Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (470) z dnia 20.07.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Moment powstania przychodu przy płatnościach PayU - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Wśród naszych Czytelników powstały wątpliwości w kwestii momentu powstawania przychodu przy płatnościach realizowanych za pośrednictwem systemu natychmiastowej płatności, np. PayU. W Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Kurs waluty stosowany do wyceny wpływu należności na rachunek walutowy
Firma wystawia kontrahentom krajowym faktury sprzedaży w euro. Kwota VAT na tych fakturach wyrażona jest także w złotówkach. Przy księgowaniu wpływu waluty na rachunek walutowy (...)
str. 5
2.
Wycena WNT, gdy faktura zakupu wpłynęła do jednostki po przyjęciu towarów do magazynu
Nabyliśmy towar od kontrahenta z Niemiec. Dostawa i przyjęcie towaru do magazynu nastąpiły 15 maja 2018 r. Fakturę dokumentującą ten zakup, wystawioną 31 maja 2018 (...)
str. 8
3.
Rozliczenie podatku u źródła pobieranego w formie potrącenia z należności
Spółka komandytowa zapłaciła za granicą potrącony od jej należności podatek u źródła. W jaki sposób spółka powinna rozliczyć w księgach rachunkowych powstałą z tego powodu (...)
str. 10
4.
Wyksięgowanie różnic kursowych z wyceny bilansowej
Z wyceny bilansowej na koniec roku obrotowego otrzymaliśmy różnice kursowe ujemne i dodatnie, które ujęliśmy odpowiednio jako koszty i przychody finansowe. Czy różnice te pod (...)
str. 12
II.
Połączenie spółki dominującej i zależnej metodą nabycia
Jakich księgowań dokonać na dzień połączenia spółki dominującej i zależnej, jeśli spółka dominująca nabyła wcześniej przed połączeniem 100% udziałów spółki zależnej?
str. 13
1.
Metody połączenia spółek w świetle prawa handlowego i ustawy o rachunkowości
Zasady łączenia się spółek określają przepisy tytułu IV działu I. "Łączenie się spółek" ustawy Kodeks spółek handlowych (K.s.h.). W świetle uregulowań art. 492 K.s.h., połączenie (...)
str. 13
2.
Ustalenie wartości godziwej aktywów i pasywów oraz ceny przejęcia
Za dzień połączenia spółek przyjmuje się dzień wpisania połączenia do rejestru właściwego dla siedziby spółki przejmującej. Tak wynika z treści art. 44a ust. 3 ustawy (...)
str. 14
3.
Powstanie wartości firmy lub ujemnej wartości firmy
Nadwyżka ceny przejęcia nad wartością godziwą aktywów netto spółki przejętej stanowi wartość firmy. Wykazuje się ją w aktywach spółki, na którą przeszedł majątek połączonych spółek (...)
str. 16
4.
Skutki połączenia spółek w ewidencji księgowej i sprawozdaniu finansowym
Kolejną czynnością, jaką należy dokonać w ramach rozliczenia połączenia spółek metodą nabycia są odpowiednie wyłączenia. W bilansie połączonych spółek wyłączeniu podlegają: wzajemne należności i zobowiązania (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Mechanizm podzielonej płatności - ujęcie w księgach rachunkowych
Dla naszego rachunku rozliczeniowego bank prowadzi rachunek VAT. Kontrahenci wpłacają na nasze konto należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Jak ująć w księgach rachunkowych operacje (...)
str. 19
1.
Zasady działania mechanizmu podzielonej płatności
Od 1 lipca 2018 r. wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności polegający na tym, że: 1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej (...)
str. 19
2.
Zapłata zobowiązania na podstawie komunikatu przelewu
Na rachunku VAT znajduje się wystarczająca ilość środków W celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą VAT rachunek VAT nabywcy i tą kwotą (...)
str. 20
3.
Wpływ należności od kontrahenta na podstawie komunikatu przelewu
Bank sprzedawcy po otrzymaniu środków pieniężnych w kwocie brutto na rachunek rozliczeniowy obciąży ten rachunek kwotą odpowiadającą kwocie VAT i tą kwotą uzna rachunek VAT (...)
str. 22
4.
Realizacja przelewu na rachunek urzędu skarbowego
Na rachunku VAT znajduje się wystarczająca ilość środków W przypadku realizacji przelewu na rachunek urzędu skarbowego (z tytułu wpłaty VAT, dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym (...)
str. 23
IV.
Trwałe odłączenie części środka trwałego w celu jej sprzedaży
Posiadamy środek trwały amortyzowany od kilku lat. Zamierzamy sprzedać część tego środka trwałego. Środek trwały po odłączeniu tej części nadal będzie użytkowany w ramach prowadzonej (...)
str. 25
1.
Trwałe odłączenie części środka trwałego według prawa bilansowego
Ustawa o rachunkowości nie odnosi się do zagadnienia trwałego odłączenia części środków trwałych. Szczegółowe wskazówki w tym zakresie zawiera KSR nr 11. Według art. 10 (...)
str. 25
2.
Podatkowe skutki trwałego odłączenia od środka trwałego części składowej lub peryferyjnej
Z treści art. 16g ust. 16 updop oraz art. 22g ust. 20 updof wynika, że w razie trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej (...)
str. 27
3.
Sprzedaż części dodatkowej lub peryferyjnej środka trwałego
Sprzedaż odłączonej części dodatkowej lub peryferyjnej środka trwałego podlega rozliczeniu na ogólnych zasadach obowiązujących przy sprzedaży środków trwałych. Według art. 3 ust. 1 pkt 32 (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty związane z budową środka trwałego, częściowo poniesione przez wykonawcę robót
Zleciliśmy budowę środka trwałego firmie budowlanej. Ponieśliśmy koszty specjalistycznej opinii związanej z tą budową. Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą robót, koszty opinii w 50% (...)
str. 30
2.
Przychód ze sprzedaży pozostałości po środku trwałym zniszczonym podczas pożaru
Na skutek pożaru spowodowanego zwarciem instalacji elektrycznej jeden z naszych środków trwałych uległ spaleniu. Na jakim koncie zaksięgować przychód ze sprzedaży takiego środka trwałego, a (...)
str. 31
3.
Korekta księgowań dotyczących sprzedaży środka trwałego
Jesteśmy instytucją kultury. W listopadzie 2017 r. sprzedaliśmy środek trwały, a przychód z tej sprzedaży zaksięgowaliśmy pomyłkowo na koncie przychodów działalności statutowej. Dodatkowo cały czas (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Podstawy prawne tworzenia ZFŚS Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) i zasady gospodarowania środkami tego funduszu - przeznaczonego generalnie na finansowanie działalności (...)
str. 35
2.
Termin przekazania środków na rachunek bankowy ZFŚS
Pracodawca przekazuje na rachunek bankowy ZFŚS równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych za rok kalendarzowy w terminie do dnia 30 września danego roku. Przy czym, (...)
str. 37
3.
Ujęcie w księgach dokonanych odpisów i zwiększeń na ZFŚS
Tworzenie ZFŚS oraz wydatkowanie środków na nim zgromadzonych należy uwzględnić w księgach rachunkowych jednostki. Odpis na ZFŚS dotyczy całego roku. Ustawa o rachunkowości w art. (...)
str. 37
4.
Korekta odpisów na ZFŚS w końcu roku
Jednostka tworząca na początku roku odpis na ZFŚS według przeciętnej planowanej liczby zatrudnienia, zobowiązana jest (przy zmianach liczby zatrudnionych w ciągu roku) dokonać do 31 (...)
str. 39
5.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 40
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dotacja celowa otrzymana na dofinansowanie inwestycji samorządowego zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Zgodnie z umową zawartą z gminą przyznano nam dotację celową na dofinansowanie inwestycji (modernizację hydroforni). Przyznaną dotację będziemy otrzymywać stopniowo po (...)
str. 41
2.
Odpowiedzialność głównego księgowego w zakresie wydatków ponoszonych przez jednostkę budżetową
Czy główny księgowy jednostki sektora finansów publicznych może ponosić odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie realizowanych przez tę jednostkę wydatków? Do zadań powierzonych (...)
str. 43
3.
Ujęcie wydatków na zakup odzieży ochronnej bhp w klasyfikacji budżetowej
W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej, 302 czy 421, ująć wydatki na zakup odzieży ochronnej bhp? Ponoszone przez pracodawcę wydatki na zakup odzieży ochronnej bhp (odzieży (...)
str. 45
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Leasing według MSSF 16 oraz standardów krajowych - wybrane zagadnienia
1.
Rozliczanie w księgach leasingu operacyjnego od 1 stycznia 2019 r. według MSSF 16
Spółka z o.o. sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Obecnie posiada w leasingu operacyjnym około 200 samochodów osobowych. W koszty księgowana jest rata (...)
str. 46
2.
Nakłady poniesione na montaż przedmiotu leasingu według standardów krajowych
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Od pięciu lat nasze roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu. W 2017 r. utraciliśmy prawo do uproszczeń (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy wydatki na założenie spółki z o.o. można zaliczyć do kosztów działalności operacyjnej?
W związku z założeniem spółki z o.o. ponieśliśmy wydatki na opłatę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty za wpis do KRS i umieszczenie informacji (...)
str. 53
2.
Przeznaczenie towarów handlowych do zużycia na potrzeby własne jednostki
Prowadzimy działalność handlową (sprzedaż towarów). Zakupione towary (np. środki czystości) zużywamy czasami na własne potrzeby. Jak ująć w księgach rachunkowych zmianę przeznaczenia towarów? Prowadzimy ewidencję (...)
str. 53
3.
Ujęcie odpisu aktualizującego wartość pożyczki w rachunku przepływów pieniężnych
W której pozycji rachunku przepływów pieniężnych ujmuje się odpis aktualizujący pożyczkę? Rachunek przepływów pieniężnych sporządzamy metodą pośrednią. Wartość utworzonego odpisu aktualizującego wskazane jest wykazać ze (...)
str. 54
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Złożenie sprawozdania finansowego za 2017 r. w KRS oraz do ogłoszenia w MSiG
Jesteśmy spółką z o.o. zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Nasze sprawozdanie nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta. W tym roku skorzystaliśmy z opcji "Bezpłatne (...)
str. 55
2.
Stosowanie ewidencji pozabilansowej do kontrolowania różnic pomiędzy kosztami bilansowymi i podatkowymi
W celu ustalenia prawidłowej podstawy opodatkowania na kontach zespołu 9 prowadzimy ewidencję pozabilansową kosztów niestanowiących kosztów podatkowych danego okresu oraz kosztów, które uznane zostały za (...)
str. 56
3.
Czy faktury sprzedaży należy wprowadzać do ksiąg rachunkowych pojedynczo?
W ciągu okresu sprawozdawczego wystawiamy bardzo dużo faktur sprzedaży różnym odbiorcom. Czy w księgach rachunkowych można ujmować zbiorcze zestawienie faktur sprzedaży? Czy istnieje jednak obowiązek (...)
str. 57
4.
Jak ująć w księgach koszty związane z utrzymaniem nieruchomości zaliczonej do inwestycji?
Nieruchomość zakupioną pod wynajem ujęliśmy w księgach rachunkowych jako inwestycję. Wynajem nie stanowi naszej podstawowej działalności operacyjnej. Na jakim koncie powinniśmy księgować koszty związane z (...)
str. 58
5.
Wypłata pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego
Niektórym pracownikom naszej firmy wypłacany jest ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego. Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę takiego ekwiwalentu? Wypłacany pracownikom (...)
str. 59
6.
Wycena kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym według skorygowanej ceny nabycia
Czy jest możliwość wyceniania kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym według skorygowanej ceny nabycia (zgodnie z IRR)? Jesteśmy jednostką zobowiązaną do badania bilansu. Kredyt jest zobowiązaniem (...)
str. 61
7.
Dodatkowe koszty związane ze zwrotem towarów
Zwróciliśmy towar kontrahentowi, w związku z czym wystawił on fakturę korygującą oraz fakturę na koszty związane ze zwrotem towarów. Jak należy zaksięgować te dodatkowe koszty? (...)
str. 62
8.
Sfinansowanie prac rozwojowych z funduszu badań własnych utworzonego z zysku
Jesteśmy instytutem badawczym i z części zysku tworzymy fundusz badań własnych. W tym roku sfinansowaliśmy z tego funduszu pracę rozwojową. Praca ta została zakończona sukcesem (...)
str. 63
9.
Rozliczenie niesprzedanych miejsc postojowych w księgach spółdzielni mieszkaniowej
Spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała budynek - halę garażową z miejscami postojowymi. Miejsca postojowe przechodzą na własność członków, a wnoszone przez nich środki z tytułu wkładu budowlanego (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.