Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 10 (394) z dnia 20.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zestawienie projektów ustaw nowelizujących prawo bilansowe
W Sejmie trwają prace nad następującymi projektami ustaw wprowadzającymi m.in. zmiany w ustawie o rachunkowości: Nazwa projektu Krótki opis planowanych zmian w ustawie o rachunkowości (...)
str. 4
2.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw
PROJEKT USTAWY Przypominamy, iż w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (nr druku 3352). Głównym celem (...)
str. 5
II.
Wspólnoty mieszkaniowe nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych – wyjaśnienie MF
W Zeszytach Metodycznych Rachunkowości wielokrotnie wskazywaliśmy (ostatnio w ZMR nr 1 z 1 stycznia 2015 r.), iż wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Naszym zdaniem (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
III.
Zasady rozliczania dotacji ze środków unijnych
Spółka z o.o. otrzymała dotację z PARP na stworzenie portalu internetowego w ramach PO IG 8.1. Udział dotacji w kosztach kwalifikowalnych wynosi 70%, pozostałe 30% (...)
str. 11
1.
Ujęcie dotacji jako przychodu w księgach rachunkowych
Z pytania wywnioskować można, iż w związku z realizacją projektu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) jednostka otrzymała dofinansowanie w formie zaliczki (stanowiącej (...)
str. 11
2.
Ewidencja kosztów związanych z realizacją projektu
Niezależnie od tego czy dofinansowanie wypłacane jest w formie refundacji poniesionych wydatków, czy też w formie zaliczek, koszty związane z realizacją projektu, powinny być ujmowane (...)
str. 13
IV.
Moment powstania przychodu przy szczególnych warunkach dostawy według MSR
Jesteśmy spółką akcyjną. W grudniu 2014 r. wystawiliśmy fakturę sprzedaży i wysłaliśmy wyrób za pośrednictwem przewoźnika do naszego stałego odbiorcy z Francji. Zgodnie z warunkami (...)
str. 15
1.
Definicja przychodów określona w ustawie o rachunkowości
Ustawa o rachunkowości definiuje przychody w art. 3 ust. 1 pkt 30, jako uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w (...)
str. 15
2.
Ujęcie przychodów według standardów międzynarodowych
Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych wytycznych w zakresie momentu rozpoznawania przychodów. W sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości, rozporządzeń oraz krajowych standardów rachunkowości każda (...)
str. 16
3.
Szczególne warunki dostawy określone w procedurach Incoterms
Pomocne przy ocenie, kiedy jednostka przekazała nabywcy znaczące ryzyko i korzyści związane z własnością, a tym samym oznaczeniu rzeczywistego momentu sprzedaży, mogą okazać się zasady (...)
str. 17
4.
Powstanie przychodu podatkowego z tytułu WDT
Przepisy regulujące moment powstania przychodu podatkowego nie zawierają regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do ustalania przychodu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Należy tu (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
V.
Zaliczka otrzymana w walucie obcej na dostawę krajową towarów
Odbiorca krajowy wpłacił na nasz rachunek walutowy zaliczkę na dostawę towarów w euro. Po dokonaniu dostawy wystawiliśmy fakturę na różnicę pomiędzy wartością sprzedaży a kwotą (...)
str. 19
1.
Wycena i ujęcie otrzymanej zaliczki w księgach rachunkowych
Wpływ zaliczki na rachunek walutowy można zaksięgować zapisem: – Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy", – Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami". W sytuacji gdy na (...)
str. 19
2.
Otrzymane zaliczki w świetle ustawy o VAT
Na gruncie ustawy o VAT zaliczka w obrocie krajowym co do zasady powoduje powstanie obowiązku podatkowego i wystawienia faktury z tego tytułu. Jak stanowi bowiem (...)
str. 19
3.
Ewidencja faktury zaliczkowej w księgach sprzedawcy
Otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów, czy też wystawienie faktury zaliczkowej nie skutkuje powstaniem przychodu. Na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy (...)
str. 20
4.
Końcowe rozliczenie sprzedaży, na poczet której otrzymano zaliczkę
Jak już wspomniano przychód bilansowy powstanie dopiero z chwilą sprzedaży towarów, których zaliczka dotyczy. Tak więc pod datą dostawy towarów kwotę ujętą na koncie 84 (...)
str. 21
VI.
Faktoring niepełny dotyczący należności wyrażonych w walucie obcej
Nasza spółka podpisała z bankiem umowę faktoringu niepełnego z regresem. Umową objęte są należności wyrażone zarówno w walucie polskiej, jak i w walucie obcej (euro). (...)
str. 23
1.
Zawarcie umowy faktoringu i wycena środków otrzymanych od faktora w walucie obcej
Faktoring polega na nabywaniu przez faktora niewymagalnych wierzytelności przysługujących faktorantowi od dłużników (odbiorców) z tytułu zrealizowanych na ich rzecz dostaw lub usług. W przypadku gdy (...)
str. 23
2.
Rozliczenie faktoringu i ustalenie różnic kursowych
Jeżeli faktoring dotyczy należności wyrażonych w walutach obcych i jest w tych walutach rozliczany, to wpływ środków na rachunek walutowy wycenia się – zgodnie z (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nieumorzona wartość początkowa budynku poddanego rozbiórce
Jak zaksięgować nieumorzoną wartość budynku, który będzie poddany likwidacji poprzez rozbiórkę? Na jego miejscu nie powstanie inny środek trwały. W myśl art. 3 ust. 1 (...)
str. 26
2.
Ustalenie wartości początkowej używanych samochodów ciężarowych nabytych w Unii Europejskiej
Kupiliśmy w Niemczech trzy używane samochody ciężarowe (WNT). Po samochody zostali oddelegowani czterej pracownicy służbowym samochodem osobowym. W Niemczech opłacono tymczasowe ubezpieczenie samochodów i tablice (...)
str. 28
3.
Gwarancyjna wymiana środka trwałego
W ubiegłym roku nabyliśmy środek trwały (komputer), który wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych i jednorazowo zamortyzowaliśmy. W trakcie użytkowania okazało się, że komputer był wadliwy. (...)
str. 31
4.
Weryfikacja stosowanych okresów i stawek amortyzacji
W ustawie o rachunkowości jest mowa o okresowej weryfikacji poprawności stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych. Kiedy i jak się ją przeprowadza? W świetle (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Czym jest import usług?
Definicja importu usług została określona w ustawie o VAT. Według art. 2 pkt 9 tej ustawy, import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których (...)
str. 33
2.
Moment powstania obowiązku podatkowego i podstawa opodatkowania VAT w przypadku importu usług
Dla celów VAT, w odniesieniu do importu usług stosuje się zasady ogólne opisane w art. 19a ustawy o VAT. W związku z tym, obowiązek podatkowy od importu usług powstaje zasadniczo z chwilą (...)
str. 33
3.
Przeliczenie kwot wyrażonych w walutach obcych dla celów bilansowych i podatkowych
W świetle przepisów o VAT zasady przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na fakturach otrzymanych od kontrahentów zagranicznych reguluje art. 31a ust. 1 ustawy o (...)
str. 34
4.
Ewidencja księgowa importu usług na przykładach
Import usług ujmuje się w księgach rachunkowych podobnie jak zakup usługi w kraju uwzględniając przy tym zasadę memoriału zawartą w art. 6 ust. 1 ustawy (...)
str. 34
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Cel i zakres wprowadzonych zmian
PROJEKT USTAWY Przedmiotem prac Sejmu jest m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2656). Na dzień oddania (...)
str. 38
2.
Zmiany w ustawach ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego
Wspólna obsługa organizacyjna, administracyjna i finansowa – tzw. "outsourcing usług" – jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego wprowadzana jest do przepisów ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego. Poniżej omówimy (...)
str. 39
3.
Zmiany w ustawie o finansach publicznych
Zmiany w art. 53 ustawy o finansach publicznych Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw wprowadza również zmiany w art. (...)
str. 42
4.
Zmiany w ustawie o rachunkowości
Zmiana art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości W aktualnie obowiązującym stanie prawnym art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości stanowi, że to na kierowniku (...)
str. 45
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Definicja wartości użytkowej
Wartość użytkowa jest drugim (obok wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia) parametrem wykorzystywanym przy ustalaniu wartości odzyskiwalnej. Wartość użytkowa zdefiniowana jest jako bieżąca (zdyskontowana), szacunkowa (...)
str. 46
2.
Zasady szacowania przyszłych przepływów pieniężnych
Rola budżetu lub planu finansowego w szacowaniu wpływów i wydatków Szacując wpływy i wydatki jednostka powinna wykorzystać najnowszy, przyjęty przez kierow­nictwo budżet lub plan finansowy. (...)
str. 46
3.
Oszacowanie stopy procentowej do dyskontowania przepływów
Do dyskontowania przepływów wykorzystywana jest stopa procentowa, która odzwierciedla wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko wiążące się z danym składnikiem aktywów, które nie zostało jeszcze uwzględnione jako (...)
str. 50
4.
Oszacowanie kwoty netto ze sprzedaży składnika po zakończeniu jego użytkowania
Obok kwot wpływów i wydatków z tytułu dalszego użytkowania składnika do ustalenia wartości użytkowej należy oszacować również kwotę netto, która zostanie zrealizowana ze zbycia składnika (...)
str. 51
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
X.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych uchwały o podziale zysku
Kiedy ujmuje się w księgach rachunkowych uchwałę o podziale zysku za 2014 r.? Podjętą w 2015 r. uchwałę o podziale zysku za 2014 r., w sytuacji gdy rok obrotowy jednostki jest tożsamy z rokiem (...)
str. 52
2.
Prezentacja w bilansie zobowiązań z tytułu leasingu finansowego
Czy zobowiązania z tytułu leasingu finansowego należy prezentować w bilansie sporządzonym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w podziale na krótkoterminowe i długoterminowe? Tak. Kwotę zobowiązania wobec finansującego z tytułu (...)
str. 52
3.
Zaliczki na dywidendę – ujęcie w księgach i prezentacja w bilansie
Jak zaksięgować wypłacane w trakcie roku zaliczki na dywidendę w spółce z o.o., której udziałowcy to osoby fizyczne? W jakiej pozycji pasywów bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy (...)
str. 53
4.
Ustalenie podstawy amortyzacji samochodu osobowego
Zakupiłam samochód osobowy na firmę. Otrzymałam fakturę. Odliczam tylko 50% VAT, gdyż samochód będzie wykorzystywany do celów mieszanych. Czy wartość samochodu, będącą podstawą amortyzacji, należy (...)
str. 53
5.
Przekazanie wyrobów na cele reklamy w jednostce sporządzającej porównawczy rachunek zysków i strat
Czy operację przekazania wyrobów gotowych na cele reklamy należy księgować za pośrednictwem obrotów wewnętrznych? Koszty rozliczamy na kontach zespołu 4 i 5 oraz sporządzamy porównawczy rachunek (...)
str. 54
XI.
Z listów Czytelników
1.
Korekta VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela
Skorzystaliśmy z tzw. ulgi na złe długi i skorygowaliśmy podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Jak ująć w księgach rachunkowych (...)
str. 54
2.
Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość należności dochodzonej na drodze sądowej
W 2013 r. spółka utworzyła odpis aktualizujący wartość należności dochodzonej na drodze sądowej. W 2014 r. zapadł wyrok, na mocy którego kontrahent był zobowiązany zapłacić należność wraz z odsetkami i kosztami (...)
str. 56
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych wynagrodzenia wypłaconego z tytułu umowy o dzieło
Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o dzieło, która została wykonana w marcu 2015 r. Jak zaksięgować wynagrodzenie z tytułu tej umowy, wypłacone w maju 2015 r.? Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło uwzględnia się (...)
str. 57
4.
Zakup i sprzedaż towaru dostarczonego bezpośrednio po zakupie z siedziby dostawcy do kontrahenta
Kupujemy towary, które od razu sprzedajemy i transportujemy bezpośrednio z siedziby dostawcy do kontrahenta. Towary nie są przyjmowane do magazynu. Na podstawie jakich dokumentów i za pośrednictwem jakich (...)
str. 58
5.
Kaucja gwarancyjna zatrzymana przez kontrahenta na wypadek przyszłych wad wykonanych usług
Wystawiliśmy fakturę sprzedaży za wykonane roboty budowlane. Kontrahent uregulował 97% zobowiązania. Resztę (zgodnie z umową) zatrzymał na rok, jako kaucję gwarancyjną. Jak zaksięgować taką kaucję? Kaucja (...)
str. 59
6.
Opust liczony jako procent rocznego obrotu, udzielony kontrahentowi zagranicznemu
Zamówienia na wyroby otrzymujemy od francuskiego koncernu, lecz ich odbiorcą jest spółka krajowa, należąca do tego koncernu. Faktury wystawiamy na odbiorcę krajowego w euro i w euro otrzymujemy (...)
str. 60
7.
Czy członkowi stowarzyszenia można przekazać zaliczkę na prywatne konto bankowe?
Jako członek stowarzyszenia (wolontariusz) odpowiadam za realizację zadań, co wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów, np. zakup paliwa, wyżywienia dla wolontariuszy, materiałów. Stowarzyszenie rozlicza się ze (...)
str. 61
8.
Rachunkowość spółki z o.o. prowadzącej niepubliczne gimnazjum i niepubliczną szkołę podstawową
W styczniu 2014 r. powstała spółka z o.o., prowadząca działalność gospodarczą - edukacja. W marcu 2014 r. spółka uchwałą powołała zespół szkół obejmujący niepubliczne gimnazjum i niepubliczną szkołę podstawową. Organem prowadzącym (...)
str. 62
9.
Rachunkowość koła gospodyń wiejskich
Czy koło gospodyń wiejskich, będące jednostką organizacyjną kółka rolniczego, powinno sporządzać w formie uproszczonej sprawozdanie finansowe, tj. bilans, rachunek zysków i strat i informację dodatkową? W myśl ustawy z dnia (...)
str. 64
10.
Koszty ponoszone w związku z przystąpieniem do klubu biznesu
Spółka ponosi koszty wstąpienia pracownika do klubu biznesu. Faktura zawiera kilka pozycji: wpisowe, opłata za kartę, usługa klubowa. Na jakie konta rodzajowe powinny być zaksięgowane (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.