Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 13 (469) z dnia 01.07.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiana terminów przedawnienia roszczeń
W Dzienniku Ustaw z 8 czerwca 2018 r. pod poz. 1104 opublikowano ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Rozliczenie sprzedaży krajowej, na poczet której otrzymano zaliczkę w walucie obcej
Kontrahent (odbiorca krajowy) wpłacił na nasz rachunek walutowy zaliczkę na poczet krajowej dostawy towarów. Jak ująć w księgach rachunkowych zaliczkę w walucie obcej? Jak rozliczyć (...)
str. 6
1.
Wycena i ujęcie w księgach rachunkowych zaliczki otrzymanej w walucie obcej
Wpływ zaliczki na rachunek walutowy można ująć w księgach, zapisem: - Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy", - Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami". W myśl (...)
str. 6
2.
Obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej
Przy księgowaniu kwoty otrzymanej zaliczki na poczet przyszłych dostaw należy uwzględnić unormowania wynikające z ustawy o VAT. Dla celów VAT otrzymanie (przez podatnika VAT) zaliczki (...)
str. 6
3.
Ewidencja księgowa faktury wystawionej w związku z otrzymaniem zaliczki
Otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów nie skutkuje powstaniem przychodu bilansowego oraz podatkowego. Taką zaliczkę odnosi się - na podstawie art. 41 ust. 1 (...)
str. 7
4.
Końcowe rozliczenie sprzedaży, na poczet której otrzymano zaliczkę
Po realizacji świadczenia, czyli pod datą dostawy towarów, której zaliczka dotyczyła, kwotę ujętą na koncie 84 zarachowuje się do przychodów (na podstawie dowodu PK), zapisem: (...)
str. 8
II.
Dotacja na ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego
W pełni umorzony środek trwały został zmodernizowany. Na pokrycie części nakładów jednostka otrzymała dotację. Jak ustalić wartość rozliczanej dotacji w stosunku do comiesięcznej amortyzacji?
str. 10
1.
Zasady ogólne rozliczania dotacji otrzymanej na pokrycie wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego
Zasady rozliczania dotacji dotyczących środków trwałych zostały zawarte w art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, że rozliczenia międzyokresowe przychodów, (...)
str. 10
2.
Odpisy amortyzacyjne od ulepszonego środka trwałego według pierwotnie przyjętej stopy amortyzacji
Przykład Dotacja na ulepszenie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego I. Założenia: W maju 2018 r. jednostka dokonała ulepszenia całkowicie zamortyzowanego środka trwałego (linii produkcyjnej) o wartości (...)
str. 11
3.
Odpisy amortyzacyjne od ulepszonego środka trwałego według KSR nr 11 "Środki trwałe"
Zagadnienie dotyczące ulepszenia środka trwałego oraz odpisów amortyzacyjnych (w tym wznowienia odpisów amortyzacyjnych) szerzej zostało opisane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Przekwalifikowanie umowy o dzieło na umowę zlecenia w wyniku kontroli ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w naszej firmie kontrolę za ostatnie 3 lata. W wyniku tej kontroli przekształcono umowy o dzieło na umowy zlecenia, w związku (...)
str. 14
1.
Ewidencja księgowa przekwalifikowania umowy o dzieło na umowę zlecenia
W wyniku przekwalifikowania umów o dzieło na umowy zlecenia jednostka jest zobowiązana do zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorcę od dnia rozpoczęcia wykonywania (...)
str. 14
2.
Zasady rozliczenia zleceniodawcy ze zleceniobiorcą oraz ujęcie tego rozliczenia w księgach rachunkowych
Zwracamy uwagę, że gdy jednostka w wyniku przekwalifikowania umowy o dzieło na umowę zlecenia opłaciła do ZUS w całości należne składki ubezpieczeniowe, w tym również (...)
str. 16
3.
Przekwalifikowanie umowy o dzieło na umowę zlecenia na przykładzie liczbowym
Ewidencję księgową skutków przekwalifikowania umów o dzieło z ubiegłych lat na umowy zlecenia, w wyniku kontroli ZUS, w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego, na przykładzie (...)
str. 17
IV.
Faktura korygująca w walucie obcej z tytułu otrzymanego rabatu
Firma handlowa zakupiła w grudniu 2017 r. towary od kontrahenta z Włoch. Transakcja ta została rozpoznana jako nabycie wewnątrzwspólnotowe. Ponieważ faktura dokumentująca tę transakcję na (...)
str. 19
1.
Korekta kosztów z tytułu uzyskanego rabatu w świetle przepisów ustawy o rachunkowości
Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają wprost zasad rozliczania faktur korygujących koszty. Uwzględniając jednak zasadę memoriału oraz zasadę współmierności przychodów i kosztów (por. art. 6 (...)
str. 19
2.
Kurs waluty przyjęty do przeliczenia kwoty rabatu wyrażonej w walucie obcej
Zasadniczo do przeliczenia kwot wykazanych w fakturze korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy przyjąć kurs zastosowany do wyceny faktury pierwotnej, niezależnie od wyceny zobowiązania wynikającego (...)
str. 20
3.
Rozliczenie różnic kursowych z wyceny bilansowej zobowiązania pomniejszonego o otrzymany rabat
Termin i sposób rozliczenia ujętych na dzień bilansowy różnic kursowych z wyceny bilansowej w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego nie jest uregulowany przepisami ustawy o (...)
str. 22
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Czy możliwe jest przekwalifikowanie środków trwałych na towary w celu ich sprzedaży?
Jednostka, oprócz handlu samochodami, prowadzi działalność usługową polegającą na wynajmie samochodów zaliczonych do własnych środków trwałych. Zamierza ona jednak ograniczyć działalność usługową i część samochodów (...)
str. 25
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych faktury z tytułu wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy
Trzy lata temu zawarliśmy umowę leasingu, która dla celów bilansowych jest leasingiem finansowym, a dla podatkowych - operacyjnym. Przedmiot leasingu wprowadziliśmy do ksiąg rachunkowych jako (...)
str. 26
3.
Ulepszenie składnika majątku niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych
Nasza spółka rozpoczęła realizację nowej strategii firmy, która zakłada m.in. modernizację 50 domków letniskowych. Niestety w wyniku analizy dokumentów okazało się, że domki wykorzystywane w (...)
str. 28
4.
Ustalenie wartości początkowej nabytej nieruchomości zaliczonej do środków trwałych
Firma zakupiła nieruchomość położoną poza granicami naszego kraju. Jak ustalić jej wartość początkową? Czy prowizja pobrana przez bank z tytułu przelewu zobowiązania za tę nieruchomość (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ogólne zasady ustalania podatku dochodowego od osób prawnych
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych uregulowane jest w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym (...)
str. 32
2.
Sposoby opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych
W trakcie roku podatkowego podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych prowadzący działalność gospodarczą (z pewnymi wyjątkami, które pomijamy) muszą wpłacać zaliczki na podatek do urzędu (...)
str. 33
3.
Moment i sposób ujęcia w księgach rachunkowych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych
Mimo iż termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za dany miesiąc przypada w następnym miesiącu, w księgach rachunkowych podatek ten podlega ujęciu (...)
str. 35
4.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez głównego księgowego samorządowej jednostki budżetowej
Czy główny księgowy samorządowej jednostki budżetowej prowadzącej działalność oświatową może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Czy nie będzie to pozostawać w (...)
str. 37
2.
Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym samorządowego zakładu budżetowego
W jaki sposób księgować naliczone przez bank odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym samorządowego zakładu budżetowego? Naliczone przez bank odsetki od środków pieniężnych (...)
str. 38
3.
Spłata należności budżetowej, objętej wcześniej odpisem aktualizującym
Na koniec 2017 r. dokonano odpisu aktualizującego wartość należności budżetowej. Odpis ten odniesiono częściowo w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (odpis na należność główną) i częściowo (...)
str. 39
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Zasady rozliczania poniesionej straty w spółce z o.o.
Spółka z o.o. w 2017 r. osiągnęła zysk i w zeznaniu CIT-8 za 2017 r. dokonała odliczenia 50% straty poniesionej w 2016 r. Jak zaksięgować (...)
str. 41
1.
Sposoby pokrycia straty bilansowej i jej rozliczenie w księgach rachunkowych
Wynik finansowy za zakończony rok obrotowy jest wynikiem z całokształtu działalności jednostki. Jest on ustalany na podstawie przychodów i kosztów ujętych w księgach rachunkowych według (...)
str. 41
2.
Obniżenie dochodu do opodatkowania o wysokość poniesionej straty podatkowej
Rozliczenia straty podatkowej nie ujmuje się w ewidencji księgowej, ponieważ polega ono na zmniejszeniu wykazanego zysku podatkowego za dany rok w deklaracji podatkowej. Strata podatkowa (...)
str. 41
3.
Odliczenie straty a okres przechowywania ksiąg
W świetle przepisów art. 74 ust. 1-3 ustawy o rachunkowości, w zależności od rodzaju dokumentu mogą być one przechowywane trwale lub przez ściśle określony okres, (...)
str. 42
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zmiana sposobu ewidencji kosztów działalności operacyjnej w trakcie roku obrotowego
Koszty działalności operacyjnej ewidencjonujemy wyłącznie na kontach zespołu 4. Czy możliwe jest przejście na ewidencję i rozliczanie kosztów na kontach zespołu 4 i 5 w (...)
str. 44
2.
Wynajem pomieszczeń zastępczych podczas budowy siedziby jednostki
Prowadzimy inwestycję polegającą na budowie siedziby naszej jednostki. Czy koszt wynajmu pomieszczeń jako tymczasowej siedziby podczas prowadzonej inwestycji zwiększy wartość początkową budowanego obiektu? Koszty wynajmu (...)
str. 44
3.
Podatek od nieruchomości płacony od budowli
Jesteśmy właścicielami nieruchomości obejmującej budynek i parking, którą wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych jako jeden obiekt. Podstawą ustalenia podatku od nieruchomości płaconego od budynku jest (...)
str. 45
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Sprawozdanie finansowe jednostki, która złożyła do sądu wniosek o upadłość
W 2017 r. jednostka złożyła do sądu wniosek o upadłość. Czy sporządzając sprawozdanie finansowe za 2017 r. jednostka powinna uwzględnić wymogi zawarte w art. 29 (...)
str. 46
2.
Zbycie udziałów spółki z o.o. w celu ich umorzenia w księgach wspólnika
Spółka z o.o. posiada 100% udziałów w innej spółce z o.o. Na podstawie uchwały dokonano zbycia części udziałów w celu ich umorzenia. Umorzenie udziałów nastąpiło (...)
str. 47
3.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym kosztów zakupu towarów
W jednostce handlowej towary ewidencjonowane są w cenach nabycia poprzez wskaźnik narzutu kosztów zakupu, czyli np. koszty transportu towarów księgowane są na koncie zespołu 4 (...)
str. 48
4.
Koszty ubezpieczenia samochodu, nierozliczone do dnia jego sprzedaży
W kwietniu 2018 r. sprzedaliśmy samochód, będący naszym środkiem trwałym. W momencie sprzedaży na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów znajdowały się nierozliczone koszty ubezpieczenia tego (...)
str. 53
5.
Zysk spółki komandytowej w księgach wspólnika będącego spółką kapitałową
Spółka z o.o. posiada 1% udziałów w spółce komandytowej, która za 2017 r. wypracowała zysk. Część tego zysku zostanie wypłacona wspólnikom. Na jakich kontach i (...)
str. 55
6.
Zwrot otrzymanego wadium wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego
Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, jako organizator przetargu, mamy obowiązek zwrócić wpłacone wadia wraz z odsetkami, po pomniejszeniu o koszty prowadzenia rachunku bankowego, na (...)
str. 56
7.
Ustalenie katalogu jednostek powiązanych na potrzeby sporządzenia sprawozdania finansowego
Spółka "X" posiada 50 udziałów w spółce "Y". Na dzień bilansowy spółka "X" posiada należności oraz zobowiązania wobec spółki "Y". W których pozycjach bilansu powinny (...)
str. 58
8.
Wejście spółki akcyjnej do grupy kapitałowej - skutki w zakresie konsolidacji i badania sprawozdania finansowego
Spółka z o.o. "X" jest jednostką dominującą wobec innych spółek kapitałowych, w których posiada ponad 50% udziałów. Nie sporządza sprawozdania skonsolidowanego na podstawie art. 56 (...)
str. 59
9.
Ujęcie w księgach rachunkowych korekty polegającej na zmniejszeniu wartości ulepszenia środka trwałego
W maju 2017 r. w naszym szpitalu przeprowadzono modernizację bloku operacyjnego. Obok przebudowy sal operacyjnych inwestycja objęła także wykonanie zaplecza sanitarnego, pomieszczeń pomocniczych, śluz, niezbędnych (...)
str. 61
10.
Zasady kwalifikacji aparatury naukowo-badawczej w ewidencji księgowej
Jesteśmy instytutem naukowo-badawczym. Często kupujemy aparaturę naukowo-badawczą. Jakie składniki majątku określane są mianem aparatury naukowo-badawczej i jak należy je amortyzować? Definicję aparatury naukowo-badawczej można znaleźć (...)
str. 63
11.
Naliczone na dzień bilansowy odsetki od udzielonej pożyczki, które nie zostaną spłacone
Spółka w 2016 r. udzieliła innemu podmiotowi pożyczki pieniężnej. Odsetki z tytułu udzielonej pożyczki miały być zapłacone po całkowitej spłacie pożyczki. Jednostka ujęła w roku (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.