Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
środa, 15 maja 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 r., godz. 12:46 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 45.273 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Uwaga: Do 17 maja 2024 r. czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych wymagań Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Sprawozdanie finansowe za 2011 rok
Dodatek nr 15
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 23
z dnia 01.12.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WAŻNE TERMINY ZWIĄZANE Z ZAMKNIĘCIEM KSIĄG I SPORZĄDZENIEM SPRAWOZDANIA ZA 2011 ROK
1.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych w jednostkach, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia 2011 r.
Większość jednostek zakończyło rok obrotowy 31 grudnia 2011 r. i zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości musi na ten dzień zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić (...)
str. 3
2.
Termin i cel sporządzenia zestawienia obrotów i sald
Po ujęciu wszystkich operacji gospodarczych jednostka sprawdza czy przez cały rok obrotowy operacje gospodarcze były ujmowane w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą podwójnego zapisu. W (...)
str. 4
3.
Termin sporządzenia sprawozdania finansowego
W jednostkach, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia 2011 r., ostatecznym terminem sporządzenia sprawozdania finansowego jest 31 marca 2012 r. Stosownie do przepisów art. (...)
str. 5
4.
Obowiązki wobec urzędu skarbowego związane ze sprawozdaniem finansowym
Obowiązki podatników podatku dochodowego od osób prawnych Podatnicy są zobowiązani - na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o (...)
str. 6
II.
PREZENTACJA POSZCZEGÓLNYCH AKTYWÓW I PASYWÓW JEDNOSTKI W BILANSIE
1.
Aktywa trwałe
1.1. Wartości niematerialne i prawne W bilansie wykazuje się wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych pomniejszoną o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne, z podziałem na: 1) (...)
str. 7
2.
Aktywa obrotowe
2.1. Zapasy Zapasy (wiersz B.I) w znaczeniu określonym ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. a), są to rzeczowe aktywa obrotowe, przeznaczone (...)
str. 16
3.
Kapitał (fundusz) własny
3.1. Kapitał (fundusz) podstawowy W wierszu A.I. „Kapitał (fundusz) podstawowy” wykazuje się stan kapitału (funduszu) podstawowego danej jednostki - w zależności od jej formy prawnej (...)
str. 23
4.
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
4.1. Rezerwy na zobowiązania 4.1.1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego W wierszu B.I.1 wykazuje się rezerwę na odroczony podatek dochodowy, którą tworzą tylko jednostki (...)
str. 26
5.
Wykaz powiązań pozycji bilansu z kontami syntetycznymi
Wykaz powiązań pozycji bilansu z kontami syntetycznymi Aktywa Nazwa pozycjiSymbole wykazu kont syntetycznych Salda WnSalda Ma korygujące aktywa z kolumny 2 123 A. Aktywa trwałe (...)
str. 32
6.
Przykłady ewidencji i prezentacji w bilansie wybranych operacji gospodarczych
6.1. Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym - ewidencja i prezentacja w bilansie Jak księgować udzielony przez bank kredyt w rachunku bieżącym? Czy utworzyć osobne konto (...)
str. 37
III.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT
1.
Cel i termin sporządzenia rachunku zysków i strat
Rachunek zysków i strat jest drugim po bilansie elementem sprawozdania finansowego. Dostarcza informacji o wielkości wyniku finansowego jednostki i strukturze poszczególnych przychodów i kosztów w (...)
str. 46
2.
Warianty rachunku zysków i strat
Ustawa o rachunkowości zezwala na sporządzenie rachunku zysków i strat w dwóch wariantach: porównawczym lub kalkulacyjnym. Stosowany w jednostce wariant rachunku zysków i strat zależy (...)
str. 47
3.
Charakterystyka poszczególnych segmentów rachunku zysków i strat
3.1. Działalność operacyjna Na działalność operacyjną jednostki składają się przychody i koszty operacyjne. Działalność operacyjna dotyczy statutowej działalności przedsiębiorstwa. Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę (...)
str. 48
4.
Zamknięcie kont wynikowych i ustalenie wyniku finansowego
4.1. Jak ustala się wynik finansowy z działalności gospodarczej jednostki? Wynik finansowy jest różnicą między przychodami dotyczącymi okresu sprawozdawczego a kosztami poniesionymi w związku z (...)
str. 53
5.
Pozycje kosztów i przychodów wykazywane w rachunku zysków i strat po skompensowaniu
Czy wszystkie koszty i przychody należy w rachunku zysków i strat wykazywać oddzielnie? Czy istnieją jakieś pozycje, które należy ze sobą kompensować? Przepisy art. 7 (...)
str. 59
6.
Wykaz powiązań pozycji rachunku zysków i strat z kontami syntetycznymi
Wykaz powiązań pozycji rachunku zysków i strat (wariant kalkulacyjny) Nazwa pozycjiSymbole wykazu kont syntetycznych 12 A. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, w (...)
str. 64
IV.
JAK WYKAZAĆ NIEKTÓRE OPERACJE W RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH?
1.
Metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
Jakie są metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych i na czym one polegają? W świetle przepisów ustawy o rachunkowości oraz Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 „Rachunek (...)
str. 69
2.
Wydatki na spłatę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego
W jaki sposób w rachunku przepływów pieniężnych wykazać wydatki związane ze spłatą przez korzystającego raty leasingu finansowego? Poniesione przez korzystającego wydatki na spłatę zobowiązań z (...)
str. 70
3.
Różnice kursowe w rachunku przepływów pieniężnych sporządzonym metodą pośrednią
Sporządzamy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Jak wykaza? w tym sprawozdaniu różnice kursowe z wyceny bilansowej? Zgodnie z przyjętymi w spółce zasadami, różnice kursowe z (...)
str. 71
4.
Strata ze sprzedaży udziałów
W której pozycji rachunku przepływów pieniężnych sporządzanego metodą pośrednią wykazuje się stratę ze sprzedaży udziałów? Prezentacja danych w rachunku przepływów pieniężnych według KSR nr 1 (...)
str. 73
5.
Wydatki na nabycie środków trwałych
Sporządzam rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Czy dobrze postępuję odejmując od pozycji nabycie środków trwałych nabyte, lecz niezapłacone środki trwałe? Wydatki poniesione przez jednostkę na (...)
str. 75
6.
Przekazanie darowizny w formie pieniężnej i niepieniężnej
W jakiej pozycji rachunku przepływów pieniężnych powinnam wykazać przekazaną darowiznę? 6.1. Darowizna pieniężna Przekazanie darowizny środków pieniężnych powoduje w jednostce przepływ pieniężny zaliczany do działalności (...)
str. 77
V.
DANE PORÓWNAWCZE W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
1.
Porównywalność danych w poszczególnych elementach rocznego sprawozdania finansowego
W sprawozdaniu finansowym wykazuje się dane sprawozdawcze i dane porównawcze. Dane porównawcze to dane sporządzone odpowiednio w sposób zapewniający ich porównywalność przez zastosowanie jednolitych zasad (...)
str. 79
2.
Dane porównawcze w pierwszym sprawozdaniu finansowym
Jednostki nowo powstałe lub prowadzące dotychczas podatkową księgę przychodów i rozchodów nie mają danych porównawczych i w związku z tym nie wykazują ich w sprawozdaniu (...)
str. 80
3.
Dane porównawcze w następnych (kolejnych) sprawozdaniach finansowych
W jednostkach mogą wystąpić sytuacje szczególne, które mają wpływ na porównywalność danych wykazywanych w rachunku zysków i strat, tj.: 1) jednostka powstała w ciągu poprzedniego (...)
str. 81
VI.
UJĘCIE W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH ZDARZEŃ PO DNIU BILANSOWYM
1.
Rodzaje zdarzeń po dniu bilansowym
Przepisy ustawy o rachunkowości w sposób jednoznaczny określają zasady, jakimi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Do najważniejszych z nich zalicza się zasadę wiernego (...)
str. 82
2.
Informacje wymagające korekt, otrzymane po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego za 2011 r.
Informacje otrzymane przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2011 r. Zagadnienia dotyczące ujawnienia informacji otrzymanych po dniu bilansowym reguluje art. 54 ust. 1 i 2 ustawy (...)
str. 83
3.
Błędy popełnione w latach ubiegłych
Zdarzeniem następującym po dniu bilansowym, wymagającym dokonania korekty jest wykrycie błędów wskazujących na nieprawidłowość sprawozdania finansowego. Błędy mogą powstać z różnych przyczyn, np.: pomyłek arytmetycznych, (...)
str. 85
VII.
KONSEKWENCJE NIEZATWIERDZENIA I NIEZBADANIA ROCZNEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.
Ustawowy termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego i jego niedotrzymanie
W jakim terminie zatwierdza się roczne sprawozdanie finansowe? Kwestie sporządzania i zatwierdzania sprawozdania finansowego regulują szczegółowo przepisy ustawy o rachunkowości. W świetle art. 52 ust. (...)
str. 89
2.
Odpowiedzialność karna za niewypełnienie obowiązku poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego
Jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe podlega ustawowemu obowiązkowi badania, powinny poddać badaniu to sprawozdanie przed zatwierdzeniem. Co grozi jednostce za niespełnienie tego obowiązku? Czy niepoddanie (...)
str. 92
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.