Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 17 (473) z dnia 01.09.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ministerstwo Finansów udostępniło struktury logiczne sprawozdań finansowych
Z dniem 1 października 2018 r. wchodzi w życie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym sprawozdania finansowe jednostek wpisanych do rejestru (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Działalność rolnicza i pojęcia z nią związane w regulacjach prawa bilansowego
NOWY KRAJOWY STANDARD RACHUNKOWOŚCI Ustawa o rachunkowości nie odnosi się wprost do działalności rolniczej. W konsekwencji jednostki prowadzące działalność rolniczą, zobligowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, (...)
str. 5
2.
Wycena i ujęcie zwierząt zaliczanych do biologicznych aktywów trwałych
Ujęcie biologicznych aktywów trwałych w produkcji zwierzęcej Według KSR nr 12 jednostka gospodarcza powinna obejmować ewidencją księgową tylko te aktywa biologiczne oraz niebiologiczne produkty rolnicze: (...)
str. 6
II.
Zaliczka na zakup środka trwałego w ramach WNT
Spółka z o.o. podpisała umowę z niemieckim kontrahentem na zakup środka trwałego. Zgodnie z umową spółka wpłaciła zaliczkę. Zapłaty dokonała z własnego rachunku walutowego. Jak (...)
str. 10
1.
Rozliczenie zaliczki wpłaconej na poczet wewnątrz- wspólnotowego nabycia towarów w świetle ustawy o VAT
W świetle art. 9 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej (...)
str. 10
2.
Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty wpłaconej zaliczki
Od 12 sierpnia 2017 r. ustawodawca umożliwił podatnikom ujmowanie w kosztach uzyskania przychodów wpłat na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego, którego dostawa zostanie wykonana (...)
str. 11
3.
Bilansowe skutki wpłaty zaliczki w walucie obcej
W księgach rachunkowych wpłatę zaliczki na poczet zakupu środka trwałego dokonaną z własnego rachunku walutowego, można zaewidencjonować zapisem: - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki", - (...)
str. 12
4.
Rozliczenie zakupu środka trwałego na podstawie faktury końcowej
Po dostawie środka trwałego i otrzymaniu faktury końcowej należy rozliczyć zakup i przyjąć środek trwały do ewidencji bilansowej. Fakturę końcową dokumentującą zakup środka trwałego od (...)
str. 15
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Rozliczenie dywidendy wypłaconej w walucie obcej zagranicznej osobie fizycznej
Zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników zysk netto spółki z o.o. wypracowany w 2017 r., został przeznaczony na wypłatę dywidendy. Wspólnikami spółki są zagraniczne osoby fizyczne. (...)
str. 17
1.
Zasady przeliczania dywidend wyrażonych w złotówkach na walutę obcą
Nie ma przeszkód prawnych, aby kwotę dywidendy przekazać udziałowcom w walucie obcej. W takim przypadku musi jednak nastąpić przeliczenie uchwalonej kwoty dywidendy z polskich złotych (...)
str. 17
2.
Przeliczenie dywidendy według kursu wskazanego w uchwale o jej wypłacie
Jeżeli do przeliczenia dywidendy z polskich złotych na walutę obcą stosuje się kurs średni NBP z dnia powzięcia uchwały o wypłacie dywidendy lub inny kurs (...)
str. 18
3.
Przeliczenie dywidendy według kursu z dnia jej wypłaty
Przykład I. Założenia: Wspólnikami spółki z o.o. są dwie osoby fizyczne. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy każdemu po: 10.000 zł. Wspólnikowi będącemu zagraniczną (...)
str. 19
IV.
Podatek od płatności za wynajem środka transportu kontrahentowi zagranicznemu
Wynajmujemy od klienta z Rumuni wagony towarowe. Otrzymaliśmy od niego certyfikat rezydencji. Faktury otrzymujemy w euro i płacimy w euro. Wpłacamy klientowi 90% wartości faktury (...)
str. 20
1.
Pobór podatku u źródła przez podmiot krajowy, dokonujący wypłaty należności podmiotowi zagranicznemu
W stosunku do niektórych dochodów osiąganych na terytorium Polski przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (podmioty zagraniczne) ustawodawca wprowadził obowiązek poboru podatku dochodowego przez płatnika, (...)
str. 20
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych kwoty podatku u źródła
Podatek zryczałtowany (u źródła) najlepiej ująć w księgach na odrębnym koncie przeznaczonym do ewidencji rozrachunków publicznoprawnych z tytułu podatku u źródła. Ewidencja księgowa kwoty podatku (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wykorzystanie części likwidowanego środka trwałego do budowy nowego składnika aktywów
W 2010 r. wyprodukowaliśmy wagon cysternę, który był naszym środkiem trwałym i został całkowicie zamortyzowany po 7 latach. Po tym okresie remont zbiornika cysterny okazał (...)
str. 24
2.
Użytkowanie samochodów demonstracyjnych i zastępczych dłużej niż rok, jako ujawnienie środka trwałego
Jesteśmy dealerem samochodów. Samochody demonstracyjne (testowe) i zastępcze księgujemy na konto towarów handlowych. Dwa samochody testowe są użytkowane dłużej niż rok. Czy samochody te możemy (...)
str. 25
3.
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych według ustawy o rachunkowości
Jak długo dokonuje się amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych w księgach rachunkowych? Do wyceny wartości niematerialnych i prawnych oraz sposobów dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Księgi pomocnicze prowadzone dla środków trwałych i dokonywanych od nich odpisów amortyzacyjnych
Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy o rachunkowości, dla środków trwałych, w tym także dla środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych oraz (...)
str. 29
2.
Ujęcie zmiany KŚT dla zespołu komputerowego na karcie środka trwałego
Od 1 stycznia 2018 r. dla celów m.in. bilansowych i podatkowych obowiązuje nowa Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT 2016). KŚT 2016 wprowadziła zmiany dotyczące m.in. nowego (...)
str. 30
3.
Ewidencja odpisów amortyzacyjnych na podstawie księgi inwentarzowej z tabelą amortyzacyjną
Poszczególne środki trwałe wprowadza się do ewidencji bilansowej w ich wartości początkowej, tj. w cenie nabycia i koszcie wytworzenia, które obejmują ogół kosztów poniesionych przez (...)
str. 32
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Czy zapłata odsetek z tytułu nieterminowej wpłaty składek ZUS stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych?
Jesteśmy samorządową jednostką oświatową. Po kontroli przeprowadzonej przez ZUS dokonaliśmy korekt dokumentów rozliczeniowych i zostały nam naliczone odsetki. Czy jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych? (...)
str. 35
2.
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w księgach jednostki budżetowej
Czy jednostka budżetowa zatrudniająca około 30 pracowników ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Jeśli tak, to jak tworzy się taki fundusz i jak powinna (...)
str. 36
3.
Zasady inwentaryzacji muzealiów w instytucji kultury dla celów bilansowych
Prowadzimy działalność w formie samorządowej instytucji kultury (muzeum). Dotychczas wszystkie inwentaryzacje przeprowadzaliśmy w drodze pełnego spisu z natury i tak też rozliczaliśmy. Obecnie przygotowujemy nową (...)
str. 39
4.
Ewidencja zobowiązań umożliwiająca sporządzanie przez SP ZOZ sprawozdań Rb-Z
W 2018 r. Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) przeprowadziła w naszej jednostce kontrolę gospodarki finansowej w zakresie "Zadłużenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w latach 2015-2016". (...)
str. 41
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Ujmowanie i wycena należności z tytułu dostaw i usług (…) - część V - wycena bilansowa należności w walucie obcej
W artykule opublikowanym w Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 15 z 1 sierpnia 2018 r. na str. 39-46 wskazaliśmy zasady wyceny początkowej należności i aktywów z (...)
str. 43
1.
Wycena należności handlowych i aktywów z tytułu umów na dzień bilansowy
Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych" (MSR 21) pozycje pieniężne (a zatem również należności z tytułu dostaw i (...)
str. 43
2.
Rozliczenie wpływu środków pieniężnych z tytułu wpłaty należności w walucie obcej
Rozliczenie należności z tytułu dostaw i usług oznacza zazwyczaj ujęcie wpływu środków pieniężnych na rachunek jednostki. W takim przypadku wpływ środków pieniężnych należy ująć zgodnie (...)
str. 45
3.
Prezentacja różnic kursowych w rachunku zysków i strat lub sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Różnice kursowe powstałe na należnościach z tytułu dostaw i usług oraz aktywach z tytułu umów ujmowane są w wyniku finansowym w okresie sprawozdawczym, w którym (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Data ujęcia w księgach rachunkowych decyzji o podziale zysku
Kiedy, tj. w którym miesiącu, trzeba zaksięgować przeznaczenie zysku za 2017 r. na dywidendę w spółce z o.o.? Zgromadzenie wspólników odbyło się 31 lipca 2018 (...)
str. 47
2.
Wycena nieruchomości inwestycyjnej według ceny rynkowej
Czy nieruchomości inwestycyjne można wyceniać na dzień bilansowy według wartości rynkowej? Nieruchomości zaliczone do inwestycji można wyceniać według ceny rynkowej. Według art. 3 ust. 1 (...)
str. 47
3.
Wartość wybudowanych mieszkań na sprzedaż w księgach rachunkowych dewelopera
Prowadzimy działalność deweloperską. Czy wybudowane, ale jeszcze niesprzedane lokale (mieszkania) ujmuje się na koncie "Towary", czy "Wyroby gotowe"? Działalność deweloperska jest to działalność gospodarcza obejmująca (...)
str. 48
4.
Podpisy na sprawozdaniu z działalności jednostki
Kto powinien podpisać sprawozdanie z działalności zarządu spółki z o.o.? Sprawozdanie z działalności jednostki, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości, (...)
str. 48
5.
Zwrot nienależnie pobranej przez bank prowizji bankowej
Bank pobrał od nas w ubiegłym roku prowizję bankową. W lipcu tego roku część prowizji została zwrócona przez bank jako nienależnie pobrana. Jak zaksięgować taki (...)
str. 49
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Okres sporządzenia pierwszego sprawozdania finansowego
Jaki powinnyśmy przyjąć okres sporządzenia pierwszego sprawozdania finansowego, tj. jaka powinna być data rozpoczęcia pierwszego roku obrotowego? Czy za początek roku obrotowego spółki należy przyjąć (...)
str. 50
2.
Księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe w przypadku zawieszenia działalności
Spółka z o.o. od lipca 2018 r. zawiesiła swoją działalność na 24 miesiące. Na jaki dzień spółka powinna zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić sprawozdanie finansowe? (...)
str. 50
3.
Możliwość odstąpienia od ujmowania rezerw na naprawy gwarancyjne
Sprzedajemy towary długotrwałego użytku, na które udzielamy gwarancji. Czy możemy uniknąć tworzenia rezerw na naprawy gwarancyjne, jeśli w poprzednim roku koszt napraw był rozliczany na (...)
str. 52
4.
Nieopłacony podatek od nieruchomości za poprzednie lata
Przez przeoczenie nie wywiązaliśmy się z obowiązku składania deklaracji na podatek od nieruchomości oraz opłacania tego podatku za lata 2015-2017. Podatek naliczyliśmy i wraz z (...)
str. 53
5.
Składki członkowskie na rzecz izby samorządu zawodowego opłacane za pracowników
Spółka z o.o. zatrudnia doradcę podatkowego, za którego chce zapłacić składkę członkowską na rzecz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Czy spółka może taką składkę zaksięgować w (...)
str. 54
6.
Zmiana polityki rachunkowości w zakresie amortyzacji
Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości w naszym szpitalu, każdy składnik aktywów rzeczowych, którego wartość początkowa przekracza 3.500 zł, objęty jest amortyzacją liniową. W przypadku zakupu (...)
str. 57
7.
Ewidencja kosztów przyłączenia budynków do transformatora
Spółka jawna zakupiła własny transformator w celu obsługi dwóch budynków firmowych. Zakład energetyczny doprowadził prąd do transformatora. Spółka poniosła wydatki na połączenie kablowe tych dwóch (...)
str. 58
8.
Różnice pomiędzy naliczonymi a faktycznie wpłaconymi składkami członkowskimi
W związku spółek wodnych według przyjętej uchwały naliczono wpłaty składek członkowskich od obszaru na dany rok, które nie pokrywają się z faktycznymi wpłatami od członków, (...)
str. 59
9.
Nota wystawiona z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności
Wystawiliśmy naszemu kontrahentowi notę na 40 euro z tytułu rekompensaty kosztów windykacji. Czy tę notę powinniśmy zaksięgować jako zmniejszenie kosztów rodzajowych (pozostałe usługi), czy jako (...)
str. 60
10.
Zakup dokumentacji technicznej i homologacji
Spółka "B" zakupiła od spółki "A" dokumentację techniczną dotyczącą produkcji lawet pod określoną marką (spółka "A" zaprzestała ich produkcji). Uzyskała też zgodę od spółki "A" (...)
str. 61
11.
Rozliczenie różnicy między wartością rynkową składników majątku wnoszonych aportem a ich wartością księgową
Spółka akcyjna wniosła aportem do spółki z o.o. prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz inne środki trwałe. Wartość netto przekazanych aportem środków trwałych zaksięgowano: Wn konto (...)
str. 62
12.
Zwrot otrzymanej refundacji do urzędu pracy z tytułu niewywiązania się z warunków umowy
W związku z podpisaną umową z urzędem pracy otrzymywaliśmy zwrot części kosztów wynagrodzenia i ubezpieczeń pracownika. Refundacja była księgowana na koncie "Pozostałe przychody operacyjne". Musieliśmy (...)
str. 65
13.
Uregulowanie należności, dla której dokonano odpisu aktualizującego
Na koniec 2017 r. utworzyliśmy odpis aktualizujący wartość należności od odbiorcy, której spłata była wątpliwa. Teraz dłużnik zapłacił całą należność. W jaki sposób ująć w (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.