Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 1 (433) z dnia 01.01.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne terminy w styczniu 2017 r.
Od tego dnia jednostki osób fizycznych, których przychody za 2016 r. wyniosły co najmniej 8.595.200 zł, powinny zaprowadzić księgi rachunkowe Osoby fizyczne, spółki cywilne osób (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r.
1.1.
Ujęcie w księgach rachunkowych rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze
W celu kompletnego wykazania zobowiązań w bilansie oraz kosztów przypadających na dany rok obrotowy w rachunku zysków i strat, tworzy się rezerwy m.in. na przyszłe (...)
str. 6
1.2.
Różnica aktuarialna powstała z tytułu ponownego oszacowania rezerwy
Utworzone wcześniej rezerwy na zobowiązania, w tym na świadczenia pracownicze należy na koniec roku zaktualizować, bowiem założenia aktuarialne mogą ulegać zmianom w kolejnych okresach wyceny. (...)
str. 8
1.3.
Prezentacja w bilansie oraz rachunku zysków i strat kwoty utworzonej rezerwy na świadczenia pracownicze
W świetle art. 39 ust. 2a ustawy o rachunkowości, rezerwy na świadczenia pracownicze wykazuje się w pasywach bilansu, jako rezerwy na zobowiązania, w sposób przedstawiony (...)
str. 10
2.
Rozliczenie w księgach rachunkowych podatku dochodowego od osób prawnych
W myśl art. 27 ust. 1 updop, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (...)
str. 11
2.1.
Ujęcie w księgach rachunkowych zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku
W myśl art. 25 updop, podatnicy co do zasady mają obowiązek odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Mogą rozliczać się z urzędem skarbowym (...)
str. 12
2.2.
Rozliczenie podatku na dzień bilansowy i prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Zaliczkę za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik, którego rok podatkowy pokrywa się (...)
str. 12
2.3.
Alternatywny sposób rozliczania uproszczonych zaliczek na podatek
Zaliczki na podatek dochodowy opłacane w sposób uproszczony można ewidencjonować na koncie 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe". Księgowanie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 1/12 podatku (...)
str. 16
1.
Zasady ewidencji i rozliczania kosztów podstawowej działalności operacyjnej
Prowadzimy rolniczą działalność produkcyjną, tj. działy specjalne produkcji rolnej (produkcja drobiu) oraz produkcję roślinną (uprawa zbóż). Dużą część wyprodukowanych zbóż przeznaczamy na paszę. Ewidencję kosztów (...)
str. 16
2.
Uproszczona ewidencja kosztów oraz zapasów
Jednym ze sposobów ewidencji kosztów w księgach rachunkowych jest ich rozliczanie tylko na kontach zespołu 4. Zazwyczaj taki rachunek kosztów jest stosowany w przypadku prowadzenia (...)
str. 17
3.
Rozszerzony wariant ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej
Ewidencja kosztów według rodzajów i równocześnie według funkcji polega na ujmowaniu kosztów - według zasad ogólnych - najpierw na kontach zespołu 4. Konto 40 "Koszty (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Wydobycie piasku z własnego złoża jako szczególna odmiana działalności produkcyjnej
W 2015 r. zakupiliśmy grunt w celu wydobywania kopalin metodą odkrywkową. Od kwietnia 2016 r. po otrzymaniu koncesji rozpoczęliśmy wydobywanie piasku na własne potrzeby, tzn. (...)
str. 20
1.
Amortyzacja gruntu służącego wydobyciu kopalin metodą odkrywkową i koncesji na wydobywanie tych kopalin
W świetle przepisów art. 31 ust. 2 ustawy o rachunkowości, grunty nie podlegają amortyzacji, z wyjątkiem gruntów służących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową. Jeżeli grunt będzie (...)
str. 20
2.
Koszt wytworzenia wydobywanego piasku
W myśl art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów (...)
str. 20
3.
Przekazanie piasku na własne potrzeby jednostki
Wydobycie piasku z własnego złoża traktuje się i ujmuje w księgach rachunkowych jako szczególną odmianę działalności gospodarczej o charakterze produkcyjnym. W związku z tym, w (...)
str. 22
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od rozpoczęcia jego użytkowania
W 2016 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyliśmy urządzenie, które uznaliśmy za środek trwały. Urządzenie to sprzedaliśmy przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia jego (...)
str. 26
2.
Ustalenie wartości rozchodu sprzedanej części składowej środka trwałego
W kwietniu 2015 r. spółka przyjęła do używania maszynę. Na jej wartość składała się również część składowa, którą w listopadzie 2016 r. odłączono od maszyny (...)
str. 27
3.
Rozliczenie wymiany zużytego środka trwałego na nowy
W związku z całkowitym zużyciem w pełni zamortyzowanego środka trwałego wymieniliśmy go na nowy o lepszych parametrach. Czy taki zakup można rozliczyć jako remont starego (...)
str. 28
4.
Szkolenie pracowników w zakresie obsługi nowej maszyny
Zleciliśmy obcej jednostce przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi nowej maszyny. Czy koszty tego szkolenia zwiększą wartość początkową środka trwałego? W świetle art. 28 ust. 2 (...)
str. 29
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
IV.
Podstawowe zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych
Środki trwałe to, w myśl ustawy o rachunkowości, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne (...)
str. 30
1.
Wycena wartości początkowej zakupionego środka trwałego
Wartością początkową środka trwałego pozyskanego w drodze zakupu jest cena jego nabycia, którą - w świetle art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości - jest (...)
str. 30
2.
Środek trwały otrzymany w drodze darowizny a jego wartość początkowa
Wartością początkową środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny będzie wartość wynikająca z umowy darowizny. Jeżeli umowa nie określa wartości przekazanego nieodpłatnie składnika, to za wartość (...)
str. 32
3.
Koszt wytworzenia jako podstawa ustalenia wartości początkowej środka trwałego
Jeżeli jednostka wytworzyła środek trwały we własnym zakresie, to wycenia go według kosztu wytworzenia. Koszt wytworzenia środka trwałego obejmuje ogół kosztów (bezpośrednio i pośrednio związanych (...)
str. 33
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zmiany przepisów w sprawie rachunkowości budżetowej
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Działalność/Rachunkowość zamieszczono informację dotyczącą postępu prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości (...)
str. 35
2.
Zakup dekoracji świątecznych w księgach domu pomocy społecznej
Na potrzeby domu pomocy społecznej (jednostka budżetowa) zakupiono dekoracje świąteczne. Jak ująć taki zakup w księgach rachunkowych i jaki paragraf wydatków zastosować? Zakupione na potrzeby (...)
str. 35
3.
Zobowiązanie wobec budżetu z tytułu środków pozostających na wydzielonym rachunku dochodów
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową prowadzącą działalność oświatową. Do 5 stycznia 2017 r. jesteśmy zobowiązani do przekazania środków pozostających na koniec 2016 r. na wydzielonym rachunku (...)
str. 36
4.
Zakup komputera wraz z oprogramowaniem w jednostce budżetowej
Ośrodek interwencji kryzysowej (jednostka budżetowa) zakupił komputer, w skład którego wchodzi stacja główna, monitor i program Office. Łączna wartość zakupu nie przekracza 3.500 zł. Czy (...)
str. 37
5.
Koszty dokształcania nauczycieli w niepublicznym przedszkolu
Prowadzimy działalność w formie niepublicznego przedszkola. Czy koszty dokształcania nauczycieli w naszym przedszkolu mogą być zaliczane do wydatków bieżących? Czy można pokryć je z dotacji? (...)
str. 39
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Obowiązek ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Stosowanie przez jednostki nadrzędnych zasad rachunkowości (memoriału, współmierności oraz ostrożnej wyceny) powoduje, że księgowe przychody i koszty różnią się od przychodów i kosztów podatkowych. Różnice (...)
str. 41
2.
Warunki odstąpienia od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Przepisy art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości stanowią, że jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z trzech następujących wielkości: (...)
str. 41
3.
Różnice przejściowe pomiędzy wartością bilansową a podatkową aktywów i pasywów
Na mocy ustawy o rachunkowości odroczony podatek dochodowy ustala się stosując tzw. podejście bilansowe, które polega na porównaniu wartości bilansowej odpowiedniego składnika aktywów i pasywów (...)
str. 42
4.
Wycena aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Wysokość rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego (por. art. 37 (...)
str. 44
5.
Ewidencja księgowa aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Jeśli mamy do czynienia z różnicami przejściowymi dodatnimi, a więc różnicami, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości, to tworzy się rezerwę z (...)
str. 45
6.
Utrata wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego
W myśl art. 37 ust. 4 ustawy o rachunkowości, aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia (...)
str. 46
7.
Prezentacja odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniu finansowym
Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywane są w bilansie - na podstawie art. 37 ust. 7 ustawy o rachunkowości - oddzielnie. Saldo (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Potwierdzenie salda obejmujące należność główną i naliczone odsetki za zwłokę
Ze względu na dużą liczbę kontrahentów, potwierdzenia stanu należności dokonujemy na 30 listopada. Do łącznej kwoty należności doliczamy ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie. Czy (...)
str. 48
2.
Rozliczenie niedoboru gotówki w kasie
Podczas inwentaryzacji stwierdzono niedobór gotówki w kasie jednostki. Jak zaksięgować kwotę tego niedoboru? Niedobór gotówki w kasie stwierdza się na podstawie przeprowadzonego spisu z natury (...)
str. 48
3.
Zwrot nadpłaty podatku dochodowego wspólnika spółki jawnej
Zaliczki na podatek dochodowy wspólnika spółki jawnej płacone były z rachunku bankowego spółki. Prowadzący działalność posiada oprócz spółki jawnej również firmę na własne nazwisko. Zwrot (...)
str. 49
4.
Wydatki prywatne wspólników spółki osobowej
W 2016 r. wspólnicy spółki jawnej przekazali na swoje prywatne konta część środków pieniężnych zgromadzonych na koncie spółki. Środki te zostaną zwrócone na konto spółki (...)
str. 50
5.
Wynagrodzenie firmy windykacyjnej potrącone z wyegzekwowanej kwoty wierzytelności
Zleciliśmy firmie windykacyjnej odzyskanie należności od kontrahenta. Po wykonaniu usługi firma windykacyjna wystawiła fakturę na kwotę należnego jej wynagrodzenia. Jak zaksięgować takie wynagrodzenie? Kwota należnego (...)
str. 51
VII.
Z listów Czytelników
1.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe likwidowanej spółki z o.o.?
Spółka z o.o. jest w likwidacji od 1 listopada 2016 r. Zarządu już nie ma. Jest trzech likwidatorów, każdy działa jednoosobowo. Czy sprawozdanie finansowe sporządzone (...)
str. 51
2.
Operacje związane z otrzymaniem i spłatą pożyczki leasingowej
Jak zaksięgować pożyczkę leasingową na zakup środków transportu ciężkiego zaciągniętą w firmie leasingowej? Czy ewidencja księgowa takiej pożyczki różni się czymś od ewidencji leasingu finansowego? (...)
str. 53
3.
Zakup i odsprzedaż karnetów pracownikom
Spółka zakupiła dla niektórych pracowników i ich rodzin karnety wstępu na obiekty sportowe, opłacając je z własnych środków obrotowych. Pracownicy zwracają całkowity koszt zakupu karnetów. (...)
str. 54
4.
Przejęcie rozrachunków na podstawie umowy cesji i przejęcia długu
Spółka przejęła kontrakt innej spółki z Narodowym Funduszem Zdrowia, przejmując należności i zobowiązania. Niektóre nastąpiły na podstawie umowy cesji wierzytelności, a pozostałe na podstawie cesji (...)
str. 55
5.
Zarachowanie w koszty wartości odzieży ochronnej wydanej pracownikom
Spółka zakupiła towar, który nie został sprzedany (odzież ochronną). Spółka zatrudniła nowych pracowników i chciałaby przekazać im tę odzież, jako roboczą, wykorzystywaną podczas wykonywania pracy. (...)
str. 56
6.
Roszczenia sporne i odpisanie w koszty wartości zapasów niezbywalnych
Spółka zajmująca się przetwórstwem owoców i warzyw zawarła umowy kontrakcyjne z producentami warzyw na dostawy surowców, określone co do ilości i jakości. W bieżącym sezonie (...)
str. 58
7.
Rozliczenie kosztów produkcji próbnej wyrobów gotowych
Przedsiębiorstwo zakupiło maszynę produkcyjną. Na wartość początkową tej maszyny składały się koszty zakupu, koszty delegacji pracowników, koszty transportu itp. Przed przyjęciem maszyny do używania wykonano (...)
str. 60
8.
Aport środków trwałych do spółki z o.o. ze 100% udziałem gminy
Jesteśmy spółką z o.o. spółką komunalną ze 100% udziałem gminy. Właściciel będzie przekazywał spółce środki trwałe w formie aportu niepieniężnego w zamian za udziały. Czy (...)
str. 62
9.
Ujęcie w księgach rachunkowych zaliczki wypłaconej na poczet dywidendy
Spółka z o.o. w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za 2015 r. wykazała zysk, który w całości został przekazany na kapitał zapasowy. Do końca października 2016 r. (...)
str. 63
10.
Rozliczanie kosztów działu transportowego
Zakupione materiały i towary ewidencjonujemy według cen nabycia. Koszty uboczne zakupu to zasadniczo transport obcy. Od listopada wynajmujemy samochód ciężarowy oraz korzystamy z usług zawodowego (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.