Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zawiadomienie o zmianie roku obrotowego można złożyć jeszcze do 30 stycznia 2014 r.
W grudniu 2013 r. postanowiono zmienić rok obrotowy spółki kapitałowej na inny, tj. rozpoczynający się 1 kwietnia, a kończący się 31 marca. Jakie formalności trzeba (...)
str. 4
2.
Jednostki zobowiązane do poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2014 r.
Badaniu za 2014 r. - w świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości - podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania (...)
str. 5
3.
Otrzymanie przedsiębiorstwa aportem przez spółkę osobową - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W Zeszytach Metodycznych Rachunkowości nr 6 z 20 marca 2013 r. w artykule "Otrzymanie aportem przedsiębiorstwa w zamian za udziały …" zamieściliśmy wyjaśnienie Ministerstwa Finansów (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
1.
Dotacja na zakup lub budowę środka trwałego w sprawozdaniu finansowym niepodlegającym badaniu
1.1. Prezentacja w sprawozdaniu finansowym dotacji otrzymanej na budowę środka trwałego W 2013 r. otrzymaliśmy część dotacji, która ma sfinansować w 60% budowę środka trwałego. Środek trwały na dzień (...)
str. 7
2.
Rezerwa na skutki toczącego się postępowania sądowego
Musieliśmy utworzyć w 2013 r. rezerwę na założone wobec naszej firmy sprawy sądowe o odszkodowanie. Jeden wyrok zasądzający zapłatę na rzecz kontrahenta otrzymaliśmy pod koniec (...)
str. 11
1.
Zasady ustalania i uiszczania podatku od nieruchomości
Zasady ustalania i uiszczania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 (...)
str. 14
2.
Ewidencja podatku od nieruchomości w zależności od poziomu istotności kosztów
Zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriału, podatek od nieruchomości powinien zmniejszyć wynik finansowy roku, którego dotyczy. Oznacza to, iż podatek od nieruchomości należny za (...)
str. 15
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zasady wypłaty i rozliczenia zaliczki w świetle rozporządzenia w sprawie podróży służbowych
Stosownie do § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży (...)
str. 18
2.
Wycena kosztów zagranicznej podróży służbowej według prawa bilansowego
Wypłata zaliczki w walucie obcej W świetle przepisów art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wypłatę zaliczki w walucie obcej można dla celów bilansowych wycenić (...)
str. 19
3.
Ewidencja kosztów podróży w przypadku braku walutowego rachunku bankowego oraz kasy walutowej
Przykład Zaliczka nie pokryła łącznej kwoty kosztów podróży służbowej I. Założenia: 1. Pracownik jednostki "X" otrzymał polecenie wyjazdu służbowego do Niemiec. Na pokrycie kosztów tej (...)
str. 20
4.
Ewidencja kosztów podróży w sytuacji, gdy jednostka prowadzi kasę walutową
Przykład Rozliczenie zaliczki wypłaconej z kasy walutowej i jej zwrot w złotówkach I. Założenia: 1. W kasie spółki na początku października było: 2.000 USD po kursie: 3,20 zł/USD. 18 (...)
str. 23
IV.
Ustalanie kosztów wpływających na wynik przy ich ewidencji na kontach zespołu 4
Dotychczas księgowaliśmy koszty działalności operacyjnej na kontach zespołu 4 i 5. Obecnie stosujemy wyłącznie konta zespołu 4. Jak w takim przypadku ustalić wynik finansowy? Mamy (...)
str. 25
1.
Ustalanie wyniku, gdy koszty rozliczane w czasie ujmuje się wstępnie w układzie rodzajowym
Ewidencja i rozliczanie kosztów działalności operacyjnej tylko według rodzajów polega na bieżącym księgowaniu wszystkich poniesionych kosztów działalności operacyjnej na podstawie dokumentów źródłowych wyłącznie na odpowiednie (...)
str. 25
2.
Ustalanie wyniku, gdy koszty rozliczane w czasie ujmuje się poza układem rodzajowym
Alternatywnym rozwiązaniem jest rozliczanie kosztów w czasie przed ich ujęciem w przekroju kont zespołu 4. Polega to na tym, że na konta układu rodzajowego trafiają (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Linia produkcyjna powstała z połączenia odrębnych obiektów
W ewidencji środków trwałych figurują dwie maszyny zamortyzowane w 100%. Obecnie zamierzamy połączyć te środki trwałe w jedną linię produkcyjną, ponosząc w związku z tym (...)
str. 28
2.
Klasyfikacja nakładów na opracowanie znaku towarowego i uzyskanie prawa ochronnego
Wytworzyliśmy we własnym zakresie znak graficzny, który zgodnie z uzyskanym patentem będziemy używali przez 10 lat. Jak rozliczyć koszty poniesione na wytworzenie znaku towarowego i (...)
str. 30
3.
Opłata za przyłączenie do sieci energetycznej a wartość początkowa budynku
Uiściliśmy opłatę za przyłączenie do sieci energetycznej. Czy zwiększy ona wartość początkową budynku? Opłata za przyłączenie do sieci energetycznej nie zwiększy wartości początkowej budynku. Wydatek (...)
str. 31
4.
Ustalenie wartości początkowej kilku obiektów, dla których określono jedną cenę zakupu
Jednostka nabyła budynki oraz prawa użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją te budynki. W akcie notarialnym określona została cena łączna za wszystkie obiekty. Czy koszt (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Konta służące do ewidencji transakcji kartą kredytową
Karta płatnicza to - w świetle ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. nr 199, poz. 1175 ze zm.) - (...)
str. 33
2.
Nierozliczone płatności kartami na dzień bilansowy
Należy podkreślić, że posiadacz karty kredytowej (np. jednostka prowadząca działalność) może wykonywać transakcje do wysokości przyznanego limitu. Bank okresowo (najczęściej co miesiąc) przysyła właścicielowi karty (...)
str. 35
3.
Rozliczenie transakcji dokonywanych kartami kredytowymi
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. posiada kartę kredytową z przyznanym limitem kredytowym, z której korzysta prezes zarządu spółki (właściciel). 2. Prezes przedstawił do rozliczenia wydatki poniesione (...)
str. 36
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Korekta odpisu na ZFŚS w księgach jednostki budżetowej
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. W związku ze zmianą zatrudnienia w ciągu roku na koniec 2013 r. dokonaliśmy korekty odpisu na ZFŚS. W jaki sposób zaksięgować (...)
str. 39
2.
Odsetki za zwłokę w zapłacie składek na PFRON w księgach jednostki budżetowej
Jak zaksięgować odsetki za zwłokę w zapłacie składek na PFRON w jednostce budżetowej? Odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań publicznoprawnych - w tym wobec Państwowego (...)
str. 41
3.
Wydatki na okulary korekcyjne dla pracowników
Jesteśmy jednostką budżetową. Z jakiego paragrafu wydatków dokonać zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników pracujących przy komputerze? Wydatek na zapewnienie pracownikom okularów korekcyjnych do pracy przy (...)
str. 41
4.
Wydatki strukturalne związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników
Urząd gminy częściowo refunduje opłaty za studia poniesione przez pracowników. Pracownicy uzupełniają swoje wykształcenie na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Czy dofinansowanie opłat za (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Warunki stosowania metody bilansowej ustalania różnic kursowych
W świetle art. 9b ust. 1 updop i art. 14b ust. 1 updof, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe ustalają różnice kursowe na podstawie: odpowiednio art. 15a (...)
str. 43
2.
Różnice kursowe uwzględniane dla celów podatkowych w pierwszym roku stosowania metody rachunkowej
W przypadku wyboru metody bilansowej ustalania różnic kursowych podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub (...)
str. 43
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kiedy zaksięgować rozliczenie wyniku finansowego?
Kiedy należy zaksięgować rozliczenie wyniku finansowego za 2013 r. w spółce z o.o. i jakim zapisem? Wynik finansowy za bieżący rok obrotowy ujmowany jest na koncie 86 "Wynik finansowy". (...)
str. 47
2.
Gdzie należy złożyć sprawozdanie finansowe spółki cywilnej za 2013 r.?
Jesteśmy spółką cywilną dwóch osób fizycznych. Gdzie powinniśmy złożyć sprawozdanie finansowe za 2013 r.? Jesteśmy zarejestrowani w CEIDG, a nie w KRS. Kierownicy jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu (...)
str. 48
3.
Odpisy aktualizujące wartość należności w bilansie i rachunku zysków i strat
Gdzie w bilansie i rachunku zysków i strat należy zaprezentować odpis aktualizujący wartość należności z tytułu dostaw i usług? Zgodnie z art. 35b ust. 2 ustawy o rachunkowości, odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się (...)
str. 48
4.
Ewidencja pozostałych kosztów operacyjnych
Jeżeli koszty spółki rozliczamy na kontach zespołu 4 i 5, to czy pozostałe koszty operacyjne powinniśmy księgować na kontach zespołu 5? Na kontach zespołu 4 i 5 (...)
str. 49
5.
Gdzie w bilansie wykazać podwójnie uregulowane zobowiązanie?
Przez pomyłkę zapłaciliśmy dwa razy za to samo zobowiązanie wobec jednego z naszych kontrahentów. Czy nadpłatę można ująć w bilansie w zobowiązaniach z tytułu dostaw i usług? Do końca grudnia (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym za pierwszy rok prowadzenia ksiąg rachunkowych
Od 1 stycznia 2013 r. przeszliśmy z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Jakie dane powinnyśmy wpisać w bilansie w pozycjach dotyczących stanu aktywów i pasywów na dzień kończący (...)
str. 51
2.
Prezentacja w bilansie dostaw niefakturowanych i materiałów w drodze
W grudniu 2013 r. zakupiliśmy towary do naszego sklepu. Do dnia bilansowego towar otrzymaliśmy, jednak faktura dokumentująca zakup nie wpłynęła do naszej firmy. W której pozycji bilansu wykazać (...)
str. 52
3.
Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesiony do spółki z o.o. w zamian za udziały
Jesteśmy spółką z o.o. We wrześniu 2014 r. zamierzamy wnieść aportem zorganizowaną część naszego przedsiębiorstwa do innej spółki z o.o. Czy fakt ten powinien wpłynąć na sprawozdanie finansowe (...)
str. 53
4.
Usługa przelotu rozliczona w ramach zgromadzonych punktów
Nasza spółka z o.o. uczestniczy w programie lojalnościowym dla firm organizowanym przez linię lotniczą. Za sumę zgromadzonych punktów pracownikowi naszej spółki odbywającemu podróż służbową przysługuje darmowy przelot. (...)
str. 56
5.
Przewalutowanie środków na rachunkach walutowych
Posiadamy kilka rachunków walutowych i dokonujemy przewalutowań w zależności od potrzeb. Po przewalutowaniu (np. euro na koronę norweską) kurs waluty ma czasem kilkanaście miejsc po przecinku. Jak zaksięgować (...)
str. 57
6.
Należne wpłaty na kapitał podstawowy w spółce z o.o.
Umowa spółki zawarta w formie aktu notarialnego mówi o tym, że wspólnicy spółki z o.o. pokrywają objęte udziały wkładem pieniężnym. Umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy. Do dnia (...)
str. 59
7.
Faktura za prowizję od sprzedaży przez internet
Sprzedaliśmy nasze meble biurowe przez internet. Otrzymaliśmy fakturę od portalu internetowego za prowizję od dokonanej sprzedaży. Jak ją zaksięgować? Jeśli sprzedane meble stanowiły składniki środków (...)
str. 59
8.
Kapitał własny po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku
Po raz pierwszy sporządzam zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym. Co należy wykazać w pozycji "Kapitał własny, po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku". W jakiej sytuacji pozycja ta będzie (...)
str. 60
9.
Odpis na fundusz rekultywacji składowiska
Jesteśmy spółką z o.o. i zarządzamy gminnym składowiskiem. Od listopada 2013 r. dokonujemy odpisów na fundusz rekultywacyjny. Utworzyliśmy nowy niezależny rachunek w banku, na który wpłacamy środki przeznaczone na (...)
str. 61
10.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych osoby fizycznej w związku z likwidacją działalności
Osoba fizyczna zamierza w 2014 r. zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, która rozliczana jest na podstawie ksiąg rachunkowych. Jakich przeksięgowań należy dokonać w 2014 r., aby zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić (...)
str. 63
11.
Umorzenie zobowiązania w księgach rachunkowych stowarzyszenia
Wobec jednego z dostawców stowarzyszenie posiadało zobowiązanie. Zobowiązanie to zostało jednak umorzone. W jaki sposób zaksięgować umorzenie takiego zobowiązania i jak wykazać to w bilansie? Operację umorzenia zobowiązań księguje (...)
str. 65
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
IX.
Komunikaty
1.
Zmiany w klasyfikacji budżetowej
W Dzienniku Ustaw z 9 grudnia 2013 r. pod poz. 1486 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 65
2.
Termin egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono informacje dotyczące terminu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Najbliższy egzamin odbędzie się 15 lutego (...)
str. 66
3.
Terminy egzaminów na doradcę podatkowego
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono: decyzję nr 41/V/2013 Sekretarza Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z 28 listopada 2013 r. w sprawie (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.