Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 10 (466) z dnia 20.05.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Składanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych za 2017 r.
1.
Obowiązki ustawowe związane ze składaniem i ogłaszaniem rocznych sprawozdań finansowych
Z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż w ciągu 6 miesięcy (...)
str. 4
2.
Nowe zasady składania rocznych sprawozdań finansowych do KRS
Począwszy od 15 marca 2018 r. - wraz z wejściem w życie części zmian wprowadzonych ustawą z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy (...)
str. 5
3.
Składanie rocznych sprawozdań finansowych podatników CIT do urzędu skarbowego
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy (...)
str. 7
4.
Ogłoszenie rocznego sprawozdania finansowego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Kierownik jednostki podlegającej obowiązkowi badania sprawozdania finansowego, do której nie ma zastosowania art. 69 ustawy o rachunkowości, czyli nieskładającej rocznego sprawozdania finansowego do KRS (np. (...)
str. 8
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Podział wyniku finansowego według ustawy o rachunkowości
Decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty podejmuje się w nowym roku obrotowym, to znaczy już po sporządzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego za rok (...)
str. 9
2.
Uchwała o pokryciu straty w spółce kapitałowej
Podstawą odpowiedniego rozliczenia w księgach rachunkowych poniesionej straty jest uchwała o pokryciu straty za rok obrotowy, o której mowa w art. 231 i 395 K.s.h., (...)
str. 10
3.
Sposoby pokrycia straty poniesionej w roku obrotowym
3.1. Rozliczenie straty z niepodzielonym zyskiem lat ubiegłych i zyskiem roku następnego Pokrycie straty z niepodzielonego zysku z lat poprzednich jest najprostszym ze sposobów jej (...)
str. 10
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Przekształcenie umów leasingu po utracie prawa do uproszczeń
Od 2017 r. jesteśmy zobowiązani do badania sprawozdania finansowego. Przekraczamy również limity uprawniające do stosowania uproszczeń, m.in. w zakresie ewidencji leasingu. Czy powinniśmy zatem przekształcić (...)
str. 15
1.
Uproszczenie w zakresie kwalifikacji umów leasingu dla celów bilansowych
W myśl art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe na mocy umowy, zgodnie z którą jedna ze (...)
str. 15
2.
Ewidencja skutków utraty prawa do stosowania uproszczenia
Umowy leasingu są zawierane na kilka lat. W trakcie ich trwania jednostka może utracić prawo do stosowania uproszczeń przewidzianych w przepisach o rachunkowości. W sytuacji (...)
str. 16
3.
Możliwość stosowania przepisów podatkowych do umów zawartych przed utratą prawa do uproszczeń
Istnieje możliwość stosowania w dalszym ciągu przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do umów leasingu już zawartych na dzień utraty uproszczeń przewidzianych w przepisach o rachunkowości. (...)
str. 18
IV.
Tworzenie i aktualizacja rezerw na świadczenia pracownicze
W 2018 r. spółka po raz pierwszy podjęła decyzję o tworzeniu rezerw na świadczenia pracownicze i po raz pierwszy dokonała wyliczenia tych rezerw. Wartość rezerw (...)
str. 19
1.
Utworzenie rezerwy na świadczenia pracownicze po raz pierwszy
Na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających (...)
str. 19
2.
Aktualizacja wartości rezerwy na świadczenia pracownicze na dzień bilansowy
Utworzone wcześniej rezerwy na zobowiązania, w tym na świadczenia pracownicze, należy na koniec roku zaktualizować. Założenia aktuarialne mogą bowiem ulegać zmianom w kolejnych okresach wyceny. (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wynagrodzenie za opracowanie logo wraz z przekazaniem autorskich praw majątkowych
Jednostka otrzymała fakturę tytułem opracowania logo wraz z przekazaniem autorskich praw majątkowych do stworzonego projektu. Wartość netto faktury wynosi 2.000 zł. Czy można zaksięgować tę (...)
str. 25
2.
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych używanych sezonowo
W prowadzonej przez nas działalności wykorzystujemy środki trwałe amortyzowane metodą liniową. Czy od środków trwałych używanych sezonowo (np. wyłącznie w sezonie zimowym) można w miesiącach, (...)
str. 26
3.
Zakup zarejestrowanego wzoru użytkowego, prawa do wynalazku oraz prototypu
Spółka planuje zakupić zarejestrowany wzór użytkowy i wynalazek. Dotyczy to podwozia samochodu, którego niezakończony prototyp zakupiony został wcześniej. Jak należy ująć w księgach zakup prototypu, (...)
str. 28
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Uregulowania prawne w kwestii ustalania przychodów i kosztów umów długoterminowych
Wykonanie i odbiór umowy o okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy często przypada na inny okres sprawozdawczy niż ten, w którym rozpoczęto prace. W przypadku (...)
str. 31
2.
Przychody z wykonania długoterminowych, niezakończonych usług na dzień bilansowy
Przychody z wykonania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, objętej umową, w okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy, wykonanej na dzień bilansowy w istotnym stopniu, ustala (...)
str. 31
3.
Koszty wytworzenia długoterminowej, niezakończonej usługi na dzień bilansowy
Koszty wytworzenia niezakończonej usługi, w tym budowlanej, obejmują koszty poniesione od dnia zawarcia odpowiedniej umowy do dnia bilansowego. Koszty poniesione przed zawarciem umowy, związane z (...)
str. 33
4.
Uproszczenia w wycenie niezakończonych na dzień bilansowy umów długoterminowych
Jednostki mogą zastosować uproszczenie i nie stosować przepisów art. 34a i 34c ustawy o rachunkowości, jeżeli udział przychodów z niezakończonych usług na dzień bilansowy nie (...)
str. 35
5.
Ewidencja księgowa przychodów i kosztów z tytułu niezakończonych usług długoterminowych
Przychody z częściowego wykonania umowy długoterminowej Ustalone na dzień bilansowy przychody z częściowego wykonania umowy długoterminowej są dokumentowane dowodami wewnętrznymi, np. protokołem, poleceniem księgowania. Wartość (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zwrot podatku od nieruchomości w samorządowym zakładzie budżetowym
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 48/15) samorządowy zakład budżetowy dokonał korekty podatku od nieruchomości za lata (...)
str. 40
2.
Podpisywanie sprawozdań budżetowych jednostek obsługiwanych
Czy kierownik jednostki obsługującej (dyrektor Centrum Usług Wspólnych) jest uprawniony do podpisywania sprawozdań budżetowych w zakresie operacji finansowych jednostek obsługiwanych? W myśl art. 53 ust. (...)
str. 41
3.
Kradzież sprzętu ujętego w ewidencji środków trwałych jednostki oświatowej
W jednostce oświatowej (szkole działającej jako samorządowa jednostka budżetowa) podczas włamania skradziono sprzęt ujęty w ewidencji środków trwałych (umarzany w czasie). Jak ująć w księgach (...)
str. 42
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Elementy, jakie należy uwzględnić ustalając odpis aktualizujący od 1 stycznia 2018 r.
W niniejszym artykule odniesiemy się do problematyki ustalania odpisów dla należności krótkoterminowych (do 1 roku), dla których nie zidentyfikowano znaczącego elementu finansowania kontrahenta. Należności z (...)
str. 45
2.
Skutki bilansowe zastosowania MSSF 9 po raz pierwszy
Istotną zmianą, którą wprowadza MSSF 9 do dotychczasowej praktyki ustalania odpisów, jest konieczność uwzględnienia odpisów również dla: należności nieprzeterminowanych - na dzień bilansowy termin zapłaty (...)
str. 47
3.
Metodologia ustalania odpisów aktualizujących
MSSF 9 nie narzuca żadnej konkretnej metodologii ustalania odpisów. W związku z tym to po stronie kierownictwa jednostki leży opracowanie podejścia do tego zagadnienia. Co (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Koszty reklamy w księgach rachunkowych dewelopera
Jak księgować koszty reklamy prasowej, wydrukowanych katalogów dotyczących przedsięwzięcia deweloperskiego (budowa osiedla mieszkaniowego) w księgach rachunkowych dewelopera? Koszty reklamy ponoszone przez deweloperów stanowią koszty sprzedaży (...)
str. 52
2.
Prezentacja w bilansie środków pieniężnych wpłaconych przez klientów na rachunek powierniczy
W jakiej pozycji bilansu wykazuje się środki na rachunku powierniczym dewelopera oraz otrzymane wpłaty na ten rachunek od potencjalnych nabywców mieszkań zaksięgowane na koncie rozrachunkowym (...)
str. 52
3.
Podpisywanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej
Jesteśmy jednostką dominującą w grupie kapitałowej. Czy osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jednostki dominującej, zobowiązana jest do podpisania skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy, w sytuacji (...)
str. 53
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Zagraniczne faktury w języku obcym jako dowody źródłowe w księgach rachunkowych
Prowadzimy działalność handlową i otrzymujemy wiele faktur zagranicznych w językach obcych. Czy dokumenty te powinny być przetłumaczone na język polski w momencie wprowadzania ich do (...)
str. 53
2.
Roszczenie wobec pracownika odpowiedzialnego materialnie z tytułu niedoboru zawinionego
Jaka jest podstawa prawna rozliczenia inwentaryzacji w placówkach handlowych? Czy inwentaryzację należy rozliczyć w cenach detalicznych, łącznie z marżą handlową i VAT, czy też nie? (...)
str. 54
3.
Jak ująć w księgach rachunkowych opłatę koncesyjną na obrót paliwami za 2018 r.?
Jesteśmy przedsiębiorcą dokonującym obrotu paliwami, któremu została udzielona koncesja. W marcu 2018 r. wyliczyliśmy i uiściliśmy opłatę koncesyjną za 2018 r. Czy powinniśmy rozliczać ją (...)
str. 57
4.
Możliwość pomijania niektórych informacji opisowych w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego
Czy w sporządzanej informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego możemy pominąć punkty, które nie dotyczą naszej jednostki, tj. nie wystąpiły ani w ostatnim roku, ani w (...)
str. 58
5.
Koszty używania samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych
Przedsiębiorca na potrzeby prowadzonej działalności używa samochód osobowy stanowiący jego prywatną własność, który nie został wprowadzony do majątku firmowego. Jak należy zaksięgować wydatki związane z (...)
str. 59
6.
Kiedy spółki tworzą grupę kapitałową w rozumieniu ustawy o rachunkowości?
Spółka akcyjna jest udziałowcem spółki z o.o. Jaki minimalny procent udziałów spółki z o.o. musi posiadać spółka akcyjna, aby móc potraktować spółkę z o.o. jako (...)
str. 61
7.
Koszty związane z wytworzeniem oprogramowania przeznaczonego do wielokrotnej sprzedaży
Jak powinny przebiegać księgowania kosztów związanych wytworzeniem oprogramowania przeznaczonego do wielokrotnej sprzedaży? Prace nad oprogramowaniem zleciliśmy podwykonawcom i otrzymaliśmy na nie faktury. Ewidencję kosztów prowadzimy (...)
str. 62
8.
Ewidencja księgowa vouchera otrzymanego w zamian za świadczone usługi
Organizujemy zawody, w których nagrodami są między innymi vouchery, które otrzymujemy jako zapłatę za usługę reklamy (najem powierzchni reklamowej). Podpisaliśmy umowę z kontrahentem, który ma (...)
str. 64
9.
Rozliczenie inwentaryzacji leków przeprowadzonej na dzień bilansowy w aptece i oddziałach szpitalnych
Szpital prowadzi ilościowo-wartościową ewidencję zapasów na koncie 310 "Materiały", do którego utworzono konta analityczne według rodzajów materiałów. Stan konta 310-01 "Leki" odzwierciedla aktualny stan leków (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.