Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (374) z dnia 20.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Skutki niezłożenia sprawozdania finansowego w Krajowym Rejestrze Sądowym
Jakie są skutki niezłożenia sprawozdania finansowego w KRS? Czy za niedopełnienie tego obowiązku grożą jakieś sankcje? W myśl przepisów ustawy o rachunkowości, za niezłożenie sprawozdania (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Zakup na raty i korekta kosztów podatkowych
Spółka otrzymała fakturę dokumentującą usługę zamieszczenia reklamy w internecie. Faktura wystawiona jest na całość usługi. Zgodnie z umową zapłatę rozłożono na 6 rat, płatnych miesięcznie. (...)
str. 6
1.
Ewidencja zakupu usługi reklamy, gdy zapłatę rozłożono na raty
Zakupiona przez jednostkę usługa reklamy kwalifikowana jest do kosztów operacyjnych i podlega ujęciu w księgach rachunkowych z zachowaniem zasady memoriału. Na sposób i moment ujęcia (...)
str. 6
2.
Konsekwencje podatkowe rozłożenia płatności na raty
Dla celów podatkowych koszty działań reklamowych dotyczących produktów, świadczonych usług lub ogólnych informacji o jednostce mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jako koszty służące (...)
str. 6
3.
Rozwiązania księgowe ułatwiające ustalenie podstawy opodatkowania
Korekty kosztów w przypadku nieuregulowania zobowiązania dotyczą tylko kosztów w ujęciu podatkowym. Nie są to korekty kosztów rozumianych jako kategoria ekonomiczna i w związku z tym jednostka nie powinna, równolegle do korekty podatkowej, (...)
str. 8
II.
Należności trudne do odzyskania – wybrane operacje w księgach wierzyciela
1.
Odpisanie należności nieściągalnej, od której dokonano uprzednio odpisu aktualizującego
Prowadzimy działalność wydawniczą w formie spółki z o.o. W 2012 r. dokonaliśmy odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu sprzedaży towarów. Obecnie otrzymaliśmy od syndyka masy (...)
str. 10
2.
Koszty związane z dochodzeniem należności na drodze sądowej
Jak ujmuje się w księgach rachunkowych koszty postępowania sądowego (procesu) i koszty zastępstwa procesowego związane z dochodzeniem nieprzedawnionej należności? W sytuacji gdy jednostka podjęła decyzję (...)
str. 11
3.
Zwrot zapłaconych odsetek od należności na podstawie porozumienia stron
W maju 2014 r. naliczyliśmy naszemu kontrahentowi odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty należności. Kontrahent wpłacił nam wymaganą kwotę odsetek i zwrócił się do nas o (...)
str. 13
4.
Czy zabezpieczenie należności hipoteką przymusową uzasadnia rozwiązanie odpisu aktualizującego?
W księgach naszej spółki z o.o. figuruje nieuregulowana należność z tytułu dostaw towarów, objęta postępowaniem egzekucyjnym, od której dokonaliśmy odpisu aktualizującego. W marcu 2014 r. (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Udokumentowanie i ewidencja importu usług transportowych
Otrzymaliśmy od kontrahenta z Francji fakturę za wykonaną przez niego usługę transportu towarów. Jak ująć w księgach rachunkowych wartość tej usługi oraz VAT z tytułu importu usług? Definicja importu usług (...)
str. 16
2.
Rozliczenie importu materiałów, w sytuacji gdy fakturę zakupu otrzymano przed dostawą materiałów
Firma produkcyjna odpisuje zakupione materiały bezpośrednio w koszty pod datą ich zakupu. Na koniec okresu sprawozdawczego (miesiąca) koszty są korygowane o wartość inwentaryzacji materiałów pozostających (...)
str. 19
IV.
Zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
W maju 2014 r. otrzymaliśmy z ZUS informację, że w 2013 r. za jednego z pracowników zapłaciliśmy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy (...)
str. 21
1.
Zasady zwrotu nienależnie opłaconych składek ZUS
W myśl postanowień ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.), dalej zwanej (...)
str. 21
2.
Ewidencja rozliczenia nadpłaconych składek i ich zwrotu pracownikowi
W ewidencji księgowej korekta nadpłaconych składek ZUS ujmowana jest generalnie w roku, w którym uzyskano informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne (...)
str. 22
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Środki trwałe niewykorzystywane w działalności gospodarczej
Spółka posiada wydzielony zakład produkcyjny. W budynku tego zakładu znajduje się kompletne wyposażenie linii produkcyjnych, podlegające amortyzacji bilansowej i podatkowej. Na skutek zaprzestania produkcji w (...)
str. 24
2.
Rozliczenie wydatków na prace koncepcyjne i projektowe przed rozpoczęciem modernizacji środka trwałego
Otrzymaliśmy fakturę za opracowanie koncepcji i wykonanie matematycznego modelu pracy systemu wodociągowego eksploatowanego przez spółkę. Jest to związane z modernizacją sieci i ujęć wody, która (...)
str. 25
3.
Wyksięgowanie całkowicie umorzonych prac rozwojowych
Spółka posiada w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych zakończone prace rozwojowe związane z określonymi produktami. Pozycje te są umorzone w całości. Do kiedy powinny być (...)
str. 26
4.
Jednorazowa amortyzacja w księgach rachunkowych
Zakupiliśmy maszynę o wartości 5.000 zł. Jako mały podatnik skorzystaliśmy z możliwości jednorazowej amortyzacji dla celów podatkowych, ale mamy wątpliwość co z ewidencją księgową. Czy powinniśmy amortyzować tę maszynę przez zaplanowany (...)
str. 26
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Warunki uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w świetle przepisów o VAT
Definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów określono w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów (...)
str. 28
2.
Zasady księgowania przychodu z tytułu WDT oraz rozliczenia należności w walucie obcej
Przychód z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstaje na ogólnych zasadach, to znaczy po dostarczeniu towarów – czyli w dacie zrealizowania dostawy. Ujmuje się go w (...)
str. 29
3.
Konsekwencje braku dokumentów potwierdzających WDT
Jak wspomniano na wstępie, aby sprzedawca mógł zastosować stawkę VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy, (...)
str. 31
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Środki podjęte z rachunku bankowego na pokrycie pogotowia kasowego w jednostce budżetowej
W jednostce budżetowej ustalono pogotowie kasowe w celu finansowania drobnych wydatków, które nie były wcześniej przewidziane do realizacji. Jak należy zaksięgować środki podjęte z rachunku (...)
str. 33
2.
Weryfikacja wielkości i wartości gruntów w księgach SP ZOZ
W 2000 r. SP ZOZ otrzymał do nieodpłatnego użytkowania od starostwa powiatowego nieruchomości gruntowe. W 2008 r. i 2009 r. dokonano pomiaru geodezyjnego na tych (...)
str. 34
3.
Przyjęcie na stan i sprzedaż wydawnictw własnych w muzeum
Jak zaksięgować przyjęcie na stan wydawnictw własnych w muzeum oraz ich późniejszą sprzedaż? Koszty wydania drukiem księgowane są na kontach zespołu 4 i 5. Instytucja (...)
str. 35
4.
Nadwyżka środków obrotowych pozostająca w zakładzie budżetowym
W samorządowym zakładzie budżetowym powstała nadwyżka środków obrotowych, która uchwałą rady miejskiej została przeznaczona na inwestycje (środki trwałe) i na bieżące wydatki. Zakład nie musi (...)
str. 36
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – identyfikacja
Niniejszy artykuł jest pierwszym dotyczącym rzeczowych aktywów trwałych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Ze względu na szeroki zakres tego zagadnienia temat ten będziemy kontynuować w (...)
str. 38
1.
Regulacje międzynarodowe dotyczące rzeczowych aktywów trwałych
Standardem regulującym zasady ujmowania i wyceny środków trwałych i środków trwałych w budowie jest MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe". Nie jest to jedyny standard, który (...)
str. 38
2.
Pojęcie rzeczowych aktywów trwałych
Zgodnie z MSR 16 par. 6 "rzeczowe aktywa trwałe to środki trwałe: a) które są utrzymywane w celu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym lub przy dostawach (...)
str. 39
3.
Klasyfikacja budynków i gruntów
Budynki i grunty to bardzo specyficzna grupa aktywów, która charakteryzuje się zazwyczaj znaczącą wartością oraz długim okresem użytkowania. Nabywając grunt z zabudowaniami należy dokonać wyodrębnienia (...)
str. 42
VII.
Praktyczne zastosowanie MSR – zwrot kosztów zabezpieczenia przed wpływami górniczymi
Jak ująć w księgach spółki akcyjnej, stosującej MSR, zwrot poniesionych kosztów zabezpieczenia przed wpływami górniczymi hali magazynowej? Dotyczy to dodatkowych kosztów poniesionych przy jej budowie (...)
str. 43
1.
Podstawa prawna zwrotu kosztów zabezpieczenia przed szkodami górniczymi
Budowa obiektów na obszarach górniczych wymaga zazwyczaj dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz właściwych rozwiązań w zakresie posadowienia fundamentów w związku z ewentualnymi osunięciami, przesunięciami lub tąpnięciami (...)
str. 43
2.
Różne warianty ewidencyjne dotyczące ujęcia należności od zakładu górniczego
Standardy międzynarodowe nie zawierają jednoznacznych uregulowań w zakresie ujęcia zwrotu poniesionych kosztów dodatkowego zabezpieczenia budynku przed wpływami górniczymi. W związku z tym na podstawie par. (...)
str. 44
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych opłaty przygotowawczej dotyczącej umowy kredytu w rachunku bieżącym
Ponieśliśmy opłatę przygotowawczą od umowy kredytu w rachunku bieżącym. Czy zaliczyć ją do kosztów działalności operacyjnej, czy finansowej? Opłatę przygotowawczą dotyczącą umowy kredytu w rachunku bieżącym odnosi się w ciężar kosztów finansowych (...)
str. 47
2.
Wpływ faktury dokumentującej zakup usług wykonanych w poprzednim miesiącu
W czerwcu otrzymaliśmy fakturę z datą wystawienia - maj 2014 r., dotyczącą usług wykonanych dla nas w maju. W jakim miesiącu i pod jaką datą powinniśmy zaksięgować koszt takiej usługi? Czy (...)
str. 47
3.
Dodatkowa ewidencja sprzedaży a podstawa ujęcia przychodu w księgach rachunkowych
Czy w księgach rachunkowych można dokonać jednorazowego zapisu przychodów ze sprzedaży na podstawie wydruku z osobnego modułu programu komputerowego służącego do wystawiania faktur sprzedaży? Jednostka może ująć przychody ze sprzedaży jednym (...)
str. 48
4.
Warunki jakie należy spełnić, aby roczne sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowi badania
Osoba fizyczna za 2013 r. osiągnęła sumę aktywów bilansu w wysokości 7.859.186 zł, przychody ze sprzedaży w kwocie 60.000.000 zł oraz zatrudniała 10 osób. Czy jej sprawozdanie finansowe za 2013 r. podlega w 2014 r. badaniu? W jednostce, (...)
str. 49
5.
Rozpoczęcie działalności w drugiej połowie roku a sprawozdanie finansowe
Rozpoczęliśmy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. w lipcu 2014 r. Nasz rok finansowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Ile sprawozdań finansowych będziemy zobowiązani przygotować - dwa (tj. za 2014 r. i 2015 r.), (...)
str. 50
6.
Z jaką częstotliwością należy sporządzać raporty kasowe?
W ciągu miesiąca przeprowadzamy niewiele operacji gotówkowych. Z jaką częstotliwością powinniśmy w takiej sytuacji sporządzać raporty kasowe? Czy wystarczy raz na miesiąc? Raport kasowy to zbiorczy dowód księgowy, sporządzany dla (...)
str. 51
IX.
Z listów Czytelników
1.
Składanie opinii z dobrowolnego badania sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym i rejestrze sądowym
Sprawozdanie finansowe naszej spółki z o.o. za poprzedni rok obrotowy nie podlegało obowiązkowemu badaniu przez biegłego. Badanie to przeprowadziliśmy jednak dobrowolnie. Czy opinię biegłego z tego badania musimy (...)
str. 51
2.
Elektroniczne dokumenty magazynowe
Czy dokumenty magazynowe "Rw" mogą mieć tylko postać elektroniczną? Czy wystarczy w planie kont zapisać, że będą one tylko ewidencjonowane w systemie księgowym i nie będą drukowane? Jeśli dokument (...)
str. 53
3.
Umorzenie zobowiązania podatkowego w księgach rachunkowych
Spółka z o.o. otrzymała pomoc z urzędu gminy polegającą na umorzeniu podatku od nieruchomości za rok ubiegły. Jak zaksięgować ten umorzony podatek? Wartość umorzonego podatku od nieruchomości na podstawie otrzymanej decyzji o umorzeniu (...)
str. 54
4.
Rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych
Wyroby gotowe ewidencjonujemy w stałych cenach ewidencyjnych. Różnicę pomiędzy tymi cenami a rzeczywistym kosztem wytworzenia odnosimy na konto odchyleń. Jak rozliczyć odchylenia od cen ewidencyjnych? Według art. 34 ust. 2 ustawy (...)
str. 55
5.1.
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji sprzedaży wierzytelności własnej
Nasz kontrahent zalega z zapłatą za towar. Firma windykacyjna chce odkupić ten dług. Jak powinniśmy zaksięgować sprzedaż wierzytelności? Na podstawie art. 509 K.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika (...)
str. 56
5.2.
Wynik podatkowy na sprzedaży wierzytelności własnej
Czy w przypadku sprzedaży wierzytelności własnej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jej wartość nominalną, czyli wartość brutto? Na podstawie art. 22 ust. 1 w (...)
str. 58
6.
Stosowanie kalkulacji podziałowej do ustalenia kosztu wytworzenia produktów
Produkujemy wyroby gotowe z metali, wykorzystując identyczne materiały podstawowe. Szczegółowe określenie większości pozycji kosztowych (tj. wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia, amortyzację, zużycie energii elektrycznej, materiały pomocnicze, usługi obce (...)
str. 58
7.
Stornowanie różnic kursowych przy ich wycenie metodą podatkową
Stosujemy podatkową metodę wyceny różnic kursowych na dzień bilansowy. Dla celów podatku dochodowego zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów tylko różnice zrealizowane. Na początek roku obrotowego stornujemy różnice kursowe (...)
str. 60
8.
Zaciągnięcie pożyczki w celu pozyskania środków na wypłatę dywidendy
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. przeznaczyło zysk netto na wypłatę dywidendy. W związku z brakiem środków pieniężnych zaciągnięto pożyczkę. Z pozyskanych w ten sposób środków spółka zamierza wypłacić dywidendę. Jak zaksięgować (...)
str. 62
9.
Szacowanie rezerwy na nagrody jubileuszowe
Od stycznia 2015 r. w naszej firmie zmienią się zasady wypłat nagród jubileuszowych, tj. przy ustalaniu prawa do nagrody i jej wysokości liczyć się będzie wyłącznie okres zatrudnienia w naszej (...)
str. 64
10.
Refakturowanie usług pomiędzy podmiotami powiązanymi
Spółka nabywa usługi reklamy, na które otrzymuje faktury. Na podstawie tych faktur dokonuje zapłaty dostawcom tych usług. Następnie, zgodnie z umową, refakturuje usługi reklamy na podmiot powiązany, który jest (...)
str. 65
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Nowe rozporządzenie określające zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
W Dzienniku Ustaw z 1 lipca 2014 r. pod poz. 880 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie szczególnych zasad (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.