Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (396) z dnia 20.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany prawa bilansowego wynikające z dostosowania do zmieniającego się otoczenia gospodarczego
PROJEKT USTAWY Przypominamy, iż 17 kwietnia 2015 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy (...)
str. 4
2.
Wprowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów dla małych organizacji pozarządowych
Proponuje się dodanie nowego ust. 5 w art. 2 ustawy o rachunkowości, który wprowadzi możliwość zwolnienia małych organizacji pozarządowych (określonych w art. 10a ust. 1 (...)
str. 6
II.
Ważne terminy w czerwcu 2015 r.
Do tego dnia należy złożyć do KRS oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego Przypominamy, iż od 15 stycznia 2015 r. w dziale 3 (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
III.
Wniesienie do spółki składników majątku w zamian za udziały
Jak ująć w księgach rachunkowych transakcję wniesienia do spółki z o.o. aportem składników majątku w zamian za przekazane udziały kapitałowe?
str. 9
1.
Skutki bilansowe i podatkowe przekazania składników majątku w formie aportu
Udziały w spółkach z o.o. mogą być obejmowane w zamian za wkłady niepieniężne (aport). Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być np. nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa (...)
str. 9
2.
Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie ujęcia transakcji wnoszenia do spółek aportów w zamian za udziały
W odpowiedzi na zapytanie Komisji Nadzoru Finansowego, jak z punktu widzenia prawa bilansowego ujmować w księgach rachunkowych i prezentować w sprawozdaniach finansowych transakcje wnoszenia do (...)
str. 11
1.
Wykrycie błędu w księgach rachunkowych
Określenie czy dane zdarzenie jest związane z popełnieniem błędu w księgach rachunkowych przysparza w praktyce wiele problemów. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się postanowienia (...)
str. 12
2.
Ustalenie poziomu istotności popełnionego błędu
Błędy popełnione w poprzednich latach obrotowych, zawarte w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych, wykryte w bieżącym roku obrotowym lub po jego zakończeniu, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego (...)
str. 13
3.
Ewidencja skutków korekty błędu
Korekta błędu uznanego przez jednostkę za istotny Jeżeli popełniony w poprzednich latach obrotowych błąd jednostka uznała za istotny, tzn. zakwalifikowała go jako błąd, w następstwie (...)
str. 14
4.
Ujawnienie w informacji dodatkowej danych dotyczących błędów popełnionych w latach poprzednich
Niezależnie od istotności ujawnionych błędów (popełnionych w poprzednich latach obrotowych), jednostka jest zobowiązana do wykazania szczegółowych informacji o tych błędach w "Dodatkowych informacjach i objaśnieniach" (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
V.
Rozchód wyrobów gotowych i rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych
Spółka z o.o. prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5 oraz stosuje porównawczy rachunek zysków i strat. Prowadzi ewidencję wyrobów gotowych w stałych (...)
str. 18
1.
Odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na sprzedane produkty
W ciągu roku obrotowego wyroby gotowe mogą być ujmowane w księgach rachunkowych w cenach przyjętych do ewidencji (stałych cenach ewidencyjnych), z uwzględnieniem różnic między tymi (...)
str. 18
2.
Rozchód własnych wyrobów na cele reklamy i rozliczenie odchyleń
Zasadniczo koszty reklamy można ujmować na koncie 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe". Można również stosować odrębne konto, na przykład 40-7 "Koszty reklamy". W przypadku jednostek produkcyjnych (...)
str. 20
3.
Wyroby gotowe przekazane w formie darowizny
Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości, koszty związane z przekazaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, stanowią (...)
str. 22
VI.
Sprzedaż udziałów długoterminowych posiadanych w innej spółce
Na jakim koncie zaksięgować przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów długoterminowych posiadanych w innej spółce z o.o.? Jakich księgowań dokonać, gdy wartość sprzedawanych udziałów podlegała aktualizacji?
str. 23
1.
Przychody i koszty bilansowe związane ze sprzedażą udziałów
Przychody i koszty związane ze sprzedażą aktywów finansowych, w tym udziałów w innych jednostkach zalicza się ? w myśl przepisów ustawy o rachunkowości ? do (...)
str. 23
2.
Wyksięgowanie odpisu aktualizującego wartość udziałów w związku z ich sprzedażą
W przypadku sprzedaży udziałów poddanych aktualizacji ich wartości, tzn. na które dokonano wcześniej odpisu aktualizującego, równolegle do wyksięgowania w ciężar kosztów finansowych wartości sprzedanych udziałów (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ustalenie wartości początkowej prawa użytkowania wieczystego gruntu
Jak ująć w księgach rachunkowych prawo użytkowania wieczystego gruntu i jak ustalić jego wartość początkową? Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich (...)
str. 26
2.
Wartość gruntu w użytkowaniu wieczystym ujęta w ewidencji pozabilansowej
Czy wartość gruntu, w odniesieniu do którego jednostka nie jest właścicielem, ale posiada prawo użytkowania wieczystego, wprowadza się do ewidencji pozabilansowej? Tak. Poza ujęciem w (...)
str. 28
3.
Czy można ponownie wprowadzić do ewidencji samochód całkowicie zamortyzowany?
Trzy lata temu właściciel przedsiębiorstwa osoby fizycznej wprowadził do środków trwałych samochód osobowy. Samochód został całkowicie zamortyzowany i wycofany z działalności gospodarczej. Obecnie właściciel firmy (...)
str. 28
4.
Wprowadzenie do ewidencji środka trwałego zakupionego na licytacji
Na licytacji komorniczej zakupiliśmy mieszkanie na potrzeby prowadzenia działalności. Cena zakupu mieszkania od komornika jest o wiele niższa od jego aktualnej wartości rynkowej. W jakiej (...)
str. 29
5.
Wartości niematerialne i prawne w pełni zamortyzowane, lecz nadal używane w prowadzonej działalności
Czy można zlikwidować całkowicie zamortyzowane wartości niematerialne i prawne, które są nadal wykorzystywane w prowadzonej działalności. Jak dokonać ich likwidacji? Nie likwiduje się wartości niematerialnych (...)
str. 31
6.
Udokumentowanie likwidacji programu komputerowego
Jak postąpić z programem komputerowym, którego jednostka już nie używa? Czy można dokonać jego likwidacji na podstawie dokumentu LT? Wycofanie z ewidencji księgowej wartości niematerialnej (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych wydatków na zakup kasy fiskalnej
W księgach rachunkowych zakup kasy fiskalnej bez względu na jej wartość wskazane jest traktować jak zakup środka trwałego. W świetle bowiem art. 3 ust. 1 (...)
str. 33
2.
Ulga na zakup kasy fiskalnej w ewidencji księgowej
Warunki skorzystania z ulgi na zakup kasy określone w przepisach o VAT Według ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności (...)
str. 34
3.
Ewidencja księgowa utargów z kasy fiskalnej
Jednostki prowadzące ewidencję na kasie fiskalnej zobowiązane są sporządzać raporty fiskalne. W przypadku operacji gospodarczych rejestrowanych za pośrednictwem tych kas, stanowią one podstawę ewidencji księgowej. (...)
str. 37
4.
Zakończenie użytkowania kasy fiskalnej i przekazanie jej do utylizacji
W świetle § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas, w przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik: 1) wykonuje raport fiskalny dobowy (...)
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ujęcie odpisów aktualizujących wartość publikacji własnych w księgach i sprawozdaniu instytucji kultury
Muzeum (instytucja kultury) wydaje cyklicznie publikacje, które przyjmowane są na stan magazynowy, a następnie sprzedawane w sklepiku. W związku z brakiem popytu, od czterech lat (...)
str. 40
2.
Sprawozdanie o wydatkach strukturalnych, w sytuacji gdy nie poniesiono takich wydatków
W 2014 r. nie ponieśliśmy żadnych wydatków strukturalnych. Czy w takiej sytuacji mieliśmy obowiązek sporządzić sprawozdanie o tych wydatkach? W sytuacji opisanej w pytaniu jednostka (...)
str. 42
3.
Kontrola merytoryczna dowodu księgowego w gminnej jednostce budżetowej
Czy kontrola merytoryczna dowodu księgowego może zostać przeprowadzona przez kierownika jednostki? Jako gminna jednostka budżetowa należymy do sektora finansów publicznych. Przepisy art. 22 ust. 1 (...)
str. 42
4.
Lokaty overnight w samorządowej instytucji kultury
Czy samorządowa instytucja kultury (muzeum), otrzymująca dotacje podmiotowe od organizatora, może lokować środki na tzw. lokacie overnight i uzyskane w ten sposób odsetki odnosić na (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VIII.
Bilansowe i podatkowe ujęcie odpisów na fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej
Jak ewidencjonować odpisy na fundusz remontowy, aby były zgodne z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz z ustawą o rachunkowości? Czy odpisy na ten (...)
str. 45
1.
Zasady tworzenia funduszu remontowego w świetle przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Spółdzielnia mieszkaniowa tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych na mocy art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. (...)
str. 45
2.
Ewidencja funduszu remontowego w księgach spółdzielni mieszkaniowej
W księgach rachunkowych spółdzielni mieszkaniowej należy prowadzić ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego na koncie 85-1 "Fundusz remontowy" oddzielnie dla każdej nieruchomości, tzn. dla każdego (...)
str. 45
3.
Odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych a koszty uzyskania przychodów
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a) updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ogłoszenie sprawozdania finansowego firmy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
Czy firma osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą, której sprawozdanie finansowe podlegało badaniu przez biegłego rewidenta, ma obowiązek ogłaszać swoje sprawozdanie finansowe? Przedsiębiorstwa osób fizycznych, (...)
str. 48
2.
Ewidencja księgowa nieodpłatnie otrzymanych towarów i ich sprzedaży
Na jakich kontach zaksięgować towary otrzymane nieodpłatnie od zagranicznego kontrahenta? Towary te następnie planujemy sprzedać. Jak zadekretować taką sprzedaż w księgach rachunkowych? Otrzymane nieodpłatnie towary wprowadza (...)
str. 49
3.
Wpłaty z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej w księgach wspólnika
Spółka z o.o. (wspólnik spółki komandytowej) otrzymała wpłatę zysku ze spółki komandytowej. Jak to zaksięgować w spółce z o.o.? Środki pieniężne otrzymane z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej ujmuje (...)
str. 49
4.
Zakup gruntu księgowany z pominięciem konta środków trwałych w budowie
Na potrzeby działalności gospodarczej zakupiliśmy grunt. Czy taki zakup powinniśmy zaksięgować na koncie środków trwałych w budowie (konto 08), czy bezpośrednio na koncie środków trwałych (konto (...)
str. 50
X.
Z listów Czytelników
1.
Dofinansowanie z ZFŚS do wycieczki szkolnej dzieci pracowników
Pracownikowi przyznano z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowanie do wycieczki szkolnej córki. Kwota dofinansowania ma być przekazana na konto rady rodziców. Jak zaewidencjonować takie dofinansowanie? Dofinansowanie (...)
str. 51
2.
Składki na ubezpieczenia grupowe, potrącane z wynagrodzeń pracowników
Firma zawarła umowę grupowego ubezpieczenia pracowników. Koszty ubezpieczenia w całości obciążają pracowników, tj. są potrącane z wynagrodzeń miesięcznych. Jak powinna być księgowana polisa wystawiona na firmę? Jak (...)
str. 52
3.
Wycena i ewidencja faktury w walucie obcej, otrzymanej od polskiego dostawcy
Polski wykonawca usługi wystawił nam fakturę zawierającą wartość brutto w euro, VAT naliczony w złotówkach i wartość netto w euro. Dostawca na fakturze zaznaczył, że mamy dokonać płatności wartości (...)
str. 54
4.
Otrzymanie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Spółka z o.o. otrzymała aportem od innej spółki z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa w zamian za udziały. Po zaksięgowaniu aportu, tj. składników aktywów i przejętych zobowiązań oraz przekazanych udziałów, (...)
str. 55
5.
Materiały zakupione w celu zabezpieczenia towarów przeznaczonych do wysyłki
Jak należy księgować koszt zakupu materiałów nabytych w celu zapakowania i zabezpieczenia towarów przeznaczonych do wysyłki klientowi (w związku ze sprzedażą towarów) lub do innych placówek spółki? Spółka (...)
str. 57
6.
Koszty poniesione na utrzymanie zakładowych obiektów socjalnych
Ewidencjonujemy koszty działalności podstawowej na kontach zespołu 4 i 5 oraz sporządzamy rachunek zysków i strat metodą porównawczą. Czy koszty działalności socjalnej (remont ośrodka wypoczynkowego) możemy księgować (...)
str. 58
7.
Jak ująć w księgach rachunkowych zobowiązania przejęte wraz ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa?
Czy podmiot nabywający zorganizowaną część przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę treść art. 554 Kodeksu cywilnego, powinien ujawnić w sprawozdaniu finansowym zobowiązania warunkowe? W odniesieniu do zobowiązań przejętych wraz ze (...)
str. 59
8.
Moment zarachowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości w księgach rachunkowych dewelopera
Deweloper podpisuje z przyszłymi nabywcami umowy przedwstępne, na podstawie których wpłacają oni zaliczki na poczet ceny mieszkań. Czy w momencie zawarcia umowy przedwstępnej powstaje przychód z tytułu sprzedaży? (...)
str. 61
9.
Wycena i ewidencja odsetek od lokaty w walucie obcej
Po upływie okresu, na który założyliśmy lokatę walutową, bank przelał na nasz rachunek walutowy kapitał wraz z odsetkami. Według jakiego kursu wycenić likwidację lokaty oraz odsetki (...)
str. 63
10.
Koszty sądowe i egzekucyjne w księgach rachunkowych dłużnika
Nie wywiązaliśmy się ze zobowiązań wobec dostawcy, czego efektem była egzekucja. Zostaliśmy obciążeni kosztami procesu wraz z kosztami zastępstwa procesowego oraz kosztami egzekucyjnymi. Czy koszty te (...)
str. 64
11.
Odsetki od kredytu mieszkaniowego przejściowo wykupione przez budżet państwa
Spółdzielnia mieszkaniowa zaciągnęła kredyt mieszkaniowy na sfinansowanie kosztów budowy budynków. Kredyt ten spłacany jest przez właścicieli lokali obciążonych tym kredytem. Na jakich kontach zaksięgować odsetki (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.