Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 18 (354) z dnia 20.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Różnice kursowe ustalane dla celów podatkowych metodą rachunkową - wyjaśnienie Ministra Finansów
W Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 16 z 20 sierpnia 2013 r. informowaliśmy, iż dla celów bilansowych różnice kursowe, także od niezapłaconych zobowiązań zaciągniętych w celu (...)
str. 4
2.
Czas pomyśleć o wyborze biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego za 2013 r.
Jednostki, których sprawozdanie finansowe za 2013 r. będzie podlegało obowiązkowemu badaniu, powinny już pomyśleć o wyborze biegłego rewidenta. W świetle art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zawiera z podmiotem (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość produktów
W 2012 r. utworzyłam odpis aktualizujący wartość produktów, księgując go przez obroty wewnętrzne na pozostałe koszty operacyjne. W rachunku zysków i strat wykazałam go w (...)
str. 9
2.
Odwrócenie odpisu aktualizującego w związku z ustaniem przyczyny jego utworzenia
W 2013 r. ustały przyczyny utworzenia odpisu aktualizującego wartość produktów. Jak powinnam zaksięgować i zaprezentować powyższą operację w rachunku zysków i strat? Czy odwrócenie odpisu (...)
str. 10
1.
Ogólne zasady rozliczania kosztów zarządu i sprzedaży dla potrzeb kalkulacji produktów
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, koszty okresu, tj. koszty zarządu i sprzedaży dla potrzeb wyceny i ewidencji nie są ujmowane i rozliczane w przekroju (...)
str. 12
2.
Klucze podziałowe służące do rozliczania kosztów zarządu i sprzedaży
Do najczęściej wykorzystywanych w praktyce kluczy podziałowych kosztów zarządu należą: płace bezpośrednie z narzutami, koszty przerobu (suma płac bezpośrednich z narzutami i kosztów wydziałowych), techniczny (...)
str. 13
3.
Metody rozliczania kosztów zarządu i sprzedaży
W praktyce w celu rozliczenia kosztów okresu wylicza się tzw. wskaźniki narzutu kosztów pośrednich, a dokładnie narzuty kosztów zarządu i narzuty kosztów sprzedaży. Podobnie jak (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zadatek wpłacony osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej
Wpłaciliśmy osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zadatek na zakup działki budowlanej. Jak ująć w księgach rachunkowych taką operację gospodarczą? Jakich zapisów dokonać w sytuacji, gdy do kupna (...)
str. 17
2.
Zadatek wpłacony jednostce prowadzącej działalność, będącej podatnikiem VAT
Jesteśmy spółką z o.o. Wpłaciliśmy zadatek na zakup gruntu niezabudowanego, przeznaczonego pod budowę, na konto właściciela tego gruntu, którym jest spółka akcyjna. Prawdopodobnie umowa nie (...)
str. 19
1.
Obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów prawa pracy
Stosownie do przepisów art. 2377 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), dalej zwanej K.p., pracodawca jest zobowiązany dostarczyć (...)
str. 22
2.
Ekwiwalent za używanie własnego obuwia roboczego
Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę pracownikom ekwiwalentu za używanie własnego obuwia roboczego? Wypłacany pracownikom ekwiwalent pieniężny za używanie własnego obuwia roboczego można ująć w (...)
str. 22
3.
Zwrot kosztów zakupu obuwia roboczego na podstawie faktur wystawionych na pracodawcę
W regulaminie pracy firmy jest zapis, że obuwie robocze kupują sobie pracownicy we własnym zakresie, a firma zwraca im koszty tego zakupu. Faktura dokumentująca zakup (...)
str. 23
1.
Ogólne zasady ustalania i ewidencji uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy
Opłacamy zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Jak powinniśmy księgować te zaliczki? Czy kwotami wpłacanych zaliczek obciąża się wynik finansowy? Co do zasady, podatnicy (...)
str. 25
2.
Ewidencja wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w ciągu roku
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. przyjęła uproszczoną formę opłacania zaliczek na podatek dochodowy i wpłaca co miesiąc zaliczkę w wysokości 1/12 podatku należnego (...)
str. 26
3.
Rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych na koniec roku obrotowego
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. przyjęła w 2013 r. uproszczoną formę opłacania zaliczek na podatek dochodowy i wpłaca co miesiąc zaliczkę w wysokości (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
Spółka z o.o. otrzymała decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. W związku z tym zobowiązana została do uiszczenia opłaty z tytułu (...)
str. 29
2.
Ujęcie w księgach faktury za wynajem urządzenia wykorzystywanego przy budowie środka trwałego
Budujemy halę produkcyjną. Musieliśmy wynająć zagęszczarkę, aby zagęścić grunt pod posadzkę. Jak zaksięgować fakturę za wynajem tego urządzenia? Z pytania wynika, że jednostka wytwarza środek (...)
str. 31
3.
Nieodpłatne otrzymanie materiałów przeznaczonych do budowy środka trwałego
Jednostka otrzymała nieodpłatnie materiały, które bezpośrednio po otrzymaniu zużyto do budowy środka trwałego. Jak ująć w księgach tę operację? Czy wartość tych materiałów zwiększy pozostałe przychody (...)
str. 32
4.
Przekwalifikowanie środka trwałego do inwestycji
W styczniu 2013 r. spółka przeznaczyła na wynajem halę produkcyjną stanowiącą dotychczas jej środek trwały. W tym samym miesiącu w księgach dokonała przekwalifikowania środka trwałego (...)
str. 34
5.
Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy
W 2010 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego. Faktury są wystawiane w walucie obcej (leasingodawcą jest podmiot krajowy). Zapłaty również dokonujemy w walucie obcej. Dla celów (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podstawowe zasady funkcjonowania ZFŚS
Obowiązek tworzenia oraz zasady działania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.), (...)
str. 38
2.
Ewidencja księgowa odpisów i wpłat na ZFŚS
Dokonywane przez przedsiębiorcę odpisy podstawowe i różnego rodzaju zwiększenia na ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy, wynika tak z art. 6 ust. 1 ustawy o ZFŚS. (...)
str. 39
3.
Koszty administrowania środkami ZFŚS
Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym. Środkami tymi administruje pracodawca (zob. art. 10 i art. 12 ust. 1 ustawy o (...)
str. 41
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Nabycie przez zakład budżetowy składnika aktywów niezbędnego do wykonania usługi
Jesteśmy zakładem budżetowym. Wykonujemy na rzecz gminy usługę naprawy instalacji c.o. wraz z montażem pieca. Czy zakupiony przez nas piec, który wykorzystamy do wykonania usługi, (...)
str. 43
2.
Przejęcie przez urząd gminy zobowiązań i należności likwidowanej jednostki budżetowej
Jak zaksięgować przejęcie przez urząd gminy zobowiązań i należności likwidowanej jednostki budżetowej? Przepisy art. 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (...)
str. 43
3.
Należności z tytułu czynszu za najem pomieszczeń w jednostce budżetowej
Czy należności z tytułu czynszu za najem pomieszczeń mogą być w jednostce budżetowej ujmowane na koncie rozrachunków z odbiorcami i dostawcami? Należności z tytułu czynszu (...)
str. 44
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Inwestycje w nieruchomości wyceniane według wartości rynkowej
Posiadamy nieruchomość zaliczoną do inwestycji. Wyceniamy ją według ceny rynkowej. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do tworzenia odroczonego podatku dochodowego? Jeżeli jak, to (...)
str. 45
1.
Zasady ewidencji i wyceny inwestycji w nieruchomości według prawa bilansowego
Ustawa o rachunkowości definiuje odpowiednio w art. 3 ust. 1 pkt 15 oraz pkt 17: 1) środki trwałe jako m.in. nieruchomości o przewidywanym okresie ekonomicznej (...)
str. 45
2.
Nieruchomości w ujęciu podatkowym
W ustawach o podatku dochodowym nie istnieje pojęcie inwestycji w nieruchomości. Niezależnie od tego, czy nieruchomości zaliczone do inwestycji będą wyceniane dla celów bilansowych według (...)
str. 46
3.
Dostosowanie ewidencji analitycznej
Skutki wyceny nieruchomości według ceny rynkowej nie są uwzględniane w rachunku podatkowym. Dlatego też wskazane jest prowadzić ewidencję analityczną do konta 76-1 i 76-0, wyszczególniając (...)
str. 46
4.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach będących osobami prawnymi
Jak już wspomniano wycena inwestycji w nieruchomości według wartości rynkowej nie jest uwzględniana dla celów podatkowych. Powstanie zatem przejściowa różnica pomiędzy wartością bilansową a podatkową (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Utrata uprawnień do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Czy osoba posiadająca certyfikat księgowy może utracić uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, np. za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu? Tak. Osoba posiadająca certyfikat księgowy może (...)
str. 48
2.
Tłumaczenie faktur wystawionych w języku obcym
Otrzymałam fakturę zakupu wystawioną przez kontrahenta zagranicznego w języku obcym. Czy przed zaksięgowaniem tej faktury muszę ją przetłumaczyć na język polski? W dokumentach księgowych jednostka może posiadać (...)
str. 48
3.
Wydatki związane z zatrudnieniem nowych pracowników
Czy koszty rekrutacji pracowników (koszty agencji pracy i innych usług) należy zaliczyć do świadczeń na rzecz pracowników, czy do pozostałych usług? Osoba biorąca udział w rekrutacji nie (...)
str. 49
IX.
Z listów Czytelników
1.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym skorygowanego VAT z tytułu ulgi na złe długi
Korektę VAT naliczonego i należnego z tytułu "ulgi na złe długi" księgujemy poprzez konto "Rozliczenia międzyokresowe". Mamy salda po obu stronach konta 65, wynikające z VAT naliczonego i należnego. (...)
str. 49
2.
Moment ujęcia w księgach kosztów z tytułu umowy zlecenia
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą fizyczną na okres od 12 lipca 2013 r. do 12 sierpnia 2013 r. Wypłata wynagrodzenia nastąpiła dopiero we wrześniu. Do kosztów wynagrodzeń którego (...)
str. 50
3.
Odpowiedzialność pracownika za księgowość spółki
Pracownik zatrudniony na stanowisku samodzielnego księgowego w spółce z o.o., podpisując umowę o pracę, podpisał również zakres obowiązków, wśród których jest m.in. rzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W umowie jest (...)
str. 51
4.
Likwidacja inwestycji w nieruchomości
W czerwcu 2013 r. spółka dokonała fizycznej likwidacji hali produkcyjnej zaliczonej do inwestycji i wyksięgowała ją z ewidencji bilansowej. Jak ująć tę operację? Zaznaczamy, iż nieruchomości zaliczone do inwestycji (...)
str. 52
5.
Wypłata wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu
Prowadzimy ewidencję i rozliczanie kosztów według rodzajów na kontach zespołu 4 i 5. Czy wypłacone przez naszą spółkę wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu oraz wypłacone wynagrodzenie za (...)
str. 53
6.
Ewidencja sprzedaży komponentów nabytych do produkcji
Nasza firma kupuje komponenty, których używa do produkcji, a część z nich sprzedaje. Czy komponenty te mogę ujmować w całości na materiałach, czy też muszę zrobić przeksięgowanie na (...)
str. 54
7.
Rozwiązania księgowe ułatwiające korektę kosztów w związku z opóźnieniami w płatnościach
Zdarza się, że regulujemy swoje zobowiązania po terminie. W związku z tym musimy korygować koszty podatkowe. Jak dokonać takiej korekty, wykorzystując konta pozabilansowe lub konta analityczne utworzone (...)
str. 56
8.
Decyzja organu celnego o dopłacie VAT - ujęcie w księgach rachunkowych
Do rozliczenia VAT przyjęliśmy pierwotnie wartość, jaka była wskazana na dokumencie SAD. Miesiąc później otrzymaliśmy decyzję o zmianie wysokości podatku VAT i zobowiązani zostaliśmy do stosownej dopłaty. (...)
str. 59
9.
Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym spółki przejmującej inną spółkę w wyniku połączenia spółek
Spółka "A", której rok obrotowy wynosi 16 miesięcy (od 1.01.2013 r. do 30.04.2014 r.) zamierza przejąć spółkę "B", której rok obrotowy wynosi 12 miesięcy (od 1.05.2013 r. do (...)
str. 59
10.
Sprzedaż samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych
Spółka z o.o. zakupiła samochody osobowe i w ciągu miesiąca sprzedała je z zyskiem. Podstawowa działalność spółki to doradztwo oraz zakup i sprzedaż akcji. Jak ująć tę transakcję w księgach rachunkowych? (...)
str. 61
11.
Uproszczenie ewidencji rozrachunków z pracownikami
Generalnie zakup przez pracownika np. usługi czy materiału z własnych środków, a następnie przedstawienie przez niego faktury do wypłaty księgujemy z użyciem konta 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (czasami (...)
str. 61
12.
Wydatki poniesione na zakup aktualizacji oprogramowania
Spółka zakupiła aktualizację programu do nawigacji samochodowej. Aktualizacja obejmuje okres od czerwca 2013 r. do czerwca 2015 r. Czy koszt w kwocie 200 zł można odnieść jednorazowo w koszty, czy (...)
str. 62
13.
Korekta czynnych rozliczeń międzyokresowych dotyczących ubezpieczenia mienia
Umowę ubezpieczenia mienia ujęliśmy w 2012 r. w całej kwocie na koncie kosztów rodzajowych i drugostronnie na zobowiązaniach. Jednocześnie przenieśliśmy koszty ubezpieczenia do rozliczenia w czasie na konto 64 w korespondencji (...)
str. 63
14.
Sprawozdania przekazywane do NBP
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Prosimy o informacje na temat sprawozdań z aktywów i pasywów związanych z obrotem handlowym z zagranicą, których łączna kwota przekracza 3 mln złotych. Aktem prawnym (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.