Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 15 (351) z dnia 01.08.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Obowiązki gmin oraz właścicieli dotyczące utrzymania czystości i porządku
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i (...)
str. 4
2.
Ewidencja opłat w księgach urzędu gminy oraz właściciela nieruchomości
Czy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są opodatkowane VAT? Opłaty pobierane przez gminę za odbiór odpadów i ich zagospodarowanie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów (...)
str. 5
1.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ubezpieczenia przedmiotu leasingu
Przy zawieraniu umów leasingu, których przedmiotem są pojazdy samochodowe, często leasingodawca przenosi na leasingobiorcę koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. W świetle przepisów ustawy z dnia 11 (...)
str. 6
2.
Sposoby korekty VAT u leasingodawcy i leasingobiorcy według stanowiska Ministra Finansów
W związku z wyrokiem TSUE, Minister Finansów 26 czerwca 2013 r. wydał interpretację ogólną, nr PT3/033/1/101/AEW/13/63224, w której wyjaśnił, jak mają postąpić firmy leasingowe, które (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Wycena i ewidencja towarów na dzień ich nabycia
Jesteśmy firmą produkcyjno-handlową. Głównym celem naszej działalności jest produkcja i sprzedaż miodu oraz kupno i sprzedaż alkoholi. Przy zakupie towarów (alkoholi) ponosimy koszty transportu i (...)
str. 9
2.
Przychody ze sprzedaży towarów oraz koszty sprzedanych towarów
Do ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów przeznaczone jest konto 73-0 "Sprzedaż towarów". Na koncie tym ujmuje się przychody ze sprzedaży towarów w wartości netto, tj. (...)
str. 10
3.
Bieżące koszty działalności handlowej
Wybór sposobu ewidencji i rozliczania kosztów Ustawa o rachunkowości daje możliwość wyboru sposobu ewidencji i rozliczania kosztów, spośród trzech możliwych: 1) tylko według rodzajów - (...)
str. 11
1.
Co to jest franczyza oraz jakie wiążą się z tym wydatki?
Według Europejskiego Kodeksu Etyki Udzielania Franczyzy przyjętego przez Europejską Federację Franczyzy, franczyza (franchising) to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej (...)
str. 13
2.
Wstępna opłata franczyzowa
Spółka prowadzi sieć restauracji na podstawie umów franczyzy. Otwarcie każdej kolejnej restauracji związane jest z uzyskaniem zezwolenia franczyzowego, zazwyczaj na 5 lat. Spółka jest zobowiązana (...)
str. 14
3.
Bieżące opłaty związane z umową franczyzową
Czy opłaty cykliczne uiszczane przez franczyzobiorcę, uzależnione od wysokości przychodów osiągniętych przez restaurację objętą zezwoleniem franczyzowym, można zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów działalności operacyjnej? Jeśli (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Wycena i ewidencja zaliczki wpłaconej kontrahentowi z konta walutowego
Spółka jawna wpłaciła kontrahentowi zagranicznemu zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów. Według jakiego kursu wycenić rozchód środków pieniężnych z rachunku walutowego w związku z tą (...)
str. 17
2.
Zwrot zaliczki na konto walutowe w związku z odstąpieniem kontrahenta od umowy
Kontrahent zagraniczny nie mógł wywiązać się z umowy i dostarczyć zamówionych przez nas towarów, w związku z czym zwrócił zaliczkę. Po jakim kursie przyjąć zwróconą (...)
str. 18
1.
Ewidencja wyników procedur rozliczeniowych w rachunku kosztów rzeczywistych
Procedury rozliczeniowe wykonywane w rachunku kosztów rzeczywistych pociągają za sobą konieczność zarejestrowania ich efektów w księgach rachunkowych. Księgowe ujęcie wyników tych procedur zostanie tu zaprezentowane (...)
str. 19
2.
Wycena produktów pracy a księgowe ujęcie rozliczania kosztów produkcji podstawowej
Produkty pracy to zapasy będące rezultatem podstawowej działalności operacyjnej przedsiębiorstw wytwórczych i usługowych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, produkty (...)
str. 22
3.
Specyfika procesu produkcji a księgowe ujęcie rozliczania kosztów produkcji podstawowej
W przypadku wystąpienia produkcji wieloasortymentowej lub wielofazowej, procedury ewidencyjne powinny zostać wzbogacone o ewidencję szczegółową, prowadzoną do kont: 50, 58, 60 i 62. Ewidencja ta (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Sprzedaż środka trwałego, którego wartość została jednorazowo umorzona dla celów podatkowych
W roku ubiegłym nabyliśmy środek trwały. Dla celów podatkowych zastosowaliśmy jednorazową amortyzację, natomiast bilansowo przyjęliśmy pięcioletni okres amortyzacji. Obecnie zamierzamy ten środek trwały sprzedać. Jak (...)
str. 27
2.
Koszty rozruchu próbnego nowej linii technologicznej
Uruchomiliśmy nową linię technologiczną. W ramach rozruchu próbnego, przed wprowadzeniem linii technologicznej do ewidencji środków trwałych, wytworzyliśmy partię wyrobów gotowych. Jak należy ująć w księgach (...)
str. 28
3.
Zwrot opłaty zaliczonej do wartości początkowej środka trwałego
Otrzymaliśmy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zwrot opłaty za trwałe wyłączenie z produkcji gruntów leśnych, które zostały przez nas zaliczone, jako koszty pośrednie, na zwiększenie (...)
str. 29
4.
Wymiana starego monitora na nowy w zamortyzowanym zestawie komputerowym
Czy monitor LCD o wartości 400 zł zakupiony na wymianę do zestawu komputerowego już zamortyzowanego trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych, czy można zaksięgować w (...)
str. 30
5.
Środki pieniężne otrzymane jako refundacja kosztów budowy środka trwałego
Spółka zawarła umowę na dofinansowanie budowy środka trwałego. Wszystkie faktury dotyczące tej budowy księgowane są na koncie środków trwałych w budowie. Po ich opłaceniu spółka (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Reklamacje w świetle uregulowań prawnych
Według Słownika Języka Polskiego wydanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2005 r. reklamacja polega na zwróceniu się do dostawcy, producenta, wykonawcy usługi w sprawie ujawnionych (...)
str. 33
2.
Dokumentowanie reklamacji
Uznanie reklamacji klienta i zwrot towaru wiąże się z koniecznością wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej dokumentującej tę sprzedaż. Zasadniczo prawo dokonywania korekt wartościowych w (...)
str. 33
3.
Skutki reklamacji związanej ze zwrotem towarów w księgach dostawcy
Jak zaksięgować uznaną reklamację naszego klienta, gdy część sprzedanego przez nas towaru okazała się wadliwa? Klient zwrócił nam wadliwą partię towaru, a my wystawiliśmy fakturę (...)
str. 34
4.
Skutki reklamacji rzeczowych w księgach nabywcy
Prowadzimy hurtownię. Magazyn towarów rozliczamy w cenach ewidencyjnych na poziomie cen sprzedaży netto, to znaczy w cenach zakupu powiększonych o marżę handlową. Jak zaksięgować reklamację (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wykształcenie głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych
Ukończyłam studia licencjackie (3-letnie) na kierunku informatyka i ekonometria w zakresie informatyki na wydziale zarządzania. Czy spełniam wymóg wykształcenia dla głównego księgowego jednostki należącej do (...)
str. 39
2.
Dotacja celowa na inwestycje i ewidencja kosztów z tym związanych w instytucji kultury
Jesteśmy instytucją kultury (biblioteką), która nie jest podatnikiem VAT. Z budżetu miasta otrzymaliśmy dotację celową na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, a w szczególności na opracowanie (...)
str. 40
3.
Przychody związane z wynajmem lokali mieszkalnych w księgach samorządowej jednostki budżetowej
Jako samorządowa jednostka budżetowa podległa starostwu powiatowemu prowadzimy działalność w zakresie zarządu nieruchomościami starostwa. Wobec jednego z lokatorów wystąpiliśmy o nakaz eksmisji, bowiem zalegał z (...)
str. 42
4.
Przeksięgowanie wyniku finansowego za rok ubiegły w jednostce budżetowej
W jaki sposób przenieść wynik finansowy za rok ubiegły z konta 860 na fundusz jednostki? Kiedy dokonać tego przeksięgowania? Wynik finansowy jednostki ustalony na koncie 860 przenosi (...)
str. 44
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Ewidencja księgowa roszczeń spornych
Jeden z naszych kontrahentów zalega nam z płatnościami z tytułu dostaw, więc skierowaliśmy sprawę na drogę postępowania sądowego. Jak ująć w księgach operacje gospodarcze związane (...)
str. 45
2.
Podatkowe skutki dochodzenia należności na drodze sądowej
Dla celów podatkowych generalnie odpisy aktualizujące nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Za koszt uzyskania przychodów mogą być jednak uznane odpisy aktualizujące wartość należności, określone w (...)
str. 46
3.
Dostosowanie ewidencji analitycznej
Należności wykazuje się w bilansie w podziale na: należności z tytułu dostaw i usług, inne należności, należności dochodzone na drodze sądowej. W związku z tym (...)
str. 47
4.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach będących osobami prawnymi
Odpisy aktualizujące wartość należności są kosztem uzyskania przychodów w tej części należności, która była uprzednio zaliczona do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona. W (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Faktura pro forma nie stanowi podstawy zapisu w księgach rachunkowych
Jak ująć fakturę pro forma otrzymaną w maju z datą płatności w czerwcu? Fakturę tę opłaciliśmy w maju i w tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę zaliczkową. Faktura pro forma nie jest (...)
str. 49
2.
Wykorzystanie rezerw na świadczenia pracownicze
Wypłacamy pracownikom nagrody jubileuszowe, na które utworzyliśmy rezerwy (według wyceny aktuarialnej). Czy powinniśmy księgować wykorzystanie rezerw w miesiącu wypłaty nagród, czy można je rozwiązać np. jednorazowo (...)
str. 50
3.
Straty towarów w księgach rachunkowych
Jak ująć w księgach rachunkowych straty towaru (kwiaty), którego nie sprzedaliśmy i który nadaje się obecnie już tylko do wyrzucenia? Wartość bezużytecznego towaru ujętą w ewidencji księgowej, który (...)
str. 50
4.
Wydatki poniesione na zorganizowanie posiedzenia rady nadzorczej
Jesteśmy spółką z o.o. W czerwcu w siedzibie naszej firmy odbyło się posiedzenie rady nadzorczej. Jak zaksięgować koszty związane ze zorganizowaniem takiego posiedzenia w postaci np. zakupu materiałów biurowych, (...)
str. 51
X.
Z listów Czytelników
1.
Rozliczanie kosztów własnego transportu w przypadku wyceny towarów w cenach nabycia
Czy w jednostce wyceniającej towary w cenie nabycia można w tę cenę wkalkulować koszty transportu tych towarów własnymi samochodami? Jak rozliczyć te koszty? Z przepisów art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości (...)
str. 51
2.
Zobowiązania z tytułu kaucji wpłaconych przez najemców
Naszą działalnością statutową jest wynajem powierzchni i pomieszczeń. W której pozycji pasywów bilansu powinny być ujęte nasze zobowiązania z tytułu kaucji umownych wpłacanych przez najemców na pokrycie ewentualnych (...)
str. 52
3.
Zakup wody w specjalnych dystrybutorach dla pracowników
Jak zaksięgować kaucję wpłaconą za butle na wodę oraz miesięczną fakturę za wodę i wynajęcie dystrybutora? Do ewidencji kosztów działalności operacyjnej stosujemy wyłącznie konta zespołu 4. (...)
str. 53
4.
Konsekwencje nie złożenia sprawozdania za 2011 r. do ogłoszenia w Monitorze Polskim B
Spółka z o.o. nie ogłosiła sprawozdania finansowego za 2011 r. w Monitorze Polskim B, pomimo tego że spełniała warunki obligatoryjnego badania. Sprawozdanie wraz z opinią biegłego rewidenta i uchwałami zostało (...)
str. 55
5.
Przeznaczenie kapitału zapasowego na wypłatę zysku w spółce jawnej
Spółka jawna posiada kapitał zapasowy utworzony z odpisów z zysku brutto za ubiegłe lata. Taką możliwość przewidywała umowa spółki. Czy może wykorzystać część tego kapitału na wypłatę (...)
str. 56
6.
Odpisanie rozliczeń międzyokresowych kosztów w spółce w likwidacji
Od 1 maja 2013 r. nasza spółka z o.o. jest w likwidacji. Sporządziliśmy sprawozdanie finansowe na dzień 30 kwietnia 2013 r. Na ten dzień bilansowy spółka posiadała rozliczenia międzyokresowe, (...)
str. 57
7.
Różnice z przeliczenia waluty krajowej na euro w zagranicznym oddziale samobilansującym
Nasza spółka z o.o. posiada samobilansujący oddział w Słowacji. W związku ze zmianą waluty w Słowacji od stycznia 2009 r. dane wykazywane w sprawozdaniach oddziału przeliczono z koron słowackich na euro. W wyniku przeliczeń (...)
str. 59
8.
Bilans oraz rachunek zysków i strat spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji
Nasza spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji 24 lipca 2012 r. Proces likwidacji jeszcze się nie zakończył. Rokiem obrotowym w naszej spółce jest rok kalendarzowy. Za jaki (...)
str. 60
9.
Rozliczenia z członkami spółdzielni mieszkaniowej
Nasza spółdzielnia mieszkaniowa rozlicza się za energię cieplną z członkami i właścicielami lokali za rok obrotowy do 30 czerwca roku następnego. Pobieramy uśrednione opłaty zaliczkowe, które w sezonie (...)
str. 61
10.
Zakup maszyny w celu odsprzedaży firmie leasingowej
Planujemy zakupić maszynę, a następnie odsprzedać ją firmie leasingowej i wziąć w leasing (leasing zwrotny). Jak zaksięgować zakup tej maszyny od dostawcy? Prowadzimy działalność handlową - sprzedajemy podobne (...)
str. 63
11.
Zbiorcze księgowanie operacji bankowych przy sprzedaży wysyłkowej
Prowadzimy sklep internetowy - sprzedaż wysyłkową towarów dla osób fizycznych. Wartość jednostkowa towarów jest nieznaczna, ale liczba zamówień w miesiącu jest bardzo duża. Jesteśmy zwolnieni z obowiązku (...)
str. 64
12.
Otrzymane wadium w rachunku przepływów pieniężnych
Jako organizatorzy przetargu na dostawę materiałów otrzymaliśmy od potencjalnych dostawców wadium. Czy w rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się otrzymane wadium, które wpłynęło na nasz rachunek bankowy? (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.