Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 15 (399) z dnia 01.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiana ustawy o rachunkowości związana z wprowadzeniem postępowań restrukturyzacyjnych
ZMIANA USTAWY W Dz. U. z 14 lipca 2015 r. pod poz. 978 opublikowano ustawę z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Wnosi ona (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Obowiązki pracodawcy wobec pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych
Przepisy bhp dotyczące zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych W świetle przepisów art. 232 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, (...)
str. 6
2.
Woda i inne napoje wydawane wszystkim pracownikom oraz drobny poczęstunek dla kontrahentów
Obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów bhp wobec wszystkich pracowników Z treści § 112 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wynika, że pracodawca (...)
str. 7
1.
Co należy rozumieć przez działalność finansową jednostki?
W bilansie jednostki gospodarczej, obok składników majątku wykorzystywanych przez jednostkę w działalności gospodarczej wykazuje się źródła ich finansowania. Dzielą się one na wewnętrzne (wniesione przez (...)
str. 9
2.
Kategorie wpływów i wydatków z działalności finansowej
2.1. Wpływy z działalności finansowej Wpływy z działalności finansowej oznaczają, że jednostka pozyskała dodatkowe źródła finansowania, które może przeznaczyć na pokrycie niedoborów pieniężnych związanych z (...)
str. 10
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Czy odliczenie straty podatkowej podlega ujęciu w księgach rachunkowych?
Za 2013 r. spółka z o.o. poniosła stratę podatkową, której 50% rozliczyła zyskiem osiągniętym za 2014 r. Czy takie zdarzenie należy ująć w księgach rachunkowych? (...)
str. 15
1.
Rozliczenie straty podatkowej poprzez obniżenie dochodu w następnych latach podatkowych
Generalnie podatnicy mogą o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym obniżać dochód uzyskany w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w (...)
str. 15
2.
Pokrycie straty bilansowej w zależności od postanowień uchwały wspólników
Ewidencji księgowej podlega rozliczenie straty bilansowej. Jeżeli jednostka w danym roku obrotowym poniosła na swojej działalności stratę bilansową, sposób jej pokrycia powinna określać uchwała podjęta (...)
str. 15
IV.
Zwrot nadpłaconego cła dotyczącego importu towarów z odprawą celną w kraju UE
W styczniu 2014 r. zakupiliśmy towar z Chin. Do odprawy celnej, która miała miejsce na terenie Niemiec, podaliśmy błędny kod celny. W czerwcu 2015 r. (...)
str. 17
1.
Rozliczenie VAT od transakcji zakupu towarów z Chin z odprawą celną w Niemczech
Dla celów VAT w transakcji opisanej w pytaniu należy wyodrębnić dwa etapy: import towarów z Chin na terytorium Niemiec oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) z (...)
str. 17
2.
Ustalenie ceny nabycia towarów oraz ewidencja księgowa skutków zwrotu nadpłaconego cła
W omawianej sytuacji jednostka rozliczy w księgach rachunkowych WNT. Ze względu jednak na bezpośredni związek ww. zakupu z jego wcześniejszym importem, za cenę nabycia towarów (...)
str. 18
3.
Według jakiego kursu dla celów bilansowych przeliczyć kwotę korygującą cło, wyrażoną w walucie obcej?
Operacje gospodarcze wyrażone w walucie obcej ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego ten dzień (por. (...)
str. 19
V.
Zmiana kwalifikacji nieruchomości z inwestycji do środków trwałych
Jak ująć w księgach rachunkowych przekwalifikowanie nieruchomości z inwestycji do środków trwałych? Czy wprowadzając taką nieruchomość do środków trwałych można wycenić ją według wartości rynkowej?
str. 21
1.
Wartość początkowa nieruchomości przekwalifikowanej z inwestycji
Nieruchomość w momencie przekwalifikowania jej z inwestycji do środków trwałych powinna zostać wprowadzona do ewidencji środków trwałych według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Ustawa o (...)
str. 21
2.
Nieruchomość inwestycyjna wyceniana według zasad określonych dla środków trwałych
Jeśli wycena nieruchomości inwestycyjnych odbywa się według zasad przewidzianych dla środków trwałych, to ich przekwalifikowanie z inwestycji do środków trwałych sprowadza się do przeksięgowania wartości (...)
str. 21
3.
Nieruchomość inwestycyjna wyceniana według ceny rynkowej
Jednostki, które wyceniają nieruchomości inwestycyjne według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej, przy przekwalifikowaniu ich do środków trwałych muszą ustalić wartość netto tych nieruchomości, (...)
str. 22
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Na jakim koncie księgować zakup środka trwałego niewymagającego montażu?
Czy fakturę zakupu środka trwałego niewymagającego montażu można księgować od razu na konto środków trwałych, czy zawsze używać konta 08 "Środki trwałe w budowie" i (...)
str. 24
2.
Kiedy dany składnik majątku można uznać za odrębny środek trwały?
Zakupiliśmy automatykę sterującą kotłowni gazowej. W skład tej automatyki wchodzą: tablica sterująca, moduły, moduł internetowy, piloty zdalnej obsługi. Dodatkowo ponieśliśmy koszt jej montażu. Jak zaksięgować (...)
str. 25
3.
Przez jaki okres rozliczać w czasie koszty remontu kapitalnego środka trwałego?
Spółka posiada w ewidencji środków trwałych śmieciarkę całkowicie zamortyzowaną, która z uwagi na zły stan techniczny nie była od roku użytkowana. Obecnie zarząd podjął decyzję (...)
str. 26
4.
Jak ująć w księgach koszty transportu środka trwałego?
Na fakturze dokumentującej zakup środka trwałego obok ceny zakupu widnieją także koszty jego transportu (do naszej siedziby). Czy koszty te zwiększą wartość początkową stanowiącą podstawę (...)
str. 28
5.
Modernizacja obcego środka trwałego o niewielkiej wartości
Czy nakłady poniesione na przebudowę wynajmowanego lokalu, w którym prowadzę działalność gospodarczą, mogę zaliczyć w księgach rachunkowych bezpośrednio do kosztów działalności operacyjnej? Ich wartość nie (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Kiedy wydatki na ubezpieczenie zaliczyć w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej?
Każdy rodzaj działalności gospodarczej związany jest z powstaniem ryzyka wystąpienia zdarzeń, które powodują różnego rodzaju straty (szkody) dotyczące osób lub firmowego majątku. W celu zminimalizowania (...)
str. 30
2.
Zasady ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości dokonuje się czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Ponadto, zgodnie z art. (...)
str. 30
3.
Ubezpieczenia komunikacyjne pojazdów firmowych
Ubezpieczenia komunikacyjne są jednymi z najbardziej popularnych ubezpieczeń opłacanych przez jednostki prowadzące działalność gospodarczą. Wśród ubezpieczeń środków transportu wyróżniamy ubezpieczenie obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów (...)
str. 31
4.
Obowiązkowe ubezpieczenia OC przedsiębiorcy
W odniesieniu do niektórych grup zawodowych, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest obowiązkowe. Dotyczy to między innymi doradców (...)
str. 33
5.
Polisa na życie jako zabezpieczenie kredytu na sfinansowanie działalności gospodarczej
Banki stosują różne formy zabezpieczenia kredytu, a ich wybór zależy od konkretnej sytuacji ekonomicznej kredytobiorcy, wielkości kredytu o jaki się stara, czasu spłaty kredytu o (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Opłaty za nieterminowy zwrot książek do biblioteki
Jesteśmy biblioteką publiczną (samorządową instytucją kultury). Za nieterminowy zwrot książek do biblioteki naliczana jest opłata karna. Na jakim koncie ujmować przychody uzyskiwane z tytułu tych (...)
str. 36
2.
Prezentacja w sprawozdaniu Rb-27S niewyjaśnionych kwot należności z tytułu dochodów budżetowych
Czy niewyjaśnione kwoty należności z tytułu dochodów budżetowych ewidencjonowane na koncie 245 "Wpływy do wyjaśnienia" powinny być wykazywane w sprawozdaniu Rb-27S? Zgodnie z zasadami funkcjonowania (...)
str. 36
3.
Zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej w księgach jednostki budżetowej
Samorządowa jednostka budżetowa (szkoła) rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży obiadów (osobom prywatnym z zewnątrz) za pomocą kasy rejestrującej. Jak zaksięgować otrzymany z urzędu skarbowego zwrot wydatków na (...)
str. 37
4.
Nieodpłatnie otrzymane oprogramowanie w księgach instytucji kultury
Instytucja kultury otrzymała w formie darowizny oprogramowanie użytkowe. Część z otrzymanych pakietów została zainstalowana, a część będzie instalowana w terminie późniejszym zgodnie z potrzebami. Jak (...)
str. 38
5.
Organ uprawniony do zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego
Czy skonsolidowane sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego (powiatu) powinno zostać zatwierdzone przez organ stanowiący tej jednostki, tj. radę powiatu? Regulacje ustawy o rachunkowości Zgodnie z (...)
str. 39
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Czy księgować niewypłacone wynagrodzenia?
Wynagrodzenia pracowników za listopad i grudzień 2014 r. nie zostały wypłacone w terminie. Ich wypłata nastąpiła dopiero w 2015 r. Nie wprowadziliśmy tych wynagrodzeń do (...)
str. 41
2.
Rozliczenie nadpłaty wynagrodzenia w księgach rachunkowych
Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę pomyłkowo nadpłacono wynagrodzenie. Za zgodą pracownika nadpłata zostanie potrącona z wynagrodzenia tego pracownika za miesiąc następny. Nadpłacone wynagrodzenie ujęto (...)
str. 43
3.
Wynagrodzenie członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie aktu powołania
Członek zarządu naszej spółki z o.o. sprawuje swoją funkcję na podstawie aktu powołania, za wynagrodzeniem ustalonym przez walne zgromadzenie. Czy takie wynagrodzenie podlega opodatkowaniu i (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jak ująć w księgach koszt wyceny obiektów, dla których określono jedną cenę zakupu?
Jednostka nabyła grunt wraz z budynkiem znajdującym się na tym gruncie. W akcie notarialnym określono jedną cenę zakupu za oba obiekty (grunt i budynek). Czy koszt wyceny dokonanej (...)
str. 49
2.
Kaucja za opakowania zwrotne udokumentowana notą księgową
Otrzymałam notę księgową obciążeniową (kaucja za opakowania zwrotne, tj. butelki, transportery, palety itp.). Na jakie konto powinnam ją zaksięgować? Kaucja jest to suma pieniężna złożona (...)
str. 49
3.
Zwrot podatku od wartości dodanej z tytułu zakupu paliwa w kraju UE
Za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy ubiegamy się o zwrot zagranicznego podatku z tytułu zakupu paliwa w kraju UE. Firma ta posiada siedzibę poza terytorium Polski. Za wykonaną usługę płacimy (...)
str. 50
4.
W jakiej wartości wykazuje się przedmiot leasingu operacyjnego w informacji dodatkowej?
Nasza firma podpisała umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. Jest to leasing operacyjny zarówno w świetle przepisów bilansowych, jak i podatkowych. W jakiej wartości należy zaprezentować tę umowę (...)
str. 51
5.
Jak ustalić wynik ze zbycia środka trwałego prezentowany w rachunku zysków i strat?
Kilka lat temu wykupiliśmy z leasingu operacyjnego samochód. Wartość jego wykupu wynosiła 1.700 zł. Przyjęty na środki trwałe samochód został jednorazowo zamortyzowany. Samochód sprzedaliśmy w 2014 r. Zysk ze (...)
str. 52
6.
Finansowanie wydatków z funduszu celowego utworzonego z wypracowanego zysku
Z zysku 2009 r. utworzyliśmy fundusz rozwoju na koncie zespołu 8. Czy wykorzystywanie środków tego funduszu należy księgować na jego zmniejszenie? Przeznaczenie wygospodarowanego przez jednostkę zysku na (...)
str. 53
IX.
Z listów Czytelników
1.
Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe należy składać do urzędu skarbowego?
W naszej spółce z o.o. rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w związku z czym sprawozdanie finansowe za 2014 r. powinno zostać zatwierdzone do końca czerwca 2015 r. Jednak w powyższym terminie (...)
str. 53
2.
Rozliczenie zaliczki pobranej przez pracownika na zakupy firmowe
Jednemu z pracowników naszej firmy wypłacono zaliczkę na zakupy firmowe. Jak ująć w księgach rozliczenie takiej zaliczki? W jakim terminie pracownik powinien rozliczyć się z pobranej zaliczki? Do ewidencji (...)
str. 54
3.
Umorzenie części należności nieobjętej odpisem aktualizującym
Jak rozksięgować umorzenie części należności, w przypadku gdy na należność nie tworzono odpisu aktualizującego, a pozostała nieumorzona sądownie część wierzytelności została spłacona przez dłużnika? Umorzoną część należności (...)
str. 56
4.
Czy należy sporządzić zerowy spis z natury materiałów ujmowanych w ciężar kosztów na dzień ich zakupu?
Spółka jawna odpisuje w koszty wartość materiałów (surowców) na dzień ich zakupu zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Czy w sytuacji, gdy na koniec roku wszystkie materiały zostaną (...)
str. 57
5.
Jak ująć w księgach zaciągnięcie kredytu i jego spłatę przez komornika?
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt, którego zabezpieczeniem był środek trwały - nieruchomość budowlana. W drodze licytacji komornik sprzedał tę nieruchomość. Część kwoty uzyskanej z licytacji przelał na konto (...)
str. 58
6.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zmiany umowy spółki komandytowej
Wspólnik spółki komandytowej wniósł na poczet udziałów zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) został uiszczony z rachunku spółki komandytowej na konto bankowe notariusza. W jaki sposób ująć (...)
str. 61
7.
Korzystanie bezpłatnie z oprogramowania udostępnionego w internecie wszystkim użytkownikom sieci
W prowadzonej przez nas działalności gospodarczej wykorzystujemy oprogramowanie pobrane bezpłatnie przez internet. Jest to oprogramowanie ogólnodostępne. Czy musimy wprowadzać takie oprogramowanie do ksiąg rachunkowych jako wartość (...)
str. 61
8.
Zapłata walutą obcą z własnego rachunku walutowego za fakturę wystawioną w złotówkach
Zakupiliśmy towary od kontrahenta krajowego. Fakturę dokumentującą ten zakup wystawiono w złotówkach, ale zapłata za tę fakturę nastąpiła w euro z konta walutowego. Jaki kurs zastosować do wyceny (...)
str. 62
9.
Jak skorygować błędne zapisy dotyczące pozostawienia zysku w spółce bez zwiększenia wkładu?
Wspólnicy spółki jawnej od początku jej istnienia (12 lat) pozostawiali wypracowany zysk w spółce, księgując go na konto kapitału podstawowego (bez zwiększania wkładów wspólników, czyli zmiany (...)
str. 63
10.
Przeznaczenie zysku osiągniętego przez spółkę z o.o. non profit na cele statutowe i na rzecz fundacji
Spółka "X" jest spółką z o.o., która zgodnie z umową spółki ma charakter non profit. Wypracowany zysk za 2014 r., zgodnie z zatwierdzonym sprawozdaniem finansowym, został przekazany na cele (...)
str. 65
11.
Faktura dokumentująca sprzedaż usług najmu pomieszczeń biurowych, obejmująca okres jednego roku
W maju 2015 r. wystawiliśmy fakturę za najem pomieszczeń biurowych obejmującą okres jednego roku (od czerwca 2015 r. do maja 2016 r.) z terminem płatności do końca maja 2015 r. Na (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.