Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 18 (330) z dnia 20.09.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych
Prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, w tym dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników określa ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. (...)
str. 5
2.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych
Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w kosztach podatkowych Wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika mogą stanowić dla pracodawcy koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem że zdobyta (...)
str. 6
3.
Zasady ewidencji wydatków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Świadczenia przyznane pracownikowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych zalicza się w księgach rachunkowych do kosztów działalności operacyjnej jednostki i ujmuje na koncie kosztów rodzajowych "Ubezpieczenia społeczne (...)
str. 7
1.
Ogólne zasady ewidencji umów cywilnoprawnych
Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.), zwanej (...)
str. 9
2.
Umowa zlecenia zawarta z osobą niebędącą pracownikiem jednostki
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą fizyczną zatrudnioną na umowę o pracę u innego przedsiębiorcy, na przeprowadzenie szkolenia pracowników. Wynagrodzenie ustaliliśmy na 2.000 zł brutto, a (...)
str. 10
3.
Ulepszenie środka trwałego przez pracownika w ramach umowy zlecenia
Przeprowadzamy modernizację pomieszczenia magazynowego i gospodarczego, stanowiącego naszą własność i nasz środek trwały. Gdzie zakwalifikować wydatki poniesione na umowę zlecenia na prace modernizacyjne, które będzie (...)
str. 12
4.
Umowa zlecenia związana z usuwaniem skutków zdarzeń losowych
W wyniku powodzi zniszczeniu uległa część parteru siedziby firmy. Czy wydatki poniesione na umowę zlecenia, zawartą ze studentem na uprzątnięcie zniszczeń spowodowanych powodzią, można zaliczyć (...)
str. 14
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Kompensata rozrachunków wyrażonych w walucie obcej
Zgodnie z umową zamierzamy skompensować należność od kontrahenta zagranicznego z częścią zobowiązania wobec tego kontrahenta. Jak rozliczyć tę kompensatę i jak ją zaksięgować? W świetle (...)
str. 16
2.
Sprzedaż walut w kantorze internetowym
Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Posiadamy rachunek walutowy w euro. Zamierzamy założyć konto w kantorze internetowym. Jak księgować operacje wymiany walut w takim (...)
str. 17
3.
Rozliczenie różnic kursowych z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów
Kontrahent z Niemiec wpłacił na nasze konto walutowe 100% zaliczkę na poczet dostawy towarów, która zrealizowana zostanie w późniejszym terminie. Zaliczkę tę potwierdziliśmy fakturą. Jak (...)
str. 19
1.
Przychody i koszty związane ze zbyciem środka trwałego
Zakład pracy chronionej sprzedał środek trwały, którego zakup częściowo sfinansowano ze środków ZFRON. Jak zaksięgować taką sprzedaż? Ewidencja samej sprzedaży środka trwałego, którego zakup sfinansowano (...)
str. 21
2.
Zwiększenie ZFRON o niezamortyzowaną wartość środka trwałego
W jaki sposób zaksięgować zwiększenie ZFRON o niezamortyzowaną wartość sprzedanego środka trwałego? Jeżeli zakład pracy chronionej sprzeda środek trwały, którego zakup został sfinansowany ze środków (...)
str. 22
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Odpisy amortyzacyjne samochodu osobowego o wartości początkowej powyżej 20.000 euro
Spółka zakupiła samochód osobowy o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro. Czy cały odpis amortyzacyjny od tego samochodu może zaksięgować w koszty działalności operacyjnej? Od wartości (...)
str. 25
2.
Ujawnienie środka trwałego, którego wartość błędnie ujęto w kosztach
W lipcu 2012 r. w naszej jednostce ujawniono środek trwały. Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że środek ten został przez jednostkę nabyty w drodze kupna, a (...)
str. 26
3.
Zasady amortyzacji licencji na użytkowanie programu komputerowego
Jak amortyzować licencję na użytkowanie programu komputerowego zaliczaną do wartości niematerialnych i prawnych? Przepisy art. 33 ustawy o rachunkowości stanowią, iż do wyceny wartości niematerialnych (...)
str. 28
4.
Nakłady na dodatkowe pomieszczenie biurowe
Przeprowadzamy remont magazynu, w ramach którego w magazynie powstanie dodatkowe pomieszczenie biurowe (adaptacja części magazynu na biuro). Czy nakłady na nowe pomieszczenie należy uznać za (...)
str. 29
5.
Ewidencja prawa użytkowania wieczystego gruntu i jego przekształcenia na prawo własności
Jak należy zaksięgować operacje związane z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności? Przy ustalaniu opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (...)
str. 30
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Należności z tytułu sprzedaży regulowane kartą płatniczą
Prowadzimy sprzedaż detaliczną towarów za pomocą kasy fiskalnej. Nasi klienci mogą regulować należności za towar kartą lub gotówką. Na nasz rachunek bankowy wpłynęła należność mniejsza (...)
str. 34
2.
Wypłata gotówki z bankomatu i zasilenie kasy
Właściciel firmy pobiera gotówkę z bankomatu i przekazuje ją do zasilenia kasy firmowej. Jak udokumentować i zaksięgować te operacje? Wypłatę gotówki z bankomatu oraz zasilenie (...)
str. 36
3.
Regulowanie płatności kartą przez pracowników podczas delegacji służbowych
Nasi pracownicy posiadają karty płatnicze, którymi regulują różne zobowiązania pieniężne podczas swoich podróży służbowych (zakup paliwa, zapłata za hotel). Na jakich kontach prowadzić rozliczanie przeprowadzonych (...)
str. 37
1.
Czym charakteryzuje się zasada memoriału?
Zasada memoriału określona w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości wyraża się w tym, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte przychody (...)
str. 38
2.
Stosowanie zasady memoriału na przełomie miesięcy lub kwartałów
Zasada memoriału stanowi co prawda o roku obrotowym, niemniej jednak należy ją stosować w pełnym zakresie również w okresie np. miesiąca, jeżeli miesiąc przyjęto jako (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Fundusz instytucji kultury po zmianie przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej
Od 1 stycznia 2012 r. przekazywane przez organizatora środki pieniężne na finansowanie kosztów realizacji inwestycji dla instytucji kultury zaliczane są do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Do (...)
str. 41
2.
Koszty nadzoru inwestorskiego ponoszone w związku z budową środka trwałego
Przedmiotem umowy zawartej pomiędzy gminą a inżynierem jest pełnienie nadzoru inwestorskiego nad realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na budowie drogi. Nadzór ten pełniony będzie zarówno w (...)
str. 42
3.
Podpisywanie sprawozdania finansowego szkoły na dzień zakończenia jej likwidacji
W naszym mieście zlikwidowana zostanie szkoła. Zakończenie likwidacji, w tym zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania finansowego likwidowanej szkoły, zostało przewidziane na 31 sierpnia 2012 r. (...)
str. 43
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Udokumentowanie zakupów od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lodówkę, która ma być wykorzystywana w prowadzonym przez nią sklepie. Na podstawie jakiego dokumentu (...)
str. 44
2.
Częstotliwość sporządzania zestawienia obrotów i sald
Jak często powinno się sporządzać zestawienie obrotów i sald? Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych stanowi element ksiąg rachunkowych (por. art. 13 (...)
str. 44
3.
Kradzież paliwa na stacji paliw
Na stacji, na której jest monitoring skradziono paliwo, jednak sprawcy nie znaleziono, a postępowanie umorzono. Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? Kradzież paliwa na stacji paliw (...)
str. 45
4.
Przychody i koszty ze zbycia nieruchomości inwestycyjnej
Czy sprzedaż nieruchomości zaliczonej do inwestycji księguje się do przychodów finansowych? Jak ująć tę sprzedaż w księgach rachunkowych? Przychody i koszty związane ze zbyciem nieruchomości zaliczonych do (...)
str. 46
5.
Przejście z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów
Od początku 2012 r. prowadzimy księgi rachunkowe (ze względu na przekroczony limit). Jednak za 2012 r. najprawdopodobniej nie osiągniemy przychodów w wysokości 1,2 mln euro. Czy możemy więc od następnego (...)
str. 47
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Zmiana systemu FK w ciągu roku obrotowego
W lipcu 2012 r. zakupiliśmy nowy system finansowo-księgowy. Czy możemy wdrożyć ten system w ciągu roku, czy dopiero z dniem 1 stycznia 2013 r.? Jeżeli nowy system finansowo-księgowy (FK) nie (...)
str. 48
2.
Rozliczenie odchyleń od cen wyrobów, przypadających na wyroby zużyte do własnej produkcji
Ewidencjonuję wyroby gotowe według stałych cen ewidencyjnych, w związku z czym powstają odchylenia od cen ewidencyjnych. Zdarzyło się, że partię wyrobów wykorzystałam do własnej produkcji. W którym momencie (...)
str. 49
3.
Samochód nabyty w celu odsprzedaży
Jako firma zakupiliśmy samochód w celu jego odsprzedaży. Czy wartość tego samochodu należy wprowadzić do środków trwałych, czy odnieść w ciężar kosztów? Składnika majątku (tutaj: samochodu) zakupionego (...)
str. 51
4.
Rozliczanie kosztów transportu towarów w jednostce handlowej
Zajmujemy się handlem towarami. Ewidencję kosztów prowadzimy wyłącznie w układzie rodzajowym. Od nowego roku zamierzamy prowadzić ewidencję towarów w oparciu o ceny nabycia, tj. towary ujmować w cenach zakupu, (...)
str. 52
5.
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat a rozliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych
Nasza spółka wykazała za dany rok zysk podatkowy. W rocznym zeznaniu podatkowym (CIT-8) za ten rok dochód został pomniejszony o stratę z lat ubiegłych, w związku z czym podatek zapłacony (...)
str. 55
6.
Różnice groszowe związane ze składkami na Fundusz Pracy
Składki na Fundusz Pracy księgujemy na podstawie listy płac, obciążając ich kosztem odpowiednie wydziały i zlecenia produkcyjne przypisane do tych list. Składki te program wylicza oddzielnie (...)
str. 56
7.
Prowizja za prowadzenie rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Czy prowizja za prowadzenie rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinna obciążyć koszty firmy, czy należy ją odnieść na zmniejszenie tego funduszu? Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy (...)
str. 57
8.
Prezentacja w rachunku zysków i strat wyniku z wykupu opcji
Wykupiono opcje walutowe. W księgach ujęto przychód i koszt z tytułu tej operacji. Jak tę operację przedstawić w rachunku zysków i strat? Definicję opcji zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 (...)
str. 59
9.
Zastosowanie kont obrotów wewnętrznych w odniesieniu do kosztów finansowania zewnętrznego
W firmie deweloperskiej odsetki od kredytów, zrealizowane różnice kursowe są księgowane w koszt wytworzenia budynku. Wchodzą do kręgu kosztów. Zdarzają się niewielkie różnice kursowe dodatnie, które zmniejszają (...)
str. 59
10.
Odsetki za nieterminową zapłatę zobowiązań
Na fakturze od dostawcy za prąd naliczono nam odsetki za nieterminową zapłatę. Jak zaksięgować te odsetki? Odsetki za nieterminową zapłatę zobowiązań stanowią - w myśl art. 42 (...)
str. 62
11.
Przenoszenie dokumentów z bufora do ksiąg rachunkowych
Kiedy w programie księgowym należy przenosić dokumenty z bufora do ksiąg rachunkowych - po zamknięciu miesiąca, czy na koniec roku? Z zaliczek na podatek dochodowy rozliczamy się co (...)
str. 63
12.
Odsetki i prowizje pobierane przez faktora w przypadku faktoringu odwrotnego
Dokonujemy zakupu materiałów do magazynu celem zużycia na bieżącą działalność, do remontów oraz budowy środków trwałych. Rozchód następuje na podstawie dokumentu Rw. W momencie zakupu służby (...)
str. 64
13.
Kwalifikacja przychodu z najmu w księgach rachunkowych firmy budowlanej
Jesteśmy spółką jawną wykonującą usługi budowlane. W zakresie swojej działalności mamy również najem pomieszczeń. Obecnie rozpoczęliśmy również obok świadczenia usług budowlanych wynajmować pomieszczenia. Na jakim koncie (...)
str. 65
14.
Wypłata zysku zgromadzonego na kapitale zapasowym
Spółka z o.o. posiada kapitał zapasowy utworzony z zysków lat poprzednich. Wspólnicy (osoby fizyczne) chcą obniżyć ten kapitał poprzez wypłatę zysku zgromadzonego na tym kapitale. Czy mogą (...)
str. 66
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
IX.
Komunikaty
1.
Do 1 października należy przekazać drugą ratę odpisów na ZFŚS ustalonych na 2012 r.
Pracodawcy, którzy obligatoryjnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), są zobowiązani w terminie do 30 września danego roku obrotowego przekazać na rachunek bankowy tego funduszu (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.