Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (444) z dnia 20.06.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Opublikowano Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe"
NOWY KRAJOWY STANDARD RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z 29 maja 2017 r. pod poz. 105 opublikowano uchwałę nr 4/2017 Komitetu Standardów (...)
str. 4
2.
Ważne terminy w czerwcu 2017 r.
30 czerwca 2017 r. Do tego dnia należy złożyć do KRS oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego za 2016 r. Według (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Środki pieniężne otrzymane z tytułu likwidacji spółki z o.o.
Spółka z o.o. "AB" posiadała 100% udziałów w innej spółce z o.o. Udziały te objęła w zamian za wkład pieniężny. W związku z likwidacją spółki (...)
str. 8
1.
Ewidencja przychodu z likwidacji spółki z o.o., w której jednostka posiada udziały
Udziały w innej spółce kapitałowej traktowane są zazwyczaj jako długoterminowe aktywa finansowe. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości, zalicza się (...)
str. 8
2.
Przychody z tytułu udziału w zyskach wspólnika będącego podatnikiem CIT
Warto również pamiętać, iż dla celów podatkowych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym (...)
str. 9
3.
Prezentacja w rachunku zysków i strat przychodów i kosztów z tytułu rozchodu aktywów finansowych
W rachunku zysków i strat (sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości) wykazuje się jedynie wynik finansowy (zysk lub stratę) z tytułu rozchodu (...)
str. 9
II.
Sprzedaż towarów objętych refundacją z NFZ w księgach rachunkowych apteki
Jako apteka prowadzimy sprzedaż detaliczną leków i wyrobów medycznych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Cała sprzedaż ujmowana jest w kasie rejestrującej. W jaki (...)
str. 11
1.
Refundacja ceny leków i wyrobów medycznych przekazywana przez NFZ podmiotom prowadzącym apteki
Jednostki, których działalność gospodarcza polega na prowadzeniu aptek, sprzedają niektóre leki i wyroby medyczne za częściową odpłatnością lub wydają bezpłatnie. Otrzymują w związku z tym (...)
str. 11
2.
Sprzedaż refundowanych towarów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej
Obrót uzyskiwany przez apteki w ramach sprzedaży detalicznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podlega ujęciu w kasie rejestrującej (fiskalnej). Co ważne, w przypadku (...)
str. 11
3.
Ewidencja księgowa przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą leków i wyrobów medycznych
Należną jednostce refundację z NFZ księguje się na koncie przychodów ze sprzedaży towarów, a nie na koncie pozostałych przychodów operacyjnych. W ujęciu bilansowym należną kwotę (...)
str. 12
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Korekty kosztów o wartość stanu zapasów rzeczowych aktywów obrotowych
Czy istnieje możliwość odnoszenia w koszty wydatków na zakup materiałów i towarów w momencie ich zakupu, a produktów gotowych w momencie ich wytworzenia? Jak powinna przebiegać ewidencja księgowa korekty kosztów (...)
str. 15
1.
Stosowanie uproszczonej ewidencji zapasów materiałów, towarów i produktów
Ustawa o rachunkowości w art. 17 ust. 2 wymienia cztery metody ewidencjonowania i wyceny zapasów. Ostatnia z wymienionych metod (por. art. 17 ust. 2 pkt (...)
str. 15
2.
Bilansowe ujęcie korekty kosztów o wartość stanu rzeczowych aktywów obrotowych
Korekta kosztów o wartość stanu materiałów, towarów i produktów gotowych ma na celu pozostawienie w ewidencji kosztów wyłącznie wartości tych materiałów, towarów i produktów gotowych, (...)
str. 16
3.
Podatkowe ujęcie korekty kosztów o wartość niezużytych materiałów oraz niesprzedanych towarów i produktów
Bilansowa metoda ujęcia korekty kosztów nie ma odzwierciedlenia w przepisach updop i updof. Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, że wydatki za zakup materiałów, towarów (...)
str. 19
IV.
Księgowania uszczelniające krąg kosztów w jednostce stosującej konta zespołu 4 i 5
Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. Jak używać kont obrotów wewnętrznych? Czy konta 79-0 i 79-1 muszą mieć to samo saldo na (...)
str. 20
1.
Zasady stosowania kont obrotów wewnętrznych
Przepisy bilansowe dopuszczają dwie metody ustalania wyniku finansowego, tj. porównawczą i kalkulacyjną. Metodę ustalania wyniku determinuje zaś wybrany przez jednostkę sposób sporządzania rachunku zysków i (...)
str. 20
2.
Ewidencja księgowa zdarzeń zakłócających zamknięty krąg kosztów na przykładach liczbowych
Przykład Niedobór i nadwyżka wyrobów gotowych I. Założenia: W jednostce w wyniku inwentaryzacji stwierdzono niedobór 15 szt. wyrobów "A", których koszt wytworzenia wynosił: 80 zł/szt., (...)
str. 22
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu
Firma prowadząca księgi rachunkowe nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu. W jaki sposób zaksięgować to prawo? Czy prawo to podlega amortyzacji? Prawo użytkowania wieczystego gruntu może (...)
str. 25
2.
Czasowe wstrzymanie budowy środka trwałego a konieczność utworzenia odpisu aktualizującego
Czy czasowe wstrzymanie budowy środka trwałego powoduje konieczność utworzenia odpisu aktualizującego na wartość poniesionych nakładów na budowę tego obiektu? Czy w przypadku wstrzymania inwestycji poniesione na (...)
str. 27
3.
Zakup środka trwałego wraz z montażem od kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej
W lutym 2017 r. podpisaliśmy umowę z niemieckim kontrahentem na dostawę linii produkcyjnej wraz z montażem na terenie naszego zakładu w Polsce. Zgodnie z zawartą (...)
str. 28
3.1.
Zapłata zaliczki w walucie obcej na poczet przyszłej dostawy
Dla celów bilansowych operacje wyrażone w walucie obcej wycenia się na dzień ich przeprowadzenia według zasad określonych w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. (...)
str. 28
3.2.
Rozliczenie zakupu środka trwałego na podstawie faktury końcowej
Fakturę końcową dokumentującą zakup środka trwałego od unijnego kontrahenta wycenia się według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wystawienia. Ewidencja tej faktury przebiegać (...)
str. 29
3.3.
Ewidencja VAT z tytułu dostawy towaru wymagającego montażu
Zakup towaru przez podatnika VAT od kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej jest - co do zasady - wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT). Na zasadzie wyjątku, (...)
str. 29
3.4.
Zakup środka trwałego wraz z montażem na przykładzie liczbowym
Przykład I. Założenia: Jednostka zawarła umowę z kontrahentem z Niemiec na zakup linii produkcyjnej (wraz z montażem) o wartości: 50.000 EUR. 16 lutego 2017 r. (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Działalność kantorowa w księgach rachunkowych
Prowadzimy kantor wymiany walut. Jakie są zasady prowadzenia i ewidencji księgowej działalności kantorowej?
str. 33
1.
Zasady prowadzenia kantoru wymiany walut
Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną polegającą na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży. Działalność tę reguluje ustawa z dnia (...)
str. 33
2.
Dokumentowanie skupu i sprzedaży walut obcych
Niezbędne wymogi co do treści dowodów kupna i sprzedaży, jak i co do ewidencji prowadzonych w kantorach zawiera rozporządzenie w sprawie kantorów. Z § 4 (...)
str. 34
3.
Działalność kantorowa w świetle ustawy o rachunkowości
W świetle art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości, przepisy tej ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wydatki związane z opracowaniem studium wykonalności projektu w księgach instytucji kultury
W 2016 r. muzeum otrzymało fakturę za opracowanie studium wykonalności dla projektu. Fakturę opłacono oraz zaksięgowano w koszty. W 2017 r. otrzymano dofinansowanie z Unii Europejskiej. Czy w związku z tym, wydatki poniesione (...)
str. 38
2.
Zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych przez szkołę podstawową
Szkoła podstawowa zakupiła ze środków dotacji celowej podręczniki i materiały ćwiczeniowe, które są darmowe dla ucznia. Czy dokonywany przez szkołę zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych jest wydatkiem (...)
str. 39
3.
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności
Do którego paragrafu klasyfikacji budżetowej dochodów w jednostce samorządu terytorialnego należy zakwalifikować rekompensatę za koszty odzyskiwania należności? Czy należności z tego tytułu powinny być wykazywane w sprawozdania budżetowych (...)
str. 40
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Przyjęcie różnych stawek amortyzacyjnych dla celów bilansowych i podatkowych
Posiadamy środki trwałe, które amortyzujemy inną stawką amortyzacji dla celów podatkowych i inną dla celów bilansowych. Podatkowo środki trwałe są amortyzowane dłużej niż bilansowo. W (...)
str. 43
1.
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w świetle przepisów bilansowych i podatkowych
Amortyzacja bilansowa Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji (por. art. 32 (...)
str. 43
2.
Różnice między amortyzacją bilansową i podatkową a dostosowanie ewidencji analitycznej
Jednostka, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych dwutorowo, czyli odrębnie według zasad podatkowych i bilansowych, powinna odpowiednio dostosować ewidencję księgową. W tym celu można prowadzić osobne ewidencje (...)
str. 44
3.
Ewidencja księgowa i rozliczenie podatkowe przy różnej długości okresów amortyzacji bilansowej i podatkowej
W sytuacji gdy stawka amortyzacyjna przyjęta przez jednostkę dla celów bilansowych jest niższa od stosowanej dla celów podatkowych, a więc gdy kwota podatkowego odpisu amortyzacyjnego (...)
str. 45
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Składanie do KRS sprawozdań finansowych jednostek mikro
Czy jednostka mikro sporządzająca uproszczone sprawozdanie finansowe składa to sprawozdanie do KRS? Jeżeli spółka z o.o. sporządza sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej przewidzianej dla jednostek (...)
str. 48
2.
Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie budowy środka trwałego
Na sfinansowanie budowy środka trwałego zaciągnęliśmy pożyczkę. Czy naliczone i niezapłacone odsetki od takiej pożyczki zwiększają wartość początkową budowanego środka trwałego? W sytuacji gdy środki (...)
str. 48
3.
Wniesienie przez wspólników dopłat do spółki z o.o. w likwidacji
Wspólnicy spółki z o.o. w likwidacji wnieśli dopłaty na pokrycie zobowiązań. Jak należy zaksięgować taką operację? Wniesienie przez wspólników dopłat do spółki z o.o. w (...)
str. 49
4.
Moment rozliczenia kosztów zakończonych prac rozwojowych
W 2015 r. zakończyliśmy ponoszenie nakładów na prace rozwojowe. To, czy efekty będą wdrożone i przyniosą korzyści firmie, uzależnione było od uzyskania dotacji budżetowej. Decyzję (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Sprawozdanie finansowe jednostki mikro za 2016 r.
Jesteśmy niedużą spółką z o.o. Czy możemy sporządzić sprawozdanie finansowe dla jednostek mikro jeszcze za 2016 r. i dopełnić wymaganych formalności dopiero przed zatwierdzeniem sprawozdania (...)
str. 51
2.
Wykazywanie danych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym przy zastosowaniu metody pełnej
Jesteśmy spółką akcyjną dominującą w grupie. Dokonujemy konsolidacji metodą pełną. W tym roku wykonujemy dla spółki zależnej zlecenie o charakterze inwestycyjnym. Jak powinniśmy ująć tę (...)
str. 52
3.
Przyjęcie towaru do magazynu w niedzielę lub święto a data wystawienia dowodu przyjęcia
W naszej firmie zdarza się, że przyjęcie towaru do magazynu następuje w niedzielę lub święto (pracownicy mają wówczas płacone nadgodziny lub biorą inny dzień wolny). (...)
str. 54
4.
Kontrola formalnorachunkowa i merytoryczna dowodów księgowych
Kto powinien dokonywać kontroli formalnorachunkowej i merytorycznej dowodów księgowych? Kontroli formalnorachunkowej dowodów księgowych dokonują zazwyczaj pracownicy działu księgowości, a kontroli merytorycznej - kierownicy działów albo członkowie kierownictwa (...)
str. 55
5.
Opłata klimatyczna pobierana od osób fizycznych w ewidencji księgowej inkasenta
Prowadzimy pensjonat w nadmorskiej miejscowości i jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłaty klimatycznej. Za inkaso otrzymujemy od gminy wynagrodzenie. Jak zaksięgować powyższe zdarzenia? Zasady ustalania i (...)
str. 57
6.
Zapłata odsetek naliczonych i zaksięgowanych w poprzednim roku obrotowym
Spółka w 2016 r. zaksięgowała niezapłacone odsetki od zobowiązań. W 2017 r. odsetki te zostały uregulowane, wobec czego stały się kosztem podatkowym. W jaki sposób (...)
str. 59
7.
Ewidencja księgowa pobranej przez PKP części wartości zwróconego biletu
Firma zakupiła bilety PKP dla pracownika, który miał jechać w delegację na szkolenie. Szkolenie jednak się nie odbyło. PKP zwróciło firmie wartość zakupionych biletów pomniejszoną (...)
str. 59
8.
Czy koszty magazynowania wyrobów gotowych zalicza się do kosztów wytworzenia?
Jesteśmy spółką z o.o. i prowadzimy działalność produkcyjną. Koszty ewidencjonujemy na kontach zespołu 4 i 5. W wynajętych magazynach przechowujemy wyroby gotowe. Czy koszty ponoszone na wynajem magazynu, koszty (...)
str. 60
9.
Przecena wyrobów do poziomu ceny sprzedaży netto i ewidencja skutków tej przeceny
Spółka na koniec roku obrotowego przecenia zapas wyrobów do poziomu ceny sprzedaży netto. Jak zaksięgować taką przecenę? Wyroby gotowe, jako składniki rzeczowych aktywów obrotowych, wycenia (...)
str. 62
10.
Środki publiczne otrzymane na pokrycie kosztów staży lekarskich i rezydentów w księgach rachunkowych SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Realizujemy umowy o staże lekarskie z urzędem marszałkowskim i umowy rezydentów z ministerstwem zdrowia. Z tego tytułu otrzymujemy środki (...)
str. 63
11.
Przekształcenie spółki cywilnej w komandytową - księgowanie wkładu przedsiębiorstwa
Spółka cywilna przyjęła wspólnika - spółkę z o.o. i na dzień aneksu do umowy spółki założyła księgi rachunkowe, określając wysokość kapitału podstawowego (wkłady gotówkowe i (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.