Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 14 (518) z dnia 20.07.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Do 31 lipca 2020 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2019 r. do Szefa KAS
Podatnicy PIT prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, stosownie do art. 45 ust. 5 updof, przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi KAS (...)
str. 4
2.
Ewidencja przychodów i kosztów związanych z COVID-19 w szpitalu jednoimiennym według Min. Fin.
Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Co robimy/Rachunkowość/Sprawozdania finansowe w czasie COVID-19 zamieściło odpowiedź na pytanie dotyczące ujęcia w księgach rachunkowych przychodów i (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Korygowanie błędnych zapisów księgowych
Jak należy interpretować art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, dotyczący poprawiania błędów w zapisach księgowych? Czy wynika z niego, że na jednym (...)
str. 5
1.
Wpływ momentu ujawnienia błędnego zapisu na sposób jego korekty
Z ustawy o rachunkowości wynika, że do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić - w postaci zapisu - każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie (...)
str. 5
2.
Udokumentowanie korekty zapisu księgowego i wprowadzenie zapisu poprawnego
Z treści przepisów ustawy o rachunkowości wynika, że stwierdzone błędy w zapisach księgowych poprawia się przez wprowadzenie do ksiąg rachunkowych zapisu korygującego (storna) na podstawie (...)
str. 6
II.
Subwencja finansowa z PFR na pokrycie zobowiązań
Spółka zaliczana do małych i średnich przedsiębiorstw w związku z COVID-19 otrzymała - na utworzony do tego celu rachunek bankowy - subwencję finansową z PFR. (...)
str. 8
1.
Skutki podatkowe wsparcia finansowego dla firm w ramach tarczy antykryzysowej
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z 18 maja 2020 r., zamieszczonym na stronie internetowej www.gov./web/finanse w zakładce Aktualności/Wiadomości , wsparcie finansowe otrzymywane w ramach tarczy (...)
str. 8
2.
Prezentacja otrzymanej subwencji finansowej w sprawozdaniu finansowym
Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse w zakładce Co robimy/Rachunkowość/Sprawozdania finansowe w czasie COVID-19 zamieściło m.in. wyjaśnienie dotyczące sposobu ujęcia w księgach rachunkowych otrzymania subwencji/pożyczki (...)
str. 9
3.
Ujęcie w księgach wpływu subwencji na rachunek bankowy i jej umorzenia
W księgach rachunkowych otrzymaną subwencję finansową ujmuje się analogicznie jak pożyczkę, na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki z tytułu otrzymanej subwencji finansowej). Pozostanie (...)
str. 10
4.
Bilansowe rozliczenie płatności dokonanych ze środków pochodzących z subwencji
Według § 7 regulaminu, środki z subwencji można przeznaczyć wyłącznie na: 1) pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym: wynagrodzeń pracowników, kosztów zakupu towarów i (...)
str. 11
III.
Ustalenie i rozliczenie wartości firmy w księgach rachunkowych
Nasza spółka z o.o. nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jak rozliczyć taki zakup w księgach rachunkowych? Kiedy powinniśmy wykazać dodatnią, a kiedy ujemną wartość firmy? Jeśli (...)
str. 13
1.
Definicja wartości firmy oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wartość firmy (dodatnia lub ujemna) powstaje wówczas, gdy jednostka przejmuje inne przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Definicje wartości firmy dla celów bilansowych zawarto w art. (...)
str. 13
2.
Zasady rozliczania i odpisywania dodatniej i ujemnej wartości firmy
Dodatnią wartość firmy zalicza się w księgach rachunkowych do wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonuje się od niej odpisów amortyzacyjnych, odnosząc je w ciężar pozostałych (...)
str. 14
3.
Ujęcie w księgach operacji związanych z nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
Jeżeli jednostka dokonuje zakupu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to wartość tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części może ująć w księgach rachunkowych w cenie nabycia (...)
str. 15
4.
Przykłady rozliczenia dodatniej i ujemnej wartości firmy powstałej w związku z zakupem przedsiębiorstwa
Przykład Wprowadzenie dodatniej wartość firmy do ewidencji I. Założenia: Spółka "Alfa" nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa "X" za kwotę: 1.500.000 zł, wynikającą z aktu notarialnego. Wartość (...)
str. 15
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Zwolnienie z opłacania składek ZUS w związku z COVID-19 - księgowanie listy płac
W ramach tarczy antykryzysowej jednostka złożyła do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące - od marca do maja 2020 r. Czy (...)
str. 18
1.
Warunki uzyskania zwolnienia ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej
W celu zapobiegania negatywnym skutkom finansowym i gospodarczym epidemii podmioty, które spełniały wymogi określone w art. 31zo ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o (...)
str. 18
2.
Podatkowe rozliczenie nieopłaconych składek ZUS w części finansowanej przez pracodawcę i pracownika
Dla celów podatkowych pracodawca (płatnik), który skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek ZUS (w 100% lub w 50%), zarówno w części finansowanej przez pracownika, jak (...)
str. 19
3.
Wpływ zwolnienia z opłacania składek ZUS na przychody i koszty bilansowe
Zwolnienie ze składek ZUS w związku z COVID-19 ma również wpływ na ewidencję księgową. Odpisanie zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek ZUS w wyniku zwolnienia (...)
str. 20
1.
Warunki uznania transakcji za WDT w świetle przepisów o VAT
Definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) określa art. 13 ust. 1 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów (...)
str. 24
2.
WDT na gruncie ustaw o podatku dochodowym
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji odnoszących się w sposób szczególny do sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta zagranicznego (tu: w ramach WDT). Ustalając (...)
str. 26
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych przychodu z tytułu WDT oraz rozliczenie należności w walucie obcej
Przychód z tytułu WDT ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie wystawionej faktury na koncie 70-0 "Sprzedaż produktów" lub 73-0 "Sprzedaż towarów" oraz drugostronnie na (...)
str. 26
4.
Korekta WDT w następnym roku obrotowym
Nasza spółka z o.o. w grudniu 2019 r. wystawiła fakturę z tytułu WDT. Pod koniec lutego 2020 r. sporządziliśmy i zatwierdziliśmy sprawozdanie finansowe za 2019 (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatki poniesione na instalację klimatyzacyjną wbudowaną w konstrukcję budynku
Jednostka w budynku biurowym zamontowała instalację klimatyzacyjną. Czy wydatki poniesione na ten cel należy potraktować jako ulepszenie budynku? Jak zaksięgować fakturę dotyczącą takich wydatków? Wydatki (...)
str. 32
2.
Sprzedaż środka trwałego, którego zakup został sfinansowany z dotacji
Nasza spółka z o.o. planuje sprzedać środek trwały, którego zakup został częściowo sfinansowany z otrzymanej dotacji. Środek ten nie został jeszcze całkowicie umorzony. Jak ująć (...)
str. 34
3.
Możliwość zastosowania amortyzacji degresywnej w odniesieniu do przedmiotu leasingu finansowego
Czy przedmiot leasingu finansowego zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych można amortyzować metodą degresywną? Metodę amortyzacji przedmiotu leasingu finansowego korzystający określa według zasad przyjętych (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Koszty używania samochodów osobowych w świetle przepisów podatkowych
Należy zauważyć, że od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z użytkowaniem samochodów osobowych, w tym również (...)
str. 37
2.
Księgowe ujęcie wydatków na eksploatację samochodu i dostosowanie ewidencji analitycznej
Opisany wcześniej limit kosztów użytkowania samochodu osobowego ma charakter wyłącznie podatkowy. Oznacza to, że koszty eksploatacji samochodu osobowego, będącego środkiem trwałym jednostki lub używanego przez (...)
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Odsetki od środków zgromadzonych na rachunku wydatków w samorządowej jednostce budżetowej
Samorządowa jednostka budżetowa posiada dwa rachunki bankowe - odrębny dla dochodów i odrębny dla wydatków. W jaki sposób zaksięgować doliczone do rachunku wydatków odsetki (naliczone (...)
str. 42
2.
Opłaty celne poniesione przy zakupie środka trwałego w księgach instytucji kultury
Nasza instytucja kultury zakupiła za granicą instrument muzyczny. Stanowi on dla nas środek trwały. Jak powinniśmy wycenić ten instrument? Czy cło zapłacone w związku z (...)
str. 44
3.
Wydatki na modernizację pracowni rentgenowskiej w księgach szpitala
Szpital przeprowadził modernizację pracowni rentgenowskiej. W skład wydatków modernizacyjnych wchodziły m.in. roboty instalacyjno-budowlane, związane z przebudową pomieszczeń. Na czas prac budowlanych aparat RTG został przeniesiony (...)
str. 45
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Dofinansowanie z FP części kosztów wynagrodzeń i składek ZUS w związku z COVID-19
W związku z epidemią COVID-19 spółka otrzymała z Funduszu Pracy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników oraz do należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne. Jak zaksięgować (...)
str. 46
1.
Zasady otrzymania wsparcia od starosty w związku z koronawirusem
W świetle art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz (...)
str. 46
2.
Księgowe ujęcie dofinansowania otrzymanego z FP
Ustawa o rachunkowości nie reguluje wprost zasad rozliczania wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek ZUS objętych dofinansowaniem otrzymanym od starosty z FP. Wynagrodzenia (...)
str. 48
3.
Przychody i koszty podatkowe dotyczące dofinansowania z FP
Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.podatki.gov.pl w zakładce COVID-19/Pytania i odpowiedzi zamieściło odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej na najczęściej zadawane pytania, w tym na pytanie dotyczące (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy przedłużenie terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego dotyczy spółki komandytowej?
Jesteśmy spółką komandytową, której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Czy w związku z COVID-19 możemy zatwierdzić sprawozdanie finansowe za 2019 r. do 30 (...)
str. 50
2.
Czy spółka z o.o. może przeznaczyć zysk na kapitał zapasowy, a następnie na wypłatę dywidendy?
Spółka z o.o. chce przeznaczyć zysk netto na kapitał zapasowy. Czy może tak postąpić? Jeśli tak, to czy w kolejnych latach będzie mogła przeznaczyć ten (...)
str. 51
3.
Jak wykazać w bilansie spółki z o.o. podwyższenie kapitału zakładowego?
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Do dnia bilansowego wniósł tylko część z kwoty podwyższenia. Jak to ująć w bilansie (...)
str. 52
4.
Kiedy dochodzi do trwałej utraty wartości aktywów uzasadniającej dokonanie odpisu aktualizującego?
W naszej jednostce nastąpiła utrata przydatności kilku rzeczowych aktywów trwałych. Czy w związku z tym nastąpiła trwała utrata wartości aktywów? Trwała utrata wartości zachodzi wtedy, (...)
str. 52
IX.
Z listów Czytelników
1.
Warunki, jakie należy spełnić, aby przeprowadzić inwentaryzację ciągłą materiałów i towarów - checklista
Czy inwentaryzację materiałów i towarów przechowywanych w oddzielnej hali magazynowej, objętych ilościowo-wartościową ewidencją księgową, możemy przeprowadzać w sposób ciągły, czyli sukcesywnie, według określonego harmonogramu, czy (...)
str. 53
2.
Czy sprawozdanie z dobrowolnego badania sprawozdania finansowego należy złożyć do KRS?
Jesteśmy spółką jawną, której sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Sprawozdanie finansowe poddaliśmy jednak badaniu dobrowolnie. Czy sprawozdanie z tego badania powinniśmy (...)
str. 55
3.
Otrzymanie dotacji dotyczącej kosztów roku poprzedniego
W 2020 r. otrzymaliśmy dotację dotyczącą kosztów poniesionych w 2019 r. Dotacja wpłynęła na rachunek bankowy jeszcze przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2019 r. Czy (...)
str. 57
4.
Przekazanie wyrobów z magazynu ponownie do produkcji i rozliczenie odchyleń od cen ewidencyjnych
Wyprodukowaliśmy wyrób gotowy, który z różnych względów zostanie przekazany do dalszej przeróbki i powstanie z niego kolejny wyrób gotowy - z inną nazwą i ceną. (...)
str. 58
5.
Ujęcie w księgach przeciwstawnych instrumentów pochodnych na dzień zawarcia i zakończenia kontraktu
Nasza spółka z o.o. 26 września 2019 r. zawarła z bankiem kontrakt forward, który przewiduje sprzedaż przez nas euro po określonym kursie z terminem rozliczenia (...)
str. 59
6.
Spisanie sald nierozliczonych rozrachunków z ksiąg rachunkowych
W spółce z o.o. na rozrachunkach znajdują się nierozliczone płatności, które dotyczą lat 2012-2014. W przypadku zobowiązań prawdopodobnie zostały one opłacone przez prezesa spółki, a (...)
str. 62
7.
Odniesienie kosztów napraw gwarancyjnych na odpowiednie stanowisko kosztów w zespole 5
Czy koszty napraw gwarancyjnych księguje się na konto kosztu własnego sprzedaży produktów, czy na inne konto kosztowe? Koszty napraw gwarancyjnych zalicza się do kosztów sprzedaży, (...)
str. 64
8.
Zakup akcji kilku spółek na giełdzie w celach inwestycyjnych i dostosowanie ewidencji analitycznej
Spółka nabyła na giełdzie akcje kilku spółek w celach inwestycyjnych. Jak zaksięgować ich zakup? Czy powinniśmy prowadzić ewidencję analityczną osobno na akcje poszczególnych spółek? Nie (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.