Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zewnętrzne źródła finansowania majątku
Dodatek nr 8
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 8
z dnia 20.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
FINANSOWANIE MAJĄTKU ZA POMOCĄ KREDYTU BANKOWEGO I POŻYCZKI
1.
Kredyty w świetle prawa bankowego i ustawy o rachunkowości
1.1.
Kredyt w prawie bankowym
Jednostki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej często korzystają z różnych form finansowania swoich zasobów majątkowych. Jedną z bardziej popularnych jest uzyskanie kredytu w banku. W (...)
str. 4
1.2.
Otrzymane kredyty w ustawie o rachunkowości
Na sposób ujęcia kredytu w ewidencji księgowej będzie miała wpływ odpowiednia jego wycena. Zasady wyceny kredytów według prawa bilansowego są następujące: 1. Na dzień powstania (...)
str. 4
2.
Zasady ewidencji kredytu w zależności od jego przeznaczenia
Zaciągnięte zobowiązania w postaci kredytu ujmuje się na koncie 13-4 „Kredyty bankowe”. Po stronie Ma tego konta księguje się otrzymane kredyty. Po stronie Wn konta (...)
str. 5
2.1.
Kredyt na działalność obrotową
Przykład I. Założenia: 1. Zgodnie z podpisaną umową kredytową jednostka otrzymała kredyt w wysokości: 72.000 zł, który zaciągnęła na sfinansowanie działalności obrotowej. 2. Raty kredytu (...)
str. 6
2.2.
Kredyt otrzymany na zakup środka trwałego
Bank udzielił nam kredytu na zakup samochodu osobowego. W kwocie kredytu zawarte są: wartość brutto samochodu, prowizja od kredytu i ubezpieczenie kredytu. Czy koszty te (...)
str. 6
2.3.
Wycena zobowiązań z tytułu kredytu na dzień bilansowy
Zaciągnięte przez jednostkę kredyty wykazuje się w bilansie w zależności od terminu ich zapłaty jako zobowiązania krótkoterminowe lub długoterminowe. Do zobowiązań długoterminowych zalicza się tę (...)
str. 8
2.4.
Odsetki od kredytu na budowę środka trwałego naliczone na dzień bilansowy
Odsetki od kredytu zaciągniętego na finansowanie budowy środka trwałego, należne do dnia bilansowego, ale jeszcze niezapadłe (nie zostały notyfikowane przez bank, gdyż ich termin wymagalności (...)
str. 9
3.
Spłata kredytu walutowego - ewidencja księgowa
Spółka posiada dwa rachunki walutowe w banku „A” i „B”. W banku „A” posiada dodatkowo kredyt walutowy. Środki na ratę kredytu są przelewane z konta (...)
str. 11
3.1.
Przelew środków pieniężnych z konta walutowego na inne konto walutowe
W sytuacji gdy środki pieniężne z rachunku walutowego zostają przelane na inny rachunek walutowy wycena tych środków następuje po takim samym kursie, po jakim zostały (...)
str. 11
3.2.
Spłata raty kredytu wraz z odsetkami
Wycena i ewidencja odsetek od kredytu walutowego W myśl art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w (...)
str. 12
4.
Kredyt w rachunku bieżącym
4.1.
Podstawowe zasady ewidencji
Jak zaksięgować udzielony przez bank kredyt w rachunku bieżącym? Czy należy utworzyć osobne konto dla tego kredytu? Kredyt odnawialny polega na tym, że bank, który (...)
str. 14
4.2.
Prowizja od zaangażowania kredytu w rachunku bieżącym
Jak zaksięgować prowizję od zaangażowania kredytu w rachunku bieżącym pobraną przez bank w styczniu 2012 r., a dotyczącą poziomu zaangażowania kredytu w grudniu 2011 r.? (...)
str. 15
4.3.
Prezentacja w bilansie kredytu w rachunku bieżącym
Nasza firma posiada przyznany przez bank limit debetowy w rachunku bieżącym. Jak ująć w bilansie ten kredyt, gdy na koniec roku wystąpiło saldo kredytowe na (...)
str. 16
5.
Transakcje opłacane kartą kredytową właściciela firmy
Właściciel firmy posiada kartę kredytową. Raz w miesiącu otrzymuje zestawienie transakcji dokonanych tą kartą (zakupy do firmy i prywatne). Zadłużenie spłacane jest z rachunku bankowego (...)
str. 16
II.
FINANSOWANIE MAJĄTKU Z OTRZYMANYCH POŻYCZEK
1.
Pożyczka w księgach rachunkowych pożyczkobiorcy
1.1.
Istota i forma pożyczki
Zasady udzielania pożyczek zostały uregulowane w przepisach art. 720-724 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze (...)
str. 18
1.2.
Ewidencja pożyczki w zależności od celu na jaki została zaciągnięta
Jak zaksięgować pożyczkę zaciągniętą przez spółkę od innej spółki? Jak powinna wyglądać ewidencja spłaty tej pożyczki wraz z odsetkami? Zaciągnięte pożyczki ewidencjonowane są w księgach (...)
str. 18
1.3.
Zasady bilansowej wyceny pożyczek
Zasady wyceny bilansowej otrzymanych pożyczek przedstawiają się następująco: 1. Na dzień powstania zobowiązania - według wartości nominalnej (por. art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości). (...)
str. 20
1.4.
Prezentacja otrzymanych pożyczek w bilansie
Otrzymane pożyczki w księgach rachunkowych pożyczkobiorcy wykazuje się w bilansie po stronie pasywów w zobowiązaniach. Przy czym pożyczki długoterminowe wykazuje się w pozycji pasywów B.II. (...)
str. 21
2.
Pożyczka w walucie obcej
Otrzymaliśmy pożyczkę od kontrahenta zagranicznego. Pożyczkę spłacimy wraz z należnymi odsetkami po trzech latach. Środki pieniężne (euro) zostały przelane na nasz rachunek w kraju i (...)
str. 22
III.
OTRZYMANIE DAROWIZN I DOTACJI JAKO JEDNO ZE ŹRÓDEŁ FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO
1.
Zasady ewidencji księgowej darowizn
Przedmiotem darowizny mogą być środki pieniężne, środki trwałe, prawa majątkowe, wyroby gotowe, materiały oraz towary. Stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości, a dokładnie art. 3 (...)
str. 23
1.1.
Darowizny a przepisy VAT
Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 (...)
str. 23
1.2.
Darowizna środka trwałego w księgach rachunkowych obdarowanego
Ewidencja księgowa przyjęcia środka trwałego w formie darowizny w księgach rachunkowych obdarowanego może przebiegać zapisem: - Wn konto 01 „Środki trwałe”, - Ma konto 84 (...)
str. 24
1.3.
Rzeczowe środki obrotowe otrzymane przez ośrodek pomocy społecznej
Ośrodek pomocy społecznej działający w formie jednostki budżetowej otrzymuje od osób fizycznych darowizny, m.in. w postaci produktów żywnościowych, środków czystości i higieny osobistej. W jaki (...)
str. 25
2.
Dotacja na zakup środka trwałego
Spółka cywilna otrzymała dotację na zakup maszyny. Jak ustalić wartość początkową maszyny? Czy powinno się ją pomniejszyć o kwotę otrzymanej dotacji? Otrzymanie dotacji na dofinansowanie (...)
str. 25
3.
Refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego
3.1.
Ogólne zasady uzyskania refundacji
Zasady udzielania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku (...)
str. 27
3.2.
Podstawowe zasady ewidencji refundacji środków trwałych i wyposażenia
Na podstawie wcześniej wymienionych przepisów, jednostka w pierwszej kolejności ponosi samodzielnie wydatki na zakup środków trwałych i wyposażenia w celu zorganizowania nowego stanowiska pracy i (...)
str. 28
3.3.
Otrzymanie refundacji w świetle przepisów podatkowych
Refundacja a podatek dochodowy Stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., (...)
str. 29
3.4.
Ewidencja księgowa refundacji
Przykład Refundacja otrzymana na podstawie umowy zawartej przed 31 lipca 2011 r. I. Założenia: 1. Jednostka podpisała umowę z urzędem pracy na refundację kosztów wyposażenia (...)
str. 31
4.
Zwrot części dotacji na zakup środka trwałego
W 2010 r. otrzymaliśmy z urzędu pracy refundację na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w ramach którego zakupiliśmy środek trwały. W związku z naruszeniem warunków (...)
str. 34
5.
Dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON
Zasady przyznawania pracodawcom dofinansowania do wynagrodzeń ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i (...)
str. 35
IV.
PRZENIESIENIE WIERZYTELNOŚCI I "ULGA NA ZŁE DŁUGI" - SPOSOBEM NA POZYSKANIE ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH
1.
Sprzedaż wierzytelności własnej
W styczniu 2012 r. sprzedaliśmy naszą wierzytelność. Należność od nabywcy wierzytelności wpłynęła na nasze konto w marcu 2012 r. Jak zaksięgować tę sprzedaż?
str. 36
1.1.
Zbycie wierzytelności własnej w przepisach
Podstawę prawną sprzedaży wierzytelności stanowią przepisy art. 509-518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.). (...)
str. 36
1.2.
Ewidencja księgowa sprzedaży wierzytelności własnej
Ewidencję księgową wierzytelności własnej, gdy dokonano wcześniej odpisu aktualizującego oraz w przypadku, gdy go nie dokonano, zaprezentowano na przykładach. Przykład Ewidencja sprzedaży wierzytelności, gdy nie (...)
str. 37
2.
Powierniczy przelew wierzytelności
Na wierzytelność wobec firmy zagranicznej zawarliśmy umowę przelewu powierniczego. Jak rozliczyć to zdarzenie w sytuacji, gdy wierzytelność została w 2010 r. objęta odpisem aktualizującym? Od (...)
str. 39
3.
Korekta VAT należnego w związku ze skorzystaniem z „ulgi na złe długi”
Saldo na koncie rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT powinno być zgodne z kwotą deklaracji. Kwotę korekty VAT za złe długi muszę więc zaksięgować (...)
str. 41
4.
„Ulga na złe długi” w księgach na dzień bilansowy
W 2011 r. skorzystaliśmy z „ulgi na złe długi”. Czy na koniec roku kwotę ulgi przeksięgowuje się na konto „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, czy może pozostawia (...)
str. 43
5.
Faktoring - forma kredytowania należności
W celu wcześniejszego uzyskania środków z tytułu sprzedaży towarów zamierzamy zawrzeć z firmą faktoringową umowę faktoringu. Jak powinniśmy ująć w księgach rachunkowych taką transakcję?
str. 43
5.1.
Charakterystyka faktoringu
Faktoring polega na nabywaniu wierzytelności przysługujących przedsiębiorcom (faktorantom) wobec ich dłużników (odbiorców) przez wyspecjalizowane jednostki gospodarcze (np. banki). W ramach usługi faktoringu nabywca wierzytelności (faktor) (...)
str. 43
5.2.
Faktoring właściwy (pełny) na przykładzie
W przypadku faktoringu właściwego, gdy ryzyko niewypłacalności dłużnika przejmuje faktor, w dniu przejęcia wierzytelności przez faktora wierzytelność powinna być wyksięgowana z ksiąg faktoranta. Jednocześnie zawarcie (...)
str. 44
5.3.
Ewidencja faktoringu niewłaściwego (niepełnego)
W przypadku faktoringu niewłaściwego, gdzie faktor nie przejmuje odpowiedzialności (ryzyka) za niewypłacalność dłużnika, zawarcie umowy faktoringu traktowane jest dla celów bilansowych analogicznie jak umowa pożyczki (...)
str. 45
5.4.
Faktoring odwrotny - ewidencja
Na czym polega faktoring odwrotny? Jak ująć transakcję takiego faktoringu w księgach rachunkowych? Faktoring odwrotny (odwrócony) jest instrumentem zarządzania płynnością finansową, który daje możliwość wydłużenia (...)
str. 46
V.
EWIDENCJA KSIĘGOWA POZOSTAŁYCH ŹRÓDEŁ FINANSOWANIA MAJĄTKU
1.
Leasing finansowy dla celów bilansowych, a operacyjny dla celów podatkowych w księgach korzystającego
1.1.
Ujęcie przedmiotu umowy leasingu w księgach rachunkowych
Zawarliśmy umowę leasingu samochodu osobowego. Jest to leasing bilansowo finansowy, a podatkowo operacyjny. Umowa jest zawarta na 36 miesięcy z opcją wykupu. Jak ująć przedmiot (...)
str. 47
1.2.
Wycena wartości początkowej przedmiotu umowy
W jaki sposób ustalić wartość początkową przedmiotu leasingu? Czy pomniejszyć wartość ofertową środka trwałego wynikającą z umowy o opcję wykupu i powiększyć o nieodliczony VAT? (...)
str. 48
1.3.
Zasady podziału opłaty podstawowej na część kapitałową i odsetkową
Leasingodawca na fakturach za okresowe opłaty leasingowe podaje informacje o wysokości części kapitałowej i części odsetkowej. Czy jako korzystający możemy się oprzeć na tych kwotach (...)
str. 49
2.
Leasing zwrotny w księgach rachunkowych
W celu poprawy kondycji finansowej naszej firmy, zawarliśmy umowę leasingu zwrotnego. Na podstawie faktury sprzedaży wyksięgowaliśmy środek trwały będący przedmiotem leasingu. Prosimy o przedstawienie księgowań (...)
str. 51
2.1.
Istota leasingu zwrotnego
Leasing zwrotny polega na sprzedaży składnika aktywów i jednoczesnym przejęciu tego składnika w leasing. W ten sposób zmienia się właściciel środka trwałego, ale nie zmienia (...)
str. 51
2.2.
Ewidencja księgowa leasingu zwrotnego
Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest środek trwały, to w księgach rachunkowych zbywcy ujmuje się tę transakcję tak samo, jak typową umowę sprzedaży środka trwałego, zapisem: 1. (...)
str. 51
3.
Akredytywa
Jak ująć w księgach rachunkowych utworzenie akredytywy i uregulowanie zobowiązania z rachunku akredytywy?
str. 53
3.1.
Akredytywa w świetle prawa bankowego
Akredytywa stosowana jest przez przedsiębiorstwa, które chcą ograniczyć ryzyko niezapłaconych należności za sprzedane towary lub usługi. Z akredytywy najczęściej korzysta się, gdy stronami transakcji są (...)
str. 53
3.2.
Uruchomienie akredytywy w księgach dłużnika
Uruchomienie akredytywy po stronie dłużnika przebiega następującym zapisem: - Wn konto 13-5/2 „Rachunek bankowy akredytywy”, - Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”. Należy zauważyć, że konto (...)
str. 54
3.3.
Prezentacja akredytywy w bilansie
Spółka otworzyła akredytywę, która będzie zrealizowana w czerwcu 2012 r. Jak prezentować tę pozycję w bilansie? Co do zasady konto 13-5/2 „Rachunek bankowy akredytywy” może (...)
str. 55
3.4.
Koszt akredytywy a wartość początkowa środka trwałego
Czy koszty akredytywy związane z zakupem środka trwałego zwiększą jego wartość początkową? Koszty dotyczące akredytywy, tj. prowizje i opłaty związane z jej otwarciem, ponosi podmiot (...)
str. 55
4.
Środek trwały zakupiony na raty
Spółka zakupiła maszynę, która stanowić będzie środek trwały. Zgodnie z zawartą ze sprzedawcą umową zapłatę rozłożono na raty. Jak zaksięgować zakup tego środka trwałego oraz (...)
str. 56
4.1.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego
Sposób rozliczeń między dostawcą a odbiorcą nie ma wpływu ani na sposób klasyfikacji zakupionego składnika majątku do danej grupy aktywów, ani na termin wprowadzenia go (...)
str. 56
4.2.
Rozpoczęcie amortyzacji środka trwałego a zastrzeżenie prawa własności do dnia zapłaty
Zakupiliśmy środek trwały na raty z zastrzeżeniem prawa własności do dnia uiszczenia ostatniej raty. Czy w tym przypadku środek trwały możemy amortyzować od momentu przyjęcia (...)
str. 57
5.
Regulowanie należności i zobowiązań w drodze kompensaty
5.1.
Zasady dokonywania kompensaty
Jeżeli dwie jednostki są wobec siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami, to każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kompensata może być (...)
str. 59
5.2.
Ewidencja księgowa kompensaty umownej
Ewidencję kompensaty umownej przedstawiamy na przykładzie liczbowym. Przykład Rozliczenie wzajemnych rozrachunków na podstawie otrzymanego oświadczenia o kompensacie I. Założenia: 1. Spółka jawna „JKM” otrzymała 4 (...)
str. 60
6.
Depozyt gwarancyjny w księgach rachunkowych leasingobiorcy
Depozyt gwarancyjny jest powszechnie zwany też kaucją gwarancyjną i ma charakter zwrotny. W przypadku umów leasingu jest to opłata, którą uiszcza korzystający. Stanowi swego rodzaju (...)
str. 61
7.
Obligacje zamienne w księgach rachunkowych emitenta
7.1.
Zasady emisji obligacji zamiennych
Zasady emisji obligacji regulują przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (Dz. U. z 2001 r. nr 120, poz. 1300 ze zm.). (...)
str. 63
7.2.
Wycena i ewidencja obligacji zamiennych
Jak zaksięgować i wycenić emisję obligacji zamiennych (w trybie niepublicznym)? Dla celów bilansowych obligacje zamienne na akcje zalicza się do instrumentów finansowych. Ustawa o rachunkowości (...)
str. 64
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.