Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 19 (499) z dnia 01.10.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Inwentaryzację niektórych składników aktywów można rozpocząć już od 1 października 2019 r.
Jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację za 2019 r. przeprowadzają na 31 grudnia 2019 r., przy czym inwentaryzację niektórych składników aktywów (...)
str. 4
2.
Zmiany w ustawie o rachunkowości związane z powstaniem prostej spółki akcyjnej
ZMIANA USTAWY W Dzienniku Ustaw z 30 sierpnia 2019 r. pod poz. 1655 opublikowano ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Skutki bilansowe wprowadzenia przepisów o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności
NOWA USTAWA W Dzienniku Ustaw z 3 września 2019 r. pod poz. 1680 opublikowano ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. (...)
str. 10
1.
Obowiązek zawarcia z organizacją pozarządową umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności
Sprzedawcy żywności zobowiązani do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności mają obowiązek zawarcia z organizacją pozarządową umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności, spełniającej wymogi prawa żywnościowego, (...)
str. 10
2.
Koszty przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych w jednostkach handlu
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nakłada na sprzedawców żywności obowiązek przeprowadzenia w jednostkach handlu kampanii edukacyjno-informacyjnych w zakresie racjonalnego gospodarowania żywnością oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności. (...)
str. 12
3.
Opłaty za marnowanie żywności
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności przewiduje także obowiązek ponoszenia przez sprzedawców żywności opłaty za marnowanie żywności. Opłatę tę ustala się poprzez pomnożenie jednostkowej stawki przez (...)
str. 13
4.
Obowiązki sprawozdawcze sprzedawcy żywności
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności w art. 5 ust. 10 nałożyła na sprzedawcę żywności obowiązek zamieszczenia informacji o wysokości należnej opłaty lub wartości żywności przekazanej (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Kary umowne za nieterminowe wykonanie usługi zaliczane w ciężar kosztów
Prowadzimy firmę remontowo-budowlaną. Podpisaliśmy z kontrahentem umowę na budowę wielkopowierzchniowej hali. W umowie określono termin realizacji budowy, a za jego niedotrzymanie przewidziano karę umowną. Z (...)
str. 15
2.
Kary należne od wykonawcy robót budowlanych zaliczane do przychodów
Za nieterminowe wykonanie robót budowlanych nasza firma (deweloper) obciążyła wykonawcę karą umowną. Zgodziliśmy się na rozliczenie tej kary w drodze kompensaty z naszym zobowiązaniem wobec (...)
str. 17
III.
Rozliczenie w księgach kosztów ubezpieczenia uwzględnionych w racie leasingowej
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego na 24 miesiące. Dla celów bilansowych jest to leasing finansowy. Zgodnie z tą umową, opłata wstępna wynosi 10% wartości (...)
str. 19
1.
Ustalenie wartości początkowej przedmiotu leasingu finansowego
Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 4 wskazuje, że jednostka wykorzystująca w swojej działalności obce środki trwałe na podstawie umowy, zgodnie z którą jedna (...)
str. 19
2.
Koszty, których nie uwzględnia się w wartości początkowej przedmiotu leasingu
Do kosztów wartości początkowej samochodu leasingowanego nie wlicza się wydatków na jego ubezpieczenie (OC, AC i NNW), nawet jeżeli zostały poniesione przed przyjęciem tego samochodu (...)
str. 21
3.
Przykład rozliczenia w księgach opłat leasingowych zawierających koszty ubezpieczenia
Należy pamiętać, że opłaty leasingowe w leasingu finansowym rozliczane są na część kapitałową, stanowiącą spłatę zobowiązania z tytułu przedmiotu leasingu i część odsetkową, ujmowaną w (...)
str. 21
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Terminy i metody inwentaryzacji środków trwałych
Czy dopuszcza się dokonanie inwentaryzacji środków trwałych i wyposażenia według stanu na 30 września? Odpowiedź na postawione pytanie nie jest jednoznaczna. W zależności od rodzaju (...)
str. 24
2.
Program komputerowy niespełniający definicji wartości niematerialnych i prawnych
W wyniku inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych przeprowadzonej w jednostce budżetowej okazało się, iż na jeden z programów komputerowych nie posiada ona licencji. Czy w (...)
str. 25
3.
Budowa budynku handlowego na miejscu budynku kotłowni
W ubiegłym roku nasza firma na potrzeby prowadzonej działalności wybudowała kotłownię. Do dnia dzisiejszego kotłownia stanowi środek trwały firmy. W tym roku rozpoczęliśmy budowę budynku (...)
str. 26
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Arkusz spisowy jako podstawa udokumentowania spisu z natury
Jedną z podstawowych metod inwentaryzacji jest spis z natury. Polega on na liczeniu i pomiarach składników majątku. Stan ilościowy każdego inwentaryzowanego składnika ustala się stosownie (...)
str. 28
2.
Elementy jakie powinien zawierać formularz spisowy
Należy pamiętać, że inwentaryzacja stanowi element systemu rachunkowości i w związku z tym podlega przepisom ustawy o rachunkowości (por. art. 4 ust. 3 pkt 3 (...)
str. 28
3.
Zasady wypełniania, przekazywania i poprawiania błędów w arkuszach spisowych
Przed przystąpieniem zespołów spisowych do czynności inwentaryzacyjnych następuje wydanie im odpowiedniej liczby opieczętowanych i ponumerowanych formularzy spisowych. Jeśli spis z natury trwa dłużej niż jeden (...)
str. 30
4.
Wydruk komputerowy arkusza spisowego oraz arkusz w formie elektronicznej
Wskazane jest, aby wygenerowany przez system komputerowy formularz arkusza spisu z natury stanowił czysty druk do wypełnienia. Nie zaleca się wypełniania w arkuszach spisu z (...)
str. 31
5.
Przykładowy arkusz spisu z natury
Przykład I. Założenia: Kierownik jednostki na podstawie instrukcji inwentaryzacyjnej wydał zarządzenie w sprawie inwentaryzacji w 2019 r. drogą spisu z natury. Na podstawie wydanego dokumentu (...)
str. 31
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ujęcie w księgach ośrodka pomocy społecznej opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny
Na rachunek bankowy ośrodka pomocy społecznej (samorządowej jednostki budżetowej) wpłynęła opłata za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny. Jak zaksięgować taką wpłatę? Zasady przyznawania Karty Dużej (...)
str. 33
2.
Opłata za zajęcie pasa drogowego w księgach instytucji kultury
W związku z przeprowadzanym remontem budynku instytucji kultury zobowiązani byliśmy ponieść opłatę za zajęcie pasa drogowego. Jak ująć taki wydatek w księgach instytucji? Przepisy art. (...)
str. 34
3.
Ustalenie okresów rozliczeniowych, za które należy sporządzać raporty kasowe
Miejski ośrodek pomocy społecznej sporządza raporty kasowe dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Pomiędzy zakończeniem jednego a rozpoczęciem kolejnego raportu następują przerwy, np. raport nr (...)
str. 35
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Definicja umów leasingu w świetle MSSF 16
Leasing zdefiniowany jest w załączniku A do Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 16 "Leasing" (MSSF 16) jako umowa lub część umowy, w której przekazuje się prawo (...)
str. 37
2.
Leasing ukryty w innych umowach
Elementy leasingowe mogą być również ukryte w innych umowach, np. na usługę lub na dostawę. Umowa zawiera leasing, jeżeli na jej mocy następuje przekazanie prawa (...)
str. 38
3.
Możliwość podmiany przedmiotu leasingu
W niektórych przypadkach leasingodawca ma możliwość podmiany przedmiotu leasingu. Dla leasingobiorcy oznacza to konieczność weryfikacji, czy możliwość podmiany spełnia kryteria tzw. znaczącego prawa do zastąpienia (...)
str. 41
VI.
Stanowisko Komitetu w sprawie rozrachunków z kontrahentami - zmniejszenia ceny (rabaty)
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami weszło w życie 7 sierpnia 2019 r. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych (...)
str. 42
1.
Definicja zmniejszenia ceny sprzedaży
Według definicji zawartej w stanowisku w sprawie rozrachunków z kontrahentami, zmniejszenie ceny (rabat) oznacza procentowe lub kwotowe obniżenie ceny za dostarczane dobra lub świadczoną usługę (...)
str. 42
2.
Moment ujęcia w księgach obniżenia ceny sprzedaży w związku z udzielonym rabatem
Z punktu widzenia momentu ujęcia rabatów w księgach rachunkowych i tym samym ich wpływu na wartość rozrachunków z kontrahentami, stanowisko w sprawie rozrachunków z kontrahentami (...)
str. 43
3.
Ewidencja księgowa rabatów na przykładach liczbowych
Przykłady liczbowe przedstawione w niniejszym artykule zostały sporządzone przy wykorzystaniu wskazówek zawartych w załączniku nr 1 "Przykłady ilustrujące wybrane zagadnienia zaprezentowane w Stanowisku". Należy jednak (...)
str. 43
4.
Rozliczenie rabatu potransakcyjnego lub prerabatu po dniu bilansowym
W świetle art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją (...)
str. 47
5.
Jak zaksięgować otrzymany rabat pośredni udokumentowany notą księgową?
Zakupiliśmy dużą ilość towarów od hurtownika, natomiast od producenta tych towarów otrzymaliśmy rabat pośredni. Fakt ten nie został udokumentowany fakturą korygującą, lecz notą uznaniową, ponieważ (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W której pozycji pasywów bilansu jednostki mikro wykazać zobowiązania publicznoprawne?
Sporządzam uproszczony bilans dla jednostki mikro. W pasywach tego bilansu nie ma wyszczególnionych zobowiązań publicznoprawnych. W której pozycji powinnam je wykazać? Jednostki mikro nie wyszczególniają (...)
str. 50
2.
Jak w spółce osobowej zaksięgować wypłatę wspólnikowi zysku w formie rzeczowej?
W ewidencji środków trwałych spółki jawnej znajduje się grunt nabyty w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Jak należy zaksięgować uregulowanie zobowiązania spółki wobec jednego ze wspólników (...)
str. 50
3.
W jakim paragrafie wydatków ująć opłaty za ogrzewanie pomieszczeń wynajmowanych przez szkołę?
Szkoła działająca w formie jednostki budżetowej wynajmuje pomieszczenia na potrzeby prowadzenia zajęć lekcyjnych (ze względu na braki lokalowe). Czy wydatki na ogrzewanie wynajmowanych przez szkołę (...)
str. 51
4.
Do jakich kosztów zaliczyć wydatki poniesione na zakup usługi pośrednictwa w sprzedaży?
Otrzymaliśmy fakturę za prowizję marketingową dotyczącą pośrednictwa w sprzedaży. Na jakim koncie kosztowym zaksięgować tę fakturę - na koncie 40-2 "Usługi obce", czy na koncie (...)
str. 52
5.
Jak przeprowadzić inwentaryzację wartości niematerialnych i prawnych w drodze weryfikacji?
W ewidencji wartości niematerialnych i prawnych posiadamy licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego, na użytkowanie programów komputerowych oraz prawo do wynalazków. Aktywa te inwentaryzuje się (...)
str. 52
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Ustalanie rezerw na świadczenia pracownicze na dzień bilansowy
Jak ująć w księgach kwoty od aktuariusza dotyczące przyszłych świadczeń na rzecz pracowników (nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne itp.)? Czy na konto 64 zaksięgować całą kwotę, (...)
str. 53
2.
Spłata miesięcznej raty pożyczki otrzymanej na zakup maszyn i urządzeń
Spółka z o.o. otrzymała na konto bankowe pożyczkę na zakup maszyn i urządzeń, które zostały zakupione i ujęte w ewidencji środków trwałych. Rata pożyczki będzie (...)
str. 56
3.
Weryfikacja konta rozrachunków z właścicielem z tytułu zaliczek na podatek, opłacanych z rachunku firmy
Kiedy należy dokonać weryfikacji sald konta rozrachunków z właścicielem firmy osoby fizycznej z tytułu płatności na podatek dochodowy od osób fizycznych? Weryfikacji sald rozrachunków z (...)
str. 57
4.
Określenie w polityce rachunkowości dnia, na który jednostka zamyka miesiąc
Jednostka płaci zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej. Czy może ona przyjąć w polityce rachunkowości, że zamyka księgi rachunkowe najpóźniej do (...)
str. 58
5.
Wycena WNT w sytuacji, gdy na dzień przyjęcia towaru jednostka nie posiadała faktury zakupu
Jesteśmy jednostką zarejestrowaną dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nabyliśmy towar z Niemiec. Jak powinniśmy wycenić dostawę, jeżeli na dzień przyjęcia towaru do magazynu nie otrzymaliśmy faktury (...)
str. 60
6.
Odsetki od niewłaściwie wydatkowanych środków unijnych
Jako instytucja kultury realizujemy projekt współfinansowany ze środków unijnych. W związku z niewłaściwym wydatkowaniem otrzymanej zaliczki zostaliśmy zobowiązani do jej zwrotu wraz z odsetkami. Kwotę (...)
str. 61
7.
Różnice kursowe powstałe od wkładu na kapitał, wniesionego w walucie obcej
20 sierpnia 2019 r. podpisaliśmy umowę o utworzeniu spółki z o.o. w Czechach. Zostaliśmy zobowiązani do wniesienia wkładu pieniężnego na udziały w koronach czeskich. Walutę (...)
str. 61
8.
Wyodrębnienie w ZPK kont księgowych służących do ewidencji składek na Fundusz Solidarnościowy
Od stycznia 2019 r. opłacamy składki na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Czy w księgach rachunkowych powinniśmy wydzielić osobne konto kosztów i konto rozrachunkowe związane (...)
str. 62
9.
Podatek od nieruchomości płacony od gruntu, na którym wznoszony jest budynek
Na terenie należącym do samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej budowany jest budynek, do którego przeniesione zostaną niektóre oddziały szpitalne. Czy podatek od nieruchomości (od gruntu, (...)
str. 64
10.
Przekazanie własnych wyrobów gotowych w formie darowizny
Nasza spółka przekazała w formie darowizny wyprodukowane we własnym zakresie wyroby (zabawki) do domu dziecka. Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych taką darowiznę? Ewidencję księgową wyrobów (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.