporządzenie sprawozdania finansowego za 2013 r.
Rozpoczął się właśnie czwarty kwartał 2013 r., w związku z czym w jednostkach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, wskazane jest rozpocząć prace (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Darowizna żywności w świetle przepisów o VAT
Od 1 października 2013 r. wskutek nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), dalej zwanej ustawą o VAT, (...)
str. 8
2.
Darowizna żywności w świetle przepisów ustaw o podatku dochodowym
Co do zasady, darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju nie są kosztem podatkowym. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 (...)
str. 9
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych wartości darowizny artykułów spożywczych
Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości, koszty związane z przekazaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, stanowią (...)
str. 9
1.
Inwentaryzacja towarów i materiałów przeprowadzana w trakcie roku
Spółka z o.o. przeprowadza inwentaryzację towarów i materiałów co roku. Termin rozpoczęcia inwentaryzacji następuje nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego. W bieżącym (...)
str. 10
2.
Sposób inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych
Czy wartości niematerialne i prawne wpisuje się w arkuszach spisu z natury? Inwentaryzację wartości niematerialnych i prawnych przeprowadza się drogą weryfikacji, a nie spisu z (...)
str. 12
3.
Wymagania, jakie musi spełniać teren, aby był uznany za strzeżony
Jesteśmy spółką z o.o. Zgodnie z ustawą o rachunkowości jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku. W związku z tym zastanawiamy się nad pojęciem "terenu (...)
str. 13
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Palety zwrotne wielokrotnego użytku w księgach sprzedającego
Jesteśmy firmą handlową. Prowadzimy ewidencję magazynową zapasów i ewidencjonujemy koszty na kontach zespołu 4 i 5. Dla potrzeb naszej działalności zakupujemy palety, które wykorzystujemy jako (...)
str. 14
1.
Zakup opakowań i wybór metody prowadzenia ksiąg pomocniczych
Opakowania zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. nr 63, poz. 638 ze zm.). Opakowaniami (...)
str. 14
2.
Pobranie kaucji za opakowania zwrotne oraz konsekwencje braku zwrotu opakowań przez odbiorcę
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005 r.) kaucja to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania. Sprzedawca pobiera od nabywcy kaucję, którą (...)
str. 16
3.
Ewidencja obrotu opakowaniami wydawanymi za kaucją w księgach sprzedawcy
Przykład Wydanie opakowań zwrotnych za kaucją i ich rozliczenie I. Założenia: 1. W spółce z o.o., której przedmiotem działalności jest handel hurtowy miały miejsce następujące (...)
str. 17
1.
Równowaga w "zamkniętym kręgu kosztów"
Jednym z zadań rachunku kosztów jest dostarczenie wiarygodnych danych potrzebnych do sporządzenia obligatoryjnych elementów sprawozdania finansowego, w szczególności do ustalenia prawidłowego wyniku działalności jednostki dzięki (...)
str. 19
2.
Zdarzenia zakłócające zamknięty krąg kosztów
Zakłócenie kręgu kosztów powstaje na skutek określonych zdarzeń, które powodują, że poniesione koszty układu rodzajowego nie przekształcają się w koszt własny produktów, ale np. w: (...)
str. 20
3.
Księgowania uszczelniające krąg kosztów
W celu prawidłowego sporządzenia porównawczego rachunku wyników (ustalenia prawidłowej korekty z tytułu zmiany stanu produktów) w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5, w każdym przypadku wejścia lub wyjścia kosztu (...)
str. 20
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Rozwiązanie umowy najmu i wyksięgowanie z ewidencji ulepszenia w obcym środku trwałym
Na potrzeby działalności wynajmowaliśmy lokal, w którym poczyniliśmy pewne nakłady, dostosowując go do naszych potrzeb. Poniesione nakłady wprowadziliśmy do ewidencji jako inwestycję w obcym środku (...)
str. 25
2.
Koszty demontażu i załadunku sprzedawanej maszyny
Ponieśliśmy koszty demontażu i załadunku sprzedawanej maszyny (środka trwałego). Jak je zaksięgować? Czy odnieść je w pozostałe koszty operacyjne, czy może obciążyć nimi koszty działalności (...)
str. 26
3.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych używanych sezonowo
Prowadzimy działalność sezonową. Czy możemy w księgach rachunkowych ujmować odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które używamy wyłącznie w sezonie? Odpisy amortyzacyjne środków trwałych użytkowanych sezonowo (...)
str. 28
4.
Zawyżona wartość środków trwałych w aporcie - korekta błędu z lat ubiegłych
Osoba fizyczna wniosła aportem do spółki z o.o. prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w zamian za udziały. Wniesione składniki majątku były odniesione na kapitał zakładowy oraz (...)
str. 30
5.
Nakłady poniesione na specjalistyczny sprzęt i drobne wyposażenie nowo wybudowanej części budynku
Szpital realizuje budowę dodatkowej kondygnacji na jednym z budynków. Równolegle do prowadzonych robót nabywa także sprzęt specjalistyczny o wartości jednostkowej mniejszej niż 3.500 zł oraz (...)
str. 31
6.
Autorskie prawa majątkowe w księgach rachunkowych instytucji kultury
Teatr zawiera umowy o dzieło na realizację zadań związanych z opracowaniem spektaklu premierowego, w tym m.in. opracowanie scenariusza, inscenizacji, reżyserii, zaprojektowanie scenografii oraz kostiumów i (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Operacje bezgotówkowe oraz dokumenty stanowiące podstawę ich księgowania
Jakie operacje, prowadząc działalność gospodarczą, można opłacać gotówką, a jakie przelewem? Transakcję pomiędzy przedsiębiorcami przekraczającą 15.000 euro należy uregulować przelewem bankowym. Jeśli natomiast jednorazowa wartość (...)
str. 34
2.
Koszty związane z obsługą rachunku bankowego
Za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy dokonują płatności w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz przyjmują płatności za wykonane usługi, sprzedane produkty lub towary. Obsługa rachunku (...)
str. 35
3.
Dopisane przez bank odsetki od środków na rachunku bieżącym
Jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, dopisane przez bank odsetki od środków na rachunku firmowym, zaliczają do przychodów finansowych, zapisem: - Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący", (...)
str. 37
4.
Opłaty bankowe na przełomie dwóch lat obrotowych
W świetle określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości zasady memoriału, koszty powinny być księgowane w okresie, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ewidencja dotacji przedmiotowej w zakładzie budżetowym
W jaki sposób ująć w księgach zakładu budżetowego dotację przedmiotową, np. do m3 wody? W księgach zakładu budżetowego otrzymana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacja (...)
str. 40
2.
Opłata za kontrolę żywności w szkolnej stołówce
Do jakiego paragrafu wydatków zakwalifikować opłatę za czynności wykonane przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach urzędowych kontroli żywności w stołówce szkolnej? Opłaty za kontrolę (...)
str. 41
3.
Zakup dzieł sztuki z otrzymanej na ten cel dotacji przez instytucję kultury
Instytucja kultury (muzeum) zakupiła dzieła sztuki. Ich zakup sfinansowano z otrzymanej na ten cel dotacji. W jaki sposób zaksięgować środki pieniężne otrzymane w formie dotacji (...)
str. 41
4.
Zakup książki na potrzeby działu księgowości
Na jakim koncie ująć wydatek dotyczący zakupu książki z rachunkowości budżetowej na potrzeby działu księgowości? Wydatki dotyczące zakupu wydawnictw fachowych, niezależnie od ich formy - (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Zakup i wycena akcji według przepisów rozporządzenia o instrumentach finansowych
Spółka z o.o. zakupiła akcje i zakwalifikowała je jako dostępne do sprzedaży. Jak powinna zaksięgować nabycie akcji oraz skutki ich późniejszej wyceny? Sprawozdanie finansowe spółki (...)
str. 43
1.
Początkowe ujęcie akcji
Akcje są - obok udziałów - najczęściej występującym w praktyce gospodarczej instrumentem finansowym. Szczegółowe zasady ich wyceny i wykazywania w księgach rachunkowych określa rozporządzenie Ministra (...)
str. 43
2.
Wycena akcji na dzień bilansowy
Rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych wymienia następujące metody wyceny akcji na dzień bilansowy: 1) wycena w wiarygodnie ustalonej wartości godziwej bez jej pomniejszania o koszty (...)
str. 43
3.
Rozliczenie nabycia akcji dla celów podatku dochodowego
Wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce z o.o. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop). Wydatki (...)
str. 44
4.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach osób prawnych
Skutki wyceny bilansowej akcji nie stanowią przychodów, ani kosztów uzyskania przychodów uwzględnianych do ustalenia wyniku podatkowego. W sytuacji gdy wartość bilansowa aktywów i pasywów różni (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ewidencja odsetek od zaległości podatkowych i kosztów upomnienia
Nasza firma boryka się z zatorami płatniczymi. Nie uregulowaliśmy w terminie m.in. podatku VAT za lipiec. Jak zaksięgować naliczone przez urząd skarbowy odsetki i koszty upomnienia? Odsetki od (...)
str. 47
2.
Zwrot kwoty zobowiązania ze względu na zamknięty rachunek bankowy
Otrzymaliśmy fakturę za wykonane usługi. Uregulowaliśmy zobowiązanie przelewem, ale następnego dnia pieniądze wróciły na nasz rachunek. Okazało się, że rachunek kontrahenta jest zamknięty (nieaktualny). Jak (...)
str. 47
3.
Koszty okresowych opłat patentowych
W ewidencji wartości niematerialnych i prawnych posiadamy prawo do patentu. Czy okresowa opłata patentowa zwiększy wartość początkową tego prawa jako ulepszenie wartości niematerialnej i prawnej? Warunki udzielania prawa (...)
str. 48
4.
Uszkodzenie składnika majątku przez pracownika
Pracownik uszkodził służbowego laptopa, który z uwagi na niską wartość został jednorazowo umorzony. Jego naprawa jest nieopłacalna. Pracownik wyraził zgodę na poniesienie kosztów naliczonej szkody (potrącenie (...)
str. 49
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT
W jaki sposób przeksięgowywać VAT naliczony i należny na konto rozrachunków z urzędem skarbowym? Czy przeksięgowania tego dokonywać w momencie złożenia deklaracji, czy na koniec okresu, za który sporządzana (...)
str. 49
2.
Rozliczenie usług świadczonych na potrzeby własnej działalności
Spółka świadczy usługi dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Ewidencję kosztów działalności operacyjnej prowadzi na kontach zespołu 4 i 5. W związku z prowadzeniem działalności ponosi koszty związane m.in. ze (...)
str. 51
3.
Moment wprowadzenia do ksiąg wpłat i wypłat gotówki ujętych w raporcie kasowym
Jednostka traktuje raport kasowy jako dowód księgowy zbiorczy, ujmując w nim operacje wpłat i wypłat gotówkowych w okresach dziesięciodniowych. Tym samym raport kasowy sporządzony np. 10. dnia danego (...)
str. 52
4.
Utworzenie rezerwy związanej z zagrożeniem utraty zdolności do kontynuowania działalności
Musimy utworzyć rezerwę na przewidywane koszty i straty spowodowane utratą zdolności do kontynuowania działalności. Jak utworzyć taką rezerwę? Jeśli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to (...)
str. 53
5.
Pożyczka od spółki z o.o. dla jej udziałowca - ewidencja i wycena na dzień bilansowy
Spółka z o.o. udzieliła udziałowcowi pożyczki. Na dzień bilansowy naliczone zostały odsetki od tej pożyczki i zarachowane do przychodów finansowych niepodatkowych. W następnym roku, w momencie spłaty części kapitału (...)
str. 54
6.
Rezerwa w związku z pozwem złożonym przez pracownika przeciwko pracodawcy
Czy na pozew złożony przez pracownika przeciwko pracodawcy należy utworzyć rezerwę? Ustawa o rachunkowości nakłada na jednostki obowiązek tworzenia rezerw na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa (...)
str. 57
7.
Wynik finansowy stowarzyszenia prowadzącego działalność statutową i gospodarczą
Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową i gospodarczą. Ewidencja księgowa operacji dokonywana na koncie 86 umożliwia ustalenie rocznego wyniku na działalności statutowej oraz gospodarczej. Jakich księgowań należy dokonać (...)
str. 58
8.
Błędne ujęcie w księgach lat ubiegłych wyposażenia i przyznanej na jego zakup dotacji
Zakupiono wyposażenie o niskiej wartości, które zgodnie z ZPK w dacie przekazania do użytkowania powinno podlegać zaliczeniu w koszty zużycia materiałów. Przekazanie do użytkowania tych przedmiotów nastąpiło w styczniu 2012 r., (...)
str. 61
9.
Wydatkowanie środków ZFRON po utracie statusu zakładu pracy chronionej
Jak zaksięgować wypłatę środków na świadczenia indywidualne z ZFRON w zakładzie, który utracił status zakładu pracy chronionej (ZPChr)? Zasady wydatkowania środków ZFRON po utracie statusu ZPChr Zakładowy (...)
str. 63
10.
Ujęcie w księgach wynagrodzenia za pełnienie funkcji w zarządzie za rok ubiegły
Zgodnie z uchwałą wspólników z lipca 2013 r., spółka wypłaciła członkom zarządu wynagrodzenie za pełnienie funkcji w zarządzie za 2012 r. Sprawozdanie finansowe spółki za 2012 r. zostało zatwierdzone w czerwcu 2013 r. (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.