Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (457) z dnia 01.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Dostosowywanie dokumentacji prowadzonej przez pracodawcę do wymagań RODO
Od 25 maja 2018 r. pracodawcy zyskają dużą swobodę w zakresie tworzenia dokumentacji dotyczącej ochrony danych osobowych (dalej zwanej dokumentacją), co równocześnie zwiększy ich odpowiedzialność. (...)
str. 4
2.
Zmiana miejsca pracy cudzoziemca oraz określenie miejsc pracy "obszarowo" - stanowisko MRPiPS
W UiPP nr 5/2018, str. 34-37 zamieściliśmy artykuł dotyczący zmiany miejsca wykonywania pracy wskazanego w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Sygnalizowaliśmy w nim, że zdaniem (...)
str. 7
3.
Rozliczanie czasu pracy pracowników zatrudnionych w handlu po wolnej od pracy niedzieli lub święcie - stanowisko MRPiPS
Z dniem 1 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre (...)
str. 8
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.1.
Obowiązujące regulacje prawne
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus, wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana i wynosi od 0,40% do (...)
str. 10
1.2.
Ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej na rok 2018/2019
Płatnicy składek, którym stopę procentową składki wypadkowej ustali ZUS Płatnikowi podlegającemu wpisowi do rejestru REGON, zgłaszającemu do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, który był (...)
str. 11
2.
Rozliczanie przez ZUS wpłaty dokonanej przez płatnika na indywidualny numer rachunku składkowego
1) W deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za luty 2018 r. wykazałem tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż przez cały miesiąc byłem niezdolny do pracy z (...)
str. 14
3.
Odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek ZUS
W ubiegłym roku zmarł mój ojciec. Przed śmiercią prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą. Niedawno otrzymałem z ZUS decyzję zobowiązującą mnie do spłaty jego zaległości z tytułu (...)
str. 16
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Posiłki profilaktyczne wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS
Spółka z o.o. zapewnia pracownikom posiłki profilaktyczne oraz napoje zgodnie z rozporządzeniem z 28 maja 1996 r. Ponieważ nie dysponuje odpowiednim zapleczem, nie ma możliwości (...)
str. 17
2.
Składki ZUS z tytułu korzystania ze służbowego pojazdu do celów prywatnych w czasie urlopu macierzyńskiego
Udostępniliśmy pracownicy nieodpłatnie do prywatnego użytku firmowy samochód osobowy (wykorzystuje ona ten pojazd także do celów służbowych). Wartość tego świadczenia opodatkowujemy i oskładkowujemy. Osoba ta (...)
str. 19
3.
Ustalenie podstawy wymiaru składek ZUS zleceniobiorcy oddelegowanego do pracy za granicę
Spółka z o.o. prowadzi działalność w Polsce, zajmując się m.in. świadczeniem usług opieki nad osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania. Swoje (...)
str. 20
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalanie stawki dziennej wynagrodzenia chorobowego i zasiłków
Czy prawidłowym jest ustalanie stawki zasiłku za jeden dzień choroby poprzez podzielenie podstawy wymiaru świadczenia przez 30, a następnie od otrzymanej kwoty wyliczenie 80%? Przedstawiony (...)
str. 21
2.
Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla zatrudnionego na podstawie kontraktu menedżerskiego
Osoba zatrudniona od 26 czerwca 2017 r. na podstawie kontraktu menedżerskiego choruje od połowy grudnia 2017 r. W sierpniu 2017 r. jej wynagrodzenie podlegające oskładkowaniu (...)
str. 22
3.
Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Pracownik od początku 2018 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby i z tego tytułu pobiera świadczenie chorobowe. Zgodnie z umową o pracę otrzymuje (...)
str. 24
4.
Waloryzacja podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w II kwartale br.
Pracownikowi, po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Jak należy obliczyć wysokość tego świadczenia? Nadmieniamy, że jesteśmy płatnikiem zasiłków. Podstawę wymiaru (...)
str. 25
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek chorobowy, gdy przerwa pomiędzy kolejnymi zwolnieniami lekarskimi przekroczy 60 dni
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, do końca lutego 2018 r. była dodatkowo zatrudniona na umowę o pracę (z działalności opłacała tylko składkę zdrowotną). Po wykorzystaniu pełnego (...)
str. 27
2.
Wykazywanie w druku Z-3 wypłacanych kwartalnie dodatków za nadgodziny
Dodatki za pracę w dniach wolnych, o ile nie zostaną zrekompensowane innym dniem wolnym, wypłacamy wraz z wynagrodzeniem za ostatni miesiąc 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Ustalając (...)
str. 28
3.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w razie braku ważnego szkolenia bhp
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W protokole powypadkowym nie stwierdzono umyślnego naruszenia przepisów bhp ani też rażącego niedbalstwa. Zaznaczono jednak, że pracownik nie miał aktualnego (...)
str. 29
V.
Emerytury i renty
1.
Potrącenia komornicze z renty socjalnej
Pracownik pobiera rentę socjalną. Z uwagi na niespłacony kredyt bankowy komornik skierował do ZUS wezwanie o dokonywanie potrąceń z tej renty. Czy ZUS będzie realizował (...)
str. 31
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Umowa na zastępstwo w razie rozwiązania stosunku pracy lub wcześniejszego powrotu zastępowanego
1) Pracownica zatrudniona na zastępstwo do końca czerwca br., powiadomiła pracodawcę o ciąży. Osoba zastępowana z końcem marca br. rozwiązała stosunek pracy. Czy umowa z (...)
str. 32
2.
Stosowanie limitów 3/33 do umów na czas określony
W okresie od listopada 2015 r. do czerwca 2017 r. z przerwami zatrudnialiśmy pracownika na czas określony (łącznie na 3 umowy). W kwietniu br. chcielibyśmy (...)
str. 34
3.
Zasady obowiązujące przy zawieraniu porozumienia zmieniającego
1) Pracownikowi na mocy porozumienia stron zmieniliśmy wysokość wynagrodzenia. Czy kolejne porozumienie, za pomocą którego przyznamy pracownikowi podwyżkę powinno odnosić się do poprzedniego, czy do (...)
str. 35
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Limit godzin ponadwymiarowych dla niepełnoetatowca, w tym będącego osobą niepełnosprawną
Zamierzamy zatrudnić osobę na 1/2 etatu, która będzie wykonywała pracę, co drugi dzień: dwa dni przez 8 godzin, w trzecim dniu przez 4 godziny. W (...)
str. 37
2.
Wyznaczenie innego dnia wolnego niż określony w regulaminie pracy
1) W regulaminie pracy umieściliśmy zapis, że dniem wolnym od pracy jest sobota. Ostatnio ze względu na wzrost zamówień powstała konieczność wykonywania pracy od poniedziałku (...)
str. 39
3.
Odpracowywanie przez osobę niepełnosprawną zwolnienia od pracy przeznaczonego na zabiegi rehabilitacyjne
Zakład pracy chronionej ma własny gabinet rehabilitacji, z którego pracownicy mogą korzystać nieodpłatnie w czasie pracy (zabiegi trwają 30-45 min.), a także po pracy. Czy (...)
str. 41
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie w stawce miesięcznej w razie choroby przypadającej na dni tylko robocze lub wolne od pracy
1) Pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby przez cały luty br., z tym że zaświadczenia o niezdolności do pracy spowodowanej chorobą obejmowały tylko (...)
str. 42
2.
Wysokość wynagrodzenia za pracę dla pracownika zatrudnionego na część etatu
Zamierzamy zatrudnić pracownika na stanowisku portiera na 1/2 etatu do wykonywania czynności okresowo zintensyfikowanych (np. w listopadzie koniecznością grabienia liści, czy w okresie zimowym odśnieżania). (...)
str. 44
3.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły
Jak należało obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, wykorzystany podczas ferii zimowych, przysługujące dyrektorowi szkoły i jego zastępcom? Nadmieniamy, że wicedyrektorzy w okresie poprzedzającym pracowali w (...)
str. 46
4.
Nagroda przyznawana co miesiąc w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Dyrektorowi za wkład pracy i zaangażowanie w zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowania jednostki starosta powiatu przyznawał co miesiąc nagrodę w stałej kwocie. Czy do podstawy (...)
str. 49
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego, w tym uzupełniającego po zmianie wielkości etatu
Od 1 września 2016 r. zatrudniamy na czas nieokreślony absolwenta szkoły wyższej, nigdzie wcześniej niepracującego. Do końca stycznia br. pracował on na pełny etat, a (...)
str. 51
2.
Obliczenie okresu korzystania z urlopu wychowawczego
Pracownica, która w 2014 r. urodziła dziecko, po wykorzystaniu urlopów macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego i wypoczynkowego, od 1 czerwca 2015 r. korzysta z pełnego wymiaru (...)
str. 52
3.
Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego podwyższy staż urlopowy?
Zatrudniliśmy pracownicę, która jest matką niepełnosprawnego dziecka uprawnioną dotychczas do świadczenia pielęgnacyjnego za okres, za który opłacano składki ZUS. Czy okres ten przyjąć do stażu (...)
str. 53
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wykazanie urlopu wychowawczego w treści świadectwa pracy
Jak wykazać urlop wychowawczy w treści świadectwa pracy? Chodzi nam zwłaszcza o urlopy "starsze", w tym wykorzystywane z przerwami. Przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i (...)
str. 54
2.
Ustalanie dochodu na jednego członka rodziny przy ubieganiu się o świadczenia socjalne
Pracownik w oświadczeniu o przychodzie za 2017 r. w celu ubiegania się o świadczenie socjalne w roku 2018 wykazał, że jest w grupie I - (...)
str. 55
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia pracownika
Jeden z pracowników zajmował się oczyszczaniem różnego rodzaju powierzchni w celu ich przygotowania do malowania. Używał do tego środków chemicznych. Czy w świadectwie pracy należy (...)
str. 57
2.
Przechowywanie dokumentacji powypadkowej w firmie
Jak długo pracodawca powinien przechowywać dokumentację powypadkową? Czy należy ją przekazywać do archiwum państwowego? Stosownie do art. 234 § 1 K.p., w razie wypadku przy (...)
str. 58
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Ustalenie kosztów płacy, gdy niepełnosprawny pracownik podlega ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca
1) Przedsiębiorca zatrudnił na podstawie umowy o pracę syna legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ponieważ prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe, zgłosił go do ubezpieczeń (...)
str. 59
2.
Wyższa kwota dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnych ze schorzeniem szczególnym
Nowo zatrudniony pracownik przedstawił orzeczenie o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności o symbolu 04-O. Czy na tego pracownika pracodawcy przysługuje wyższa kwota dofinansowania do wynagrodzenia? (...)
str. 61
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Regulacje ogólne
Wymiana dokumentów, w tym różnego rodzaju oświadczeń między pracodawcą i pracownikiem może odbywać się na kilka sposobów, tj.: na piśmie, w formie pisemnej lub elektronicznej (...)
str. 62
2.
Oświadczenie woli w formie dokumentowej
Złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu w taki sposób, że możliwe jest ustalenie osoby go składającej spełnia wymogi zachowania formy dokumentowej (art. 77 2 K.c.). (...)
str. 62
3.
Dokumentacja w formie elektronicznej
Według art. 78 1 K.c., aby zachować formę elektroniczną trzeba złożyć oświadczanie woli w postaci elektronicznej i opatrzyć go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Spełnienie tych warunków (...)
str. 64
4.
Przekazywanie dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej
Postać elektroniczna jest stosowana od 1 stycznia 2017 r. i dotyczy wniosków pracowników o wydanie świadectwa pracy. Zgodnie bowiem z art. 97 § 1 1 (...)
str. 66
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 kwietnia br. wyższe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Od 1 kwietnia br. wzrosły kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.