Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 18 (474) z dnia 20.09.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Przekazanie drugiej raty odpisów na ZFŚS na rachunek funduszu
Zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń (...)
str. 4
2.
Zbliża się termin zawarcia umowy z firmą audytorską
Do kiedy trzeba zawrzeć umowę o badanie sprawozdania finansowego? Obowiązkowi badania przez firmę audytorską podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Na czym polega elektronizacja sprawozdań według prawa bilansowego?
Informacje ogólne Ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 398 ze (...)
str. 7
2.
Struktury logiczne oraz format elektronicznych sprawozdań finansowych
Ministerstwo Finansów przygotowało struktury logiczne oraz format dla sprawozdań finansowych sporządzanych przez jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS. Struktury e-sprawozdań są dostępne na stronie internetowej (...)
str. 9
3.
Złożenie do KRS sprawozdań finansowych i innych dokumentów
W świetle art. 69 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis (...)
str. 10
4.
Elektroniczna forma sprawozdania z badania
Znowelizowany art. 86 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wskazuje, że sprawozdanie z badania podpisuje biegły rewident, a w przypadku (...)
str. 11
5.
Przekazywanie sprawozdań finansowych do organów skarbowych
W myśl znowelizowanego art. 45 ust. 5 updof, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej (...)
str. 12
II.
Sprzedaż niepełnowartościowych wyrobów pochodzących ze zwrotów
Nasza piekarnia każdego dnia otrzymuje zwroty niesprzedanego pieczywa. Chcemy to pieczywo sprzedać rolnikom, jako paszę dla zwierząt. Jak powinniśmy dokumentować takie zdarzenie w księgach rachunkowych?
str. 12
1.
Zasady dokumentowania i ewidencji obrotu magazynowego
Ustawa o rachunkowości nie precyzuje jakimi dowodami księgowymi powinny być dokumentowane operacje związane z obrotem magazynowym. Rodzaj stosowanych w ewidencji dokumentów określa jednostka samodzielnie w (...)
str. 12
2.
Odpisywanie wartości wyrobów w koszty w momencie ich wytworzenia
Ustawa o rachunkowości daje możliwość zastosowania uproszczenia m.in. w odniesieniu do zapasów wyrobów gotowych. Z art. 17 ust. 2 pkt 4 tej ustawy wynika, że (...)
str. 14
3.
Trwała utrata wartości zwróconych produktów
Należy zauważyć, iż wyroby zwrócone producentowi (tutaj: piekarni) przez placówki handlowe nie posiadają już takiej samej wartości użytkowej, co w momencie ich wydania do sprzedaży. (...)
str. 15
4.
Udokumentowanie sprzedaży zwróconego wcześniej wyrobu
Ewidencja księgowa sprzedaży paszy dla zwierząt, tzn. pieczywa wcześniej zwróconego i przyjętego do ewidencji materiałów (zapisem: Wn konto 31, Ma konto 76-0 ), przebiegać będzie (...)
str. 15
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Bilansowe i podatkowe rozliczenie kosztów wynagrodzeń
Wynagrodzenie za lipiec 2018 r. wypłaciliśmy pracownikom 10 sierpnia 2018 r. Koszty wynagrodzeń ujęliśmy w lipcu, ale mamy problem z ewidencją składek ZUS. Składki zaksięgowaliśmy (...)
str. 16
1.
Ujęcie wynagrodzeń i składek ZUS w księgach rachunkowych
Zasadniczo należne wynagrodzenia wypłacone pracownikowi z tytułu umowy o pracę za dany miesiąc ujmuje się w księgach rachunkowych w kosztach miesiąca, którego dotyczą. W podobny (...)
str. 16
2.
Moment zaliczenia wynagrodzeń i składek ZUS do kosztów podatkowych
Na podstawie art. 15 ust. 4g updop oraz art. 22 ust. 6ba updof, należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez (...)
str. 17
3.
Przykład rozliczenia wynagrodzenia należnego za dany miesiąc, wypłaconego w miesiącu następnym
Przykład I. Założenia: Jednostka wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc 10. dnia następnego miesiąca. W związku z tym wynagrodzenia za lipiec 2018 r. zostały wypłacone 10 (...)
str. 18
IV.
Utrata wartości praw majątkowych i ich rozchód
Czy w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych tworzy się odpisy z tytułu trwałej utraty wartości i jakich sytuacji to dotyczy? Na czym polega likwidacja (...)
str. 20
1.
Kwalifikacja praw majątkowych do wartości niematerialnych i prawnych
Definicja wartości niematerialnych i prawnych została określona w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Przez wartości niematerialne i prawne rozumie się przede (...)
str. 20
2.
Trwała utrata wartości składnika wartości niematerialnych i prawnych na przykładzie licencji
Każda jednostka gospodarcza wykazująca wartości niematerialne i prawne powinna okresowo weryfikować, czy ujęte przez nią pozycje w dalszym ciągu wypełniają definicję aktywów oraz czy ich (...)
str. 21
3.
Likwidacja wartości niematerialnej i prawnej niewykorzystywanej przez jednostkę w działalności
Likwidacji wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się z chwilą, gdy ujęta wartość w ewidencji bilansowej nie przynosi już jednostce korzyści ekonomicznych i jednostka nie zamierza (...)
str. 22
4.
Zbycie prawa ochronnego na wzór użytkowy
Wzorem użytkowym - zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 776) - (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Sprzedaż nieruchomości objętej odpisem z tytułu trwałej utraty wartości
W ewidencji środków trwałych posiadamy nieruchomość (budynek), której wartość została w 2017 r. objęta odpisem aktualizującym. Kwotę odpisu odnieśliśmy w całości w ciężar pozostałych kosztów (...)
str. 26
2.
Dotacja na sfinansowanie nabycia środka trwałego, otrzymana po jego przyjęciu do używania
Przyznano nam dotację na zakup środka trwałego. Środki z dotacji wpłynęły na nasz rachunek bankowy dopiero po przyjęciu środka trwałego do używania i rozpoczęciu dokonywania (...)
str. 28
3.
Wydatki poniesione na dostosowanie budynku do potrzeb prowadzonej działalności
Ulepszamy budynek, którego jesteśmy właścicielem. Prowadzone prace mają na celu zaadaptowanie do używania na cele własnej działalności piwnic, wcześniej nieremontowanych i nieużywanych. Jak zaksięgować fakturę (...)
str. 29
4.
Remont środka trwałego i jego amortyzacja
Czy podczas remontu maszyny można kontynuować jej amortyzację? Amortyzacja środka trwałego w trakcie jego remontu powinna być kontynuowana. Przepisy ustawy o rachunkowości nie przewidują przerw (...)
str. 30
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady dokumentowania obrotu gotówkowego
Środki pieniężne w jednostce wyrażone zarówno w walucie krajowej, jak i walutach obcych mogą być gromadzone w kasie (lub kasach) oraz na rachunkach bankowych. Przychody (...)
str. 32
2.
Zastosowanie dowodu KP i KW w praktyce
W praktyce gospodarczej w zakresie dokumentowania operacji gotówkowych za pomocą dowodów "KP - Kasa przyjmie" i "KW - Kasa wypłaci" możliwe są różne rozwiązania. Przykładowo (...)
str. 33
3.
Raport kasowy jako dowód zbiorczy wtórny
"RK - Raport kasowy" jest dowodem zbiorczym wtórnym, w którym wpisuje się wszystkie wpłaty środków pieniężnych do kasy oraz ich wypłaty, które zostały dokonane w (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja budżetowa dotacji na remonty i konserwacje zabytków
Mamy wolne środki w budżecie naszej gminy i chcemy je przeznaczyć na dotacje na zabytki (2 kościoły). Chodzi głównie o pilny remont elewacji wieży i (...)
str. 39
2.
Dotacja podmiotowa przeznaczona na sfinansowanie działalności bieżącej instytucji kultury
Działamy w formie samorządowej instytucji kultury - biblioteki, której podstawowym celem jest zaspakajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych. Zakupione zbiory biblioteczne ujmujemy na koncie zespołu 0 (...)
str. 40
3.
Ujęcie w księgach urzędu rozliczonej kwoty dotacji podlegającej zwrotowi w roku następnym
Z budżetu naszej gminy udzielane są dotacje celowe, przedmiotowe i podmiotowe. Czy w księgach rachunkowych urzędu rozliczoną kwotę dotacji podlegającą zwrotowi w roku następnym możemy (...)
str. 42
4.
Czy zaniechania w zakresie sprawozdania Rb-N mogą podlegać kontroli RIO?
W naszym urzędzie gminy będzie przeprowadzona kontrola RIO. Mamy wątpliwości czy gmina prawidłowo przygotowywała sprawozdania Rb-N. W jednostkowym (zbiorczym) sprawozdaniu nie wykazano bowiem udzielonych przez (...)
str. 43
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Wycena i ujęcie w księgach rachunkowych biologicznych aktywów trwałych w produkcji roślinnej, w tym sadowniczej
Ujęcie biologicznych aktywów trwałych w produkcji roślinnej Według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 12 "Działalność rolnicza" (KSR nr 12), aktywa biologiczne oraz niebiologiczne produkty rolnicze jednostka (...)
str. 45
2.
Amortyzacja biologicznych aktywów trwałych w produkcji roślinnej
Od wartości początkowej upraw roślin wieloletnich dokonuje się metodą liniową odpisów amortyzacyjnych, co pozwala, uwzględnić utratę wartości na skutek upływu czasu (biegu ekonomicznego okresu używania) (...)
str. 49
3.
Utrata wartości biologicznych aktywów trwałych w produkcji roślinnej
Wystąpienie zdarzeń losowych, takich jak: susza, przymrozki, powodzie itp., powodujących ubytki roślin wieloletnich lub obniżenie zdolności do plonowania, stanowi przesłankę do dokonania testów na trwałą (...)
str. 49
4.
Koszty pielęgnacji upraw roślin wieloletnich poniesione po ich wejściu w pełne plonowanie
Koszty pielęgnacji upraw roślin wieloletnich poniesione po ich wejściu w pełne plonowanie i zaliczeniu do biologicznych aktywów trwałych (od początku roku obrotowego) stanowią koszty wytworzenia (...)
str. 51
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Aktualizacja wartości rezerw utworzonych na przyszłe świadczenia pracownicze
W 2017 r. po raz pierwszy utworzyliśmy rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze, w tym na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne. Czy na 31 (...)
str. 52
2.
Wycena należności w walutach obcych przy przejściu z podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Od 1 stycznia 2018 r. przeszliśmy z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Czy zawarte w inwentarzu należności z 2013 r. wyrażone w (...)
str. 52
3.
Kiedy osoba fizyczna powinna rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych?
Obecnie, jako osoba fizyczna, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Moje przychody ze sprzedaży netto przekroczyły w sierpniu 2018 r. kwotę 8.000.000 zł. Od kiedy (...)
str. 53
4.
Termin zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez biuro rachunkowe
Rozpoczęłam prowadzenie biura rachunkowego. Pierwszą umowę na prowadzenie ksiąg rachunkowych podpiszę z końcem września 2018 r., przy czym księgi rachunkowe będę prowadziła od 1 października (...)
str. 54
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Okres przechowywania sprawozdań finansowych oraz rocznych zeznań podatkowych
Czy sprawozdanie finansowe wraz z wprowadzeniem do tego sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia, a także zeznanie roczne za dany rok składane do urzędu skarbowego (...)
str. 54
2.
Wydatki związane z przemieszczeniem maszyn produkcyjnych wewnątrz jednostki
W związku z wybudowaniem nowej hali produkcyjnej przenieśliśmy do niej część maszyn produkcyjnych. Jak zaksięgować otrzymaną od firmy serwisowej fakturę za wykonaną usługę demontażu i (...)
str. 56
3.
Zakup składnika majątku z przeznaczeniem do sprzedaży przed upływem roku
W lipcu 2018 r. zakupiliśmy używane urządzenie, którego wartość przekracza kwotę 10.000 zł. Czy w związku z tym, iż zamierzamy używać to urządzenie krócej niż (...)
str. 57
4.
Czy osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego musi prowadzić księgi rachunkowe?
Klientami naszego biura rachunkowego są zarówno obywatele polscy, jak i osoby zagraniczne. Czy obywatel Ukrainy, nieposiadający obywatelstwa polskiego, który zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w (...)
str. 58
5.
Księgowanie zwrotu prowizji bankowej z tytułu udzielonego kredytu
Czy zwrot pobranej przez bank prowizji bankowej należy księgować na przychody finansowe, czy z minusem, jako koszty finansowe? Prowizje bankowe naliczane przez bank mogą dotyczyć (...)
str. 59
6.
Rozliczenie kosztów wydziałowych na koniec miesiąca
Czy po rozliczeniu kosztów wydziałowych na koniec miesiąca, według klucza rozliczeniowego, na koncie 52-1 może pozostać saldo? Pośrednie koszty produkcji, nazywane kosztami wydziałowymi, obok kosztów (...)
str. 60
7.
Dotacje na kształcenie pracowników oraz na doposażenie stanowiska pracy w rachunku zysków i strat
Otrzymaliśmy dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz z urzędu pracy na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. W jakiej pozycji rachunku zysków i strat sporządzanego według (...)
str. 61
8.
Połączenie kapitałów spółki w likwidacji w jeden kapitał podstawowy
W jakim momencie należy dokonać połączenia wszystkich kapitałów w jeden, w przypadku spółki z o.o. w likwidacji? Składniki kapitału własnego spółki z o.o. postawionej w (...)
str. 62
9.
Rezygnacja z bieżącej ewidencji magazynowej materiałów ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego
Dla celów bilansowych chcemy zrezygnować z ewidencji magazynowej materiałów i odpisywać je w koszty w momencie zakupu. Czy można zrobić to w ciągu roku? Jak (...)
str. 63
10.
W ciężar jakich kosztów zaliczyć prowizje za prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego?
Czy prowizje za prowadzenie zamkniętego rachunku powierniczego założonego w celu realizacji budowy osiedla mieszkaniowego należy zaliczać w ciężar bieżącej działalności, czy do kosztów danego przedsięwzięcia (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.