Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 18 (426) z dnia 20.09.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano KSR nr 10 "Umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi"
NOWY KRAJOWY STANDARD RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 29 sierpnia 2016 r. pod poz. 63 opublikowano uchwałę nr 3/2016 Komitetu Standardów Rachunkowości z (...)
str. 4
2.
Stanowisko w sprawie inwentaryzacji a obowiązek zmiany instrukcji inwentaryzacyjnej
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów - opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów (...)
str. 6
3.
30 września mija termin przekazania na rachunek ZFŚS drugiej raty odpisów ustalonych na 2016 r.
30 września 2016 r. mija termin przekazania na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) równowartości dokonanych odpisów podstawowych i zwiększeń naliczonych na 2016 r. (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Ustalenie obowiązku badania sprawozdania finansowego
Jednostki zobowiązane do badania przez biegłego rewidenta rocznego sprawozdania finansowego wymieniane są w art. 64 ustawy o rachunkowości. Wśród jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego (...)
str. 8
2.
Organy uprawnione w danej jednostce do wyboru biegłego rewidenta
Jednostki gospodarcze, których sprawozdanie finansowe podlega badaniu, powinny dokonać wyboru biegłego rewidenta. Należy podkreślić, że generalnie wybiera się podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, natomiast (...)
str. 9
3.
Termin wyboru biegłego rewidenta i podpisania z nim umowy
Umowa o badanie sprawozdania finansowego przez podmiot do tego uprawniony powinna być przez jednostkę zawarta w terminie umożliwiającym udział biegłego rewidenta w inwentaryzacji znaczących składników (...)
str. 10
II.
Ewidencja księgowa wpłat na PFRON
Czy wszystkie jednostki zatrudniające więcej niż 25 pracowników zobowiązane są do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Jak ujmować takie wpłaty w księgach rachunkowych? (...)
str. 11
1.
Obowiązek wnoszenia wpłat na PFRON i zasady ich obniżania po zmianach wprowadzonych od 1 lipca 2016 r.
Jednostki zobowiązane do dokonywania wpłat na PFRON Przepisy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz (...)
str. 11
2.
Ujęcie w księgach obowiązkowych wpłat na PFRON i ulgi wpływającej na ich zmniejszenie
Obowiązkowe wpłaty na PFRON zalicza się w księgach rachunkowych w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki - poprzez ujęcie ich na koncie 40-3 "Podatki i opłaty" (...)
str. 13
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Zapomogi pieniężne wypłacane pracownikom ze środków obrotowych jednostki
Pracownikowi znajdującemu się w trudnej sytuacji życiowej przyznaliśmy zapomogę losową, którą wypłaciliśmy ze środków obrotowych firmy. W ciężar jakich kosztów należy ją zaksięgować w sytuacji, (...)
str. 15
1.
Obciążenie wartością wypłacanej zapomogi kosztów działalności operacyjnej
Zapomoga to bezzwrotna pomoc finansowa w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego mającego na celu wsparcie finansowe osoby, która z przyczyn od siebie niezależnych znalazła się w (...)
str. 15
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie zapomóg wypłacanych ze środków obrotowych
Kwota wypłaconej pracownikowi zapomogi stanowi generalnie przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)
str. 16
3.
Ewidencja księgowa zapomóg wypłacanych ze środków obrotowych na przykładach liczbowych
Przykład Wypłata zapomogi korzystającej ze zwolnienia od podatku i składek ZUS I. Założenia: W związku z indywidualnym zdarzeniem losowym przyznano pracownikowi zapomogę pieniężną w wysokości: (...)
str. 17
IV.
Pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Jesteśmy spółką z o.o. Na pokrycie kosztów zakupu środka trwałego zaciągnęliśmy pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczka pokrywa 95% kosztów kwalifikowanych. (...)
str. 19
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji związanych z otrzymaniem i spłatą pożyczki
Zaciągnięte pożyczki ewidencjonowane są w księgach rachunkowych na koncie pozostałych rozrachunków w dniu ich otrzymania w wartości nominalnej (art. 28 ust. 11 pkt 2 ustawy (...)
str. 19
2.
Umorzenie części pożyczki - zasady rozliczania w księgach pożyczkobiorcy
Pożyczki udzielane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w myśl art. 411 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zwrot do sprzedawcy środka trwałego częściowo zamortyzowanego
W 2015 r. zakupiliśmy środek trwały (maszynę) i rozpoczęliśmy jego amortyzację. W sierpniu 2016 r. w ramach gwarancji zwróciliśmy go sprzedawcy, co zostało potwierdzone fakturą (...)
str. 24
2.
Zapłata za przygotowanie wniosku o dotację na zakup lub wytworzenie środka trwałego
Spółka stara się o dofinansowanie do inwestycji z funduszy europejskich. Z tego tytułu poniosła koszt przygotowania wniosku aplikacyjnego o pozyskanie funduszy strukturalnych i opracowanie studium (...)
str. 26
3.
Koszty wyceny działki, stanowiącej zabezpieczenie kredytu na finansowanie modernizacji budynku
Spółka z o.o. rozpoczęła modernizację budynku. Aby otrzymać kredyt na finansowanie tego zadania musiała zlecić rzeczoznawcy majątkowemu wycenę działki, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu bankowego. (...)
str. 27
4.
Rozliczenie zakupu licencji na program komputerowy o cenie nie wyższej niż 3.500 zł
Spółka zakupiła licencję na program komputerowy o wartości poniżej 3.500 zł. Czy taki wydatek powinien być księgowany jako koszty zakupu usług, zakupu materiałów, czy jako (...)
str. 27
5.
Czy wydatki na szkolenie z obsługi nowego środka trwałego zwiększają jego wartość początkową?
Na fakturze zakupu maszyny wyodrębniono koszt szkolenia naszego pracownika z jej obsługi. Maszyna stanowić będzie nasz środek trwały. Czy koszt szkolenia pracownika zwiększy wartość początkową (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jakie zdarzenia gospodarcze zaliczamy do rozliczeń międzyokresowych przychodów?
Do rozliczeń międzyokresowych przychodów zalicza się wartość aktywów już otrzymanych, które dopiero w przyszłych okresach sprawozdawczych staną się przychodem bilansowym. Stąd nazywane są potocznie przychodami (...)
str. 29
2.
Ewidencja zdarzeń, których skutki finansowe będą stanowić przychody w późniejszych okresach
W księgach rachunkowych rozliczenia międzyokresowe przychodów ujmowane są na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Wskazane jest takie rozbudowanie ewidencji analitycznej prowadzonej do tego konta, aby (...)
str. 30
3.
Inwentaryzacja rozliczeń międzyokresowych przychodów oraz ich prezentacja w bilansie
Rozliczenia międzyokresowe przychodów figurujące na koncie 84 wyceniane są nie rzadziej niż na dzień bilansowy w wartości nominalnej (art. 28 ust. 1 pkt 10 ustawy (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja budżetowa wydatków na zakup urządzeń i ich montaż
Jesteśmy jednostką budżetową. Zakupiliśmy urządzenie klimatyzacyjne wraz z usługą montażu, co udokumentowane zostało oddzielnymi fakturami. Urządzenie klimatyzacyjne, które nie zostało wbudowane na stałe w konstrukcję (...)
str. 37
2.
Ewidencja rozrachunków z pracownikami z tytułu wypłaconych świadczeń urlopowych
Zatrudnionym w szkole nauczycielom wypłaciliśmy świadczenia urlopowe. Czy rozrachunki z pracownikami (nauczycielami) z tytułu tych świadczeń księgować na koncie 231, czy 234? Naszym zdaniem, właściwym (...)
str. 38
3.
Prezentacja należności w sprawozdaniu budżetowym RB-27S
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. Czy w sprawozdaniu RB-27S powinniśmy wykazywać wszystkie wpływy należności na rachunek bieżący naszej jednostki, czy tylko te, które zostały ujęte w (...)
str. 40
4.
Dochody jednostki samorządu terytorialnego z tytułu środków otrzymanych od innej jednostki
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego (gminą). Prosimy o wskazanie zasad ewidencji dochodów należnych naszej jednostce z tytułu środków otrzymywanych od innej gminy w ramach realizacji obowiązków (...)
str. 41
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Wynagrodzenia wypłacane w walucie obcej
Spółka z o.o. wypłaca pracownikom wynagrodzenia w euro. Po jakim kursie spółka powinna zaksięgować listę płac i wypłatę wynagrodzeń z konta walutowego? Gdzie powstaną różnice (...)
str. 42
1.
Przeliczenie wynagrodzenia w celu ustalenia przychodu pracownika, zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS
W celu właściwego obliczenia kwoty przychodu pracownika oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzenia wyrażonego w walucie obcej, przeliczenia kwoty wynagrodzenia (...)
str. 42
2.
Kurs stosowany dla ustalenia kosztu pracodawcy i wyceny wypłacanego wynagrodzenia
Dla celów bilansowych i podatku dochodowego koszt z tytułu wynagrodzenia wypłacanego w walucie obcej przelicza się na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego (...)
str. 42
3.
Wypłata wynagrodzenia w walucie obcej a różnice kursowe
W związku z tym, iż składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych są płatne w złotych, ewentualne różnice kursowe mogą powstać tylko (...)
str. 43
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Otrzymanie nagrody rzeczowej i przekazanie jej na cele osobiste właściciela
Firma osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą otrzymała nagrodę rzeczową. Właściciel nie zamierza jednak wykorzystywać tej nagrody w swojej działalności, lecz na cele osobiste. Czy w takiej sytuacji (...)
str. 46
2.
Wprowadzenie prywatnego majątku właściciela do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej
Właściciel do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej wniósł rzecz stanowiącą jego prywatny majątek. Jak zaksięgować taką operację? Wprowadzenie - przez właściciela firmy - prywatnej rzeczy (...)
str. 46
3.
Pożyczka zaciągnięta na zakup środka trwałego przekazana bezpośrednio na konto sprzedawcy
Nasza jednostka zaciągnęła u innej firmy pożyczkę na zakup środka trwałego. Pożyczka ta nie wpłynęła jednak na konto firmy. Środki pieniężne pożyczkodawca przekazał bezpośrednio na konto (...)
str. 47
4.
Odniesienie kosztów amortyzacji budynku produkcyjnego na odpowiednie konto zespołu 5
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Na jakim koncie zespołu 5 powinniśmy księgować amortyzację budynków produkcyjnych? Czy koszty ich amortyzacji możemy ujmować na koncie kosztów ogólnego zarządu, razem (...)
str. 48
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Czy niskocenne składniki majątku powinny być objęte ewidencją pozabilansową?
Prowadzimy księgi rachunkowe. Zgodnie z naszą polityką rachunkowości składniki majątku, których wartość jest równa lub niższa niż 3.500 zł, uznawane są za niskocenne i odpisywane (...)
str. 48
2.
Czy w ciągu roku obrotowego można dokonać zmiany systemu finansowo-księgowego?
W lipcu 2016 r. zakupiliśmy nowy system FK. Czy możemy wdrożyć ten system w ciągu roku, czy dopiero z dniem 1 stycznia 2017 r.? Ustawa (...)
str. 49
3.
Dokumentowanie zwrotu wyrobu niesprzedanego przez nabywcę
Codziennie dostarczamy pieczywo do kontrahentów, wystawiając im dokument WZ. Każdego dnia występują jednak zwroty niesprzedanego pieczywa. Czy możemy w tej sytuacji wystawić korekty do poszczególnych (...)
str. 50
4.
Ewidencja księgowa napiwków w lokalu gastronomicznym
Klienci restauracji pozostawiają często napiwki dla kelnerów. Jak należy ujmować te napiwki w księgach rachunkowych? Napiwki, które są wręczane bezpośrednio osobie obsługującej konsumenta, nie podlegają (...)
str. 51
5.
Kiedy należy rozwiązać odpis aktualizujący wartość należności?
Na 31 grudnia 2015 r. spółka utworzyła odpis aktualizujący na przeterminowaną należność. W czerwcu 2016 r., w wyniku mediacji, klient zobowiązał się, że ureguluje należność (...)
str. 54
6.
Gratisowe bony za wielkość zrealizowanych zakupów - ujęcie ich wartości w momencie wydania i realizacji
Sklep detaliczny wydaje kupującym, którzy nabyli towary za wymaganą kwotę, bony o określonej wartości, które upoważniają ich do bezpłatnego otrzymania towarów w sklepie w terminie (...)
str. 55
7.
Środki finansowe pozyskane z funduszu prewencyjnego w rachunku zysków i strat
Otrzymaliśmy z funduszu prewencyjnego, utworzonego przez zakład ubezpieczeń, środki finansowe na zakup opon. Gdzie w rachunku zysków i strat zaprezentować te środki? Czy można wykazać (...)
str. 58
8.
Ujmowanie i rozliczanie kosztów prac rozwojowych
Jednostka utworzyła dział związany z działalnością rozwojową. Czy koszty funkcjonowania tej komórki organizacyjnej powinny być księgowane jako koszty działalności operacyjnej, a jeśli tak, to czy (...)
str. 59
9.
Nieodpłatne przekazanie wyrobu gotowego, którego wartość odniesiono w koszty w momencie wytworzenia
Jednostka nie prowadzi ewidencji bilansowej wyprodukowanych wyrobów gotowych. Koszt wytworzenia odpisuje bezpośrednio w koszty sprzedaży produktów. Jak zaksięgować przekazanie wyrobów gotowych w formie darowizny oraz VAT należny (...)
str. 61
10.
Korekta błędu polegającego na nienaliczaniu amortyzacji od know-how wniesionego do spółki w formie aportu
W 2007 r. spółka z o.o. nabyła w formie aportu know-how, które nie było amortyzowane. Od daty przyjęcia do używania minęło ponad 5 lat. Czy (...)
str. 62
11.
Produkcja w toku w małej firmie budowlanej, stosującej wyłącznie konta zespołu 4
Spółka z o.o., spełniająca kryteria dla jednostek mikro, osiąga przychody z tytułu usług budowlano-montażowych. Koszty ewidencjonuje wyłącznie na kontach zespołu 4. Często projekty realizowane są kilka miesięcy, (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.