Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 15 (471) z dnia 01.08.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano KSR nr 12 "Działalność rolnicza"
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 11 lipca 2018 r. pod poz. 78 opublikowano uchwałę nr 10/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 27 marca 2018 (...)
str. 4
2.
Opublikowano zaktualizowany KSR nr 3 "Niezakończone usługi budowlane"
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 10 lipca 2018 r. pod poz. 76 opublikowano uchwałę nr 14/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 10 kwietnia 2018 (...)
str. 5
3.
Opublikowano zaktualizowany KSR nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa"
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 11 lipca 2018 r. pod poz. 77 opublikowano uchwałę nr 13/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 10 kwietnia 2018 (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Definicja umowy pożyczki w świetle Kodeksu cywilnego
Jedną z form pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania są pożyczki. W zależności od przeznaczenia pożyczki, są różne sposoby jej ujmowania w księgach rachunkowych. Definicja umowy pożyczki (...)
str. 7
2.
Wycena i ewidencja zobowiązania z tytułu pożyczki z chwilą jej otrzymania i na dzień bilansowy
Do ewidencji rozrachunków z tytułu pożyczki może posłużyć konto 24 "Pozostałe rozrachunki". W większych jednostkach wskazane jest jednak prowadzenie odrębnego konta syntetycznego, np. 24-0 "Pożyczki". (...)
str. 7
3.
Przeznaczenie pożyczki na finansowanie bieżącej działalności
W sytuacji gdy środki finansowe pozyskane w ramach pożyczki przeznaczone zostały na finansowanie bieżącej działalności jednostki, koszty obsługi tej pożyczki, w tym m.in. odsetki, obciążają (...)
str. 9
4.
Różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na zakup środka trwałego
Przepisy ustawy o rachunkowości w art. 28 ust. 8 stanowią, iż cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych i środków trwałych w budowie obejmuje ogół (...)
str. 9
5.
Wycena pożyczki w skorygowanej cenie nabycia
Zwracamy uwagę, iż pożyczka jest zobowiązaniem finansowym, w stosunku do którego można zastosować art. 28 ust. 1 pkt 8a ustawy o rachunkowości. Przepis ten daje (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Wypłata pracownikom świadczenia urlopowego
Raz w roku pracownikom naszej firmy wypłacamy ze środków obrotowych świadczenia urlopowe. Nie mamy obowiązku tworzenia ZFŚS. Na jakim koncie powinniśmy zaksięgować koszt tego świadczenia? (...)
str. 14
2.
Dofinansowanie letniego wypoczynku pracownika ze środków obrotowych pracodawcy
Pracownikom naszej firmy wypłacamy dofinansowanie do letniego wypoczynku. Dofinansowanie to wypłacane jest ze środków obrotowych. Nie prowadzimy działalności socjalnej. Czy w takiej sytuacji kwotę dofinansowania (...)
str. 16
3.
Dopłata do wypoczynku zorganizowanego w formie kolonii dla dzieci ze środków ZFŚS
Ze środków ZFŚS przyznaliśmy dofinansowanie do kolonii dziecka naszego pracownika. Jak zaksięgować wypłatę takiego dofinansowania? Czy podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu? Ze środków zakładowego funduszu (...)
str. 19
III.
Pobranie przez pracownika zaliczki na zakup materiałów i jej rozliczenie
Na poczet zakupu materiałów wypłaciliśmy pracownikowi zaliczkę. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych wypłatę takiej zaliczki oraz jej rozliczenie?
str. 20
1.
Ewidencja księgowa udzielanych pracownikom zaliczek na pokrycie wydatków firmowych
Do ewidencji rozrachunków z pracownikami z tytułu wypłaconych im zaliczek na pokrycie wydatków na potrzeby firmy - w tym np. na zakup materiałów biurowych, środków (...)
str. 20
2.
Rozliczenie pobranej przez pracownika zaliczki
Rozliczenie pobranej przez pracownika zaliczki powinno nastąpić na podstawie przedłożonych faktur (lub innych dokumentów) potwierdzających poszczególne wydatki. Ewidencja księgowa rozliczenia zaliczki pobranej przez pracownika na (...)
str. 21
3.
Potrącenie kwoty nierozliczonej zaliczki z wynagrodzenia pracownika
Terminy rozliczania zaliczek pobieranych przez pracowników na pokrycie wydatków na rzecz firmy powinny zostać określone w regulaminie wewnętrznym jednostki. Jeżeli u danego pracodawcy nie obowiązują (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Umorzona wartość środka trwałego w rachunku zysków i strat
W naszej ewidencji środków trwałych figurował komputer, który ze względu na niską wartość został umorzony jednorazowo w dniu przyjęcia do używania. W bieżącym roku komputer (...)
str. 25
2.
Lokal użytkowy i miejsce postojowe - jeden, czy dwa środki trwałe?
Spółka zakupiła od dewelopera lokal użytkowy z przeznaczeniem na swoje biuro. Lokal ten znajduje się w budynku, w którym powstała wspólnota mieszkaniowa. Ponadto spółka zakupiła (...)
str. 26
3.
Koszty utrzymania komórki organizacyjnej zajmującej się obsługą budowy
Spółka realizuje budowę obiektu, który będzie przeznaczony na jej siedzibę. Czy koszty utrzymania komórki organizacyjnej, zajmującej się obsługą tej budowy, zwiększą wartość początkową środka trwałego? (...)
str. 27
4.
Warunki połączenia składników majątku w jeden obiekt inwentarzowy
Wybudowaliśmy suszarnię do zbóż, która zasilana będzie gazem propanem. Zbiorniki na gaz są naziemne, połączone pod ziemią rurą z suszarnią. Czy możemy przyjąć budowlę suszarni (...)
str. 28
5.
Likwidacja i sprzedaż uszkodzonego środka trwałego sfinansowanego częściowo z dotacji
Dwa lata temu zakupiliśmy ambulans. Zakup ten był sfinansowany w połowie z dotacji podmiotu tworzącego (samorządu gminnego). Na skutek wypadku komunikacyjnego ambulans uległ zniszczeniu. W (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ujęcie dotacji jako przychodu w księgach rachunkowych
Dotacja to bezzwrotna i nieodpłatna pomoc finansowa udzielana jako wsparcie działalności podmiotów gospodarczych. Ewidencja księgowa otrzymanych dotacji sprawia w praktyce wiele problemów. Wątpliwości dotyczą przede (...)
str. 31
2.
Rozliczanie dotacji na przełomie roku obrotowego
Przy rozliczaniu dotacji w księgach rachunkowych, dodatkowo - szczególnie na przełomie roku - uwzględnieniu podlegają określone w art. 6 ustawy o rachunkowości zasady memoriału oraz (...)
str. 32
3.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 33
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Odprawa wypłacana nauczycielowi na podstawie Karty Nauczyciela
Nasza szkoła jest zobowiązana do wypłaty nauczycielowi odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 20 Karty Nauczyciela. Jak zaksięgować tę odprawę? W jakim (...)
str. 34
2.
Wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych w księgach samorządowej jednostki budżetowej
Jak w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej ująć wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej? Wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych (w tym z tytułu umowy zlecenia i (...)
str. 35
3.
Sprawozdanie Rb-70 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach
Sporządzamy sprawozdanie Rb-70 za II kwartał 2018 r. W jaki sposób liczy się przeciętne zatrudnienie na potrzeby tego sprawozdania? Czy jeśli obliczymy przeciętną liczbę zatrudnionych (...)
str. 37
4.
Koszty związane z zakupem projektu aranżacji wnętrz wraz z projektem mebli
Jesteśmy samorządową instytucją kultury (biblioteką). W związku z planowanym przeniesieniem jednej z filii do innego lokalu, zakupiliśmy projekt aranżacji wnętrz wraz z projektem mebli. Zakupione (...)
str. 38
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Przykłady pozycji wymagających rozliczenia w walucie obcej oraz pozycji denominowanych
Zasady ujęcia i wyceny pozycji w walucie obcej reguluje Międzynarodowy Standard Rachunkowości 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych" (MSR 21), który stosowany jest m.in. (...)
str. 39
2.
Ogólne zasady początkowego ujęcia należności i aktywów z tytułu umów w walucie obcej
Kluczowe znaczenie dla początkowego ujęcia transakcji w walucie obcej mają zapisy par. 21 i 22 MSR 21. Pierwszy z nich wskazuje, że transakcję w walucie (...)
str. 40
3.
Zaliczki i przedpłaty otrzymane od klienta
W praktyce gospodarczej realizacja świadczeń jest często zaliczkowana określonymi płatnościami na rzecz sprzedawcy. W takim przypadku jednostki gospodarcze stają przed problemem właściwego ujęcia przychodu (i (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Koszty kontroli jakości wyrobów przeprowadzonej przez rzeczoznawcę
Świadczymy usługi szwalnicze dla zagranicznego kontrahenta z powierzonych materiałów. Zgodnie z umową kontrahent ma prawo zlecić rzeczoznawcy wyrywkową kontrolę jakości wyrobów i obciążyć nas kosztami (...)
str. 47
2.
Faktura sprzedaży usług budowlanych z adnotacją "odwrotne obciążenie"
Jak zaksięgować fakturę sprzedaży usług budowlanych z adnotacją "odwrotne obciążenie"? Odwrotne obciążenie jest sposobem rozliczania podatku od towarów i usług. Obowiązek rozliczenia podatku należnego od (...)
str. 47
3.
Składki na ubezpieczenie emerytalne w rachunku zysków i strat
Sporządzamy rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Jakie składki należy ująć w osobnym wierszu "w tym (...)
str. 48
4.
Zwrot niewykorzystanej kwoty dofinansowania otrzymanego ze środków unijnych w roku poprzednim
W 2017 r. otrzymaliśmy ze środków unijnych dofinansowanie, którego wartość odnieśliśmy na zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych. W lipcu 2018 r. zobowiązani byliśmy do zwrotu niewykorzystanej (...)
str. 49
5.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego ujawnionego podczas inwentaryzacji
Podczas inwentaryzacji stwierdzono nadwyżkę w majątku trwałym spółki. Spółka nie jest w stanie określić przyczyny powstania tej nadwyżki. Jak ustalić wartość początkową środka trwałego ujawnionego (...)
str. 49
VII.
Z listów Czytelników
1.
Nieodpłatne przekazanie własnych bonów towarowych pracownikom firmy oraz osobom trzecim
Spółka emituje bony towarowe. Wydawane są one pracownikom np. z okazji świąt oraz sporadycznie osobom spoza firmy w ramach nagrody. Bony mają najczęściej miesięczny termin (...)
str. 50
1.1.
Wydanie i realizacja bonów towarowych
Ustawa o rachunkowości nie reguluje w sposób szczególny kwestii ewidencji rozchodu emitowanych przez jednostkę bonów towarowych, uprawniających do nabycia dowolnych towarów tej jednostki. Samo nieodpłatne (...)
str. 50
1.2.
Utworzenie rezerwy na kwotę wydanych bonów
Należy jednak zauważyć, że wydając bony jednostka zobowiązuje się do bezwarunkowego wydania okazicielowi bonów towarów o określonej wartości w przyszłości. W związku z tym, jeśli (...)
str. 51
2.
Wydatki na nagrody pieniężne z okazji jubileuszu firmy - kwalifikacja do kosztów według miejsc powstawania
Z okazji 70-lecia firmy wypłacono pracownikom nagrody pieniężne ze środków obrotowych. Firma prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. Czy nagrody związane z (...)
str. 52
3.
Ujęcie w księgach sprzedaży paragonowej potwierdzonej fakturą
Firma prowadzi różne rodzaje działalności. Sprzedaż na stacji paliw odbywa się w innym programie komputerowym niż prowadzone są księgi rachunkowe. Cała sprzedaż jest ujęta w (...)
str. 54
3.1.
Sprzedaż paragonowa w świetle przepisów o VAT
Sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, w myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT musi być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej, zaś (...)
str. 54
3.2.
Ujęcie w księgach obrotu wykazanego w raporcie fiskalnym
Do ksiąg rachunkowych można wprowadzić całkowity obrót wykazany w raporcie fiskalnym i następnie zmniejszyć go o obrót wykazany w rejestrze sprzedaży sporządzonym do faktur wystawionych (...)
str. 54
3.3.
Wyksięgowanie zafakturowanej wartości ze sprzedaży paragonowej i wykazanie sprzedaży na podstawie faktury
Jeżeli do ksiąg rachunkowych wprowadzona została cała sprzedaż paragonowa, w tym potwierdzona fakturami wystawionymi dla podatników VAT i jednostka postanowiła ująć w księgach te faktury (...)
str. 55
4.
Spis wierzytelności przekazany do sądu na potrzeby restrukturyzacji
Nasza spółka z o.o. w momencie rozpoczęcia restrukturyzacji sporządziła spis wierzytelności, który złożyła do sądu. W trakcie roku na konto wierzyciela wpływały zapłaty za nasze (...)
str. 56
5.
Opłacony z góry czynsz z tytułu najmu lokalu użytkowego
Spółka z o.o. wystawiła w lipcu 2018 r. fakturę za najem lokalu użytkowego za cały III kwartał. Jak zaksięgować wartość netto i VAT z tej (...)
str. 57
6.
Decyzja organu zatwierdzającego o sporządzeniu przez spółkę uproszczonego sprawozdania finansowego
Jesteśmy spółką komandytową spełniającą kryteria dla jednostek mikro. Kiedy oraz w jakiej formie powinniśmy podjąć decyzję o zastosowaniu uproszczeń w sprawozdawczości za rok 2017? Przepisy (...)
str. 58
7.
Części zamienne zakupione na potrzeby bieżących napraw i remontów środków trwałych
W ewidencji środków trwałych posiadamy samochody ciężarowe wykorzystywane przez nas w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak księgować nabywane do tych samochodów części zamienne (na potrzeby bieżących (...)
str. 59
8.
Sprzedaż znaku towarowego niefigurującego w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych
Zamierzamy sprzedać prawo do używania znaku towarowego (nasz znak firmowy) używanego od kilkunastu lat, który nie został nigdy wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. (...)
str. 62
9.
Katalog jednostek powiązanych w świetle ustawy o rachunkowości
Spółka z o.o. "A" posiada udziały w spółce z o.o. "B". 16 innych podmiotów posiada w spółce "B" takie same udziały (każdy 17.000 zł). Jednocześnie (...)
str. 63
10.
Księgowanie należności wynikających z tymczasowego cła antydumpingowego
Czy prawidłowym jest księgowanie tymczasowego cła antydumpingowego zapłaconego do urzędu celnego jako sumy depozytowej na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz wyksięgowanie tej kwoty na konto odchyleń (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.