Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 22 (502) z dnia 20.11.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Zbliża się koniec kolejnego roku wydawniczego. W związku z tym pragnę Państwu podziękować za okazane nam zaufanie oraz zachęcić do pozostania z nami (...)
str. 5
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2019 r.
1.
Czy sporządzając porównawczy rachunek zysków i strat zawsze należy ustalać zmianę stanu produktów?
Spółka z o.o. sporządza rachunek zysków i strat w wersji porównawczej. Czy istnieje taki system ewidencjonowania kosztów w jednostce zajmującej się produkcją lub usługami, aby (...)
str. 5
2.
Jak ustalić wartość rzeczowych aktywów obrotowych na potrzeby prezentacji w bilansie?
Ogólna charakterystyka rzeczowych aktywów obrotowych na potrzeby prezentacji w bilansie W skład rzeczowych aktywów obrotowych wchodzą materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe oraz (...)
str. 9
II.
Połączenie spółek rozliczane metodą łączenia udziałów
Spółka z o.o. połączyła się ze spółką jawną. Jak takie połączenie rozliczyć w księgach rachunkowych w przypadku zastosowania metody łączenia udziałów? Zasady łączenia się spółek (...)
str. 15
1.
Łączenie się spółek w świetle Kodeksu spółek handlowych
Z postanowień art. 491 § 1 K.s.h. wynika, że spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi, jednakże spółka osobowa nie może (...)
str. 15
2.
Metody rozliczania połączeń spółek w świetle ustawy o rachunkowości
W myśl art. 44a ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości, łączenie się spółek handlowych rozlicza się i ujmuje na dzień połączenia w księgach rachunkowych (...)
str. 16
3.
Rozliczenie połączenia spółek w księgach rachunkowych
Możliwość rozliczenia połączenia spółek metodą łączenia udziałów uzależniona jest od spełnienia warunku określonego w art. 44a ust. 2 ustawy o rachunkowości, a więc w razie (...)
str. 16
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Instrumenty finansowe - część I - wprowadzenie
Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony identyfikacji, ujęciu, ewidencji i wycenie instrumentów finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości i rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 grudnia (...)
str. 19
1.
Wyjaśnienie pojęcia instrument finansowy
Pojęcie instrumentu finansowego pojawia się w różnych obszarach życia gospodarczego. W ogólnym rozumieniu wykorzystywane jest ono zazwyczaj w kontekście inwestycji finansowych, które są wynikiem działalności (...)
str. 19
2.
Klasyfikacja instrumentów finansowych według polskich regulacji w zakresie rachunkowości
Podstawowym źródłem polskich regulacji dotyczących instrumentów finansowych jest ustawa o rachunkowości, która wskazuje definicję instrumentu finansowego, pewne uproszczone zasady ujęcia i wyceny instrumentów finansowych, a (...)
str. 19
1.
Możliwość wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika
Wspólnik spółki jawnej może wypowiedzieć umowę spółki na zasadach wskazanych w art. 61 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Ewentualnie musi uwzględnić postanowienia umowy spółki, jeżeli ona (...)
str. 23
2.
Konieczność przeprowadzenia rozliczeń z byłym wspólnikiem w razie dalszego prowadzenia spółki
W razie dalszego prowadzenia spółki w pomniejszonym gronie pojawia się konieczność przeprowadzenia rozliczeń z byłym wspólnikiem. Rozliczenia mogą odbyć się na zasadach ustalonych przez wspólników (...)
str. 24
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych wypłaty udziału kapitałowego występującemu wspólnikowi
Udział kapitałowy podlegający przekazaniu występującemu ze spółki jawnej wspólnikowi zmniejsza wartość kapitału podstawowego tej spółki, w związku z czym ujmowany jest na koncie 80 "Kapitał (...)
str. 24
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nakłady poniesione na modernizację całkowicie zamortyzowanej maszyny produkcyjnej
Posiadamy maszynę produkcyjną, która jest już całkowicie zamortyzowana. W październiku maszyna została poddana modernizacji. Jak księgować nakłady poniesione na modernizację? Czy amortyzację liczyć tylko od (...)
str. 27
2.
Szczegółowa ewidencja majątku trwałego i zasady dokumentacji obrotu środkami trwałymi
Czy jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane posiadać, oprócz tabeli amortyzacyjnej, także inne ewidencje dotyczące majątku trwałego? Jeśli tak, to z jakich przepisów wynika taki (...)
str. 28
3.
Nowy numer inwentarzowy środka trwałego w postaci gruntu pozyskanego na własność w drodze przekształcenia
Jednostka otrzymała w formie aportu prawo użytkowania wieczystego gruntu. Obecnie przekształciła je w prawo własności. Prawo to figurowało w księgach rachunkowych jako środek trwały w (...)
str. 30
4.
Nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy obiektów wybudowanych z własnych środków
Spółka z o.o. wybudowała z własnych środków zjazd z drogi publicznej na własnych gruntach z jednej strony ulicy, zjazd publiczny i pas wyłączenia (włączenia) na (...)
str. 31
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zmiany w fakturach VAT RR obowiązujące od 1 września 2019 r.
Na podstawie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. (...)
str. 33
2.
Zastosowanie w praktyce faktury VAT RR
Przedsiębiorcy będący podatnikami podatku od towarów i usług, którzy skupują owoce lub warzywa od rolników ryczałtowych, w celu ich przetworzenia lub odprzedaży, są zobowiązani do (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zakup telefonu komórkowego na raty w księgach jednostki oświatowej
Dyrektor zamierza kupić aparat telefoniczny (komórkowy) od operatora świadczącego szkole usługi telekomunikacyjne. Operator oferuje zakup aparatu wyłącznie w formie sprzedaży ratalnej. Czy szkoła, jako jednostka (...)
str. 37
2.
Ewidencja rozliczeń międzyokresowych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego
W jaki sposób prowadzić ewidencję rozliczeń międzyokresowych w księgach budżetu jednostki samorządu terytorialnego?
str. 40
2.1.
Przykłady rozliczeń międzyokresowych kosztów w budżecie
Ustawa o rachunkowości rozróżnia czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W świetle art. 39 ust. 1 tej ustawy, czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów jednostki dokonują, jeżeli (...)
str. 40
2.2.
Przykłady rozliczeń międzyokresowych przychodów w budżecie
Przepisy art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości stanowią, iż rozliczenia międzyokresowe przychodów dokonywane są zgodnie z zasadą ostrożności i obejmują w szczególności: równowartość otrzymanych (...)
str. 41
2.3.
Typowe zapisy na koncie 909
W myśl rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej, w budżecie jednostki samorządu terytorialnego ewidencja rozliczeń międzyokresowych prowadzona jest na koncie 909 "Rozliczenia międzyokresowe". Zgodnie z opisem (...)
str. 41
3.
Wynagrodzenie nauczyciela szkoły podstawowej prowadzącego nauczanie indywidualne
Czy wynagrodzenie nauczyciela szkoły podstawowej prowadzącego nauczanie indywidualne należy ujmować w rozdziale 80150 klasyfikacji budżetowej? Tak. Wynagrodzenie nauczyciela szkoły podstawowej prowadzącego nauczanie indywidualne wskazane jest (...)
str. 43
F.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Stanowisko Komitetu w sprawie inwentaryzacji zapasów - kompensata niedoborów z nadwyżkami
W spółce z o.o. w wyniku spisu z natury stwierdzono w magazynie nadwyżki i niedobory różnych składników aktywów. Jak rozliczyć wyniki spisu z natury w (...)
str. 44
1.
Etapy rozliczania wyników spisu z natury zapasów
Stan zapasów w jednostce potwierdzony przeprowadzonym spisem z natury powinien być ustalony na ostatni dzień roku obrotowego. Przy czym, poza zapasami nieobjętymi bieżącą ewidencją księgową, (...)
str. 44
2.
Wycena poszczególnych składników zapasów objętych spisem z natury
Wycena spisu z natury może następować bezpośrednio na arkuszach spisowych. Ma to jednak zastosowanie głównie w przypadku zapasów objętych tylko ewidencją wartościową lub nieobjętych ewidencją (...)
str. 45
3.
Doprowadzenie stanów księgowych zapasów do stanów rzeczywistych, wynikających ze spisu z natury
Różnice inwentaryzacyjne powstałe w drodze porównania wyników spisu z natury z danymi ewidencji księgowej zapasów księgowy przenosi z arkuszy spisowych lub zestawień zbiorczych do zestawienia (...)
str. 45
4.
Zasady rozliczania różnic inwentaryzacyjnych przez kompensatę
Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują sposobu rozliczania przez jednostkę różnic inwentaryzacyjnych, czyli sposobu oceny przyczyn ich powstania oraz zasad stosowanych przy podejmowaniu decyzji w (...)
str. 47
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy zmiana wspólnika w spółce jawnej zobowiązuje do przejścia na księgi rachunkowe?
Spółka jawna zmieniła wspólnika z osoby fizycznej na spółkę z o.o. Czy od momentu zmiany spółka powinna prowadzić księgi rachunkowe? Spółka jawna, której wspólnikiem jest (...)
str. 49
2.
Do jakich kosztów bilansowych kwalifikuje się odszkodowanie wypłacane menedżerowi?
Nasza jednostka podpisała kontrakt menedżerski i wypłaca menedżerowi odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Czy takie odszkodowanie powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych jako (...)
str. 50
3.
Czy koszt zakupu licencji przeznaczonych do używania przez 12 miesięcy można rozliczać w czasie?
Zakupiliśmy licencje, których okres ważności obowiązuje od października 2019 r. do października 2020 r. Czy tego rodzaju licencje zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych? (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Wybór odpowiedniego wariantu rachunku zysków i strat
W naszej jednostce konta syntetyczne i analityczne służące do ewidencji kosztów uwzględniają podział kosztów jedynie według typów działalności. Informacja o koszcie rodzajowym zawarta jest dopiero (...)
str. 51
2.
Rozliczenie wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego w księgach rachunkowych pracodawcy
Nasza spółka wypłaca zasiłki chorobowe z ubezpieczenia społecznego. Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę zasiłku chorobowego? Zasiłek chorobowy nie stanowi kosztu pracodawcy. W księgach rachunkowych (...)
str. 52
3.
Koszty przestoju spowodowanego brakiem zamówień w firmie świadczącej usługi budowlane
Jesteśmy firmą świadczącą usługi budowlane. Koszty księgujemy na kontach zespołu 4 i 5, a rachunek zysków i strat sporządzamy w wersji porównawczej. Wszystkie zlecenia zostaną (...)
str. 53
4.
Budowa domów na sprzedaż na gruncie własnym ujętym pierwotnie jako nieruchomość inwestycyjna
Jednostka nabyła grunt, który zakwalifikowała do inwestycji w nieruchomości. Obecnie grunt został podzielony i dwie działki przeznaczono pod budowę domów na sprzedaż. Jak należy ewidencjonować (...)
str. 54
5.
Ujęcie w księgach szkód związanych z kradzieżą składników majątku i kwot odzyskanych od jej sprawców
W 2010 r. miała miejsce kradzież składników majątku spółki (były to kable sterownicze wycenione na około 40 tys. zł). Sprawa została zgłoszona na policję w (...)
str. 57
6.
Wykup akcji własnych celem umorzenia i rozliczenie różnicy między ich wartością nominalną a ceną nabycia
Skupiliśmy akcje własne celem ich umorzenia. Jak powinniśmy ująć koszty skupu akcji własnych? Czy koszty te (np. wynagrodzenie biura maklerskiego) odnieść bezpośrednio na wynik finansowy (...)
str. 58
7.
Otrzymanie z PFRON dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
Jednostka otrzymała z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy otrzymane dofinansowanie zmniejszy koszty wynagrodzeń? Dofinansowanie otrzymane z Państwowego Funduszu (...)
str. 60
8.
Rozliczenie wkładów wniesionych do spółki cywilnej w związku z jej przekształceniem w spółkę jawną
W 2016 r. została zawiązana spółka cywilna. Trzech wspólników wniosło następujące wkłady: nieruchomość w postaci gruntu i budynku, urządzenie produkcyjne, samochód, praca własna oraz gotówka. (...)
str. 61
8.1.
Zasady funkcjonowania spółki cywilnej
Podstawy prawne funkcjonowania spółki cywilnej określają przepisy art. 860-875 Kodeksu cywilnego. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie (...)
str. 61
8.2.
Ujęcie w księgach spółki cywilnej wkładów wniesionych przez wspólników
W myśl art. 36 ust. 1 ustawy o rachunkowości kapitały własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych (...)
str. 62
8.3.
Uproszczona procedura przekształcenia spółki cywilnej w jawną
W 2018 r. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną. Wspólnikami pozostali ci sami wspólnicy, jednak wycofano część uprzednio wniesionych środków trwałych oraz zmniejszono wartość (...)
str. 63
8.4.
Obowiązki bilansowe związane z przekształceniem
W myśl przepisów art. 12 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia spółki osobowej (...)
str. 64
9.
Ubytki naturalne powstałe podczas suszenia artykułów rolno-spożywczych
Nasza spółka zajmuje się skupem zbóż od rolników, ich przechowywaniem, przetwarzaniem oraz sprzedażą. W ciągu roku kupujemy kukurydzę mokrą, którą poddajemy suszeniu. Podczas tego procesu (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.