Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 12 (468) z dnia 20.06.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Mechanizm podzielonej płatności w świetle ustawy o VAT
Już od 1 lipca 2018 r. - na podstawie nowego art. 108a ustawy o VAT - podatnicy VAT będą mogli w praktyce korzystać z mechanizmu (...)
str. 4
2.
Zasady prowadzenia i działania rachunku VAT
Zasady prowadzenia i działania rachunku VAT określają przepisy rozdziału 3a (art. 62a-62f) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2017 (...)
str. 6
3.
Wpływ zastosowania mechanizmu podzielonej płatności na sposób dokonywania zapisów w księgach rachunkowych
Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności nie wpłynie na sposób dokonywania zapisów na kontach w księgach rachunkowych w związku z otrzymaniem czy wystawieniem faktury. Zmieni się jednak (...)
str. 8
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych
W świetle ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025), zwanej dalej K.c., przez umowę zlecenia przyjmujący (...)
str. 9
2.
Podatkowe i bilansowe rozliczanie kosztów wynikających z zawartych umów cywilnoprawnych
Zgodnie z bilansową zasadą memoriału, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające (...)
str. 10
3.
Umowa zlecenia z niskim wynagrodzeniem określonym kwotowo
Od 1 stycznia 2017 r. przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Jak księgować dopłaty do wyjazdów dzieci pracowników na "zieloną szkołę"?
Pracodawca ma zamiar dofinansować wyjazdy dzieci pracowników na "zieloną szkołę". Jak taki wydatek rozliczyć w księgach rachunkowych? Zapisy księgowe związane z przyznaniem i wypłatą dofinansowania (...)
str. 16
1.
Źródła finansowania dopłat do wypoczynku dzieci pracowników połączonego z nauką
Jeżeli pracodawca tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), to dopłaty do wyjazdu dzieci pracowników w ramach "zielonej szkoły" mogą być przyznane ze środków tego funduszu. (...)
str. 16
2.
Zasady opodatkowania i oskładkowania dopłat do "zielonej szkoły"
Opodatkowanie dopłat Otrzymanie przez pracownika dofinansowania kosztów wypoczynku małoletniego dziecka jest świadczeniem pieniężnym skutkującym u pracownika powstaniem przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w (...)
str. 17
3.
Ewidencja dopłat do "zielonej szkoły" w zależności od źródeł ich finansowania
Dofinansowanie wypłacone ze środków ZFŚS Jeśli pracodawca dofinansuje wypoczynek małoletnich dzieci pracowników (w tym zorganizowany w formie "zielonej szkoły") ze środków ZFŚS, to wydatek taki (...)
str. 18
1.
Moment zatwierdzenia sprawozdania i rozliczenia wyniku
Osiągnięty za dany rok obrotowy wynik finansowy jednostki figuruje w jej księgach rachunkowych na koncie 86 "Wynik finansowy". W dacie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany (...)
str. 21
2.
Zasady podziału zysku lub pokrycia straty w zależności od formy prawnej jednostki
Dokonując podziału zysku lub pokrycia straty w danej jednostce uwzględnia się przepisy odpowiednich ustaw, które określają zasady jej funkcjonowania. W spółce cywilnej zasady udziału wspólników (...)
str. 22
3.
Ewidencja księgowa podziału zysku lub pokrycia straty w spółkach osobowych
Na podstawie uchwały wspólników lub decyzji właściciela jednostki o podziale zysku lub pokryciu straty dokonuje się rozliczenia wyniku finansowego ujętego na koncie 82. Ewidencja księgowa (...)
str. 23
4.
Ewidencja księgowa podziału zysku lub pokrycia straty w firmie osoby fizycznej
W przedsiębiorstwach osób fizycznych samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą i prowadzących księgi rachunkowe to właściciel, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, podejmuje decyzję o podziale zysku lub pokryciu (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Jak ująć w księgach fakturę zaliczkową na zakup środka trwałego?
W lutym 2018 r. wpłaciliśmy zaliczkę na poczet zakupu środka trwałego i otrzymaliśmy fakturę zaliczkową. Czy wartość netto wynikającą z tej faktury możemy odnieść bezpośrednio (...)
str. 28
2.
Otrzymanie budynku w nieodpłatne użytkowanie od podmiotu tworzącego
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ) otrzymał aktem notarialnym budynek w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony. Czy SP ZOZ powinien przyjąć na środki trwałe (...)
str. 29
3.
Jakich wydatków nie uwzględnia się przy kalkulacji kosztów prac rozwojowych?
Spółka z o.o. prowadzi wyłącznie prace nad stworzeniem prototypu innowacyjnej linii technologicznej. W tym celu wynajmuje halę (w której powstaje prototyp) oraz pomieszczenie socjalne dla (...)
str. 30
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Tworzymy politykę rachunkowości - korekta kosztów i przychodów z tytułu rabatów
Wiele firm wystawia lub otrzymuje od kontrahentów faktury korygujące w związku z udzieleniem lub otrzymaniem rabatu przyznanego po przekroczeniu umówionych limitów obrotu. Zasady rozliczania w (...)
str. 32
1.
Rabaty otrzymane od kontrahentów, korygujące koszty
Moment uwzględnienia otrzymanego rabatu w rachunku podatkowym Zasady dokonywania korekty kosztów na potrzeby podatku dochodowego uregulowane zostały w art. 15 ust. 4i updop oraz art. (...)
str. 32
2.
Rabaty przyznane kontrahentom, korygujące przychody
Zasady dokonywania korekt przychodów na potrzeby podatku dochodowego Za przychody z działalności gospodarczej osiągnięte w roku podatkowym, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały jeszcze (...)
str. 35
3.
Ujęcie w księgach rabatów z uwzględnieniem przepisów ustaw o podatku dochodowym
W celu ułatwienia rozliczeń podatkowych jednostki mogą ustalić indywidualnie sposób ewidencji w księgach rachunkowych korekty przychodów lub kosztów z tytułu udzielonych lub otrzymanych rabatów. Przykładowo (...)
str. 37
4.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja paragrafowa i ewidencja księgowa wydatków na realizację projektu ze środków UE
Jesteśmy państwową jednostką budżetową, która będzie realizowała projekt informatyczny w ramach Programu Polska Cyfrowa. Całkowity koszt projektu będzie finansowany w 85% ze środków UE, a (...)
str. 40
2.
Ewidencja zbiorów bibliotecznych w bibliotece publicznej
Jesteśmy instytucją kultury (miejską biblioteką publiczną). Do szczegółowej ewidencji zbiorów bibliotecznych stosujemy specjalistyczny komputerowy program biblioteczny, który pozwala nam prowadzić ewidencję księgozbioru zarówno ilościową, jak (...)
str. 43
3.
Środki pieniężne pomyłkowo wpłacone na rachunek bieżący samorządowego zakładu budżetowego
Na rachunek bieżący samorządowego zakładu budżetowego wpłynęły pomyłkowo środki pieniężne. Środki te będą podlegały zwrotowi. Czy taki wpływ musimy od 1 stycznia 2018 r. ujmować (...)
str. 46
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Wybór sposobu ustalania odpisów aktualizujących
W niniejszym artykule odniesiemy się do problematyki ustalania odpisów dla długoterminowych należności z tytułu dostaw i usług (z pozostałym terminem zapłaty powyżej 1 roku), które (...)
str. 47
2.
Podejście uproszczone ustalania odpisów dla należności długoterminowych
Podejście uproszczone zakłada liczenie odpisu aktualizującego z perspektywy całego pozostałego okresu trwania danej należności. Oznacza to, że jeżeli przedmiotem oceny jest np. należność z terminem (...)
str. 47
3.
Podejście pełne ustalania odpisów dla należności długoterminowych
Podejście pełne zakłada liczenie odpisu aktualizującego z wykorzystaniem dwuetapowej analizy. Analiza ta przebiega w poniższy sposób. Etap Opis Etap 1 Jednostka ocenia czy na dzień (...)
str. 50
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Nieruchomość przejęta w zamian za dług pieniężny
Nasza jednostka przejęła od dłużnika nieruchomość w zamian za dług pieniężny. Na jakim koncie powinniśmy ująć w księgach tę nieruchomość? Na podstawie aktu notarialnego przenoszącego (...)
str. 52
2.
Czynsz za lokal, w którym prowadzone jest biuro firmy, wpłacany do wspólnoty mieszkaniowej
Firma posiada na własność lokal mieszkalny, w którym mieści się biuro. Czynsz opłaca do wspólnoty mieszkaniowej. Czy opłaty te powinny być księgowane jako usługi obce, (...)
str. 52
3.
Ewidencja nakładów ponoszonych na przebudowę samochodu ciężarowego
W ewidencji środków trwałych posiadamy samochód ciężarowy, który chcemy przerobić na wywrotkę. Na jakich kontach zaewidencjonować nakłady ponoszone na tę przebudowę? Przebudowa samochodu ciężarowego na (...)
str. 53
4.
Prezentacja wartości zapasów materiałów w sprawozdaniu Rb-30S
W której pozycji sprawozdania Rb-30S samorządowy zakład budżetowy powinien wykazać stan zapasów materiałów pozostający na początek i na koniec okresu sprawozdawczego na koncie 310 "Materiały"? (...)
str. 54
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Sposób ujmowania operacji gospodarczych na rachunku bieżącym
Czy na koncie 13-0 "Rachunek bieżący" można księgować operacje z wyciągu bankowego zbiorczo, tzn. jedną kwotą (np. wyciąg z 23.04.2018 r. nr 123 - wydatki (...)
str. 55
2.
Informacje dotyczące wyodrębnionego organizacyjnie oddziału w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o.
Gdzie w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o., która ma zarejestrowany w KRS swój oddział, podaje się informacje o tym oddziale? Oddział nie prowadzi samodzielnie ksiąg (...)
str. 56
3.
Koszty usług obcych finansowanych ze środków ZFRON
Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Jak w księgach naszego zakładu ująć koszty usług obcych finansowanych ze środków ZFRON? Z przepisów art. 33 ust. 4 ustawy z (...)
str. 57
4.
Złożenie wniosku o upadłość a obowiązek badania sprawozdania finansowego
W bieżącym roku spółka złożyła do sądu wniosek o upadłość. Czy w tej sytuacji sprawozdanie finansowe spółki z o.o. za 2018 r., tj. na 31 (...)
str. 58
5.
Prowizja za transakcje płatnicze rozliczane ze środków Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego
Jednostka otrzymała fakturę wystawioną przez bank tytułem prowizji za transakcje płatnicze rozliczane ze środków Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Fundacji Polska Bezgotówkowa. Faktura zawiera kwotę prowizji, (...)
str. 59
6.
Ewidencja księgowa wkładu wnoszonego do spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o.
Spółka z o.o. z dniem 1 lutego 2018 r. przekształciła się w spółkę komandytową. Zgodnie z umową spółki przekształconej, kapitałem podstawowym tej spółki jest wartość (...)
str. 60
7.
Odszkodowanie otrzymane za szkodę w budynku biurowym pomniejszone o franszyzę redukcyjną
Otrzymaliśmy decyzję z firmy ubezpieczeniowej o przyznaniu nam odszkodowania za szkodę w budynku biurowym. Kwota odszkodowania wpłynęła na nasz rachunek bankowy, pomniejszona o franszyzę redukcyjną (...)
str. 61
8.
Rezygnacja z ewidencji magazynowej materiałów w firmie produkcyjnej
Czy w firmie produkcyjnej prowadzącej księgi rachunkowe istnieje możliwość likwidacji magazynu materiałów i przejścia na uproszczony system ewidencji kosztów materiałów? Firma ostatnio zmieniła całkowicie formę (...)
str. 62
9.
Obciążenie funduszu badań własnych kosztami zgromadzonymi na kontach zespołu 5
Instytut badawczy posiada fundusz badań własnych ewidencjonowany w zespole 8. Jak zaksięgować obciążenie tego funduszu tzw. kosztami pośrednimi zgromadzonymi na kontach zespołu 5? Czy można (...)
str. 63
10.
Przekazanie towarów handlowych na ekspozycję i ich późniejsza sprzedaż
Jak zaksięgować przekazanie towarów handlowych (ewidencjonowanych na koncie 33) na ekspozycję? Przewidywany okres wystawiania towarów na ekspozycji jest krótszy niż rok. W wyniku wystawienia towarów (...)
str. 64
11.
Czy park narodowy może być jednostką dominującą w świetle prawa bilansowego?
Parki narodowe w Polsce funkcjonują na podstawie ustawy o ochronie przyrody. W ustawie tej w art. 8a określono, że park narodowy jest państwową osobą prawną (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.