Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 16 (448) z dnia 20.08.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów nowej ustawy o biegłych rewidentach
Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. poz. 1089), zwana dalej nową ustawą, weszła w (...)
str. 4
1.1.
Odpowiedzi Polskiej Izby Biegłych Rewidentów
Na stronie internetowej Polskiej Izby Biegłych Rewidentów www.pibr.org.pl udostępniono materiał zawierający najczęstsze wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów nowej ustawy w podziale na bloki tematyczne, którego treść (...)
str. 4
1.2.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Działalność/Rewizja finansowa/Najczęściej zadawane pytania Departament Rachunkowości MF przedstawił odpowiedź na pytanie dotyczące okresu, na jaki należy zawierać (...)
str. 9
2.
Opublikowano zaktualizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 10
ZMIANA KRAJOWEGO STANDARDU RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z 28 lipca 2017 r. pod poz. 142 opublikowano uchwałę nr 11/2017 Komitetu Standardów (...)
str. 11
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Zakup towarów z Chin z odprawą celną w innym niż Polska kraju unijnym
Jak ująć w księgach rachunkowych wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów importowanych z Chin?
str. 12
1.
Rozliczenie VAT od transakcji importu towarów z odprawą celną w kraju UE
W transakcji opisanej w pytaniu mamy najprawdopodobniej do czynienia z importem towarów z kraju trzeciego (z Chin) odprawionych na terytorium Unii Europejskiej (np. w Niemczech) przez przedstawiciela podatkowego i następnie przetransportowanych do (...)
str. 12
2.
Ewidencja księgowa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zaimportowanych z Chin
Import towarów z Chin odprawionych na terytorium Unii Europejskiej (np. w Niemczech), z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową do Polski, stanowi dla polskiego przedsiębiorcy WNT i to właśnie (...)
str. 13
1.
Ewidencja księgowa ulepszenia w obcym środku trwałym
W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej nakłady poniesione przez spółkę na ulepszenie środka trwałego wynajętego do celów prowadzenia działalności gospodarczej? Czy ulepszenie w obcym (...)
str. 16
2.
Kwalifikacja ulepszenia w obcym środku trwałym do właściwej grupy KŚT oraz prezentacja ulepszenia w bilansie
W jaki sposób przyporządkować do odpowiedniej grupy KŚT ulepszenie dotyczące wynajmowanego budynku? W której pozycji bilansu powinniśmy wykazać to ulepszenie? Ulepszenia w obcych środkach trwałych (...)
str. 18
3.
Ponowne ulepszenie obcego środka trwałego
Prowadzimy działalność w najmowanych lokalach, które ulepszamy na własne potrzeby. Wartość tych prac tworzy środek trwały. W jednym z takich lokali dokonaliśmy ponownego ulepszenia. Czy (...)
str. 18
4.
Sprzedaż ulepszenia w obcym środku trwałym
Spółka zamierza sprzedać wynajmującemu nakłady poniesione na ulepszenie w obcym środku trwałym. Jak powinna przebiegać ewidencja tej odsprzedaży? Przychód ze sprzedaży ulepszenia w obcym środku (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Podział lub pokrycie wyniku finansowego możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Przepisy art. 53 ust. 3 i 4 ustawy o rachunkowości stanowią, iż podział lub pokrycie wyniku finansowego netto może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Przy (...)
str. 20
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji związanych z rozliczeniem wyniku finansowego
Zapisów księgowych związanych z rozliczeniem wyniku finansowego dokonuje się w księgach roku obrotowego następującego po roku, za który sporządzono sprawozdanie finansowe. Co istotne, w przypadku podjęcia decyzji o pokryciu (...)
str. 20
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wyksięgowanie z ewidencji bilansowej wycofanych z używania całkowicie zamortyzowanych środków trwałych
W ewidencji środków trwałych posiadamy centralę telefoniczną o wartości 50 tys. zł w całości umorzoną. Choć jest ona sprawna stała się dla naszej firmy za (...)
str. 25
2.
Koszty wdrożenia nowego programu finansowego
W styczniu 2017 r. zakupiliśmy nowy program finansowo-księgowy. Faktura za wdrożenie systemu została wystawiona w lipcu 2017 r. Czy powinniśmy o kwotę za wdrożenie podnieść (...)
str. 25
3.
Zakup środka trwałego poprzedzony zapłatą zaliczki i jego amortyzacja
W czerwcu 2017 r. dostarczono naszej spółce środek trwały wraz z fakturą końcową. Kiedy możemy rozpocząć amortyzację środka trwałego? Jak powinniśmy zaksięgować faktury zaliczkowe na (...)
str. 26
4.
Zmiana przeznaczenia samochodu osobowego kupionego w celu odsprzedaży
Spółka zakupiła samochody osobowe do dalszej odsprzedaży. W czerwcu 2017 r. jednostka zdecydowała się przekwalifikować te pojazdy na środki trwałe. Jak zaksięgować i udokumentować tę (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
IV.
Potrącenia z wynagrodzeń za pracę i zasiłków wypłacanych przez pracodawcę w imieniu ZUS
Zasady potrąceń dotyczących wynagrodzeń pracowników oparte są na przepisach art. 87-91 Kodeksu pracy, natomiast w odniesieniu do potrąceń z zasiłków stosuje się przepisy ustawy z (...)
str. 30
1.
Obowiązkowe i dobrowolne potrącenia dokonywane z wynagrodzeń za pracę
Potrącenia z wynagrodzeń można podzielić na obowiązkowe oraz dobrowolne. W przypadku potrąceń obowiązkowych nie jest wymagana zgoda pracownika na dokonanie tych potrąceń, natomiast potrącenia dobrowolne (...)
str. 30
1.1.
Ewidencja księgowa potrąceń składkowo-podatkowych
Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń ujmuje się na koncie 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń". Konto to służy do ewidencjonowania wszelkich wypłat wynagrodzeń za pracę oraz wszelkiego rodzaju potrąceń (...)
str. 31
1.2.
Ewidencja księgowa potrąceń z tytułów egzekucyjnych, wykonawczych i innych
Potrącenia z tytułów egzekucyjnych i wykonawczych Potrącenia z tytułów egzekucyjnych i wykonawczych są potrąceniami obowiązkowymi, to znaczy, że kwoty egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz (...)
str. 33
2.
Należności potrącane z zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Potrącenia z zasiłków dotyczą tylko tych pracodawców i zleceniodawców, którzy są uprawnieni do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Potrącenia te są dokonywane na podstawie tytułu (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Czy w związku z przekształceniem zespołu szkół w szkołę podstawową należy zamknąć i otworzyć księgi rachunkowe?
Z dniem 1 września 2017 r. zespół szkół, w skład którego wchodzi sześcioletnia szkoła podstawowa i gimnazjum, zostanie przekształcony w ośmioletnią szkołę podstawową. Czy w (...)
str. 37
2.
Obligacje długoterminowe wyemitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego - ewidencja i wycena
Czy do wyceny i prezentacji obligacji długoterminowych wyemitowanych przez powiat należy stosować przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu (...)
str. 38
3.
Wypłata nauczycielom świadczenia urlopowego a klasyfikacja budżetowa
Jesteśmy jednostką budżetową prowadzącą działalność oświatową (szkołą). Czy wypłatę nauczycielom świadczenia urlopowego ze środków ZFŚS należy zakwalifikować do jakiegoś paragrafu wydatków? Wypłata nauczycielom świadczenia urlopowego (...)
str. 42
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Amortyzacja uwzględniająca różny okres użytkowania części składowych, dodatkowych lub peryferyjnych
Czy w dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę rachunkowości) musimy zapisać, że do amortyzacji środków trwałych nie będziemy stosować zasady określonej w pkt 8.26 Krajowego Standardu (...)
str. 43
2.
Likwidacja części składowej środka trwałego i odłączenie, przełączenie części dodatkowej lub peryferyjnej
Proszę o omówienie pkt 9.11 oraz pkt 9.14-9.20 KSR nr 11 i wskazanie jakie są różnice między metodą rachunkową a podatkową? Wskazane przez jednostkę punkty (...)
str. 46
3.
Ewidencja księgowa likwidacji części składowej oraz odłączenia i przełączenia części dodatkowej lub peryferyjnej
Przepisy ustawy o rachunkowości nie regulują, w jaki sposób dokonać likwidacji części składowej oraz odłączenia i przełączenia części dodatkowej lub peryferyjnej. Wskazówki dotyczące ewidencji tych (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy nota obciążeniowa tytułem kaucji za opakowania zwrotne podlega ujęciu w księgach rachunkowych?
Czy jestem zobowiązana do ujmowania w księgach rachunkowych kaucji za opakowania, w których znajduje się towar handlowy (skrzynki na butelki)? Otrzymałam notę księgową obciążeniową dotyczącą (...)
str. 53
2.
Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej
Spółka zakupiła używany samochód o wartości poniżej 20.000 EUR. Jednostka nabyła również ubezpieczenie OC i AC. Czy spółka powinna zaliczyć wydatki poniesione na ubezpieczenie do (...)
str. 53
3.
Prowizja handlowa zapłacona w związku ze sprzedażą środka trwałego
W czerwcu 2017 r. jednostka sprzedała środek trwały. W tym samym miesiącu otrzymała fakturę kosztową dotyczącą prowizji handlowej od sprzedaży środka trwałego. Jak zaksięgować koszty prowizji? Na podstawie (...)
str. 54
4.
Wydatki poniesione na zakup wiązanek okolicznościowych
Na jakie konta zespołu 4 i 5 powinno się księgować koszty wiązanek okolicznościowych oraz wieńców? Koszty wiązanek okolicznościowych oraz wieńców jednostka może odnieść w ciężar (...)
str. 54
VII.
Z listów Czytelników
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł, uregulowanej gotówką
W lipcu 2017 r. zakupiliśmy towary handlowe o wartości przekraczającej 15.000 zł, za które zapłaciliśmy gotówką. Zakupione towary odnosimy w koszty w dniu ich zakupu. (...)
str. 55
2.
Zróżnicowane metody ewidencji dla różnych grup składników aktywów obrotowych
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupujemy materiały w celu zużycia na własne potrzeby oraz towary, które sprzedajemy naszym kontrahentom. Czy materiały możemy odpisywać w koszty (...)
str. 55
3.
Rozliczenie transakcji sprzedaży regulowanych kartami płatniczymi
Otrzymałam miesięczny raport fiskalny sprzedaży oraz wyciąg z kart płatniczych. Czy sprzedaż uregulowaną kartami płatniczymi należy dodać do sprzedaży w raporcie fiskalnym? Sprzedaż uregulowana kartami (...)
str. 56
4.
Ewidencja księgowa niskocennych składników majątku otrzymanych w formie aportu
Spółka z o.o. otrzymała aportem od jednostki samorządu terytorialnego niskocenne składniki majątku, których jednostkowa wartość nie przekracza ustalonej przez spółkę wartości do uznania ich za (...)
str. 57
5.
Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych kosztów dotyczących lat ubiegłych
W czerwcu 2017 r. okazało się, że omyłkowo nie zaksięgowaliśmy faktury z 2015 r., dotyczącej usług telefonii komórkowej. Zobowiązanie wynikające z tej faktury uregulowaliśmy. Wskutek (...)
str. 58
6.
Zbycie udziałów w księgach rachunkowych spółki z o.o.
Spółka z o.o. "A", której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, utworzyła spółkę powiązaną "Z", której jest 100% udziałowcem. Udziały posiadane w nowo utworzonej spółce "Z" (...)
str. 59
6.1.
Sprzedaż udziałów spółki z o.o. dokonana przez jednego ze wspólników na rzecz innego wspólnika
Sprzedaż udziałów spółki z o.o. dokonana przez jednego ze wspólników na rzecz innego wspólnika nie podlega ewidencji w księgach rachunkowych tej spółki. Zdarzenie to nie (...)
str. 59
6.2.
Sprzedaż przez spółkę z o.o. udziałów posiadanych w innej jednostce
W związku ze sprzedażą udziałów posiadanych w innych jednostkach sprzedawca uzyskuje przychód, który w księgach rachunkowych zalicza się do przychodów finansowych. Natomiast wartość sprzedanych udziałów (...)
str. 60
7.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym zaliczek wypłaconych na poczet zysku
W 2015 r. spółka komandytowa wypłaciła udziałowcowi zaliczkę na poczet zysku za 2015 r. i do dnia dzisiejszego nie zatwierdziła sprawozdania finansowego za ten rok. (...)
str. 61
8.
Zmiana przeznaczenia nowo wybudowanych nieruchomości w księgach rachunkowych dewelopera
Jesteśmy deweloperem i posiadamy lokale użytkowe na sprzedaż znajdujące się w ewidencji produktów gotowych. Kilka lokali użytkowych przeznaczyliśmy na wynajem. Jak ująć w księgach rachunkowych (...)
str. 62
9.
Zakup nieruchomości wymagających remontu w celu dalszej odsprzedaży
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania własnych lokali. Zamierzam rozszerzyć działalność o sprzedaż nieruchomości zakupionych na rynku wtórnym. Nabyte lokale będą najpierw remontowane, a następnie sprzedawane z zyskiem. (...)
str. 64
10.
Odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek a odroczony podatek dochodowy
Dokonaliśmy odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu udzielonych pożyczek, co do których istnieje wątpliwość ich zwrotu. Czy możemy utworzyć w związku z tym aktywa z tytułu podatku odroczonego? Udzielanie (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.