Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 19 (379) z dnia 01.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Można już rozpocząć inwentaryzację niektórych składników aktywów
Przypominamy, iż w świetle przepisów bilansowych, roczne sprawozdanie finansowe jednostki powinno być sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Dlatego prace (...)
str. 4
2.
Czas na wybór biegłego rewidenta do badania sprawozdania za 2014 r.
W jakim terminie należy dokonać wyboru biegłego rewidenta? Zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zawiera z podmiotem uprawnionym do badania (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Koszty wynagrodzeń odnoszące się do kilku zleceń realizowanych jednocześnie
Firma prowadząca działalność budowlaną ma kilka rozpoczętych budów. Zatrudnia dwóch pracowników (kierowcę i pracownika budowlanego), których wynagrodzenia zalicza do kosztów bezpośrednio związanych z realizowanymi budowami. (...)
str. 9
1.
Bilansowe zasady rozliczania kosztów wynagrodzeń zaliczanych do kosztu wytworzenia produktu
W myśl art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia produktu (w tym usługi budowlanej) obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem (...)
str. 9
2.
Koszty wynagrodzeń pracowników produkcyjnych w świetle ustaw o podatku dochodowym
Ustawodawca przewidział szczególny moment ujmowania w kosztach podatkowych należności ze stosunku pracy i składek pracowników (w części finansowanej przez pracodawcę). Należności ze stosunku pracy oraz (...)
str. 11
II.
Przekazanie składników majątku likwidowanej spółki jej udziałowcom
Spółka z o.o. uległa likwidacji. Majątek pozostały po zaspokojeniu wierzycieli zostanie podzielony pomiędzy właścicieli. Jak zaksięgować przekazanie poszczególnych składników majątku udziałowcom?
str. 12
1.
Podział majątku między wspólników w świetle przepisów prawa handlowego
Stosownie do art. 286 § 1 K.s.h., podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od (...)
str. 12
2.
Skutki podatkowe przekazania wspólnikom majątku likwidowanej spółki
Podział majątku między wspólników wywołuje u nich określone skutki podatkowe, bowiem otrzymają oni z tego tytułu środki pieniężne lub rzeczowe składniki majątku tej spółki. U udziałowca będącego osobą (...)
str. 12
3.
VAT od czynności przekazania wspólnikom składników majątku zlikwidowanej spółki
Przekazanie wspólnikowi, w wyniku likwidacji spółki z o.o., składników majątku pozostałych po zaspokojeniu wierzycieli, a przed wykreśleniem spółki z KRS, spełnia przesłanki określone w art. (...)
str. 13
4.
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji przekazania udziałowcom składników majątku likwidowanej spółki
Przepisy ustawy o rachunkowości nie wskazują jak księgować przekazanie majątku likwidowanej spółki udziałowcom. W naszej ocenie operację tę można ująć w księgach rachunkowych jak wycofanie (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Zakup i wycena akcji spółki giełdowej
Spółka z o.o. zakupiła akcje spółki giełdowej i zakwalifikowała je jako dostępne do sprzedaży. Jak zaksięgować nabycie akcji oraz skutki ich późniejszej wyceny?
str. 15
1.
Ogólne zasady klasyfikowania akcji dla celów bilansowych
Akcje – są to papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę akcyjną, potwierdzające nabycie przez akcjonariuszy (inwestorów) prawa współwłasności do aktywów stanowiących zasoby majątkowe tej spółki i (...)
str. 15
2.
Akcje w świetle przepisów rozporządzenia o instrumentach finansowych
Jednostki zobowiązane do stosowania rozporządzenia o instrumentach finansowych, akcje (jako instrumenty finansowe) przyporządkowują – na podstawie § 5 ust. 1 tego rozporządzenia – do jednej z dwóch kategorii, tzn. do: 1) aktywów (...)
str. 16
3.
Akcje w świetle ustawy o rachunkowości
Jednostka, której sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania, może zrezygnować ze stosowania rozporządzenia o instrumentach finansowych. Nabycie i wycenę akcji rozlicza wówczas według zasad przyjętych do wyceny akcji w jednostkach (...)
str. 18
IV.
Reklamacje dotyczące usług w ewidencji księgowej nabywcy
Otrzymaliśmy od naszego kontrahenta fakturę za wykonane usługi. Naszym zdaniem, wartość usługi na fakturze jest niezgodna z analizą wykonanej pracy. Dokonaliśmy częściowej płatności za fakturę (...)
str. 21
1.
Zasady ogólne ewidencji reklamacji wartościowych
W sytuacji gdy jednostka zgodnie z zawartą umową wykonuje usługę na rzecz swojego kontrahenta, odpowiada – na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 (...)
str. 21
2.
Skutki bilansowe uznania reklamacji za uzasadnioną
Przykład I. Założenia: 1. Za wykonaną w sierpniu 2014 r. usługę jednostka otrzymała od wykonawcy fakturę na kwotę: 4.920 zł brutto (w tym VAT: 920 zł). W ocenie jednostki zobowiązanie wobec (...)
str. 22
3.
Konsekwencje nieuznania reklamacji przez wykonawcę usługi
Przykład I. Założenia: 1. Na podstawie poprzedniego przykładu, przy czym wykonawca usługi nie uznał reklamacji za uzasadnioną i wezwał jednostkę do zapłaty brakującej kwoty w (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zakup licencji na użytkowanie programu komputerowego
Nabyliśmy licencję na odpłatne korzystanie z oprogramowania komputerowego przez 3 lata. Z umowy licencyjnej wynika, że będziemy wnosili kwartalne opłaty licencyjne oraz jednorazową opłatę za (...)
str. 24
2.
Wymiana kas rejestrujących na nowe drukarki fiskalne
Mamy kasy fiskalne, które są już zużyte i całkowicie zamortyzowane. Chcemy je wymienić na nowoczesne drukarki fiskalne. Jakich zapisów powinniśmy w związku z tym dokonać (...)
str. 26
3.
Prawa autorskie nabyte w ramach przeprowadzonego konkursu na potrzeby prowadzonej działalności
Zorganizowaliśmy konkurs skierowany do studentów, dotyczący przygotowania aplikacji, która w przyszłości może być wykorzystywana w prowadzonej przez spółkę działalności. Zwycięzcy konkursu, zgodnie z regulaminem, otrzymali (...)
str. 28
4.
Korekta wyniku finansowego w związku z błędnym ujęciem dotacji na zakup środka trwałego
W poprzednim roku nieprawidłowo zaliczyliśmy dotację na zakup środka trwałego do pozostałych przychodów operacyjnych. Sprawozdanie za rok poprzedni jest już zatwierdzone, a wynik przeksięgowany. Korekty (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Rodzaje odsetek za opóźnienie, ich wysokość i sposób naliczania
Na jakiej podstawie można domagać się zapłaty odsetek za opóźnienie w zapłacie należności? Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (K.c.), odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy (...)
str. 31
2.
Ewidencja księgowa naliczonych i zapłaconych odsetek
2.1. Odsetki od należności w księgach wierzyciela Odsetki za opóźnienie w zapłacie zalicza się w księgach wierzyciela – na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości – do przychodów finansowych i ujmuje zapisem:     (...)
str. 33
2.1.
Odsetki od należności w księgach wierzyciela
Odsetki za opóźnienie w zapłacie zalicza się w księgach wierzyciela – na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości – do przychodów finansowych i (...)
str. 33
2.2.
Odsetki od zobowiązań w księgach dłużnika
Odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązania naliczone przez wierzyciela i udokumentowane notą odsetkową ujmuje się w księgach rachunkowych dłużnika w ciężar kosztów finansowych zapisem: – (...)
str. 35
3.
Prezentacja odsetek za opóźnienia w zapłacie w sprawozdaniu finansowym
Naliczone, ale niezapłacone na dzień bilansowy odsetki od należności z tytułu dostaw i usług wykazuje się w aktywach bilansu wierzyciela, łącznie z należnością, której dotyczą (...)
str. 36
F.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Istota podejścia komponentowego
Podejście komponentowe oznacza, że dla potrzeb stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) każdy pojedynczy i znaczący pod względem wartości składnik rzeczowych aktywów trwałych (RAT), np. maszyna, (...)
str. 37
2.
Koszty ponoszone po ujęciu składnika aktywów
Koszty bieżącego utrzymania Każda jednostka gospodarcza w trakcie posiadania czy użytkowania składnika RAT ponosi pewne dodatkowe koszty z nim związane. Koszty te pojawiają się obok (...)
str. 38
G.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2656). Projekt przewiduje m.in. zmianę ustawy o rachunkowości i ustawy o finansach (...)
str. 44
2.
Darmowe podręczniki dla uczniów klas pierwszych w księgach szkoły podstawowej
Jednostka budżetowa (szkoła podstawowa) otrzymała darmowe podręczniki dla uczniów klas pierwszych od organu prowadzącego. Podręczniki te przyjęła na stan biblioteki szkolnej. Jak należy ująć to (...)
str. 44
3.
Zasady zastępowania dyrektora samorządowej instytucji kultury
Czy polecenie wyjazdu służbowego dla dyrektora samorządowej instytucji kultury może podpisać osoba przez niego upoważniona, np. główny księgowy lub inny pracownik, czy tylko wójt jako (...)
str. 46
4.
Wykazywanie należności spornych w sprawozdaniu Rb-N
Czy należności sporne dochodzone na drodze sądowej należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-N jako należności wymagalne? W kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów (...)
str. 47
5.
Ustalenie wartości początkowej ujawnionych środków trwałych w księgach samorządowej jednostki budżetowej
Czy do ksiąg rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej można wprowadzić nowo ujawnione środki trwałe (budynki i budowle) w wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego? Rzeczoznawca – z (...)
str. 48
6.
Zakup podręczników szkolnych dla wychowanków domu dziecka
Do jakiego paragrafu zakwalifikować wydatki ponoszone przez dom dziecka na zakup podręczników szkolnych dla wychowanków? Wydatki ponoszone na zakup podręczników szkolnych dla wychowanków domu dziecka (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Nakłady na obce środki trwałe w bilansie
Gdzie w bilansie prezentuje się nakłady na obce środki trwałe? Ulepszenie w obcym środku trwałym kwalifikuje się do odpowiedniej grupy środków trwałych według Klasyfikacji Środków Trwałych i wprowadza do ewidencji (...)
str. 50
2.
Moment rozwiązania odpisu aktualizującego wartość należności spłacanej w ratach
Na nieściągalną należność utworzono odpis aktualizujący. Czy w momencie spłaty tej należności przez dłużnika w ratach należy ratalnie rozwiązywać utworzony wcześniej odpis? W przypadku odzyskania części należności, na którą utworzono (...)
str. 50
3.
Uproszczona ewidencja kosztów ubezpieczenia samochodu
Czy wydatki na ubezpieczenie samochodu w leasingu mogę zaksięgować jednorazowo w ciężar kosztów, czy muszę rozliczać te koszty w czasie i 1/12 kwoty ubezpieczenia zaliczać do kosztów miesięcznie? Jeśli (...)
str. 51
4.
Zaliczki na poczet zysku spółki komandytowej w księgach wspólnika
Jak zaksięgować zaliczkę na poczet przyszłego zysku, jaką otrzymuje spółka z o.o. od spółki komandytowej? Wspólnicy spółki komandytowej, którzy prowadzą księgi rachunkowe, otrzymaną kwotę przychodu z tytułu udziału w zysku (...)
str. 51
5.
Rachunek powierniczy w księgach rachunkowych dewelopera
Prowadzimy działalność deweloperską. Jak powinniśmy księgować wpłaty środków naszych klientów na rachunek powierniczy? W której pozycji bilansu wykazać środki zgromadzone na tym rachunku? Pomimo ograniczonej możliwości dysponowania (...)
str. 52
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Ewidencja i wycena odsetek od lokaty w walucie obcej
Po upływie okresu, na który założyliśmy lokatę walutową, bank przelał na nasz rachunek walutowy kapitał wraz z odsetkami. Według jakiego kursu wycenić odsetki od lokaty oraz jak je zaksięgować? (...)
str. 53
2.
Skutki kradzieży składników majątku w ewidencji księgowej
W wyniku włamania zostały skradzione składniki majątku (środki trwałe, towary, materiały). Sprawę zgłoszono na policję (postępowanie jest w toku). W którym momencie i na podstawie jakiego dokumentu wyksięgować z ewidencji skradziony majątek? (...)
str. 54
3.
Bony żywieniowe na zakup gotowych posiłków, sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy
Pracodawca przyznał wszystkim pracownikom dofinansowanie do zakupu posiłków (nie miał obowiązku zapewnienia posiłków na podstawie przepisów bhp). Ze środków obrotowych zakupił bony żywieniowe, uprawniające do uzyskania (...)
str. 55
3.1.
Wydatki na zakup bonów żywieniowych w księgach rachunkowych
W księgach rachunkowych wydatki na rzecz pracowników finansowane ze środków obrotowych zalicza się do kosztów działalności operacyjnej i ujmuje zapisem: – Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia (...)
str. 55
3.2.
Równowartość otrzymanych przez pracowników bonów żywieniowych przychodem ze stosunku pracy
W sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca nie miał obowiązku zapewnienia pracownikom posiłków na podstawie przepisów bhp. Zatem równowartość otrzymanych przez pracowników bonów żywieniowych stanowi przychód (...)
str. 56
3.3.
Bony żywieniowe w świetle przepisów o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia (...)
str. 56
4.
Po jakim kursie przeliczyć koszt udziału w targach zagranicznych, sfinansowany dotacją?
Otrzymaliśmy dotację do kosztów uczestnictwa w targach zagranicznych. Koszty ponoszone w walucie obcej według ustawy o rachunkowości należy księgować według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego datę poniesienia kosztu. Natomiast (...)
str. 57
5.
Zakup usług reklamowych podlegających częściowemu refakturowaniu
Spółka zakupuje usługi reklamowe, które później częściowo refakturuje na inną spółkę. Czy faktura zakupu tych usług powinna być zaksięgowana w całości w koszty rodzajowe? Zdarzenie, o którym mowa w pytaniu, (...)
str. 58
6.
Inne korekty w przepływach z działalności operacyjnej w rachunku przepływów pieniężnych
Prowadzimy działalność szkoleniową w formie spółki z o.o. Z uwagi na przekroczenie progów zobowiązani jesteśmy poddać nasze sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta. Rachunek przepływów pieniężnych będziemy sporządzać po raz (...)
str. 59
7.
Podatek akcyzowy w księgach rachunkowych producenta piwa
Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Zajmujemy się produkcją piwa. Prosimy o podanie sposobu ewidencji w księgach rachunkowych podatku akcyzowego z uwzględnieniem wpłat zaliczek na ten podatek. Podatek akcyzowy w kosztach (...)
str. 60
8.
Ewidencja rozliczeń wspólnoty mieszkaniowej zarządzanej przez spółkę z o.o.
Jako miejskie przedsiębiorstwo gospodarki mieszkaniowej prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Jesteśmy zarządcą kilku bloków. Jak w księgach rachunkowych naszej spółki powinniśmy ująć rozliczenia dotyczące wpłat dokonywanych (...)
str. 61
8.1.
Obowiązki właścicieli lokali oraz zarządcy nieruchomością wspólną
Zasady ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, prawa i obowiązki właścicieli tych lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną regulują przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 (...)
str. 61
8.2.
Uproszczony sposób prowadzenia ewidencji wspólnoty
Przez ewidencję pozaksięgową, o której mowa w art. 29 ustawy o własności lokali, rozumie się – co do zasady – ewidencję inną niż księgi rachunkowe. (...)
str. 62
8.3.
Koszty i przychody wspólnoty mieszkaniowej prowadzącej księgi rachunkowe
Wszelkie wpłaty dokonywane na rachunek wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków z tytułu opłat bieżących na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, opłat za media, kosztów bieżącej (...)
str. 62
9.
Koszty noclegów oraz przejazdu do firmy pokrywane za zwycięzcę konkursu
Spółka zorganizowała konkurs z zakresu wiedzy związanej z działalnością firmy dla osób ze środowiska naukowego. Zwycięzca otrzymał półroczny staż w tej spółce. Spółka pokrywa również koszty noclegów za ten (...)
str. 64
10.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez oddział spółki z o.o.
Czy oddział spółki z o.o. (wpisany do KRS) ma obowiązek prowadzenia oddzielnych ksiąg rachunkowych, czy też księgi mogą być prowadzone łącznie dla całej firmy? Zasady funkcjonowania oddziałów Regulacje (...)
str. 64
11.
Koszty procesu sądowego w ewidencji księgowej
Spółka ponosi koszty związane z wytoczeniem pozwu sądowego innej spółce, tj. opłaty sądowe, opłaty za pełnomocnictwo, faktury z kancelarii prawnej za doradztwo. Czy wszystkie te koszty zalicza się do pozostałych kosztów (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.