Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 9 (387) z dnia 01.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wartości świadczenia z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych
Wartość pieniężna świadczenia z tytułu nieodpłatnego udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych stanowi przychód ze stosunku pracy. Ponieważ przepisy składkowe nie wyłączają z podstawy (...)
str. 4
2.
Osoba fizyczna niezatrudniająca pracowników nie opłaca składki na FP za zleceniobiorców - kolejna zmiana stanowiska ZUS
W dniu 13 marca 2015 r. ZUS na stronie internetowej www.zus.pl zamieścił komunikat, zgodnie z którym płatnicy składek będący osobami fizycznymi niezatrudniającymi ani jednego pracownika, (...)
str. 8
3.
Stopa procentowa składki wypadkowej na rok składkowy 2015/2016 dla wspólników spółki jawnej
Od 1 marca br. prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W ciągu tego miesiąca spółka zatrudniła 11 pracowników. W jakiej wysokości składkę wypadkową powinni (...)
str. 9
4.
Obowiązkowe składki na FP i FGŚP w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w obniżonym wymiarze
Pracownica w okresie od 2 lutego do 18 marca 2015 r. łączyła urlop rodzicielski z pracą w obniżonym wymiarze. Od 19 marca br. wróciła do pracy na cały etat. (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy
1) Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Za marzec br. składki na ubezpieczenia społeczne opłaciłem kilka dni (...)
str. 12
2.
Powiadomienie pracodawcy o obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
Pracownik we wrześniu 2014 r. zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny niepracującą żonę. Na początku kwietnia br. poinformował pracodawcę, że od 20 lutego do (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Prowizja od wartości sprzedaży w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownicy otrzymują wynagrodzenie stałe oraz prowizję, która nie jest wypłacana za czas nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, opieką lub macierzyństwem. Wysokość prowizji obliczamy procentowo od (...)
str. 15
2.
Obliczanie zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy, który uległ wypadkowi przy pracy
Zleceniobiorca od kilku miesięcy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). W kwietniu 2015 r. uległ wypadkowi przy wykonywaniu (...)
str. 16
3.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego z dwóch umów o pracę zawartych z tym samym pracodawcą
Pracownik zatrudniony od kilku lat w pełnym wymiarze czasu pracy, od 1 września 2014 r. podjął dodatkową pracę u tego samego pracodawcy na 1/4 etatu. W kwietniu 2015 r. stał (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe za dzień wolny od pracy
Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości. W okresie od 28 lutego do 6 marca 2015 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Ponieważ (...)
str. 19
2.
Przekazanie do ZUS zwolnienia lekarskiego dostarczonego przez pracownika za pośrednictwem poczty
Pracownik przekazał zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA za pośrednictwem poczty. Wpłynęło ono do zakładu pracy po upływie 7 dni od daty jego wystawienia i zostało opieczętowane (...)
str. 20
3.
Wypłata zasiłku po przedłożeniu pracodawcy zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA za okres wsteczny
Pracownik nieobecny w pracy od kilkunastu dni, przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Zostało ono wystawione w dniu poprzedzającym jego dostarczenie, ale obejmuje okres 17 dni (...)
str. 21
4.
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy, który zachorował w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, z tytułu której podlegała ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu), do połowy maja br. pobiera zasiłek macierzyński na dziecko urodzone w maju (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy
Pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu w drodze do pracy. Lekarz leczący kieruje go na rentę. Czy może ubiegać się o rentę związaną z tym wypadkiem, jeśli (...)
str. 25
2.
Wykazanie przychodów z umowy zlecenia w zaświadczeniu ZUS Rp-7
W trakcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawarliśmy z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia. Z obu tytułów pracownikowi był wypłacany zasiłek macierzyński. Czy przychody, które (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych
1) Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim do 27 kwietnia br. Tego dnia upłynęły 182 dni okresu zasiłkowego. Lekarz skierował pracownika na rentę. Czy możemy rozwiązać (...)
str. 27
2.
Obowiązywanie układu zbiorowego i pakietu socjalnego
Część spółki łącznie z zatrudnionymi pracownikami została przekazana do innej spółki. W podmiocie przekazującym obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy, a w przejmującym regulamin wynagradzania. Przy przekazywaniu pracowników został (...)
str. 29
3.
Rozwiązanie umowy zawartej z cudzoziemcem w związku z upływem ważności pozwolenia na pracę
Zatrudniamy cudzoziemca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, który ma pozwolenie na pracę do końca maja 2015 r. Pracodawca nie ubiega się o (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozliczenie pracy wykonywanej w sobotę przez pracownika niepełnoetatowego
Zatrudniamy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ich organizacja pracy i limit godzin, przekroczenie którego uprawnia do dodatków jak za godziny nadliczbowe są ustalane indywidualnie, w różny (...)
str. 32
2.
Kompensata pracy w dni wolne w przypadku rozwiązania umowy przed zakończeniem okresu rozliczeniowego
W zakładzie obowiązuje czteromiesięczny okres rozliczeniowy, który rozpoczął się 1 stycznia br. W styczniu, marcu i kwietniu br. wszystkie soboty były wolne od pracy, natomiast w lutym wszystkie robocze, (...)
str. 33
3.
Organizacja czasu pracy w przypadku wystąpienia pracy nadliczbowej, prywatnego wyjścia z pracy i podróży służbowej
Jak zorganizować, a następnie rozliczyć czas pracy pracownika zatrudnionego w organizacji podstawowej, jeśli w tym samym miesiącu wystąpiły klasyczne nadgodziny dobowe, wcześniejsze rozpoczęcie pracy, wyjście prywatne oraz podróż (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Różnica w wysokości wynagrodzenia w razie odpracowania wyjścia prywatnego w innym miesiącu
Pracownicy korzystają z tzw. wyjść prywatnych w celu załatwienia spraw osobistych, odpracowując czas niewykonywania pracy w ustalonych z kierownikiem terminach. Niekiedy jest to inny miesiąc, co powoduje różnicę w wynagrodzeniu, (...)
str. 37
2.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po okresie przestoju
Pracownik jest wynagradzany systemem akordowym. W marcu br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. W jaki sposób należało obliczyć wynagrodzenie urlopowe tego pracownika? Nadmieniamy, że w styczniu (...)
str. 38
3.
Wpływ lunchu na wysokość diety
Delegowani pracownicy mają podczas szkoleń odbywanych w ramach krajowych podróży służbowych zapewnione posiłki typu brunch albo lunch. Czy wpływają one na wysokość należnych im diet? Jeśli (...)
str. 39
4.
Wynagrodzenie za urlop radcowski
Jak ustalić wynagrodzenie za urlop radcowski liczony w dniach kalendarzowych? Czy zasady jego obliczania różnią się od sposobu ustalania wynagrodzenia za zwolnienie od pracy na (...)
str. 40
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Postępowanie pracodawcy w sprawie odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego
Z powodu nadzwyczajnych okoliczności występujących w firmie pracodawca postanowił odwołać pracownika z urlopu. Ponieważ nie mógł nawiązać kontaktu z pracownikiem, zwrócił się do osoby wskazanej (...)
str. 42
2.
Kryterium wieku dziecka w aspekcie prawa do urlopów związanych z rodzicielstwem
W ubiegłym roku pracownica urodziła dziecko, które jest nieprzerwanie hospitalizowane. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego wróciła ona do pracy i do czasu wypisania dziecka do domu (...)
str. 43
3.
Prawo do urlopu z tytułu niepełnosprawności dla pracownika tymczasowego
Wśród pracowników tymczasowych jest osoba legitymująca się od kilku lat umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy ma ona prawo do urlopu dodatkowego z tego tytułu? Tak, pracownikom (...)
str. 45
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Środki zasilające zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Niektóre świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są opodatkowane. Pracodawca pobiera wówczas zaliczkę na podatek dochodowy z poborów pracownika. Za tę czynność przysługuje wynagrodzenie określone (...)
str. 46
2.
Zawarcie ugody z pracownikiem w sprawie zmiany trybu zakończenia zatrudnienia
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Pracownik złożył pozew do sądu pracy domagając się zasądzenia odszkodowania. Ostatnio zwrócił się do (...)
str. 47
3.
Stan zatrudnienia wykazywany we wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Czy ustalając stan zatrudnienia wykazywany we wniosku Wn-D w polach 39-41, należy pomijać pracowników przebywających na dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie ojcowskim i urlopie rodzicielskim? Tak. We wniosku (...)
str. 49
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zakres podmiotowy refundacji zakupu okularów korygujących
Czy osobie będącej przedstawicielem handlowym, wykonującej pracę przy komputerze przez mniej niż 4 godziny na dobę albo magazynierowi prowadzącemu wózek widłowy (z zaleceniem prowadzenia samochodu (...)
str. 51
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Zagadnienia wstępne
Obowiązki pracodawcy w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników reguluje Rozdział VI Działu dziesiątego Kodeksu pracy "Bezpieczeństwo i higiena pracy". Stosownie do art. 229 § 4 (...)
str. 52
2.
Rodzaje i warunki wykonywania badań profilaktycznych
Kodeks pracy przewiduje trzy rodzaje badań profilaktycznych: wstępne, okresowe i kontrolne, którym podlegają osoby według poniższego schematu: Wszystkie badania profilaktyczne przeprowadza się za skierowaniem pracodawcy, które (...)
str. 53
2.1.
Badania wstępne
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają kandydaci do pracy, a także dotychczasowi pracownicy, z którymi ma zostać zawarta kolejna umowa o pracę. Nie dotyczy to jednak osób, (...)
str. 54
2.2.
Badania okresowe
Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim (art. 229 § 2 K.p.). Służą one profilaktyce i wykrywaniu chorób zawodowych. Ustawodawca wyróżnia dwa rodzaje takich badań - wynikające (...)
str. 55
2.3.
Badania kontrolne
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 30 dni, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na (...)
str. 56
3.
Skierowanie na badania profilaktyczne
Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Powinno ono zawierać: określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,   w przypadku osób przyjmowanych (...)
str. 57
4.
Orzeczenie lekarza
Badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym: brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo   istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy (...)
str. 58
5.
Odwołanie od orzeczenia
Zarówno osobie badanej, jak i pracodawcy, który wydał skierowanie na badania lekarskie przysługuje prawo odwołania się od orzeczenia. Wnosi się je w formie pisemnej wraz (...)
str. 58
XIII.
Wynagrodzenie chorobowe dla nowo zatrudnionego pracownika
Pracownik, który stanie się niezdolny do pracy z powody choroby, szczególnie gdy nie posiada dłuższego wcześniejszego stażu pracy, często nie nabywa prawa do wynagrodzenia chorobowego (...)
str. 59
1.
Ustalanie limitu wypłat wynagrodzenia za czas choroby
Zgodnie z art. 92 K.p. pracownik za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 (...)
str. 59
2.
Wyczekiwanie na prawo do wynagrodzenia chorobowego
Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, tzw. okresu wyczekiwania, z tym że do tego okresu zalicza się też (...)
str. 60
3.
Ogólne zasady wliczania składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczenia
Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek (...)
str. 62
4.
Sposób obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Generalnie do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do (...)
str. 63
5.
Uzupełnianie wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru świadczenia
W sytuacji gdy do obliczenia wynagrodzenia za czas choroby należy przyjąć uzupełnione wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, to dokonuje się tego zgodnie z art. 37 (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w zakresie refundacji składek emerytalno-rentowych otrzymywanej z PFRON przez przedsiębiorców
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 kwietnia 2015 r., pod poz. 493 opublikowano ustawę z dnia 6 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji (...)
str. 66
2.
Krótszy okres przechowywania przez pracodawców niektórych dokumentów pracowniczych - projekt zmian
Minister Gospodarki przygotował projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego realizacja zmniejszy koszty przechowywania dokumentacji w sprawach pracowniczych oraz akt osobowych. Okresy przechowywania dokumentów mają zostać określone (...)
str. 67
3.
W maju br. wystąpią trzy dni świąteczne z zakazem pracy w handlu
Zgodnie z art. 1519a § 1 K.p. praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Zakaz obejmuje wykonywanie pracy w dniu, który jest świętem wymienionym w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.