Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (348) z dnia 20.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Podstawowe zasady naliczania odsetek za zwłokę w zapłacie zobowiązań podatkowych i składkowych
Stawkę odsetek za zwłokę oraz obniżoną stawkę odsetek za zwłokę ogłasza Minister Finansów, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Od 6 (...)
str. 4
2.
Ewidencja księgowa odsetek za zwłokę w zapłacie zobowiązań budżetowych oraz ujęcie w bilansie
Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań podatkowych i składkowych podlegają zaliczeniu do kosztów finansowych (zob. art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości). Koszty finansowe z (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków ZFŚS
Zasady dofinansowania wypoczynku dzieci pracowników określone w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej (...)
str. 7
2.
Dofinansowanie wypoczynku dzieci z bieżących środków obrotowych pracodawcy
Opodatkowanie i oskładkowanie dopłat ze środków bieżących pracodawcy do wypoczynku dzieci pracowników Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. b) updof, dopłaty ze (...)
str. 10
1.
Zasady ogólne naliczania odsetek od nieterminowo regulowanych należności
Podstawa prawna żądania odsetek za opóźnienia w zapłacie Nieuiszczenie w terminie należności cywilnoprawnej skutkuje prawem naliczenia dłużnikowi odsetek ustawowych. Wynika to wprost z art. 481 § 1ustawy z dnia 23 (...)
str. 13
2.
Dowód księgowy dokumentujący obciążenie dłużnika odsetkami
Obciążenie kontrahenta odsetkami za opóźnienie w zapłacie należności może nastąpić poprzez wystawienie noty odsetkowej. Sporządza się ją co najmniej w dwóch egzemplarzach, oryginał przekazywany jest (...)
str. 15
3.
Ewidencja odsetek za opóźnienie w zapłacie
Naliczone kontrahentom odsetki z tytułu opóźnienia w zapłacie należności z tytułu dostaw i usług (w tym naliczone na dzień bilansowy przy wycenie należności) zarachowuje się (...)
str. 17
4.
Prezentacja odsetek w sprawozdaniu finansowym
Naliczone przez jednostkę odsetki od należności z tytułu dostaw i usług wykazuje się w aktywach bilansu, łącznie z należnością, której dotyczą - jako należności krótkoterminowe (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Rozliczanie wydatków poniesionych na firmową stronę internetową w świetle przepisów bilansowych i podatkowych
Jak zaksięgować otrzymaną fakturę za opracowanie strony internetowej dla naszej firmy oraz drugą fakturę za utrzymanie tej strony uregulowaną za cały rok z góry? Strona (...)
str. 18
2.
Ewidencja księgowa utworzenia strony internetowej, opłaty za domenę i najem serwera
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. otrzymała fakturę za wykonanie strony internetowej z uwzględnieniem jej własnych pomysłów na kwotę brutto: 2.583 zł (w tym (...)
str. 19
1.
Ogólne zasady ewidencji kosztów reprezentacji i reklamy w księgach rachunkowych
Na jakich kontach w księgach rachunkowych powinno się ujmować wydatki ponoszone na reprezentację i reklamę? Koszty reprezentacji i reklamy zalicza się w ewidencji księgowej do (...)
str. 20
2.
Koszt usługi obcej polegającej na wykonaniu broszur informacyjnych i katalogów wręczanych potencjalnym klientom
Czy wręczanie potencjalnym klientom broszur informacyjnych i katalogów na temat sprzedawanych produktów jest reklamą? Jak księgować koszt usługi obcej polegającej na wykonaniu takich broszur i katalogów? Wręczenie (...)
str. 21
3.
Nieodpłatne przekazanie aktywów obrotowych na cele związane z reprezentacją
Jak ująć w księgach rachunkowych nieodpłatne przekazanie aktywów obrotowych jednostki na cele związane z reprezentacją? Do ewidencji kosztów stosujemy konta zespołu 4 i 5. Wydanie (...)
str. 22
4.
Faktura otrzymana w związku z opłaceniem udziału w targach
W maju 2013 r. zapłaciliśmy za udział naszej firmy w targach, które odbędą się w styczniu 2014 r. Czy otrzymaną w związku z tym fakturę (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Łączna cena a ustalenie wartości początkowych nabytych środków trwałych
W akcie notarialnym dotyczącym przeniesienia na firmę własności kompleksu czterech budynków i prawa użytkowania wieczystego gruntu podana jest jedna wartość. Czy można przyjąć do ewidencji (...)
str. 26
2.
Zniszczenie środka trwałego w budowie na skutek pożaru
Podczas prowadzonej przez nas budowy wybuchł pożar. Na skutek tego pożaru zniszczeniu uległa część budowanej hali (środka trwałego w budowie). Jak zaksięgować wartość powstałych szkód, (...)
str. 27
3.
Zakup dzieła sztuki wraz z prawami autorskimi związanymi z tym dziełem
Jednostka zakupiła dzieło malarskie (obraz). Na podstawie zawartej umowy na spółkę przechodzą wszystkie prawa autorskie związane z tym dziełem. Czy wprowadzając zakupione dzieło do ksiąg (...)
str. 28
4.
Wypłata zysku spółki jawnej w formie niepieniężnej
Spółka jawna wypłaciła wspólnikowi zysk w formie niepieniężnej, przenosząc na niego prawo własności nieruchomości należącej do spółki. Na jakich kontach zaksięgować tę operację? Przepisy ustawy (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Moment zaliczenia wynagrodzeń i składek ZUS do kosztów bilansowych i podatkowych
W którym momencie zaliczyć do kosztów bilansowych i podatkowych wynagrodzenia i składki ZUS od tych wynagrodzeń? Zasadniczo należne wynagrodzenia wypłacone pracownikom z tytułu umowy o pracę za dany miesiąc ujmuje (...)
str. 31
2.
Organizacja księgowości w jednostce w zakresie składek ZUS i wynagrodzeń
Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę w naszej firmie zgodnie z regulaminem powinny być wypłacane do 10. następnego miesiąca, a składki ZUS dotyczące tego wynagrodzenia (...)
str. 33
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Opłaty parkingowe i opłata dodatkowa w ewidencji księgowej samorządowego zakładu budżetowego
Jesteśmy zakładem komunikacyjnym działającym w formie zakładu budżetowego. Statut naszego zakładu - przyjęty uchwałą rady miasta - umożliwia pobór i windykację opłaty parkingowej oraz opłaty (...)
str. 35
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych jednostki budżetowej zakupu usługi wykonania projektu
Jesteśmy jednostką budżetową. W ramach bieżącego budżetu planujemy zakup usługi wykonania projektu, którego wdrożenie będzie miało miejsce w latach przyszłych. Jak ująć w księgach rachunkowych (...)
str. 36
3.
Zatwierdzanie sprawozdań finansowych wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego
Jesteśmy wojewódzkim ośrodkiem doradztwa rolniczego. W związku ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego prosimy o wyjaśnienie jaki organ, tj. zarząd województwa, czy (...)
str. 37
4.
Zakup książek przez instytucję kultury do zbiorów bibliotecznych
Jesteśmy gminną biblioteką publiczną działającą jako samorządowa instytucja kultury. Jak zaksięgować fakturę zakupu książek do zbiorów bibliotecznych, jeśli nie otrzymaliśmy wszystkich pozycji z faktury? Do (...)
str. 39
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Odpis aktualizujący wartość towarów - różnice w prawie bilansowym i podatkowym
Posiadamy zapas towarów wycenianych według cen nabycia. Mamy trudności z ich sprzedażą, w związku z czym dokonaliśmy odpisu aktualizującego. Jak rozliczyć tę operację bilansowo i (...)
str. 40
2.
Zakup i sprzedaż samochodu osobowego o wartości początkowej powyżej 20.000 EUR
Spółka nabyła samochód osobowy i zaliczyła go do środków trwałych. Wartość początkowa tego samochodu przekracza 20.000 EUR. Jak amortyzować taki środek trwały? Jak ustalić wynik (...)
str. 42
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ogłoszenie sprawozdania finansowego w jednostce, w której rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy
Od 2013 r. nie ma obowiązku ogłaszania sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B. Czy dotyczy to również jednostek, które mają inny niż kalendarzowy rok obrotowy? Nasz rok (...)
str. 46
2.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe jednoosobowej spółki z o.o.?
W jednoosobowej spółce z o.o. udziałowiec jest zarazem prezesem jednoosobowego zarządu. Czy w sytuacji, gdy na dzień bilansowy prezes przebywał na zwolnieniu lekarskim, mógł podpisać roczne sprawozdanie finansowe (...)
str. 47
3.
Koszty zmiany miejsca użytkowania środka trwałego a jego wartość początkowa
Jak zaksięgować fakturę otrzymaną za transport maszyny, będącej naszym środkiem trwałym, w związku ze zmianą miejsca jej użytkowania? Czy koszty transportu zwiększą wartość początkową tej maszyny? (...)
str. 48
4.
Rabat otrzymany przy zakupie materiałów
Jednostka zakupiła materiały do produkcji. Sprzedający na fakturze wyszczególnił obok materiałów pozycję rabat. Jak ująć rabat w księgach rachunkowych? Rabat stanowi opust z ceny udzielany nabywcy za (...)
str. 48
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Ewidencja pomocnicza do konta księgi głównej "Towary"
Hurtownia sprzętu gospodarstwa domowego prowadzi ewidencję związaną z zakupem towarów handlowych w księgach rachunkowych na koncie 33 "Towary handlowe" tylko w ujęciu wartościowym, natomiast w programie magazynowym towary ujmowane (...)
str. 49
2.
Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej, w sytuacji gdy nie wypłacono zaliczki
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową. Nie pobrał zaliczki. Po powrocie przedłożył rozliczenie delegacji (do wypłaty diety za pobyt). Wypłata następuje w złotówkach - podmiot nie prowadzi (...)
str. 50
3.
Zapłata w walucie obcej za fakturę wystawioną w złotówkach
Zamówiliśmy u firmy (pośrednika) zarejestrowanej w Grecji bilet lotniczy na przelot na trasie Warszawa-Wrocław. Pośrednik podał kwoty do zapłaty w złotówkach i w euro, przy czym zapłaty należało dokonać wyłącznie (...)
str. 52
4.
Czy oddział spółki jawnej ma obowiązek prowadzenia odrębnych ksiąg rachunkowych?
Jesteśmy spółką jawną prowadzącą pełną księgowość. Zamierzamy otworzyć oddział (filię) w innej miejscowości. Czy oddział ten będzie musiał prowadzić samodzielną księgowość? Definicję "oddziału spółki" zawiera art. 5 (...)
str. 53
5.
Ujęcie w księgach konwersji zobowiązań na udziały, które zostaną umorzone bez wynagrodzenia
Spółka z o.o. "A" jest większościowym udziałowcem w spółce z o.o. "B" i jednocześnie posiada zobowiązanie wobec tej spółki. Planuje się podniesienie kapitału zakładowego spółki "A" o kwotę zadłużenia wobec (...)
str. 55
6.
Prawa do emisji gazów cieplarnianych w ewidencji księgowej
Co roku dostajemy przydział praw do emisji dwutlenku węgla i w ciągu roku je umarzamy. Jeżeli wystąpi niedobór, to dokupujemy prawa do emisji, a w przypadku nadmiaru - (...)
str. 56
7.
Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. w przypadku zawieszenia działalności
Spółka z o.o. zawiesiła swoją działalność w marcu 2010 r. Sprawozdanie finansowe tej spółki za 2010 r. nie zostało sporządzone. W styczniu 2013 r. spółka wznowiła swoją działalność. W jaki sposób należy (...)
str. 59
8.
Wyodrębnianie w bilansie należności i zobowiązań wobec gminy będącej jedynym udziałowcem spółki z o.o.
Jesteśmy spółką z o.o., w której 100% udziałów ma gmina. Czy gmina i jej pozostałe jednostki są dla nas jednostkami powiązanymi? Czy w związku z tym wszystkie należności i zobowiązania między (...)
str. 60
9.
Częstotliwość korekty kosztów o wartość stanu zapasów składników obrotowych
Od 1 stycznia 2013 r. przeszliśmy na księgi rachunkowe (zakład produkcyjny osoby fizycznej). Dokonujemy zakupu materiałów przeznaczonych do produkcji, jak również posiadamy zapasy z remanentu początkowego na (...)
str. 61
10.
Jak podzielić kredyt w bilansie na długoterminowy i krótkoterminowy?
Musimy sporządzić bilans na dzień 31 marca 2013 r. w celu przedstawienia go firmie leasingowej. Jak podzielić w bilansie na zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe kredyt zaciągnięty na 5 lat? (...)
str. 62
11.
Dopłaty zwrotne do kapitału u udziałowców wnoszących dopłaty
Jak w podmiocie przekazującym zaksięgować dopłatę zwrotną do kapitału z przeznaczeniem na działalność bieżącą spółki z o.o.? Dopłaty do kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszone są na podstawie art. 177-179 (...)
str. 63
12.
Wynagrodzenie firmy windykacyjnej w księgach rachunkowych
Spółka zawarła umowę z firmą windykacyjną na odzyskanie wierzytelności od swoich kontrahentów, którzy nie płacą za wykonane na ich rzecz usługi. Zgodnie z umową, wynagrodzeniem firmy windykacyjnej (...)
str. 65
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Opublikowano zmianę ustawy o rachunkowości
W Dzienniku Ustaw z 28 maja 2013 r. pod poz. 613 opublikowano ustawę z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.