Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 21 (477) z dnia 01.11.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2018 r.
Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nim - dla większości jednostek - koniec roku obrotowego. Czas więc rozpocząć przygotowania do sporządzenia rocznego sprawozdania (...)
str. 4
1.
Zakres informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym
Jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe, są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień zamknięcia tych ksiąg, czyli na dzień bilansowy. Przygotowanie sprawozdania finansowego powinno nastąpić (...)
str. 4
2.
Odpowiedzialność za sporządzenie sprawozdania finansowego
Za sporządzenie sprawozdania finansowego odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki. Jak wynika bowiem z art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, o ile odrębne przepisy nie stanowią (...)
str. 6
3.
Forma sprawozdania finansowego i zasady jego podpisywania po 1 października 2018 r.
Z dniem 1 października 2018 r. weszły w życie zmiany w ustawie o rachunkowości w zakresie elektronicznego sporządzania i podpisywania sprawozdania finansowego. Każda jednostka prowadząca (...)
str. 7
4.
Sprawozdania sporządzane wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym
Sprawozdanie z działalności Sprawozdanie z działalności nie jest elementem sprawozdania finansowego, ale stanowi jego uzupełnienie. Jak wynika z treści art. 49 ust. 1 ustawy o (...)
str. 8
5.
Utworzenie odpisu aktualizującego wartość należność i jego prezentacja w sprawozdaniu finansowym
W odniesieniu do jakiego rodzaju należności tworzy się odpisy aktualizujące i w jakiej wysokości? W jaki sposób udokumentować utworzenie odpisu w księgach rachunkowych? Odpisy aktualizujące (...)
str. 10
II.
Rachunkowość w firmie produkcyjnej - ewidencja i rozliczanie kosztów produkcji
W 2018 r. rozpoczęliśmy działalność produkcyjną. Produkujemy dwa wyroby. Koszty podstawowej działalności ewidencjonujemy na kontach zespołu 4 i 5. Jak powinniśmy rozliczać koszty produkcji?
str. 13
1.
Elementy kosztów zaliczane do kosztu wytworzenia wyrobów gotowych
Wyroby gotowe na dzień ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia. Taka zasada wynika z treści art. 28 ust. 11 ustawy o (...)
str. 13
2.
Koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem
Do kosztów bezpośrednich wytworzenia produktu zalicza się koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem, są to w szczególności: wartość zużycia materiałów bezpośrednich koszty wynagrodzeń, (...)
str. 14
3.
Podział kosztów pośrednich produkcji, powstałych w wydziałach podstawowych jednostki
Koszty pośrednie produkcji to koszty wytworzenia produktów, niezaliczane do kosztów bezpośrednich, powstałe w wydziałach podstawowych. Są to koszty związane z ruchem maszyn i urządzeń produkcyjnych, (...)
str. 16
4.
Rozliczenie kosztów wydziałowych na przykładzie liczbowym
Przykład I. Założenia: Przedsiębiorstwo produkcyjne wytwarzające wyroby "X" i "Y" w sierpniu wyprodukowało 220 szt. wyrobów "X" i 400 szt. wyrobów "Y". Koszty produkcji poniesione (...)
str. 19
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., w wyniku konwersji pożyczki na udziały
Spółka z o.o. otrzymała od wspólnika pożyczkę, której nie spłaciła. W bieżącym roku podjęto uchwałę o zamianie tej pożyczki na udziały (podwyższenie kapitału zakładowego). Jak (...)
str. 21
1.
Sposoby dokonania konwersji wierzytelności na udziały w świetle prawa cywilnego i handlowego
Udziały (akcje) w spółkach kapitałowych mogą być obejmowane w zamian za wkład pieniężny albo za wkład niepieniężny (aport). Szczególnym rodzajem wkładu jest wierzytelność wspólnika wobec (...)
str. 21
2.
Ujęcie zamiany pożyczki na udziały w księgach rachunkowych spółki kapitałowej i jej wspólnika
W kwestii dotyczącej ujęcia w księgach rachunkowych podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. w wyniku konwersji pożyczki na udziały należy uwzględnić postanowienia zawarte w art. (...)
str. 21
3.
Różnice kursowe powstałe w wyniku konwersji pożyczki wyrażonej w walucie obcej na udziały
Jeżeli uchwała o zamianie wierzytelności na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym dotyczy pożyczki wyrażonej w walucie obcej, to na dzień zamiany należy przeliczyć zobowiązanie z (...)
str. 23
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Rozliczenie zakupu pierwszego wyposażenia poprzez utworzenie zbiorczych obiektów inwentarzowych
Jednostka świadczy usługi hotelowe. Czy wartość wyposażenia nowego hotelu (np. łóżka, fotele, żyrandole, kinkiety) może zaliczyć bezpośrednio w koszty w momencie zakupu z uwagi na (...)
str. 25
2.
Amortyzacja środków trwałych wydanych kontrahentom w ramach umowy wzajemnej
Czy przekazane kontrahentom środki trwałe z logo naszej firmy w ramach umowy wzajemnej podlegają amortyzacji w naszych księgach rachunkowych, mimo iż miejscem ich użytkowania są (...)
str. 26
3.
Odpis aktualizujący wartość znaku towarowego w związku z utratą jego wartości użytkowej
Oszacowaliśmy, że na dzień bilansowy wartość użytkowa posiadanego prawa do znaku towarowego będzie niższa od jego wartości księgowej. Czy na dzień bilansowy musimy dokonać odpisu (...)
str. 27
4.
Sprzedaż wyrobów wykorzystanych na potrzeby ekspozycji i zaliczonych do środków trwałych
Jesteśmy producentem ekskluzywnych wyrobów skórzanych. Pojedyncze modele wyrobów przekazaliśmy na ekspozycję do firmowego sklepu, zaliczając je do środków trwałych. Planowany czas ich ekspozycji był dłuższy (...)
str. 28
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Charakterystyka dowodu PW potwierdzającego przyjęcie wyrobów do magazynu
Wśród dowodów księgowych wewnętrznych, dotyczących dokumentowania obrotu magazynowego, wyróżnia się dowody przychodowe, rozchodowe oraz przychodowo-rozchodowe. Dowód "PW - Przyjęcie wyrobu" zalicza się do dowodów przychodowych, (...)
str. 30
2.
Przyjęcie wyrobów gotowych do magazynu po rzeczywistym koszcie wytworzenia
Wyroby gotowe na dzień ich powstania (przyjęcia z własnej produkcji) wycenia się na podstawie art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości, tzn. według (...)
str. 30
3.
Przyjęcie wyrobów do magazynu według stałych cen ewidencyjnych
Wyroby gotowe objęte ewidencją magazynową mogą być również wyceniane w stałych cenach ewidencyjnych, różniących się od kosztu wytworzenia. Przewiduje to art. 34 ust. 2 ustawy (...)
str. 31
4.
Przyjęcie do magazynu wyrobów powstałych podczas rozruchu technologicznego
Środki trwałe w okresie ich budowy lub montażu zalicza się - w świetle art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości - do środków (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Bilans jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego za 2018 r. według nowego wzoru
Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu (...)
str. 35
2.
Inwentaryzacja środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych jednostki oświatowej
http://www.vadmin.gazetapodatkowa.pl/admin_czasopisma/dodaj_punkt.php?id_pismo_html=5125&typ_punkt_html=3&powiazanie_html=233854&nr_html=1&data_wyd=2018-11-01 W jaki sposób należy zinwentaryzować środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych jednostki oświatowej, w tym na wydzielonym rachunku dochodów? Zasady przeprowadzania inwentaryzacji składników (...)
str. 37
3.
Odprawa wypłacana pracownikowi samorządowemu powołanemu do terytorialnej służby wojskowej
Z jakiego rozdziału i paragrafu klasyfikacji budżetowej należy wypłacić odprawę pracownikowi samorządowemu powołanemu do terytorialnej służby wojskowej? Z dyspozycji art. 125 ustawy z dnia 21 (...)
str. 38
4.
Informacja o strukturze przychodów ze sprzedaży w sprawozdaniu finansowym SP ZOZ
W rachunku zysków i strat, sporządzanym w wariancie porównawczym, przychody ze sprzedaży naszej jednostki (SP ZOZ) prezentowane są jedną kwotą, zgodnie ze wzorem sprawozdania finansowego (...)
str. 40
F.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Nagroda jubileuszowa jako przychód pracownika ze stosunku pracy
W zakładach pracy spoza sfery budżetowej nagrody jubileuszowe nie są obligatoryjnym składnikiem wynagrodzeń pracowniczych, w związku z tym nie ma ogólnie obowiązującego przepisu nakazującego ich (...)
str. 42
2.
Wydatki na nagrody jubileuszowe w kosztach podatkowych
Należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod (...)
str. 42
3.
Ujęcie kosztów związanych z wypłatą nagród jubileuszowych w księgach rachunkowych pracodawcy
Przyznane pracownikom nagrody jubileuszowe odnoszone są w księgach rachunkowych w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej. Ujmuje się je w zależności od przyjętych w jednostce zasad (...)
str. 43
4.
Tworzenie i rozwiązywanie rezerw na nagrody jubileuszowe
W myśl zasady współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, określonej w art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jednostki prowadzące księgi rachunkowe zaliczają do (...)
str. 44
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kiedy należy zinwentaryzować należności oraz powierzone kontrahentom własne składniki aktywów?
Inwentaryzację należności oraz powierzonych naszym kontrahentom własnych maszyn produkcyjnych rozpoczęliśmy 1 października 2018 r. drogą potwierdzenia sald. Czy postąpiliśmy prawidłowo, zaczynając inwentaryzację tych aktywów w (...)
str. 47
2.
Jak ująć w księgach koszty związane z likwidacją jednostki, przekraczające kwotę utworzonej rezerwy?
Nasza jednostka poniosła koszty związane z likwidacją, które przekroczyły kwotę rezerwy utworzonej w trybie art. 29 ustawy o rachunkowości. Jak powinniśmy zaksięgować taką operację, jeżeli (...)
str. 48
3.
Według jakich zasad zaokrąglać kwoty odroczonego podatku dochodowego dla celów bilansowych?
Jesteśmy spółką z o.o. W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową (...)
str. 48
4.
Jakie środki trwałe inwentaryzuje się drogą weryfikacji na ostatni dzień roku obrotowego?
Rozpoczynamy inwentaryzację rzeczowych składników majątku trwałego. Czy środki trwałe możemy inwentaryzować drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników? Podstawową (...)
str. 49
VII.
Z listów Czytelników
1.
Rezygnacja z dochodzenia odsetek oraz rekompensaty za koszty odzyskiwania należności
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W lutym 2017 r. na podstawie noty księgowej obciążyliśmy kontrahenta (...)
str. 50
2.
Przychody i koszty z tytułu sprzedaży toreb foliowych, od których pobiera się opłatę recyklingową
W 2018 r. rozszerzyłem działalność gospodarczą o sieć sklepów spożywczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od sprzedawanych toreb foliowych powinienem pobierać opłatę recyklingową. Jak księgować sprzedaż (...)
str. 52
3.
Na jakim koncie ująć wynagrodzenie członka zarządu pełniącego funkcję na podstawie aktu powołania?
Uchwałą wspólników spółki z o.o. powołano członka zarządu, ustalając jednocześnie wysokość jego miesięcznego wynagrodzenia. Czy księgowania związane z wypłatą tego wynagrodzenia należy przeprowadzić przez rozrachunki (...)
str. 53
4.
Sprzedaż udokumentowana jednocześnie paragonem fiskalnym i fakturą wystawioną w późniejszym terminie
Całą sprzedaż, zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieprowadzących takiej działalności, prowadzimy za pośrednictwem kasy fiskalnej. W księgach rachunkowych ujmujemy na koniec miesiąca (...)
str. 54
5.
Jak ująć w księgach koszty materiałów zużytych do wytworzenia próbnych wyrobów?
Jednostka wykonuje formy do wtryskarek i montuje je do obrabiarek - jako części peryferyjne. Czy nakłady na materiał zużyty do wytworzenia próbnych wyrobów z form (...)
str. 57
6.
Moment ujęcia w księgach przyznanej dotacji podmiotowej
Jesteśmy niepubliczną szkołą wyższą. Otrzymujemy z budżetu państwa dotację podmiotową na niepełnosprawnych studentów i doktorantów. Dotacja przyznawana jest na dany rok kalendarzowy i wykorzystywana w (...)
str. 58
7.
Rozliczenie z dotychczasowym najemcą w ramach cesji umowy najmu
Spółka wstąpiła w prawa poprzedniego najemcy budynku w drodze cesji umowy najmu. Umowa cesji przewiduje wynagrodzenie za dokonaną cesję dla poprzedniego najemcy. Sama umowa najmu (...)
str. 60
8.
Dofinansowanie do wypoczynku wypłacone emerytowi z ZFŚS
Pracownik naszej jednostki przeszedł na emeryturę, ale jest uprawniony do korzystania z ZFŚS. W 2018 r. na jego wniosek przyznaliśmy mu ze środków ZFŚS świadczenie (...)
str. 61
9.
Transfer środków pieniężnych z likwidowanego oddziału do jednostki macierzystej
Polska spółka posiadająca oddział na terenie Węgier podjęła decyzję o likwidacji tego oddziału. Przed zamknięciem konta bankowego oddziału węgierskiego wykonano przelew całości środków pieniężnych znajdujących (...)
str. 63
10.
Odpłatne nabycie prawa służebności gruntowej świetle przepisów podatkowych i bilansowych
Nasza spółdzielnia nabyła na podstawie aktu notarialnego odpłatnie i bezterminowo służebność gruntową (dojazd do posesji). Kwota jednorazowego wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności gruntowej (płatna w (...)
str. 64
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.